Õppereis Londonisse ja Normandiasse: LONDONI JA NORMANDIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ

vahendab  15.-20. juulil 2019 kõigile huvilistele reisifirma  Tensi-Reisid  korraldatud 6-päevase reisi (lennuk/buss kohapeal) Londonisse ja Pariisi

LONDONI JA NORMANDIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 2 vaba kohta!

Kogunemine Tallinna lennujaamas 15. juulil kell 04.30. Lend Tallinn-Riia kl 05.55-06.40, Riia-Pariis kl 07.20-09.10.Sõidame Fontainebleau lossi. Juba 11. saj. ehitati Fontainebleau paksu laande kuninga jahiloss. 16. saj. laskis Francois I keskaegse lossi lammutada ja hakkas rajama uut, millest sai renessansiaegse ehituskunsti elegantne monument. Sajandite jooksul on hiiglaslikku lossikompleksi pidevalt ümber ehitatud ja laiendatud. Napoleon I armastas seda lossi kõigist oma valdustest enam. Siin, oma erasalongis, kirjutas ta 1814. a. alla esimesele troonist loobumise aktile. Hobuserauakujulisel paraadtrepil pidas ta hüvastijätukõne oma sõduritele enne Elba saarele vangistusse sõitmist. Ümber palee laiuvad pargid ja aiad, mis on pariislaste armastatumaid puhkepäevade veetmise paiku. Nüüd suundume Chartres’isse. See on väike vana linn, mille ilu ja uhkus on iidne katedraal, millele pandi alus juba 10. sajandil. Seda on mitmeid kordi ümber ehitatud, sest Chartres’i linn oli keskajal tulekahjudele üpris aldis. Nüüd seisab siin UNESCO Maailmapärandi nimekirja kantud hiiglaslik ehitis, parim näide prantsuse gooti arhitektuurist. Seda meistriteost kaunistavad tuhanded pühakute, apostlite, märtrite, kuningate ja kuningannade kujud. Katedraalil on kaks erineva kujuga torni. Lõunapoolne püramiidse tornikiivriga torn pärineb 12. sajandist, põhjapoolne rikkalikku hilisgootikat esindav tornikiiver aga 16. sajandist. Eriti kuulsad on Chartres`i vitraažid. Teekond jätkub Normandia ranniku suunas. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

2. päev

Hommikusöök rootsi lauas. Päev Bretagne ja Normandia maakonnas – omapärane piirkond oma tüüpilise arhitektuuri, roheliste põldude ja õunaaedadega. Dinan – kena keskaegne linnake, mille kitsad tänavad on ääristatud armsate vahvvärkmajadega. Vanasse jõeäärsesse sadamasse viiva munakivisillutisega tee äärde jäävad kunagiste käsitööliste tibatillukesed majad. Võtame suuna Normandia ja Bretagne’i piiril merest kerkiva ilmutuse, 80 m kõrguse hiigelsuure graniitkalju tipus oleva Mont-Saint Micheli kloostri poole. See taeva ja mere vahel asuv 13. saj. “gooti ime” on kauneimaid oma ajastust. Klooster on olnud ka kindlus, sellest annavad tunnistust võimsad müürid ja kolmekordsed väravad. Kloostrist allapoole jääb nn. all-linn, kus iga ruutmeeter on hinnas. Saart ümbritseva merelahe tõusude ja mõõnade vahe on Prantsusmaa kõrgeim, ulatudes kuni 14 meetrini! Hästi tähistatud Normandia siidritee on heaks teejuhiks siinkandi linnadesse ja küladesse, nii ka maalilisse Beuvron en Auge’i. See on üks ilusamaid külasid Normandias. Enamus peatee ääres asuvaid maju on 15-17. saj. ja normandiale omases vahvvärk-stiilis, värvikad ning rohkete lilledega kaunistatud. Maitseme ka kohalikkku siidrit. Sõit üle elegantse Normandia silla. Le Havre – suur sadamalinn Euroopa suurima Raekoja väljakuga. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

3. päev

Hommikusöök rootsi lauas. Suundume Alabasterrannikule. Étretat – kõrged kaljud, mille värvide mäng olenevalt ajast ja valgusest on nõiduslik. Väike vanalinn ilusate vahvärkmajade ja rohkete lilledega. „Vaade, mis teile siin avaneb, on kui piltpostkaardilt maha joonistatud, otsekui tegevuspaik mõnest romaanist,” kirjutas kord Maupassant. Rand, mille ilu on korduvalt jäädvustanud paljud kunstnikud, tundub muinasjutudekoratsioonina, eriti tänu kahele uksi meenutavale sopistusele kaljuseinas. Kahelpool lahte, mille ääres linnake asub, on kõrged valged kliffid. Need grandioossed kaljud ja möirgavad lained on aastaajast sõltumata unustamatu vaatepilt. Pole siis ime, et linn on inspireerinud kirjanikke, kunstnikke ning filmiprodutsente. Võimalus ujuda. Kuulsa benediktiini likööri sünnipaik Fécamp. Benediktiini palee on ehitatud 19. saj, segu neogooti ja neorenessanssi stiilis. Siin on kõrvuti kunstimuuseum ja liköörivabrik. Muuseumis on välja pandud suur kogu hõbe- ja kuldesemeid, sepiseid, kujusid, käsikirju jm. Sõit Calais’sse. Teeme peatuse kena kujundusega Raekoja väljakul – lilleklumbid, pügatud ilupõõsad. Siin asub ka Rodini kuulus skulptuur „Calais linna kodanikud“. Skulptuurigrupp kujutab episoodi Saja-aastasest sõjast, kui Prantsuse põhjarannikul asuv Calais sadamalinn alistus inglastele (1347). Kuus linnakodanikku viivad Inglise kuningale Edward III-le alandlikult linna võtmed, et päästa linn hävingust. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

4. päev

Hommikusöök. Ületame praamiga La Manche’i väina. Jõuame Inglismaale. Külastame Canterbury’t – esimest ristiusu kantsi Inglismaal. Jalutuskäik linnas: aukartust äratav katedraal meie peade kohal kõrgumas, hulknurksed puitkaunistuste ja -nikerdustega ehitised kitsail tänavail külgi rõhumas. UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv Canterbury katedraal on Inglismaa kõige külastatavam koht, siia rändavad usklikud üle terve maailma. Sõit Londonisse. Ülevaatlik bussiekskursioon Londonis West-Endis, kus teele jäävad Buckinghami palee, Hyde park, Harrodsi kaubamaja, Victoria ja Alberti muuseum, Loodus-Ajaloomuuseum ja Teadusmuuseum, Royal Albert Hall, Alberti memorial. Majutus hotelli. Õhtune London. Jalutame õhtuses tuledesäras kesklinnas. Picadilly Circus. Linna õhtuse tuiksoone kiiskavad reklaamtuled on sildiks meelelahutuspiirkonnale. Siin asub hulk kinosid, teatreid, ööklubisid, restorane ja pubisid. Majutus 2 järgmist ööd Londoni kesklinnas (Oxford streeti ja Briti muuseumi vahel) ***hotellis (2-sed toad).

5. päev

Hommikusöök. Põhjalik linnaekskursioon Londonis. Külastame üht kuulsaimat keskaegset kindlust ja vanglat Tower’it. See on olnud oma 900-aastase ajaloo jooksul kardetud paik, mille rõskete müüride vahele sattusid peamiselt monarhi solvanud inimesed. Tänapäeval on kindluse kuulsamad elanikud seitse ronka, kelle heaolu eest hoolitseb eraldi teenistuja nn. rongameister. Legendi järgi variseb kuningriik, kui need linnud peaksid Towerist lahkuma. Turismiobjektiks on kindlus olnud juba Charles II valitsusajast alates, kui nii kroonijuveele kui ka relvakogu esmakordselt rahvale näidati. Suur osa tänapäeva Londonist pärineb kuninganna Victoria ajast. Ka Toweri sild, üks Londoni sümboleid, on Victoria-aegse inseneri-kunsti lennukas näide. Silda kaunistavad nurgatornikestega sillasambad, mida ühendab käigutee. Laevade läbisõidu- või eriliste sündmuste puhul tõstetakse sild üles. Laevasõit ThamesilToweri juurest Westminsterisse. Imetleme väljast Londoni südame kuulsaid vaatamisväärsusi. Westminster Abbey on Londoni kõige suurejoonelisema keskaegse arhitektuuriga pühakoda. Briti monarhide viimne puhkepaik. Siin on palju kuulsuste hauakive ja mälestustähiseid. Siin viiakse läbi ka kroonimis- ja teisi tähtsamaid tseremooniaid. Parlamendihoone on juba pooltuhat aastat olnud parlamendi kahe koja – Ülem ja Alamkoja asupaigaks. Maailmakuulus Big Ben – Inglismaa suurim numbrilauaga ajanäitaja 106-m tornis. Selle kella kumedaid lööke tuntakse kogu maailmas kui Suurbritannia sümbolit ning BBC kannab neid üle iga päev. Juba keskajast alates on Londonis olnud palju vabu rohelisi alasid. Tänapäevalgi on siinne kesklinn maailma kesklinnade hulgas üks rohelisemaid. Igal pargil on oma võlu. Tutvume ühega neist kuninglikest parkidest – St. Jamesi Park. Selles pealinna kõige uhkemate ja lopsakamate lillepeenratega pargis jätkub tegevust nii suveks kui talveks. Suviti naudivad kontoriametnikud ja riigiteenistujad lõunatunnil päikest, talvel jalutavad nad riigiasju arutades tiigikaldal. Kuninganna residents Buckinghami palee. See Briti monarhia peakorter on nii kodu kui kontor. Siin korraldatakse ka bankette välismaa riigipeade visiitide puhul. Jalutame läbi Whitehall’i piirkonna, mis viimased tuhat aastat on olnud usuliseks ja poliitiliseks keskuseks. Jõuame Trafalgari väljakule, see koht märgib valitsusasutuste piirkonna üleminekut meelelahutuskeskuseks. Siinse sümbolina kõrgub 50-meetrine sammas meenutades Briti kuulsaimat mereväejuhti ja rahvuskangelast admiral Lord Nelsonit. Väljakut piiravad muuhulgas Rahvusgalerii ja riigi esindushooned. Tänapäeval on tuvidest tulvik väljak peamine meeleavalduste ja rahvakoosolekute korraldamise paik ning siia kogunevad londonlased uut aastat vastu võtma. Vaba aeg linnas. Soovijatele Madame Tussauds’ vahakujude muuseumi külastus (piletid tuleb ette tellida, kohapeal pikk järjekord). Õhtune ringsõit bussiga London City´s: Kuninglik kohtumaja, Püha Pauli katedraal. Inglise Pank, Kuninglik börsihoone. Linnapea maja, Lloyds.

6. päev

Hommikusöök. Vaba aeg muuseumide külastuseks või kaubanduseks. Valik on teie. Oxford street pakub laia valikut poode, siit leiab oma lemmiku igaüks. Briti Muuseum(tasuta) on maailma vanim muuseum aastast 1753, mille rikkalikele kogudele pani aluse Sir Hans Siloane. Muuseumi tohutud aarded katavad 2 miljonit aastat maailma ja tsivilisatsiooni ajaloost. Rahvusgalerii (tasuta) kunstikogule pandi alus 1824 aastal. Sellest ajast alates hakkas see jõudsalt kasvama rikaste annetajate toel. Oma rohkem kui 2200 maaliga on see Londoni juhtivaks kunstimuuseumiks. Transfeer lennujaama. Otselend London (Gatwick)-Tallinn kl 17.45-22.35. Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

 

REISI MAKSUMUS: 1070 € (Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %.) Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

  • lennupiletid Tallinn-Pariis, London-Tallinn
  • lennujaamamaksud 40 €
  • praamipiletid Calais-Dover
  • öömajad hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad)
  • mugavustega buss kohapeal
  • giid-reisijuht Krista Pisuke ja eestikeelsed ekskursioonid
  • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
  • Reisi korraldus: AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti soovitame ISE  teha tervisekindlustus ja  soovi korral ka reisitõrkekindlustus

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

LISATASU EEST (2018.a. seisuga, tellimine ja tasumine enne reisi)
• Moulin Rouge’i pilet 112 €
• Versailles’ lossi  pilet 20
Madame Tussauds’ vahakujude muuseumi pilet sissepääsuga eelisjärjekorras 32 €

  • ühene majutus 183 €

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, eurod (€) ja inglise naelad (£), adapter (kolm haru) elektriliste aparaatide kasutamiseks Londonis (saab osta Eestist elektroonikapoodidest või kohapealt).

 

Lendudel teenindab Air Baltic. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 20 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg.Pagasireeglid: https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

 

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

Registreerimine reisile veel kuni  15. aprill– veel 2 vaba kohta: E-post: gunnar@vilkokool.ee, või  mob 52 68031

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal (2018. a. andmetel):

Laevasõit Seine`il 10 €, 6 € alla 12a
Eiffeli torni pilet ülemisele platvormile 25 €
Opera Garnier päevane külastus 12 €, 7 € üliõpil. ja 10-25a, alla 10a tasuta
Pariisis lõunasöök al. 9 €
Invaliidide toomkirik ja Napoleoni haud 12 €, alla 26a tasuta
Louvre 15 €, alla 26a tasuta
Canterbury katedraal £11.50, £8 alla 18a, £9.50 üliõpil.
Tower £24 täisk, £18.40 pens 60+ ja õpil, £10.90 alla 16a, alla 5a tasuta
Thames’il laevasõit £11.25 täisk, £7 5-15a, alla 5a tasuta
Westminster Abbey £22 täisk, £17 pens 60+ ja õpil, £9 6-16a, alla 5a tasuta
London Eye (Millenniumi vaateratas) £27 täisk, £12 3-15a, alla 3a tasuta