Õppereis Portugali: PORTUGALI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ

vahendab  20.-26. mail  2020 kõikidele huvilistele reisifirma Tensi-Reisid  7-päevase reisi (lennuk/buss kohapeal) Portugali

PORTUGALI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

 

LISSABON – SINTRA – PENA PALEE – CABO DA ROCA – ÓBIDOS – NAZARÉ – BATALHA – COIMBRA – BUÇACO METSAPARK – RONGISÕIT DOURO ORUS – PORTO

Rikkaliku ajaloopärandiga maa oma linnade, mägede ja mõnusate puhkerandadega. Ei puudu ka veinid, muusika ja lõbustused. Riik, mille olnud aegade vägevust kinnitavad paljud võimsad ehitised üle kogu maa, eredamateks näideteks kloostrid ja kirikud. Portugallasi kutsutakse Lõuna-Euroopa skandinaavlasteks – lihtsad, vaoshoitud, siirad ja südamlikud.


1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul oleva kassa juures 20. mail 2020 kell 04.40Lend Tallinn-Frankfurt kl 06.10-07.40; Frankfurt-Lissabon kl 09.20-11.20. Lissabon – linn seitsmel künkal Tejo jõe suudmes. Sõidame Tejo teisele kaldale, kus kõrgel jõe kohal kõrgub Cristo Rei, hiiglaslik väljasirutatud kätega Jeesuse kuju. Siit avaneb fantastiline vaade Lissabonile ja jõele. Majutus hotelli. Ekskursioon Lissaboni vanalinnas: Sao Jorge kindlus, Se Patriarcali katedraal, Alfama. Majutus järgnevad 3 ööd Lissaboni keskuses ****hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Väljasõit Serra de Sintrasse. Need on rahulikud ja rohelised mäed, kust avanevad kaunid vaated ookeanile. Kena mägilinna Sintra oivaline asukoht graniitmäestiku põhjapoolsetel nõlvadel tegi sellest Portugali kuningate ja ülikute suvise lemmikpuhkepaiga. Vanalinnast algab järsk ja käänuline tee üles mäkke, mis möödub puude vahele peidetud suurejoonelistest maamõisatest. Hiiglaslik, eksootiliste puude ja põõsaste ning looklevate jalgradadega metsapark ümbritseb Peña paleed. See on 19. sajandil prints Ferdinandi poolt mäetipule ehitatud fantastiline kahvatukollastes ja -punastes toonides suvepalee. Cabo da Roca – Euroopa mandri kõige läänepoolsem punkt. Kõrge, kaljune ja tihti udune neem, millega lõpeb Euroopa ja kust edasi laiub vaid tuhandeid kilomeetreid ookeani avarusi. Õhtul soovijatele FADO kontsert (lisatasu eest). Fado on Portugali rahvusele ainuomane muusikastiil, nukker ballaaditaoline laul, mida saadetakse kitarril. Need on laulud saatusest, igatsusest… ning neis avaldub portugallase hing.

3. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Külastame jõe kaldal asuvat ajaloolist Belemi kvartalit, kust läksid teele kuulsad portugali maadeavastajad, et leida senitundmatuid maid kaugel-kaugel seitsme maa ja mere taga. Rikkaliku manuelin-stiili parimad näiteid on Belemi torn ning maadeavastuste aja jõukuse monument Dos Jerónimose klooster, kuhu on maetud ka Vasco da Gama. Lissaboni okeanaarium, üks suuremaid akvaariume Euroopas, mis asub 1998. a. EXPO jaoks rajatud uues linnajaos.

4. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Alustame sõitu põhja poole. Óbidos on võluv keskaegne linnake, mille valgekslubjatud maju ümbritseb praeguseni linnamüür. See oli läbi ajaloo traditsiooniliseks pulmakingiks kuningannale. Sõidame ookeani kaldal asuvasse endisesse kalurikülla Nazarésse. Kõrgete rannakaljudega ääristatud laias lahes paiknev kitsaste tänavatega suvituslinnake rannas traatraamidel kuivava kala ja mitmekihilistes seelikutes vanaprouadega, on säilitanud oma traditsioonilise karakteri. Naudime vaateid kaljusele rannikule ja jalutame endises kalameeste kvartalis. Soovijad võivad käia ka ookeanis. Sõit Batalhasse, kus asub 14. sajandil Hispaania üle saavutatud võidu auks ehitatud UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud Santa Maria da Vitoria klooster – portugali gootika meistriteos. Coimbra oli Portugali esimeseks pealinnaks ja on praeguseni tuntud oma vana ülikooli poolest. Portugallaste jaoks on Coimbras rahvuse juured ning külaliste jaoks põnev ajalooline rikkus. Linnaekskursioon vanalinnas. Kindlust meenutavat 12. saj. pärit katedraali peetakse Portugali kauneimaks romaani stiilis ehituseks. Külastame ka endises kuningapalees asuva Coimbra ülikooli peahoone uhkemaid ruume ja näeme ka barokkstiilis vana raamatukogu. Öömaja Coimbra kesklinnas ***hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Külastame Buçaco metsa. See praegu 105 ha suurune müüriga ümbritsetud metsa-ala kuulus 1300 aasta jooksul kirikule. Sinna on aegade jooksul istutatud üle 700 erineva kohaliku ja eksootilise puuliigi tehes sellest ühe liigirikkaima metsapargi Euroopas. Selle keskel asub harukordne 19. saj. lõpus ehitatud pillavalt uhke uusmanueliin-stiilis Portugali kuningate jahiloss. Pargi kuuest allikast suurimast saavad alguse kaskaadid, mis laskuvad alla magnooliatega palistatud lammijärve. Selle juurde kulgev sõnajalaorg on ääristatud kogu maailmast pärit lopsakate sõnajalgpuudega, mis annavad orule troopilise õhustiku. Sõidame läbi Portugali mägise sisemaa „Kuldse jõe“ Douro äärde. Teeme rongisõidu Douro jõe maaliliste kõrgete kallaste vahel, mida katavad tuhanded terrassidel asuvad viinapuuistandused ja metsad. Jõuame Portosse. See linn andis nime nii Portugalile kui ka portveinile ja on olnud alaline Lissaboni konkurent ning suur veinieksportija. Majutus järgnevad 2 ööd kesklinnas ***hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Ekskursioon Porto vanalinnas, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Aukartustäratav katedraal, 19. saj. börsihoone oma kauni Araabia saaliga, rikkalikult kaunistatud São Francisco kirik, Cais da Ribeira oma vanade kivist majadega. Siin võib näha selle piirkonna tüüpilist arhitektuuri, kööki, kaubandust ja traditsioone. Linnas on lisaks kahele ülikoolile ka portveiniinstituut. Siin asub ka Eiffeli poolt projekteeritud kõrge terasest raudteesild. Portveini keldri külastus. Saate tutvuda portveini valmistamise saladustega ja degusteerida mõningaid marke. Vaba aeg Portos. Öömaja samas hotellis.

7. PÄEV

Varahommikul transfeer lennujaama. Lend Porto-Frankfurt kl 06.00-09.40; Frankfurt-Tallinn kl 14.05-17.20. Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

REISI MAKSUMUS: 1110 € (Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %.) Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-Lissabon, Porto-Tallinn,
 • lennujaamamaksud 80 € (2019 seisuga, võivad muutuda)
 • öömajad hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad),
 • kohalik buss ringreisiks,
 • rongisõit Douro jõe orus (a 10 €),
 • giid-reisijuht Erki Kurrikoff ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8  AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti soovitame ISE  teha tervisekindlustus ja  soovi korral ka reisitõrkekindlustus

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi)

 • Pena palee pilet (2019. a. seisuga)
  o 13.30 € täisk
  o 12 € 6-17, 65+
 • ühene majutus öömajades u 222 €

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart.

Lendudel teenindab Lufthansa. Pardal pakutakse tasuta kerget einet/snäkki ning nii karastus- kui alkohoolseid jooke. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid: https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

 

Registreerimine reisile kuni  31. jaanuar: E-post: gunnar@vilkokool.ee, või  mob 52 68031

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2019. a. andmetel):

Sao Jorge kindlus 10 €
Cristo Rei (lift) 5 €
EXPO-s Okeanaarium 16 €
buss Pena palee juurde ja tagasi 6.90 €
Fado kontsert (rahvusmuusika) al. 20 €/ koos õhtusöögiga 38-45 €
Batalha klooster 6 €
Coimbra ülikool 12 €
Porto börsihoone 10 €
Sao Francisco kirik 3 €
portveini keldri külastus 5.50 €
metroopilet Lissabonis 1.50 €
trammipilet Lissabonis 3 €
kiirtrammipilet Portos 1.20 €