Õppereis Sardiiniasse ja Korsikale: SARDIINIA, KORSIKA JA ITAALIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM. LOODUSLÄHEDANE EHK SÜNERGEETILINE MÕTLEMINE

Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab kõikidele huvilistele  6.-13. juulil  2024 reisifirma  Tensi-Reisid 8-päevase õppereisi (lennuk/buss kohapeal) Sardiiniasse, Korsikale ja Liguuriasse

 SARDIINIA, KORSIKA JA ITAALIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 2 vaba kohta!

Muistne müstika ja meeliülendav loodus: kivid, kaljud ja koopad, säravsinine vesi, kuum päike! Sardiinia on saar, mis on tulvil omapära ja ootab avastamist. Sardiinia on segu efektsetest kontrastidest: meri ja mäed, vanadest aegadest pärit kultuurimälestised, lõunamaist stressivaba elu nautiv rahvas ja hellitav rannapuhkus. Korsika kohta räägib legend: „Alguses oli meri – tormine, sinine, sügav. Siis kerkis lainetest välja Korsika, ulatudes taevani üha kõrgema ja kõrgemana, et võistelda merega oma ilus …“. Igas linnakeses on mõni vaatamisväärt kindlus, igas maanurgakeses mõni iidne megaliit või legendaarsed säilmed.

1. PÄEV

Kogunemine Tallinna lennujaamas ….. kl 07.10. Lend Tallinn – Riia kl 09.10-10.00, Riia – Olbia kl 15.25-17.45 (NB! Kohalikud ajad! Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi). Sõit Majutus 3 järgneval ööl ***hotellis (2-sed toad). Õhtusöök hotellis.

2. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame vaatama pisa-romaani stiilis Saccargia Pühavaimu kirikut, mis seisab üksi keset lummavat eikellegimaad, naabriteks lambakarjad ja korgitammed. See on kindlasti kauneim maakirik saarel. Kirikus on ainsana säilinud 13 sajandi freskode tsükkel Sardiinias. Otsime üles kuulsa „lehmakapiteeli“, mis viitab ka koha nimele. Sõit põhjapoole. Castelsardo on kaunima asupaigaga linn Sardiinias – monument keskajast. Tema müüridega ümbitsetud vanalinn on surutud mere ja kaljul kõrguva kindluse vahele. Sardiinia kivisust tuletab meelde läheduses kõrguv kelmikas kivielevant. Külastame ühte Sardiiniale ainuomast vaatamisväärsust – Palmavera nuraagiaastatuhandeid vana mitmekorruselist kividest laotud koonustorni. Kokku on saarel taolisi märke ammustest asustustest üle 7000, tehes neist ühe Sardiinia maastiku koostisosa. Nuraagi ehitasid inimesed, kelle päritolu on jäänud ajaloo üheks suurimaks mõistatuseks. Sõit tagasi Algherosse. Soovijatele õhtusöögid hotellis järgmisel kahel õhtul (ettetellimisel, lisatasu eest).

3. PÄEV

Hommikusöök. Capo Caccial, Sardiinia Gibraltarilil, asub kaljune Põrguneem, kust avanevad kaunid vaated ümbritsevale rannikule. 650 trepiastet viivad ühe maailma ilusaima koopani. Meie sõidame laevaga koopani ja naudime imelisi vaateid. Vaimustavas mäe sees asuvas Neptuni koopas on palju mere poolt sajandite vältel vormitud kujusid. Keskel asub järv, mille ümbruses ei ole loodus eri karstivormidega teps mitte koonerdanud. Laevasõit tagasi Algherosse. Õhtuste promenaadide linn, mereäärne Alghero on vaikne ja väike kuurort, mis võlub oma vanade kvartalite kataloonliku hõnguga. See tuhandeaastane linn on ümbritsetud sakiliste vallidega müüri ja kolme kaitsetorniga.

4. PÄEV

Hommikusöök. Varahommikul sõit Santa Teresa di Gallura Laevasõit Korsikale kl 10.20-11.00. Korsika loodus ja olustik on veelgi rabavam kui Sardiinia oma. Talupojatoit ja lihtsad inimesed teevad Korsikast maalähedase koha, millega ta erineb teistest Vahemere saartest. Siinse looduse imelist ilu ei jõua küllalt kiita. Vapustav rannajoon, kõrged mäed ja ääretud metsad… Sõidame laevaga valgete kaljude vahelt sisse Bonifacio lahte. Kõrgel kaljul seisev Bonifacio on üks tähelepanuväärsemaid linnu Vahemere ääres, tuntud veest kõrguvate kaljunukkidel paiknevate majade ja tsitadelli poolest. Vanalinnaosa asub peaaegu pilvepiiril. Liivakarva hooned on reastatud otse kaljuäärele nagu kasvaksid majad kaljust välja. Alustame sõitu piki saare laugjamat idarannikut. Teele jäävad maaliline Porto Vecchio e. Vana Sadam ja laulust tuntud Solenzara. Seejärel pöördume saare mägise keskosa poole. Käänulised mägiteed viivad meid väikesesse, kuid Korsika ajaloos olulise tähtsusega Corte linna. Korsika südames asuv Corte kandis 18. sajandi keskel mõned ajad isegi pealinna tiitlit ja seda on tunda linnakeses igal sammul. Keskväljakul seisab riigi tollase juhi Pascal Paoli kuju, loomulikult kannab ka peatänav tema nimeVanalinna kohal kaljutipul kõrgub 15. sajandist pärinev kindlus. Seda mägedes asuvat linna kutsub rahvas veel nüüdki saare salajaseks pealinnaks. Paoli poolt on asutatud ka linnakeses asuv saare ainus ülikool. Öömaja **hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök. Jalutuskäik Cortes ja alustamegi sõitu saare lääneranniku poole. Meie teele jääb Korsika keskosa moodustav vana graniidimassiiv, mille kórgeim tipp Cinto kórgub 2706 m üle merepinna. Mägede katkematu kett jätab sisemaast kustumatu mulje. Tee kulgeb kõrgete tippude lähedalt. All orus rohetavad metsad, paistavad külad, seal voolab ka Kortsika pikim jõgi Colo. Suundume läänerannikule, kus Piana linnakese juurest algab eriti kaunite vaadetega teelõik. Tee, mis kulgeb läbi graniitkaarte alt ja puna-roosade kaljude Les Calanques’ide vahelt, pakub uhket elamust. Fantaasiale ainet pakkuvad kalju-skulptuurid ilmuvad iga teekäänaku järel meie ette uue nurga alt, muutes pidevalt kuju ja värvi. Need 300 meetri kõrgused punasest graniidist kaljud langevad järsult merre ja on lihtsalt võrratud. Sõidame edasi Porto linnakesse, kus on võimalus puhata rannas või ronida künkal asuvasse genovalaste vahitorni, kust avanev vaade on ronimist väärt. Sügavsinise vee ja punasest graniidist rannakaljudega Porto lahte on nimetatud Vahemere kaunimaks laheks. Oma taimestiku ja loomastiku tõttu on piirkond võetud UNESCO kaitse alla. Läbi mägede ja makjapõõsaste lookleb tee edasi saare pealinna Ajacciosse, Korsika kõigi aegade tuntuima poja Napoleoni sünnilinna. Soovijatel võimalus nautida suveõhtust atmosfääri vanalinna erinevates armsates kohvikutes ja esinduslikes restoranides. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök. Ajaccio linnaekskursioon. Näeme keiserliku linna kuulsale pojale püstitatud mälestusmärke, jalutame mööda nii Napoleon Bonaparte’i ristimiskirikust kui tema sünni- ja lapsepõlvekodust. Vaba aeg. Soovijatel võimalus külastada ka Napoleoni onu, kardinali ja Lyoni peapiiskopi Joseph Feschi sünnipaleesse rajatud Feschi muuseumi. 1800-ndate aastate alguses asutas Fesch selle muuseumi annetades selle jaoks oma kogu, mis oli üks Prantsusmaa parim ja suurim itaalia vanameistrite maalikogu. Cosmè Tura, Giovanni Bellini, Michelangelo, Veronese, Titian ja Salvatore Rosa on vaid mõned kuulsamad kunstnikud. Feschi muuseum on ka koht, kus saab näha Bonaparte perekonna ajalugu, kuna seal on umbes 700 Esimese ja Teise Prantsuse impeeriumi maali, perekonna mälestusesemeid ja skulptuure. Seejärel jätame hüvasti Ajaccioga ja alustame sõitu mööda Korsika läänekalda mägiteid, mis pakuvad nii põnevust kui kauneid vaateid. Peatus mäeküljel seisvas kitsaste tänavatega ”kõige korsikalikumas linnas” Sartène’is (lugege Merimé “Colombat”). Bonifacio sadamast viib praam tagasi Sardiiniasse. Sõit öömajja Olbiasse. See on populaarne linn, mille rikkuse taga on turism ja lõbureisijatest kihava Costa Smeralda lähedus. Majutus 2 järgneval ööl ****hotellis (2-sed toad).

7. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Soovijatele väljasõit (lisatasu eest, ettetellimiselSardiinia metsikusse ja mägisesse südamesse, kus on tänini säilinud selle iidse saare traditsiooniline eluviis ja kombed. Barbagia mäed ja graniitkivist külakesed. Orgosolo ning selle erilised seinamaalingud, millega on kaetud nii maju, müüre kui kaljusid. Sel päeval naudime tüüpilist sardiinia lõunasööki, mille kohalikud lambakarjused meile traditsioonilisel viisil looduse rüpes, sajanditevanuste tammede all valmistavad. Sardi menüüle on omased tugevad ja ehedad maitsed ja aroomid – vinnutatud liha, juust, küpsetatud lambakoot kartulitega ehk patat’a perras aga ka seapraad, ja muidugi väga eriline sardi leib. Kõige selle juurde sobib hästi ka kohalik täidlane vein, intensiivse värvi ja maitsega cannonau. Avastame selle iidse maa maalähedase ja maitserikka köögi saladusi lõunasöögil koos karjastega ja naudime UNESCO kultuuripärandisse kantud erilist sardi muusikat – Barbagia piirkonnale omast polüfoonilist meestelaulu cantu a tenoret.

8. PÄEV

Hommikusöök. Sardiinia kirderannik, mille korallidest helkiv vesi ja kaunid rannad on kroonitud Smaragdrannikuks (Costa Smeralda). Külastame mereäärset kuurorti, Smaragdiranniku sümbolit ja moodsat keskust Porto Cervot. See on kuulsaimate arhitektide ja disainerite poolt loodud luksuskuurort, kus puhkavad maailma rikkaimad. Nimi tuleneb sadamalähedase kalju hirve (cervo) peaga kujust, mille ümber linn ehitati. Suvel on saginat armsa luksusjahtide ja purjekatega sadama ümber. Keskus on väga erilise arhitektuuristiiliga, see on alleede, portikuste ja treppide rägastik, mis koonduvad peaväljakule, mis on väikese puidust silla kaudu ühendatud vana sadamaga. Sõit lennujaama. Lend Olbia – Riia kl 18.25-22.35; Riia – Tallinn kl 23.15-00.05 (NB! Kohalikud ajad)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.


REISI MAKSUMUS: 1610 € . Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui  4 osalejat, siis soodustus 3 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel. P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid
 • lennujaamamaksud 52 € (01.08.2023 seisuga, võivad muutuda),
 • öömajad *** ja ****hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad),
 • laevapiletid ja 4-sed kajutid mandrilt Sardiiniasse (laev  Genova-Porto Torres),
 • 1. päeval õhtusöök hotellis,
 • laevapiletid Korsikale ja tagasi,
 • kohalik buss,
 • giid-reisijuht ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo-, kultuuri- ja psühholoogiakoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti palume ISE  teha tervisekindlustus koos reisitõrkekindlustusega

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele. Selleks palun kaasa võtta sularaha (giid kogub reisil, kui soovitakse käia kõikidel  pakutud kohtadel) + sularaha omaks tarbeks. Väiksemates kohtades ja turul pole tavaliselt kardimakse võimalust.

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi, 2023 seisuga- võivad muutuda)

 • 2 õhtusööki Alghero hotellis kokku 43 € (jooke ei ole hinnas),
 • 2 õhtusööki Olbia hotellis kokku 54 € (jooke ei ole hinnas),
 • Neptuni koopa sissepääs koos laevasõitudega 25 €,
 • 7-nda päeva väljasõit koos lõunasöögiga 79 € (toimub kui tellinud on minimaalselt 16 inimest),
 • ühene majutus 274 €.

 

Lendudel teenindab AirBaltic. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://transpordiamet.ee/ohutus-ja-jarelevalve/reisimine/mida-ei-tohi-lennureisile-kaasa-votta

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, rannarätik ja ujumisriided.

Soovijatel palun registreerida kuni kohti jätkub: E-post: gunnar@vilkokool.ee, või  mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2023. a. seisuga):

Sacccargia kirik 3 €
Palmavera nuraag 8 €
Feschi  muuseum 8 €
Rongisõit Porto Cervos 10 €
NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2023.a seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.