Õppereis Bornholmi saarele: BORNHOLMI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab 15.- 20. juuli  2022 kõikidele huvilistele reisifirma Tensi-Reisid  6-päevase õppereisi (laev/buss/laev) Bornholmi saarele

BORNHOLMI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

 

Läänemeres asuv Taanile kuuluv Bornholmi saar katab 587 ruutkilomeetri suuruse ala. See on nagu „Taani Hiiumaa“. Nii pindalalt kui ka rahva arvult on Bornholm Taani 14 maakonnast väikseim. Loodus on saarel meeliülendavalt mitmekesine, bornholmlased rahulikud, lahked, naeratavad, viisakad ja asjalikud. Bornholmile antud Elamuste saare nime õigustavad siinsed arvukad muistised, vilgas kunsti- ja kultuurielu, spordi- ja seltsitegevus, hoolikas keskkonnakaitse… Bornholmil on tähtis roll Läänemere saarte koostöös. Legendide maailmas aga räägitakse, et see saar olevat jumalanna Afrodite suveresidents.

1. PÄEV

Väljasõit Tartust kl. 14.00 Vanemuise alumisest parklast. Tallinlastega kohtume sadamas kl. 17.00 D-terminali ees parklas meie bussi juures. Tallinki laev väljub Stockholmi 18.00 (NB! Väljasõiduajad võivad muutuda juhul kui laevade väljumisajad muutuvad. Palun kontrollige). Laeval meelelahutusprogramm, õnnitleme sünnipäevalisi, laulame karaoket ja tantsime hea tantsumuusika saatel, hoogsad võistlused panevad kaasa elama ja meeleolukas keskööshow teeb tuju heaks, ilusa ilma puhul saab laevatekil nautida merre loojuvat päikest. Ööbimine B-klassi 4-ses kajutis.


2. PÄEV

Soovijatele hommikusöök laeval Rootsi lauas (lisatasu eest). 10.00 kohaliku aja järgi saabume Stockholmi, mida kutsutakse ka Põhjamaade Veneetsiaks. Alustame sõitu Lõuna-Rootsi poole. Teel räägime Rootsimaast ja rootslastest endist. Teeme peatuse, kus saab ka keha kinnitada. Jõuame Ystadi, mis on olnud mõjutatud kontaktidest nii Taani kui ka Saksamaaga. Vanim hoone on 13. sajandist pärit Püha Maria kirik. Õhtul sõidame laevaga Ystadist Bornholmile. Bornholmlased ise kutsuvad oma kodusaart päikese saareks, sest siin on kõige rohkem päikselisi tunde Taanis. Tänu merele ning kaljudele on siin pehme kliima. Legendi järgi jäi Jumalal Põhjamaid luues viimaks pihku peotäis kõige ilusamaid kohti, mille ta Läänemerre puistas. Sedasi sündiski Bornholmi saar. Majutus järgnevad 2 ööd Rønne kesklinnas mugavas SPA- hotellis (2-sed toad).


3. PÄEV

Rikkalik hommikusöök. Teeme väikese jalutuskäigu saare pealinnas Rønnes, kus näeme hästi säilinud 18. ja 19. sajandist pärit kaupmeeste ja kaptenite villasid. Rønne on alati olnud seotud kaubanduse, meresõidu ja kalandusega. Linn mõjub nagu muinasjutt oma lummavate majade, tokkroosirohkuse ja õhtusel ajal vaiksete roosilõhnaliste tänavatega. Siin elab ligi 15 000 inimest. Alustame oma ringsõitu Bornholmi põhjaosas. Saare läänerannikul on ridamisi kalurikülasid, milles igaühes on oma kalasuitsukoda. Hasles külastame 1916.a. asutatud ja tänapäevani töötavat kalasuitsukoda. Siin maitseme bornholmlaste rahvusrooga – suitsuräime. Kala püütakse ja suitsutatakse iga päev ning see on nii hea, et lihtsalt sulab suus. Näeme Hammershusi kindluse varemeid, mis kõrguvad 74 meetri kõrgusel merepinnast. Tegemist on ühe paremini säilinud keskaegse kindlusehitisega Põhjamaades. Bornholm on läbi aegade olnud taanlaste, sakslaste ja rootslaste võimu all. Kindlus on mänginud saare ajaloos olulist rolli ja tegemist on Bornholmi populaarseima vaatamisväärsusega. Sõidame läbi kuurortlinnade Sandvig ja Allinge ning meie tee jätkub mööda „Bornholmi Rivierat”. Jõuame Gudhjemi linnakesse, mis on idülliline oma käänuliste tänavate, punaste katustega madalate majade ja õitsvate lilledega. Linn on inspireerinud paljusid kunstnikke. Tagasi hotelli jõudes külastame hotelli SPA-d (sinna lubatakse külastajaid alates 16 eluaastast). Õhtusöök hotellis (hinna sees). Pärast seda võib minna romantilisele jalutuskäigule tänavalaternate valguses Rønnesse või teha õhtune suplus meres.


4. PÄEV

Rikkalik hommikusöök. Sellel päeval võtame suuna saare idarannikule ja lõunaossa. Sõidame mööda Taani suuruselt kolmandast metsast – AlmindingenistTeeme tutvust saare haruldaste ümarkirikutega, mida kohalikud on rahututel aegadel ka kaitse eesmärgil kasutanud. Külastame saare omapärast kunstimuuseumi looduslikult imekaunis kohas. Svaneke linn on kindlasti saare pärl. Kuna linnake on kaljude poolt ümbritsetud, siis kasvavad siin üsna eksootilised puud. Linn sai 1975. aastal Euroopa kuldmedali oma ajaloolise välimuse säilitamise eest. Svaneke on tuntud oma käsitöökodade tõttu. Paljud kunstnikud on siia elama jäänud, et nautida rahu ja püüda oma töödesse saare eriline valgus. Pisut jalutamiseaega, et vaadata klaasi-, keraamika-, tekstiili- ja karamellitöökodasid. Dueoddes on väidetavalt Bornholmi parim ja kahtlemata populaarseim supluspaik. Siit leiame uskumatult valge liivaga ranna. Liiv on nii peenike, et seda kasutati varasematel aegadel liivakellade valmistamises. Kohalikud teavad ka rääkida, et kui sel liival käia, siis pidi liiv laulma. Kas see ka tõsi on, saab ise katsetada. Ilusa ilma korral saab käia ujumas. Laevasõit Ystadi. Laevas võimalik süüa õhtusööki. Öömaja Rootsis, kaunis pargis asuvas mõisahotellis (2-sed toad). See mõis oli Rootsi kuninga Karl XV armastatud suveresidents.


5. PÄEV

Rikkalik hommikusöök. Sõit läbi Rootsi Stockholmi. Teel saame veel teada nii mõndagi põnevat rootslaste kohta. Tallinki luksuslaev väljub kell 17.30. Meeleolukas õhtupoolik laeval. Võimalus minna sööma pidulikku õhtusööki. Ilusa ilma korral tasub minna üles päikesetekile trubaduuri kuulama ja imetlema Stockholmi kaunist saarestikku. Ööbimine B-klassi 4-ses kajutis.


6. PÄEV

Soovijatele hommikusöök laeval Rootsi lauas (lisatasu eest). Tallinnasse D-terminali saabume kell 10.00. Sõit Tartusse.

 

 

REISI MAKSUMUS: 840 €. Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat (täiskajut), siis soodustus 5 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel. P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

  • laevapiletid ja edasi-tagasi koht B-klassi 4-ses kajutis
  • laevapiletid Ystad – Rønne -Ystad
  • mugavustega buss
  • öömajad ***hotellis ja mõisahotellis koos hommikusöökidega (2-sed toad)
  • 1 õhtusöök hotellis
 • giid-reisijuht Kristel Vaino-Sävborg ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti soovitame ISE  teha tervisekindlustus ja  soovi korral ka reisitõrkekindlustus

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi):

  • hommikusöök laevas (12 € täiskasvanu, 7.50 € 12-17a, 5 € 6-11a),
  • õhtusöök laevas (34 € täiskasvanu, 16 € 12-17a, 11 € 6-11a),
  • ühene majutus 120 €.

Registreerimine õppereisile  kuni 14. november: E-post: gunnar@vilkokool.ee või  mob 52 68031

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, ujumisriided, rannarätik, mugavad jalatsid looduses kõndimiseks. Kaasa võiks vahetada nii rootsi kui taani kroone.

30.06.2021 seisuga on reisiks vajalik EL-i digitaalne COVID tõend, mis kinnitab reisija vaktsineeritust, koroona läbipõdemist või negatiivset koroonatesti.

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal

Sissepääsude  tasumine reisil sularahas (palun vahetage kaasa Taani kroone) (2021. a. andmetel):

Ümarkirik 40 DKK
Kalabufee suitsukojas Hasles 190 DKK
Kunstimuuseum 100 DKK

 

Orienteeruvad hinnad

Õhtusöök Ystadi laevas ca 120 DKK
Kohalik jäätis 40 DKK
Svaneke õlu 50 DKK