Õppereis Kesk-Norrasse: NORRA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Viljandi Koolituskeskus Vilko MTÜ  vahendab kõikidele huvilistele  16.-24. juuli 2022  reisifirma Tensi Reisid  9-päevase reisi (laev, buss) Kesk- Norrassse ja Bergenisse koos Trolliteega (8 AT)

NORRA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 2 vaba kohta!
NB! Kesk-Norra lühem, 7- päevane reis koos Bergeniga toimub ka 5.-11. august 2022, maksumus 890 €!

OSLO – VØRINGSFOSSEN – BERGEN – SOGNEFJORD – BRIKSDALI LIUSTIK – GEIRANGERI FJORD – KOTKATEE – TROLLITEE – LILLEHAMMER – HAMAR – KONGSVINGER

Norra – fantastiline loodus, kõrged lumised mäetipud, liustikud, kohisevad kosed, rohekassinised fjordid. Pealinn Oslo – Vigelandi park, „Frami” muuseum. Bergen – võluv vana hansalinn. Kindlasti jääb kauaks meelde praamisõit Geirangerfjordil, mille kallastel tormavad mägedest alla oma ilu poolest kuulsad kosed. Ilus ja samas ka kõhedust tekitav on laskumine Trollstigenil, kuulsal “Trollide teel”. Tulge avastama enda jaoks Norrat!

1. PÄEV

Väljasõit Pärnust kl 11.00 Pärnu hotelli eest, Viljandist kl 12.15 bussijaamast, Tartust kl. 14.00 Vanemuise alumisest parklast. Tallinlastega kohtume sadamas D-terminali ees parklas meie bussi juures kl. 17.00. Tallinki luksuslaev väljub Stockholmi kl. 18.00 (Väljasõiduajad võivad muutuda juhul kui laevade väljumisajad muutuvad, palun kontrollige). Laeval meelelahutusprogramm, õnnitleme sünnipäevalisi, laulame karaoket ja tantsime hea tantsumuusika saatel, hoogsad võistlused panevad kaasa elama ja meeleolukas keskööshow teeb tuju heaks, ilusa ilma puhul saab laevatekil nautida merre loojuvat päikest. Ööbimine B-klassi 4-ses kajutis.

2. PÄEV

Hommikusöök laevas rootsi lauas. Kl. 10.15 saabumine Stockholmi. Asume kohe teele lääne poole – Norrasse. Pealinna Oslosse saabudes jalutame Bjørviki lahe kaldal asuva uhke Ooperimaja graniitkatusel ja Vigelandi skulptuuride pargis. Enam kui 600 figuuriga 212 skulptuuri on kõik täielikult Norra skulptori Gustav Vigelandi enda poolt kavandatud, kujutamas inimese elu sünnist surmani. Pargi kõrgeimas osas astmikpjedestaalil asub Monoliit. 17 m kõrgune 121-st kokkuhaakuvast inimfiguurist koosnev sammas on nikerdatud välja ühestainsast kiviplokist. Teeme ka esimese mäkketõusu Holmenkolleni suusahüppetorni juurde, nautides vaadet alla linnale. Öömaja Holmenkollenis Scandic Park ****hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Hommikune linnaekskursioon Oslos. Norra kuulsaim ja elavaim peatänav on Karl Johans Gate. Siin asub Norra uhke parlamendihoone – Stortinget, klassitsistlikus stiilis ülikool, barokne rahvusteater – norra draama pealava. Kesklinna kohal mäel asetsev Kuningaloss on tänava pilkupüüdvamaks magnetiks. Ja selle ees seisab kuningapalee ehitaja kuningas Karl Johani ratsamonument. Raekojahoone avati linna 900. aastapäeva tähistamiseks. Selle rikkalikult dekoreeritud raesaalis antakse igal aastal detsembris üle Nobeli rahupreemiat. Peale ekskursiooni sõidame laevaga muuseumide poolsaarele Bygdøya. Laevalt naudime vaadet moodsale ja rahvarohkele Akerbrygge kaipealsele. Võimalus on külastada „Frami” või „Kon-Tiki“ muuseumi. Lahkume Oslost. Teel teeme peatuse väga vana, 12. sajandist pärit Torpo püstpalkkiriku juures. Veidi enne Geilo ööbimispaika külastame väikeses Holi külas Prestholti kitsefarmi Hol Ysteri toidupoodi. Farmis peetakse umbes 200 lüpsikitse ja toodetakse peamiselt traditsioonilist pruuni kitsejuustu. Prestholt Geitost on saanud gouda juustude Norra mv-l lausa kahel korral kõrgeima autasu. Talupoes näeme juustuvalmistamise ruumi ja juustuladu. Meile räägib juba 6 aastat selles talus elanud eestlane ettevõtte ajaloost, arengust ja toodetest ning pakub maitsta erinevaid juustusid. Peale tutvustust on kõigil võimalus osta endale kaasa lemmikjuustu tükk, kitseliha või koguni kitsejuustust toodetud komme. Öömaja Geilos Ustedalen hotellis (2-sed toad).

4. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Sõit üle Hardangervidda platoo, mille keskmine kõrgus on 1100 m. Platool peatume saami onnide juures ja otsime juulikuiseid lumelaike. Igaühel on võimalus ehitada endale oma kaitsetroll. Teeme peatuse Syseni tammi juures, mis on Sima elektirjaama üks võimsamaid veehoidlaid ja jalutame veidi tammi peal, nautides kõrgmäestiku õhku ja ilu. Ületanud mägismaa, jõuame jääajal tekkinud võimsasse püstloodis kaljuseintega Måbødaleni orgu. Seal asub ka Norra kauneim kosk – Vøringfossen, kus vesi tuhiseb püstloodis alla 182 m kõrguselt. Vaatleme koske kahelt vaateplatvormilt. Võimalus süüa lõunat (lisatasu eest). Sõidame üle Eidfjordi. Tutvume võluva vana hansalinna Bergeniga. Jalutame kuulsal Bryggeni kaipealsel. Tõuseme köisraudteega Fløyeni mäe tippu, et imetleda linna ka ülevaltpoolt. Öömaja Scandic Kokstad ***hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Teekonnal Bergenist mägede suunas sõidame läbi mitmetest tunnelitest ja ületame ühe Norra pikima silla – Nordhordlandsbrua ning näeme rannikuäärset loodust. Edasi liikudes näeme kõrgeid mägesid, tee kõrval kauneid fjorde ja mägijärvi. Praamisõit üle Norra pikima – Sognefjordi. Liigume edasi liustikealale. Briksdali liustik sätendab päikese käes kogu oma võimsas ja ängistavas ilus. Sügavsinine värv näitab liustiku puhtust. Jalgsimatk Briksdali liustikule ja tagasi võtab aega ca 3 tundi, võimalus sõita liustikule nn. ”trolliautoga” (lisatasu eest). Öömaja kauni Innvikfjordi ääres oma rannaga ***hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Jätkame sõitu mööda Norra karmi mägimaastikku. Tunniajane praamisõit imeilusal Geirangerifjordil, kus kaljud kukuvad otse vette ca 1000 m kõrguselt, vaatleme imekauneid Seitsme õe ja Peigmehe koski. Läbime Kotkateeks kutsutava kurviderohke mägitee ja nüüd algab teekond trollialadele. Sõidame läbi Maasikaoru, kus põlde katavad suured maasikaväljad. Võimalus süüa lõunat Trollitee restoranis (lisatasu eest). Käänuline ja võimas Trollitee – kuulus turismimagnet. 950 m tõusu ja laskumist ning 11 järsku kurvi. 1 km kõrgune püstloodis ja negatiivse kaldega Trollisein. Seejärel sõidame piki Romsdali orgu Dombåsi. Öömaja Dovrefjelli mäe jalamil asuvas Dombås ***hotellis (2-sed toad). Soovijatele õhtusöök hotellis (lisatasu eest, ettetellimisel).

7. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Henrik Ibseni värssdraama „Peer Gynt“ valmis aastal 1867 ja seda peetakse kõigist norra kirjandusteostest silmapaistvaimaks. Ibsen matkas 1862. aastal Vinstrast põhjapool ja käis ka Haga talus, kus 17. sajandil elas arvatav Peer Gynti prototüüp, kütt ja luiskaja Peder Lauritsen. Vinstras lõpeb 65 km pikkune Peer Gyntveieni (Peer Gynti tee) mägitee, mis kulgeb Gudbrandsdaleni orust läänes Trettenist Vinstrasse. Gudbrandsdalslågeni jõe ääres asuv Ringebu küla on tuntud oma püstpalkkiriku poolest. Ringebu Stavkirke pärineb 13. sajandist. Aastail 1630-31 laiendas seda ehitaja Werner Olsen, kes ehitas ümber teisigi püstpalkkirikuid. Draakonimotiividega värav pärineb algsest puitkirikust, ent altar ja kantsel on baroksed. Sõidame Lillehammerisse, mis saavutas oma ülemaailmse tähelepanu 1994. aastal 17. taliolümpiamängude toimumispaigana, ent suusatraditsioonid ulatuvad siin juba aastasse 1206. Sellele viitab ka linna vapil olev suusataja. Nii turiste kui maalijaid on Lillehammerisse meelitanud kaunis maastik ja vapustav valgus. 1887.a. asutas hambaarst Anders Sandvig ühe suurima ja tähtsama talukultuuri muuseumi Norras – Maihaugen. Linna märkimisväärseim elanik oli kirjanik ja Nobeli preemia laureaat Sigrid Undset, kes asus siia elama 1921. aastal. Norra suurim, 100 km pikkune Mjøsa järv, paikneb põllumajanduspiirkonna südames. Paljud siinsed talud on olnud asustatud juba viikingiajast alates. Hamari linn on suurim selle järve ääres. Tal on olnud kaks elu. Esimene aastail 1049 kuni 1567, mil katedraal hävis põlengus. Täna kaitseb selle varemeid klaaskuppel. 1849. aastal sai Hamar linna staatuse. Nüüd algas teine elu kultuuri-, äri- ja tööstuskeskusena. Kummuli paadi kujuline Hamari olümpiahall ehitati 1994. aasta taliolümpia uisuareeniks. Sõidame Rootsi. Öömaja Arvica Scandic ****hotellis (2-sed toad).

8. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Sõit Stockholmi, teel lühikesed peatused. Sadamas peame olema hiljemalt kl.16.45. Tallinki laev väljub Tallinnasse kl. 17.30. Ööbimine B-klassi 4-ses kajutis.

9. PÄEV

Hommikusöök laevas rootsi lauas . Saabume kl. 10.00 Tallinnasse D-terminali. Sõit Tartusse ja Pärnusse.

ÕPPEREISI MAKSUMUS : 1120 € Kui ühest asutusest/ perest    2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4  osalejat (üks täiskajut), siis soodustus 3 %. Tasumine Vilko koolitusarve alusel. P.S. Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

  • laeva- ja praamipiletid
  • edasi-tagasi koht B-klassi 4-ses kajutis (4 inimest kajutis), koos rikkalike hommikusöökidega laevas
  • öömajad hotellides (2- kohalised toad) koos hommikusöökidega
  • laevasõit muuseumide poolsaarele  Bygdøya
  • mugavustega buss
 • eestikeelne norra keelt valdav giid-reisijuht Krista Suppi ja ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja  kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084)

NB! Palume ise  teha juurde ka  tervisekindlustuse ja soovi korral ka reisitõrkekindlustus.

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi)

 • õhtusöök laevas (34 € täiskasvanu)
 • õhtusöök 6. päeval hotellis 24 €
 • ühene majutus 182 €

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, mugavad riided ja matkajalanõud, tuulekindel jope, ujumisriided.

20.12.2021 seisuga on reisiks vajalik EL-i digitaalne COVID tõend, mis kinnitab reisija vaktsineeritust või koroona läbipõdemist.
Vaktsineerituks loetakse need, kellel on viimasest vaktsineerimise lõpetamiseks vajalikust doosist möödas rohkem kui 14 päeva.
Läbipõdemist tõendab 180-14 päeva enne reisi algust saadud positiivne proov.
Alla 16 a. lastelt tõendit ei nõuta.

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

Registreerimine õppereisile  kuni 29. mai E-post:   gunnar@vilkokool.ee,   mob 52 68 031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2021. a. andmetel):

„Kon-Tiki“ muuseum 100 NOK täisk, 60 NOK pensionär
„Frami“ muuseum 100 NOK täisk, 70 NOK pensionär
Fløyeni köisraudtee (edasi-tagasi) 113 NOK

Lõunasöök (praad, magustoit, kohv) 150 NOK

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2021. a. kevade seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.