Õppereis Odessasse: ODESSA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ

vahendab  21.-24. septembril  2019 kõikidele huvilistele reisifirma Tensi-Reisid  4-päevase reisi (lennuk/buss kohapeal) Odessasse

ODESSA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

2 vaba kohta!

Teid ootab Musta mere pärl Odessa. See linn ahvatleb turiste imeilusate randadega ja hämmastava Euroopa arhitektuuriga. Odessa on omaette kultuuri ja rahvaga legendaarne sadam, mis juba üle 200 aasta on inspireerinud poeete, ärimehi ja seiklejaid. Linnas ei ole mitte ainult imelised rannad, vaid ka palju hämmastavaid arhitektuurinäiteid, muuseume, restorane… Kindlasti peab külastama Odessa Ooperi- ja Balletiteatrit. Nii hoone eksterjöör kui ka interjöör võluvad oma elegantse uhkusega ja akustika on seal lihtsalt unikaalne. Teine linna vaatamisväärsus on Potjomkini trepp, mis ühendab kesklinna sadamaga. Trepilt avaneb ilus vaade Mustale merele. Kõige populaarsem on Arkadia rand – seal on ilus loodus ja lõbus ööelu, toimuvad diskod. Reis Odessasse pole õige kui ei degusteerita ukraina toitu. Tasub tellida traditsioonilist suppi – boršši, kohalikku pekki, kapsarulle, tšeburekke, vareniki (klimbid täidisega) ja ukraina mooniseemnekooki. Traditsioonilisteks jookideks peetakse siin kalja (kvas), keefirit, mõdu, õlut ja viina (gorilka).

1. päev

Kohtume Tallinna lennujaamas  21. septembril  kell 04.15. Lend Tallinn-Riia kl 05.45-06.35; Riia-Odessa kl 07.30-09.35. Odessa asub Ukrainas Musta mere ääres ja on sealkandi tuntuim kuurort. See rikkaliku ajalooga linn on tänapäevaks kujunenud uhkeks sadamalinnaks, kust ei puudu korralikud rannad ja meelelahutus igale maitsele. Sõidame hotelli, paigutame pagasi hoiuruumi ja läheme linna. Jalgsiekskursioon. Ei ole saladus, et Odessa suurim võlu on arhitektuur. Mereäärne Primorski bulvar on koht, kus tekib tunne nagu oleksite sattunud Pariisi. Vaated Odessa lahele vahelduvad ajalooliste hoonete, mälestusmärkide ja kujudega. Monument Päästjale apelsinile ehk altkäemaksule. Edasi jõuame Šahhi lossini. See gooti-romaani stiilis palee, kus enne revolutsiooni elas šahh Muhammed Ali oma 80 naisega. Järgmiseks jõuame vana Odessa nurgakesse. Lastele mõeldud kirjud atraktsioonid kõnelevad linna ajaloost: lehtla, väike sillake, vanad sillutiskivid. Nõiamajaks nimetatud hoone. Tänavalt otse maja poole vaadates tundub, nagu oleks tegemist vaid ühe seinaga, mille sees inimesed maagilisel kombel elavad. Pisut teise nurga alla liikudes aga näeb, et tegelikkuses on maja küljesein diagonaalne ja jääb seetõttu varju. Abiellujad kinnitavad aga siinsamas tabalukke Armunute südamele, et siis astuda edasi Ämma sillale. See on üks maagia jõul toimiv ehitis. Lai ning suur sild, mille keskel olles tunneb võnkeid, mille allikas jääb reaalsele mõistusele tuginedes arusaamatuks. Saabume kolonnaadi juurde, mis asub linna suurima heategija krahv Vorontsovi lossi territooriumil. 19. sajandi alguses ehitatud lossi juurest avanevad ilusad vaated merele ja Odessa sadamale. Kunagine kindralkuberber M.Vorontsovi elamu on üks kauneimaid paleesid Odessas, mille algne kompleks koosnes suursugusest klassitsistlikust peahoonest, kolonnaadist ja ümbritsevatest abihoonetest. Jääb ka aega lõunasöögiks. Linna kõige iseloomulikum vaatamisväärsus on 192 astmega Potjomkini trepp. Eriliseks teeb trepi asjaolu, et seda nii alt- kui ka ülevaltpoolt vaadates tekib illusioon, nagu koosneks see vaid järjestikustest astmetest, kuna vaheplatvormid ei paista välja. Potjomkini trepid on kuulsaks saanud tänu 1925. aastal esilinastunud tummfilmile “Lahingulaev Potjomkin”. Siiasamasse jääb ka linna ajaloos olulist rolli mänginud hertsog Richelieu kuju. Majutus hotelli. Õhtul jalutame peatänavale Deribasovskajale, kus käib tõeline elu ja melu. Deribass on nende ajalugu ja armastus. See olevat tänav, mis kunagi ei maga. On tunne nagu toimuks siin katkematu tänavafestival. On ruumi nii kunstnikele, suveniirimüüjatele, tänavakohvikutele, meelelahutusele… Vaba aeg õhtusöögiks. Majutus järgnevad 3 ööd kesklinnas ****spa-hotellis (2-sed toad).

2. päev

Hommikusöök. Odessa Ooperi- ja Balletiteatri suurejooneline maja on justkui Odessa keskpunkt. Ükskõik, kuhu või kust oled teel, ikka jõuate lõpuks teatrimaja juurde välja. Ja taas tabate end imetlemast mõnda detaili, mida eelmisel korral polnud märganud. See on üks ilusamaid maju linnas. Mõne hinnangu kohaselt olevat see koguni ilusaim ooperimaja kogu Euroopas – ikkagi samad autorid kui Viini kuulsal ooperimajal. Kiiduväärt on ka, et linn on ooperipalee ilusti välja mänginud – see ei saagi kahe silma vahele jääda ei öösel ega päeval. Tuledega pole koonerdatud ja iga viimne kui nikerdus paistab seetõttu ka pimedas ülihästi silma. Ilu ja rõõmu ei paku aga ainult maja väline külg. Veel silmapaistvam ja võluvam on teater seest. Punast sametit ja kulda ei ole kokku hoitud, suursugusust õhkub igast trepiastmest ja skulptuurist. Ekskursioon ooperimajas (lisatasu eest). Soovijad võivad sel päeval teha ka väljasõidu (lisatasu eest) Euroopa pikimatesse katakombidesse. Nerubaiskove külas (30 km Odessast) olevad katakombid on oma umbes 2500 km pikkuse võrgustikuga üks maailma suurimaid maa-aluste käikude süsteeme. Põnevad laburündikäigud tekkisid ligi 200 aastat tagasi, mil Odessa ülesehitamiseks hakati kasutama lubjakivi. Kaevandamise käigus tekkisidki pikad käigud, mis ulatuvad kümnete meetrite sügavusele ning asuvad kolmel erineval tasandil. Läbi aegade on Odessa katakombid olnud varjupaigaks salakaubitsejatele, revolutsionääridele ja II maailmasõja ajal ka partisanidele. Linnas võib veel vaadata Preobraženski katedraali, Linnaparki ja Utjossovi mälestusmärki. Jalutuskäik Kirjandusmuuseumi aias. Alates 1995. aastast toimuvat iga-aastast huumorifestivali Jumorina alustatakse järjekordse omapärase skulptuuri avamisega siinses aias. Neid on pühendatud nii kirjandustegelastele kui kirjanikele. Ooperiteatri külastus. Etendused selguvad 2 kuud enne reisi.

3. päev

Hommikusöök. Kui tahate tunda tõelist Odessa hinge – külastage linna suurimat turgu Privoz, kust saab osta kõike. Sinna saate sõita hotellist tellitud taksoga. Turult peaks igaüks läbi astuma, esmalt juba seepärast, et aimu saada selle suurusest ning kõigest, mida seal müüa pakutakse. Kalaturg on omaette vaatamisväärsus, sest selliseid mereande, mida seal näha saab, meil küll ei näe – kalade valik on vägev! Ja millised krevetikuhjad! Neid on müügil küll keetmata ja keedetult. Kõige parem aeg turult puuvilju saada on just augustis-septembris. Nostalgiadoosi pakuvad linnas meile nõukogude ajast pärit gaseeritud vee aparaadid ja kollased kaljatünnid, trammidest-trollidest rääkimata. Ajamasinat oleks justkui 30 aastat tagasi vändatud. Sõidame tellitud bussiga Šustovi konjakimuuseumisse. 1863. aastal alustati Nikolai Leontjevits Šustovi eestvedamisel brändi tootmist Ukrainas. Šustovi toodang sai kiiresti populaarseks ka väljaspool Ukrainat ning see on pälvinud kõrgeid rahvusvahelisi auhindu. Tuur muuseumis ja konjakite degusteerimine. Odessa puhul ei saa üle ega ümber söögist-joogist, millest peavad lugu nii kohalikud kui ka külalised. Õige Odessa maitse saab suhu ikkagi kohaliku soolapeki, rohelise sibula ja meeviinaga. Vaba aeg lõunasöögiks ja poodidega tutvumiseks. Odessa kaubatänav Passaaž on sarnane Milanos asuvaga. Sel päeval jääb aega ka muuseumide külastuseks, omal valikul. Soovijatele laevasõit Mustal merel (1 tund).

4. päev

Hommikusöök. Transfeer lennujaama. Lend Odessa-Riia kl 10.20-12.25; Riia-Tallinn kl 15.30-16.20. Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

 

REISI MAKSUMUS: 750 € (Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %) Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

  • lennupiletid  ja lennujaamamaksud 32 €
  • öömaja kesklinnas **** SPA- hotellis koos hommikusöökidega (2-sed toad)
  • transfeerbuss lennujaam-hotell-lennujaam
  • Odessa konjakitehase külastus koos degusteerimisega
  • giid-reisijuht Kaspar Jassa ja eestikeelsed ekskursioonid
  • Väljastame koolitustõendi (8  AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
  • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti soovitame ISE  teha tervisekindlustus ja  soovi korral ka reisitõrkekindlustus

 

LISATASU EEST (2018. a. seisuga, tellimine ja tasumine enne reisi)

  • ühene majutus 91 €.

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass. Ukraina on EV passiga viisavaba!

Lendudel teenindab Air Baltic. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 20 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x20 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

 

*Mugavat transporti Tartust Tallinna lennujaama pakub Tartaline AirportShuttle. Vaata lähemalt http://www.tartaline.ee/

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Registreerimine reisile kuni  11. august: E-post: gunnar@vilkokool.ee, või  mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal (2018. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Ooperimaja ekskursioon 2. päeval 280 UAH (toimub, kui on vähemalt 4 soovijat)
väljasõit Katakombidesse a’ 14-28 € (hind oleneb grupi suurusest)
laevasõit Mustal merel (1 tund) 100-200 UAH
lõunasöök 300-450 UAH
õhtusöök 300-450 UAH
trammipilet 3 UAH
bussipilet 5 UAH

 

1 € = 28,024 UAH, kurss 25.03.2019 seisuga