Õppereis Fääri saartele: FÄÄRI SAARTE AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab  15.-19. juulil  2024 kõikidele huvilistele reisifirma Tensi-Reisid  5-päevase reisi (lennuk/buss kohapeal) Fääri saartele

 

FÄÄRI SAARTE AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 4 vaba kohta!
 

See on reis smaragdrohelistele kaljusaartele. Fääri saared on kui veest välja ulatuvad tahukad, mille vaiksetel rohumaadel näksivad rohtu lugematud lambad, kõrged kaljuservad on vallutatud linnuparvede poolt. Fäärid ongi maailma kõige lamba- ja linnurohkem paik. Roosad, punased, kollased, helesinised ja rohelised majakesed nagu laste käest pillatud erksavärvilised klotsid murumättad peas. Hingetuks võtab see ilu, avarus ja võimsus, mille sünnihetk jääb 50-60 miljoni aasta taha. Lambad on andnud saarele nimetuse Lambasaared. Lammas on Fääri saarte sümbol ja teda on kujutatud ka Fääride vapil. Elurõõmsad, sõbralikud ja kokkuhoidvad ning abivalmis fäärlased elamas oma imeilusatel saartel.


1. PÄEV

Kohtume Tallinna lennujaamas …… kl 03.50. Lend Tallinn-Riia kl 05.40-06.30, Riia-Kopenhaagen kl 07.05-07.35, Kopenhaagen-Vágar (Fääri saared) kl 12.25-13.40 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi). Maandume mägede vahele inglaste poolt II MS rajatud lennuväljale. Keset mustjassinist vett ilmub selge ilmaga nähtavale kõrgete kaljuseinte ja igihaljaste rohumaadega saartekobar. Kõigepealt vaatame üle saare läänepoolsed tillukesed külad, mis on tõelised pärlid. Jalutame läbi Bøuri kalurikülakese. Gásadalur koos lähedalasuva Mulafossuri joagaMatkame Fääride suurima järve Sørvágsvatni ääres, mil külastame ka Orjakaljut (Trælanípa), kus avaneb vaade ookeani kohal „hõljuvale” järvele (NB! ainult hea ilma korral). Sõidame bussiga läbi Vágari saare lõunaosa. Rohekaid mägesid soonistavad veenired ja kosekesed, mis saavad toitu sademetest. Kohati on maanteeäärsed kaljuseinad üleni märjad, vesi tormab piki kärestikku allapoole, läbides maanteede alla rajatud avausi ja täiendades veerikast Atlandi ookeani. Teekonnal suurimale saarele Streymoyle läbime Vestmanna merekitsuse aluse tunneli, mis ühendab Vágari ja Streymoy saariKvivik on maaliline külake kitsa väina ääres. See on üks saarte vanimaid asulaid, väljakaevamistel on leitud viikingiaegsete majade jäänuseid. Sõit Tórshavni. Majutus järgnevad 4 ööd ***hotellis kesklinnas (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Täna sõidame Vestmanna külasse ning teeme 90-minutilise laevasõidu (ettetellimisel, lisatasu eest), et näha muljetavaldavaid Vestmannabjørgini linnukaljusidNB! Vajalik on soe ja vihmakindel riietus. Laevasõit kulgeb saarte vahel mööda väikeseid lahesopikesi, mööda kaljukoobastest ja ookeani ulatuvatest kaljuneemedest. See siin on lindude paradiis. Linnukaljud ja rohelised kaljujärsakud linnupesadega ning kümnete tuhandete lindudega – lunnid, suulad, tirgud, algid, kalakajakad, tormilinnud, krüüslid. Oma merekruiisil näeme tõenäoliselt linde mitmest saarel esindatud liigist. Fääri saarte rahvuslind on punase nokaga merisk. Peale laevasõitu külastame Vestmanna saagamuuseumit, mis võtab ilusti kokku Fääride ajaloo. Aeg lõunasupiks. Tagasisõit Fääride pealinna Tórshavni. Võimalus külastada Fääri saarte rahvusmuuseumit. Tórshavn on üks väiksemaid ja kaunimaid pealinnu maailmas, idüllilise väikelinna miljööga ja romantiliste puumajadega südalinn. Vanimad majad pärinevad 18. sajandist. Vidarlundi park – see on Fääri saarte ainus “mets”. Kirikud, mälestusmärgid, vaateplatvorm. Soovijatele õhtusöök (ettetellimisel, lisatasu eest).

3. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame üle 226 m pikkuse silla Streymoy saarelt Eysturoyle. Ainus sild üle Atlandi, nagu mõnikord öeldakse, läheb üle Sundini väina. Väin on siin kitsas ja vees tekivad vahel tõusu ja mõõnaga huvitavad keerised. Sõidame piki läänepoolset, Sundini väina serva pidi kulgevat teed mööda kaljulõhe ääres asuvasse Gjógvi külla. Väike kirik ja vana küla renoveeritud tantsusaal, mis nüüdseks on kogukonna keskuseks. Gjógv tähendab fääri keeles kuristikku ning küla saigi oma nimetuse 200 m pikkuse kitsa kuristiku järgi, mille tipus ta asub. Jalgsimatk lähiümbruses. Mööda mererannikut üles kaljudele. Edasi kulgeb tee ümber Fääride kõrgeima tipu Slættaratinduri (880 m). Sõit mööda Funningsfjørðuri ja Skálafjørðuri kallast on muljetavaldav kogemus, mille käigus näeb hulgaliselt külasid ja Fääride maastiku mitmekesisust. Gøtuviki fjordi kaldal asuvad kolm küla, mis hõlmavad ajaloolise Gøta piirkonna. See ala oli koduks kuulsale viikingite pealikule Tróndur Gøtuskeggile, kes oli väga tark, osav ja salakaval mees. Ta kaitses vanu viikingi traditsioone ja rahvast ristiusustamise eest. Külas asub kaasaegne põneva arhitektuuriga Gøtu kirik, kus on vitraaž-altarimaalid ja samas stiilis lae- ja seinalambid. Teekond jätkub Norðoyari ehk Põhjasaartele. Sõit läbi 5,6 km pikkuse veealuse tunneli Borðoy saarele. Siin asuv Klaksvík on suuruselt teine Fääride linn, Põhjasaarte keskus ja saarestiku peamine kalasadam. Linn asub kõrge mäe jalamil hobuseraua kujuliselt ümber lahesopi – väikesed majad, mis oleks kui mägede vahele puistatud, igaüks erinevat värvi ja erineva kujuga, moodustavad nad ometi kauni koosluse. Siin asub ka Christiani kirik, mis on pühendatud Taani kuningas Christian IX-le. Vaba aeg lõunasöögiks. Soovijatel on võimalik ette tellida lõunasöögipakid (lisatasu eest). Sõidame bussiga Viðoy saarele ja selle põhjaosas asuvasse Viðareiði külakesse. Majesteetlikud mäehiiglased üksteise kõrval reas, igaüks omamoodi kujuga ja nende vahel asuv pisike külake, nagu päkapikumajakesed hiiglaste keskel. Soovijad saavad ronida (kui ei ole lausvihma või paksu udu) mööda Villingadalsfjalli nõlva ülespoole ja imetleda sealt avanevaid vaateid. Teised ootavad sel ajal kas külakeses või jäävad hoopis Klaksvikki. Tagasisõit Tórshavni öömajja. Soovijatele õhtusöök (ettetellimisel, lisatasu eest).

4. PÄEV

Hommikusöök. Jalgsiekskursioon vanalinnas Tinganesis – vanad tumedad majad valgete aknaraamidega, kitsad tänavad, mätaskatused. Sõit pealinnast mõne kilomeetri kaugusel Kirkjubøuri, mis oli keskajal Fääride kultuuriline ja religioosne keskus. Maalilise asukohaga väikeses külakeses asus kuni reformatsioonini peapiiskopi residents Kirkjubøargarður. Keskaegsete Püha Magnuse ja Püha Brendani kiriku varemed ja siiani tegutsev Fääride vanim, 1111. a. valminud Püha Olavi kirik. Kirkjubøargarður on maailma vanim puidust seni kasutatav eluhoone. Talu on alati olnud Fääri saarte suurim nn. Kuninga talu. Pärineb 11.saj. ja oli piiskopkonna elukoht ja diokeeside seminari koht 1100.aastast. Selle vanim osa on Roykstovan suitsutuba. Talu rendib juba alates 16.sajandist Paturssoni suguvõsa. Tagasisõit Tórshavni. Tutvume põgusalt Põhjala majaga, soovijatele lõunasupp Põhjala maja kohvikus (ettetellimisel, lisatasu eest). Külastame viimast Norra vaalapüügijaam Fääridel Við Air. Siin kuuleme fäärlaste vaalaküttimisest, õigemini grindade küttimisest. Sõit Streymoy saare põhjaossa mööda sügava ja maalilise maismaaoru Saksunardaluri kallast. Tee on loogeline ja kitsas, selle lõpus Dalsa jõe kahel kaldal kaljude vahel asub väike küla Saksun, mille ühes otsas on tõusuveejärv (merelt tulev tõusuvesi täidab järve). Külake on piiratud võimsatest jugadest. Matk Saksuni musta liivaga laguuni äärde (sõltub tõusust ja mõõnast, 20 DKK). Üks ilusamaid külasid kogu saarestikus on põhjapoolseim küla Tjørnuvik. Rohelised mägiaasad, kosed ja joad, musta liivaga rand. Näeme merest tõusmas kahte kivikaljut – Risin (71 m) ja Kellingin (68 m). Räägitakse, et Islandi hiiglane ja tema naine üritasid kunagi pukseerida Fääri saari Islandile. Nad panid köie ümber Eysturoy põhjapoolse tipu ning vaidlesid omavahel nii kaua, kuni päike tõusis ja nad kivikaljudeks muutis. Teeme pildistamispeatuse Fääride kõrgeima kose Fossá juures, mille 140 m kõrguselt langeva vee kohin kostab kaugele. Tagasisõit Tórshavni. Õhtul võime teha jalutuskäigu Linnapargis. Vaba aeg õhtusöögiks.

5. PÄEV

Hommikusöök. Hommikul vaba aeg Transfeer lennujaama. Lend Vágar-Kopenhaagen kl 14.30-17.35, Kopenhaagen-Riia kl 20.00-22.25, Riia-Tallinn kl 23.15-00.05 (NB! Kohalikud ajad)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

REISI MAKSUMUS: 1540 € (Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %) Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

  • lennupiletid
  • lennujaamamaksud 102 € (09.09.2022 seisuga, võivad muutuda),
  • öömajad *** hotellis koos hommikusöökidega (2-sed toad)
  • kohalik buss ringreisiks
  • transfeer Tórshavnist lennujaama
  • eestikeelne giid-reisijuht Marko Zanev ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8  AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti  palume ISE  teha juurde reisikindlustus koos reisitõrkekindlustusega

 

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

LISATASU EEST (2023. a. seisuga, tellimine ja tasumine enne reisi)

 • laevasõit Vestmanna linnukaljude juures 63 €/ 33 € laps 2-13 a,
 • Kirkjubøur sissepääs 15 € täisk, 8 € laps,
 • õhtusöök teisel päeval Torshavnis 54 €,
 • õhtusöök 3-ndal päeval Torshavnis 56 €,
 • lõunasöök 4-ndal päeval Torshavnis 22 €.

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, soojad ja vihmakindlad riided, matkajalanõud. Ärge unustage mütsi! Ilm vahetub Fääridel kiiresti, päikesepaiste, udu ja vihm on parimas läbikäimises ja tuul on Fääridel püsiv nähtus.

 

Lendudel teenindavad AirBaltic ja Atlantic Airways. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://transpordiamet.ee/ohutus-ja-jarelevalve/reisimine/mida-ei-tohi-lennureisile-kaasa-votta

Registreerimine reisile kuni kohti jätkub: E-post: gunnar@vilkokool.ee, või  mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal (2023. a. andmetel):

Vestmanna saagamuuseum 90 DKK
Vestmanna lõunasöök 130 DKK või 160 DKK (koos kohviga)
Gøtu Kirkja 50 DKK
3. päeva lõunasöögi pakk 120 DKK
Við Air 75 DKK
Matk Saksuni laguuni äärde 20 DKK

Fääri saartel kehtib nii kohalik kroon kui ka Taani kroon

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2023. a. seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.