Õppereis Rumeeniasse:  RUMEENIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab  kõikidele huvilistele  26. juuni- 3. juuli  2022 reisifirma Tensi-Reisid  8-päevase reisi (lennuk/buss kohapeal) Rumeeniasse

 RUMEENIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 2 vaba kohta!

NB! Sama reis toimub ka 7.-14.08.2022- veel 12 kohta!

 
VARNA – TULCEA – DOONAU DELTA – BUZAU – NOROIOSI MUDAVULKAANID – BUSTGEN URLATOAREA – PELES SINAIA – CRIT – VISCRI – SIGHISOARA – PRAID – BICASI KANJON – LACU ROSU – BRAN – BRASOV


1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul oleva kassa juures kl … Otselend Tallinn-Varna kl … (NB! Kohalikud ajad! Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi)Varnas, mida kutsutakse ka Musta mere kuningannaks, on laiad puiesteed, varju pakkuv merepark ja liivarand. See on rahulik kuurortlinn, mille ajalugu ulatub kaugesse minevikku. Linna matmispaigast on välja kaevatud aare maailma vanimate kuldesemetega. Iidne nekropol annab tunnistust sellest, et linna ajalugu ulatub viiendasse aastatuhandesse eKr. Varna on populaarne kuurortlinn oma rohkete muuseumide, baaride, kohvikute, restoranide ja kauplustega. Linnaekskursioon. Vaba aeg mererannas. Öömaja Varnas ****hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Vaba aeg. Kell 11.30 alustame hotelli juurest sõitu Rumeeniasse. Piiriületus. Seejärel külastame Domeniul Vladoi veinimõisat ja degusteerime veine. Lõunasöök (ettetellimisel, lisatasu eest). Sõidame Doonau delta alade väravasse Tulcea Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Aastal 1991 kanti Doonau delta UNESCO maailmapärandi nimekirja. Järgmisel aastal nimetati see rahvusvaheliseks biosfäärikaitsealaks. Selle kaitseala tööd juhitakse Tulcea linnast. Ligikaudu 300 lisajõge kannavad emajõkke rohkesti setteid ja vett ning lõpuks sünnib Musta mere kallastel Doonau jõest kaunis delta. Tulcea linna juures saab Doonau endale kolm tütart – harujõed Kilia, Sulina ja Sfintu Gheorghe, mis suubuvad Musta merre. Need kolm jõeharu voolavad pikkamisi läbi delta, hargnedes omakorda paljudeks väikesteks jõgedeks, mis varustavad veega arvukaid soid ja järvi. Setted ja mereliiv moodustavad võimsaid leetseljakuid ja saari. Ent Doonau delta on midagi palju rohkemat kui vaid maa-ala, kus vaheldub muda ja liiv. Delta pindalaks on umbes 4300 ruutkilomeetrit, mis teeb sellest Euroopa suurima märgala. Selles deltas asub ka maailma kõige ulatuslikum roostik, hõlmates ligikaudu 1700 ruutkilomeetrit! Delta liivakallastel lokkavad võimsad jalaka-, tamme- ja lepametsad. Mingis mõttes toimib see delta hiiglasliku filtrina, olles Euroopa suurim looduslik veepuhastussüsteem. Siinses paigas on miljoneid linde enam kui 300 liigist ja delta vetes leidub üle 90 kalaliigi. Imekauni Doonau jõe delta pakub nii kauneid vaateid, mitmekesist loodust, erinevaid põnevaid linnuliike… Laevasõit 5-6 tundi (ettetellimisel, lisatasu eest): Sireasa kanal – Sontea kanal – Nebunu järv – Sireasa de Nord (kormoranide reservaat) – Kanal 36 – Tulcea. Lõunasöök Seejärel sõidame ööbima Buzau linna. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

4. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame vaatama Noroiosi mudavulkaane. Paari ha suurusel kuumaastikku meenutaval alal näeb arvukaid vulkaanikujulisi mudakoonuseid, mida tekitab 3 km sügavuselt läbi savi- ja veekihi tungiv gaas. Seejärel teeme tunnise matka 15 meetri kõrguselt laskuvate Urlatoarea kaskaadide Nüüd sõidame külastama Rumeenia kuningate suveresidentsi, kauni looduse keskel asuvat idüllilist saksa uus-renessansi stiilis Pelesi lossi, mis võis omal ajal uhkeldada sellega, et oli Euroopa esimene elektri ja keskküttega loss. Kuningas Carol I käis tihti Sinaia kloostris, talle meeldis väga siinne metsik ja maaliline loodus ning ta otsustas ehitada endale siia lossi. See Euroopa üks ilusamaid losse asub keset suurt inglise stiilis parki. Lossis on 170 ruumi (millest külastada saab vaid kümmet), mis on rikkalikult dekoreeritud eebeni- ja pähklipuu, pärlmutri ja nahaga. Siin on antiikesemeid ning maalide koopiaid, mille originaalid asuvad Bukaresti Rahvuslikus Kunstimuuseumis. Lossis asub ka Louis XIV saal, mille kaunistas noor Gustav Klimt. Lossil on seitse terrassi dekoreeritud kiviskulptuuride, purskkaevude, carrara marmorvaasidega… Sõidame mägikuurort Sinaiasse, mis on Karpaatia pärl. Siinset kloostrit, mis oli piirkonna esimene ehitus, kutsutakse ka Bucegi mägede katedraaliks. Klooster asutati 17. saj. lõpus pärast seda kui Rumeenia vürst Mihai tuli tagasi palverännakult Siinai mäele. Sellest pärineb nimi nii kloostrile kui ka linnale, mis hiljem selle ümber ehitati. Siin tõlgiti piibel 1668. a. esmakordselt rumeenia keelde. Öömaja Predealis ****hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök. Alustame sõitu Sighisoara poole. Teel külastame maalilist Transilvaania sakside küla Viscrit. Arhailises Viscri külas, mis on Walesi printsi Charlesi patronaaži all tegutseva Mihai Eminescu fondi poolt ellu äratatud ja kus elatakse loodussõbralikult vanade traditsioonide järgi, on ka printsi enda maja. Nii külas asuv kindluskirik kui terve küla kuulub UNESCO maailma kultuuripärandisse. Lõunasöök (lisatasu eest, ettetellimisel). Võluv Sighişoara kuulub samuti UNESCO maailmapärandi hulka. Linna on kaitstud võimsate müüridega ja see meenutab rüütlilegendi. Sisenedes linnaväravast saame aru, et linn on sajandeid olnud Transilvaania valitsejate asupaigaks. See on Euroopa idaosa kõige paremini säilinud keskaegse arhitektuuriga linn, kus segunevad gooti-, renessanss- ja barokkstiilid. Umbes 90% linnamüürist on säilinud ja see loob unikaalse ajaloolise väärtuse. Linna kitsastel munakivitänavatel jalutades võib tekkida tunne, et olete sattunud ajaloos 400 aastat tagasi. Siin sündis ka Vlad Tepes tuntud kui Draakula. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök. Tänase päeva veedame looduses. Sõidame kaljumäestiku piirkonda. Ida- Karpaatide keskosa Hasmasi mägesid kutsutakse ka Transylvania Karpaatideks. Praidi soolakaevanduse külastus. Juba 1700.aastast ekspluateeritud soolakaevandus on nüüd avatud turistidele ja teenib ka ravieesmärki. Maa sügavuses on turistidele avatud soolamuuseumid, restoran, bassein, laste mänguväljakud ja isegi kabel. Sõidame Bicazi kuristiku (Bicaz Quay) juurde, mis on kuulus oma 300 m kõrguste lubjakivikaljude poolest. Nüüd jaguneb grupp kaheks. *Matkasoovijad suunduvad mitmetunnisele matkale koos kohaliku mäegiidiga. Nende matk lõppeb Lacu Rosu juures. *Ülejäänud grupp jalutab kuristiku ümbruses ja siis sõidab bussiga Lacu Rosu Loodusliku tammiga Punane järv tekkis 19. saj kui maalihe sulges Bicazi jõevood. Selle järve ümbruskond on seotud paljude legendidega. Võimalus lõunatada restoranis. Soovijad saavad matkata ka ümber järve. Teised võivad sel ajal teha paadisõitu või nautida kohvi juues kauneid vaateid. Ööbima sõidame Miercurea Ciuc linna. Öömaja ***hotellis(2-sed toad).

7. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame Valahhia ja Transilvaania piiril mäekurus asuvasse väikelinna Brani. Siinset mägede vahel kõrguvat uhket 14. saj. ehitatud kindluslossi peetakse Vlad Tepesi ehk vürst Draakula residentsiks, ehkki tegelikult elas ja valitses ta suurema osa ajast Sighişoara Lossi valitsevad siiani müsteeriumi aura ja legendid. Lossi esmamainimine pärineb 14. saj, mil see ehitati eelkõige kaitsekindlustuseks. 1920. a. kingiti loss Habsburgide suguvõssa kuuluvale kuninganna Mariele, kes abiellus Rumeenia kuninga Ferdinandiga. Kuninganna Marie kujundas lossi kauniks suveresidentsiks rajades alleesid, veesilmi, terrasse ja teemaja. Lossis on relvade, raudrüüde ja mööbli kollektsioonid. Sõidame Predeali. Lõunasöök (lisatasu eest, ettetellimisel). Sõit Bulgaariasse Varnasse. Öömaja ****hotellis (2-sed toad).

8. PÄEV

Hommikusöök. Transfeer lennujaama. Otselend Varna-Tallinn kl … (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

 

REISI MAKSUMUS: 1130 € (Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %) Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid ja lennujaamamaksud
 • öömajad *** ja **** hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad)
 • mugavustega buss ringreisiks ja transfeer lennujaam-hotell
 • kohalik inglisekeelne giid
 • giid-reisijuht Marko Zanev ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8  AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti palume ISE  teha juurde  tervisekindlustus koos reisitõrke(covid)kindlustusega

 

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi)

 • laevasõit Doonau deltal koos lõunasöögiga 34 €,
 • Domeniul Vladoi veinimõis 14 €,
 • 2. päeval lõunasöök 14 €,
 • 5. päeval lõunasöök 17 €,
 • 7. päeval lõunasöök 15 €,
 • mäegiid 6.päeval Bicaz Quays 17 €,
 • Pelesi ja Brani losside sissepääsud 21 €,
 • ühene majutus 170 €.

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv ID-kaart või EV pass, mugavad jalanõud, ujumisriided, päikesekaitsevahendid.

Tšarterlend. Lendudel teenindab SmartLynx. Lennukisse on lubatud kaasa võtta 15 kg tasuta pagasit. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 45x35x20 cm ja kaaluga 5 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

06.04.2022 seisuga on reisiks vajalik EL-i digitaalne COVID tõend, mis kinnitab reisija vaktsineeritust või koroona läbipõdemist.

Vaktsineerituks loetakse need, kellel on viimasest vaktsineerimise lõpetamiseks vajalikust doosist möödas rohkem kui 14 päeva. Seega peab viimane doos olema tehtud hiljemalt 13. juunil.

Läbipõdemist tõendab 180-15 päeva enne reisi algust saadud positiivne proov.

Alla 12 a. lastelt tõendit ei nõuta.

Soovijatel palun registreerida kuni  29. mai: E-post: gunnar@vilkokool.ee või  mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2021. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Sinaia klooster 2 €
Viscri kirik 3 €
Sighisoara kellatorn 4 €
Praidi sooolakaevandus 8 €
Vaatamisväärsused, mis loodusega seotud, ei ole veel siin kirjas

NB! Piltide tegemise eest lossides tuleb maksta lisatasu (umbes sama hind kui piletil).

Rumeenias kehtib kohalik raha leu, soovitame raha vahetada Eestis. Rumeenias eurosid vahetades on enamasti vaja passi (ID kaarti ei aksepteerita) 1€ = u. 4,3 leu (RON)
*Rumeenias on kombeks teenindajatele anda jootraha.

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2021. a. kevade seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.