Õppereis Slovakkiasse: SLOVAKKIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab 20.-24. mail 2024   kõikidele huvilistele reisifirma Tensi Reisid 6-päevase  õppereisi (lennuk, buss kohapeal) Slovakkiasse

 

SLOVAKKIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS,- SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 2 vaba kohta!
Slovakkia oma 180 lossiga on paradiis ajaloo- ja muinasjutusõpradele. Lisaks looduskeskkond, hästi säilinud arhitektuur, rikkalik pärimuskultuur ja armsad linnakesed.

1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas ….. kl 03.40. Lend Tallinn-Riia kl 05.35-06.25; Riia-Viin kl 07.2508.25. (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi.) Sõidame külastama Lääne-Slovakkia ühte huvitavamat vaatamisväärsust – Nitra linna. Lõunasöök (lisatasu eest, ettetellimisel)Linnaekskursioon. 9. sajandi hakul oli selles piirkonnas iseseisev vürstiriik, mida valitses esimene teadaolev slaavlaste valitseja vürst Pribina, kes asutas Slovakkia aladele esimese kristliku kiriku. Linn oli piiskopiresidentsiks alates 880 aastast. Vanalinnas annab tooni Nitra jõekäärus kaljurünkal paiknev kindlus, mida ümbritsevad 17 sajandi müürid ning mille ainsa värava juurde pääseb üle kivisilla. Kindluse jalamil asub ülalinn. Edasi viib teekond meid mägisesse Kesk-Slovakkiasse. Öömaja Stiavnicke mägede suusakuurordis ***Salamandra spa-hotellis (2-sed toad). Buffee õhtusöök (lisatasu eest, ettetellimisel). Spa on avatud kuni kell 21.00.

2. PÄEV

Hommikusöök. Kui olete roheliste mägede, pastelsetes toonides hoonete ja keskaegse arhitektuuri fänn, siis meeldib teile kindlasti keskaegne kuninglik kaevanduslinn Banská Štiavnica. Maaliline vanalinn võeti 1993. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja. See  on Slovakkia vanim kaevanduslinn ja üks riigi kõige paremini hoitud saladus. Linnakese keskel asub gooti- ja renessanss-stiilis majadega ääristatud Püha Kolmainsuse väljak. Seal kõrgub liivakivist barokne püha Kolmainsuse monument ja kena võrkvõlviga 15 sajandi Püha Katariina kirik. Vana loss ehitati türklaste ohu kasvades ümber kindluseks. Ka uus loss on ehitatud kaitseks türklaste eest. 13.-18. sajandil oli linn üks Euroopa tähtsamaid kaevanduslinnu. Štiavnica Betlehem on puidust kohaliku piirkonna makett, kus saab tutvuda keskaegse, kulla- ja hõbeda- kaevandamiseaegse hoonestusega, vaadata kuidas töötasid töölised kaevanduses, kuidas käis elu pubides, kuidas töötasid erinevate alade käsitöölised – meistrid,  ja kõike seda mini-mini variandis. Ja kõik need töökojad ja masinad, mis liikusid on seal ka liikuma pandud. Seal on üle 800 puidust figuuri. Edasi sõidame Betliari jahimõisasse, mis on säilinud sellisena nagu Andrássy perekond selle 19. sajandi lõpus kujundada laskis. Hoone on kaunistatud haruldase mööbli, kunsti ja erinevate kollektsioonidega, kuhu kuulusid lisaks jahitrofeedele ka eksootilised esemed kaugetest maadest (nagu Egiptuse muumia). Mõisa ümber jäävad tiikide, paviljonide, grottide ja purskkaevudega inglise stiilis aiad. Lõunasöök (ettetellimisel, lisatasu eest). Rožňava ümbrus on seotud kuulsa Andrássy aadlisuguvõsaga, kes valitses siinse piirkonna üle alates 16. sajandi lõpust. Külastame juugendstiilis mausoleumi, mille krahv Dionýz Andrássy rajas oma armastatud naisele Františkale. Sõidame Košicesse. Slovakkia suuruselt teise linna ajalugu ulatub tagasi 12. sajandisse. Vanalinn on nüüdseks suurepäraselt taastatud ning elav ja huvitav. Soovijatega õhtune või hommikune jalutuskäik linna ajaloolises südames. Õhtusöök (3-käiku) hotellis (lisatasu eest, ettetellimisel). Öömaja ***Gloria Palac hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Hommikune jalgsiekskursioon vanalinnas. Seejärel jätkame teekonda läbi mägise maastiku. Külastame kotkapesa kombel vägeva 120 m kõrguse kalju otsa kinnitunud võimsat Orava kindlust.  See on üks kaunimaid ja muljetavaldavamaid keskaegseid losse kogu riigis. Ürikud mainivad seda esmakordselt 13. sajandil. Järgnevate sajandite jooksul lisati tsitadellile järjest uusi osi kuni 17. sajandinini. 1800. aastal põles kindlus maha ning renoveerimine toimus alles aastatel 1953–1968. Vahepeal, 1921. aastal, toimusid poollagunenud kindluses filmi Nosferatu, eine Symphonie des Grauens võtted, kus Orava kindlus muudeti kaugel üksildases kolkas asuvaks vampiirilossiks. Ilmselt tollal, vaid osaliselt taastatuna, ta niimoodi välja paistiski. Kindlus on olnud inspiratsiooniks paljudele rahvalauludele, poeemidele ja legendidele. Osaliselt kasutab seda ka Orava muuseum, tutvustades seal oma arheoloogia-, ajaloo- ja etnograafiakogusid. Lõunasöök (ettetellimisel, lisatasu eest). Sõit Bojnicesse. Öömaja Meridiana pansionaadis (2-sed toad). Õhtusöök (lisatasu eest, ettetellimisel).

4. PÄEV

Hommikusöök. Romantiliste tornikestega Bojnicesse loss on üks Slovakkia tuntumaid kohti, suurimaid turismimagneteid. Algselt ehitati 12. sajandil ning 13. sajandil oli oma aja vägevama Ungari sõjapealiku valduses. Hiljem kujundati ümber Prantsusmaa Loire’i oru losside sarnaseks – ilus võlvidega kabel, Kuldsaal, Muusikatuba… Lossi ümbritseb imeline park, mis on ühendatud Stražovi mägedes asuva metsaga. Lossipargis on palju haruldasi puuliike, väidetavalt ka Slovakkia vanim pärn. Külastame Slovakkia Riiklikku loomaaeda, mis avati esimesena Slovakkias 1955. aastal. Siin elab üle 360 erineva liigi ja enam kui 2700 isendit. Loomaaias on ka kohvik, kus saab vahepeal jalgu puhata. Sõidame nüüd Doonau kaldal asuva Slovakkia pealinna poole. Karpaatia veiniteel tutvume ühes veinimõisas veinide valmistamisega ja degusteerime 4 veini. Seejärel ühine õhtusöök. Sõit Bratislavasse. Öömaja *** IBIS Bratislava Centrum hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök. Bratislava linnaekskursioon jalgsi. Enamus linna vaatamisväärsusi asub hoole ja armastusega taastatud vanalinnas. Ajaloolise linnaosa Stare Mesto süda kujutab endast kahte omavahel ühendatud väljakut. Linna peaväljakul ja endisel turuplatsil – Hlavné námestiel oli osa Ungari kuningate kroonimisteest, mida nüüd tähistavad sillutisse kinnitatud kuldkroonid. Vana raekoda, Ronaldi purskkaev, linna kaunimate ehitiste sekka kuuluv neoklassitsistlik peapiiskopi loss ja linna vanim usuehitus 13. sajandist pärit gooti stiilis Frantsiskaani kirik. Suurel kaljusel künkal linna kohal troonivat kindlust on ürikutes esmakordselt mainitud 907. aastal. See asus Doonau ääres kohal, kus ristusid kaubateed, sh ka iidne Merevaigutee. Püha Martini katedraalis on kroonitud üksteist Ungari kuningat ja kaheksa kuningannat. Siit algabki vanalinna suunduv nn. kroonimistee. Vaba aeg lõunasöögiks. Sõit Viini lennujaama, kus peab olema kl 17.20. Lend Viin-Riia kl 19.20-22.15; Riia-Tallinn kl 23.15-00.25 NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

 

 

ÕPPEREISI MAKSUMUS: 1130 €.  Kui ühest asutusest/perest   2 osalejat, siis  2 % soodustust, kui 3 osalejat, siis soodustus  5 %. Tasumine Koolituskeskus Vilko MTÜ  arve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

 

Õppereisi hinna sees:

  • lennupiletid koos lennujaamamaksudega 33 € (03.07.2023 seisuga, võivad muutuda),
  • öömajad ***hotellides ja pansionaadis koos hommikusöökidega (2-sed toad),
  • veinide degusteerimine + õhtusöök veinimõisas 30 €,
  • kohalik tellitud buss,
  • giid-reisijuht Monika Urb ja eestikeelsed ekskursioonid
  • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
  • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE00008

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart. Veidi eurosid Poolas zlottide vahetuseks (WC 2 PLN).

LISATASU EEST (2023. seisuga, tellimine ja tasumine enne reisi):

  • kolm lõunasööki 42 €,
  • kolm õhtusööki hotellides 74 €,
  • ühene tuba 142 €.

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

NB! Kindlasti palume ise juurde teha ka  reisikindlustus koos reisitõrkekindlustusega.

Lendudel teenindab Air Baltic. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://transpordiamet.ee/ohutus-ja-jarelevalve/reisimine/mida-ei-tohi-lennureisile-kaasa-votta

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

Soovijatel palun registreerida kuni kohti jätkub E-post:  gunnar@vilkokool.ee või  mob 5268031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2023. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Nitra St Emerama katedraal 3 €/ pens 2 €
Štiavnica Betlehem 1.50 € / pens 1 €
Betliari jahimõis 10 € / pens (al 62a) 7 €
Betliari mausoleum 5 € / pens (al 62a) 3 €
Orava kindlus 9.50 € / pens (al  60a) 5 €; foto luba 3 €, video luba 5 €
Bojnice loss 13 € / pens (al. 62a) 8.50 €
Bojnice loomaaed 10 € / pens (al. 62a) 5 €

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2023. a. seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.