Õppereis Islandile: ISLANDI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Viljandi Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab  3.-7. augustil  2020 kõikidele huvilistele reisifirma Tensi Reisid  5-päevase reisi (lennuk, buss kohapeal) Islandile

ISLANDI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-,  SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 2 vaba kohta!

Island on noorim maa maailmas, mis 20 miljonit aastat tagasi sündis Põhja Atlandi merepõhjast. Laava on jää alla peidetud ajast, mil Jääaeg taandus ja liustik lainetas. 1100 aastat tagasi asustasid selle maa viikingid. Nagu segu imedemaast ja põrgu eeskojast, kerkib Atlandi ookeani põhjaosas lainetest maismaalapike – armiline geoloogilistest riketest ja lõhedest, kaetud liustike ja tegutsevate vulkaanidega, perioodiliselt purskavate geisrite ja kuumaveeallikatega. See on Island. Majesteetlikud liustikud, kuumaveeallikad ja alaliselt puhuvad tuuled loovad siin uskumatuid maastikke. Sel imelisel, paljudele alles tundmatul jää ja tule maal leiame igal sammul hämmastavaid loodusimesid. Island on üks huvitavamaid kohti maailmas: mäed, fjordid, liustikud, purskavad vulkaanid ja kuumaveeallikad.

1. PÄEV

Kohtume Tallinna lennujaamas infoletist vasakul oleva kassa juures 3. augustil 2020 kell 09.00Lend Tallinn-Riia kl 10.45-11.35; Riia-Reykjavik kl 13.05-14.00. Alustame tutvust selle kummalise saarega. Lennujaamast sõidame maailma kõige põhjapoolsemasse pealinna Reykjavikki. See on nüüdisaegse linna võlude ja ajatu looduse kombinatsioon. Linn pakub huvitavat segu kosmopoliitsest kultuurist ning kohalike külade juurtest. Linnaekskursioonil bussiga ja jalgsi tutvume peamiste vaatamisväärsustega. Naudime vaadet Öskjuhildi kuumaveemahutitel Perlanil (Pärl) asuvalt platvormilt. Kuna asume ühes Reykjaviki kõrgemas kohas, siis soodsa ilma korral avanevad ümbruskonnale kaunid vaated. Külastame kaasaaegse arhitektuuriga Islandi suurimat Hallgrimskirkja kirikut, mille lähedal näeme ka kuulsat Leifur Eirikssoni kuju, keda peetakse Ameerika avastajaks enne Kolumbust. Möödume Põhjala Majast – Põhjamaade kultuurikeskusest, ÜlikoolilinnakustIslandi Rahvusmuuseumist. Teeme väikese jalutuskäigu Tjörnini järve äärde, millel peegeldub kaunilt Reykjaviki modernne metallist ja klaasist raekoda ning jõuame vanalinna peaväljaku Austurvölluri juurde, kus näeme parlamendihoonet Alþhingishúsið (19. saj.) ja Toomkirikut (18. saj.). Vaba aeg ajaloolises vanalinnas. Teel hotelli teeme peatuse linna ühe sümboli – viikingilaeva stiliseeritud kuju Solfari ja moodsa kontserdisaali Harpa juures. Majutus järgnevad 4 ööd **Cabin hotellis (2-sed toad superior toad 18 m2http://hotelcabin.is/en/Õhtuti saab Reykjavikis lõõgastuda soojaveevannides hotelli lähedases linna ujulas (ujumispilet lisatasu eest u 950 ISK, 67+ tasuta ja lapsed 150 ISK, no. 2018. a. seisuga).

2. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Soovijatele väljasõit (lisatasu eest) Kuldne ring”: Tingide Väli ehk Thingvellir – Geisyr – Kuldne kosk (Gullfoss)Thingvellir on Islandi kaunemaid paiku. See on kõige olulisem piirkond Islandil nii ajalooliselt, kultuuriliselt kui ka geoloogiliselt. Siinne riftivöönd läbib kogu Islandit põhja-edelasuunaliselt ning kus Põhja-Ameerika ja Euraasia tektoonilised laamad rebivad end teineteisest eemale tekitades imelisi geoloogilisi nähtusi. Tingide Väljal käis koos väidetavalt vanim demokraatlik parlament maailmas – Alþing (alates 930 aasta algusest kaheksa sajandi jooksul). Thingvellir on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja. Edasi sõidame Geysiri kuumaveeallikate piirkonda. Piirkond muutus aktiivseks umbes tuhande aasta eest ning tänapäeval on kõige muljetavaldavam siin geiser Strokkur (Piimapütt), mis purskab oma veesamba iga 10 min. järel 25 m kõrgusele. Strokkuri ümbruses on palju väiksemaid pidevalt keevaid veesilmi. Litli Geysir asub teeraja kõrval ning oli vanasti tõenäoliselt geiser, millest nüüdseks on alles jäänud pisike ja kõvasti lirtsuv mudane tiik. Pärast lühikest bussisõitu jõuame Euroopa võimsaima  Gullfossi ehk Kuldse kose juurde, mis on ilmselgelt kõige muljetavaldavam ja kaunim kosk kogu saarel. Hvitá ehk Valgejõe vesi langeb 32 m kõrguselt kahe astmena hiiglaslikku kanjonisse. Võimalus süüa lõunaks maitsvat lambalihasuppi ja osta kohalikke suveniire. Seejärel külastame Islandi piiskoppide kirikut Skálholt’i Haukadaluris. See piirkond on olnud Islandi piiskopivõimu keskuseks 11.-19. sajandini. Sõidame läbi viljakate põllumajanduspiirkondade. Kaunis ja väike, kuid see-eest sügav Keridi kraater. Punased ja mustad nõlvad moodustavad siin kauni kontrasti sinise veega. Sõidame läbi Hveragerði piirkonna, kus on rohkesti kasvuhooneid, milledes maa geotermiline energia aitab kasvatada juurvilju ja eksootilisi taimi. Külastame kohalikku kaubanduskeskust, kus on Bonuse toidupood, 2008. aasta maavärina kohta näitus, apteek, suveniirid, kohalik pagaripood koos kohvikuga. Soovijad saavad sel õhtul minna vaalavaatlusele (lisatasu eest).

3. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Soovijatele väljasõit (lisatasu eest). Veedame päeva Snæfellsnesi poolsaarel, mida kutsutakse „islandiks miniatuuris“, sest paljud Islandile omased vulkaanilised formatsioonid, liustikud ja ajaloolised paigad on siin esindatud. Peatume Gerðubergi basaltsammaste juures. Sõidame põiki läbi poolsaare põhjarannikule: meid ümbritsevad mäed, laavaväljad, fjordid. Külastame hai muuseumi Bjarnarhöfnis, kus on võimalik näha haipüügi paati, maitsta kuivatatud kala ja spetsiaalselt töödeldud hailiha ning kuulata kohaliku giidi juttu. Väikeses kalurikülas sööme lõunaks kohalikku mereannisuppi. Seejärel kõnnime poolsaare läänetipus müstilisel vulkaanilisel Djúpalónssanduril, kus näeme omapäraseid kivimoodustisi ja musta liiva ning mustade kivikestega randa. Siin prooviti vanasti kalurikandidaatide jõudu nelja raske kiviga- Kasutu, Poolejõuline, Hädine ja Täies jõus. Rannas lebavad tormiga madalikule sõitnud Briti traaleri roostetanud jäänused. Väikese kaluriküla Arnarstapi juures jalutame piki kaunist ookeanirannikut, kus pesitseb üks suuremaid randtiirude ja kaljukajakate kolooniaid. Mererannas imetleme Glattkletturi kaljuvõlvi. Lähedal on rahvajuttude kangelase Bardur Snæfellsasi kividest laotud monument. Legendi järgi elab tema kaitsev vaim tänini mäe otsas ja valvab küla järele. Teeme peatuse Buðiri väikese puidust maakiriku juures. Selle kõrval asub islandi kirjaniku Halldór Laxnessi lemmikhotell, kus ta sageli käis kirjutamas. Poolsaare lääneosas ringi sõites näeme selge ilmaga taamal kõrguvat Snæfellsjökulli liustikku, mis on andnud nime kogu poolsaarele ja inspireerinud Jules Verne`i. Oma romaanis „Reis maakera südamesse“ kirjeldab ta Snæfelli vulkaani kraatrit kui sissepääsu maakera sisemusse.

4. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Väljasõit Islandi lõunarannikule (lisatasu eest). Sõidame üle Hellisheiði platoo läbi Selfossi, Hella ja Hvolsvölluri. Imetleme Skógarfossi  60-meetrine järsk sein, kust langeb võimas kosk, on endine rannajoon ja eraldab piirkonna madalaks ja kõrgeks maaks. Mööda treppi pääseb üles, kus võib näha jõge ja kust avanevad vaated ka rannikule. Pärast seda külastame Skógari Rahvusmuuseumi. Tutvume kohaliku giidi juhatusel islandlaste eluviisi, tarbeesemete, käsitöö ja hoonete ning nende interjööridega varasematest aegadest. Imetleme Reynisdrangari merest välja turritavaid kaljumoodustisi Reynisfjalli mäe lähedal. Musta liivaga rannas asub omapärane basaltsammastega koobas Halsanefshiller. Võimalus süüa lõunat iseteenindusega kohalikus restoranis. Edasi sõidame Islandi kõige lõunapoolsemasse kohta Vik-i-Mýrdali, mis on kuulus oma mustade laavarandade ja teravatipuliste merekaljude poolest. Siin asub ka kohaliku villavabriku kauplus, kust on võimalik osta ehtsast islandi lambavillast tooteid ja muid traditsioonilisi suveniire. Tagasiteele jääb Dyrhólaey poolsaar oma tardunud laavamoodustiste, süsimusta liivaranna ja lunnide pesitsuspaikadega. Naudime Islandi karmi ja kaunist loodust. Seejärel vaatame Seljalandsfossi, mis on ainus kosk Islandil, mille tagant saab läbi jalutada. See võimalus on kõigil soovijatel. Vapustava looduse rüpest suundume tagasi Reykjavikki.

5. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Sõidame lõõgastavaks kümbluseks mustade laavaväljade vahele rajatud Sinisesse Laguuni, geotermilisse spaasse (šampoon ja ujumisriided kaasa). Selles “soojaveejärves” on vee temperatuur +38 ºC. Laguuni põhjas olev valge sitsiilia savi on tervistava mõjuga. Seejärel transfeer lennujaama. Lend Reikjavik-Riia kl 14.45-21.25; Riia-Tallinn kl 23.10-23.59Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

ÕPPEREISI MAKSUMUS: 1210 €. Kui ühest asutusest/perest   2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid
 • lennujaamamaksud 35 €
 • öömajad hotellis superior toas koos hommikusöökidega (2-sed toad),
 • kohalik buss
 • eestikeelne giid-reisijuht Merle Pajus
 • Koolitustõend (8 AT)  vastava ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi):

 • väljasõit Kuldne ring 49 €
 • väljasõit Snaefelsnesi poolsaar 49 €
 • väljasõit Islandi lõunarannik 49 €
 • Sinine Laguun  79 €
 • üksinda toa lisatasu 270 €
kõik hinnad arvutatud ISK 22.08.2019. a. kursiga

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, ujumisriided, soojad riided, vihmakeep, tuulepluus, mugavad jalanõud.

Lendudel teenindab Air Baltic. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 20 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele. Sissepääsude hindade ja ühiste lõunasöökide eest tasumine toimub vaid sularahas ja Islandi kroonides (ISK).

 

Palume kindlasti teha  ise juurde tervisekindlustus ja soovi korral ka  reisitõrkekindlustus, mis garanteerib reisijale kindlustusfirmalt hüvitise reisist mõjuva takistuse tõttu loobudes.

 

Soovijatel palun registreerida kuni 5. juuli : E-post:gunnar@vilkokool.ee  või mob 52 68031

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal (2019. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Perlani vaateplatvorm 500 ISK / alla 15a tasuta
Keridi kraater 400 ISK
Hai muuseum ja degusteerimine 1100 ISK / alla 15a tasuta
Skogari Rahvusmuuseum 1700 ISK / 1000 ISK lapsed 12-17a / 0-11a tasuta
lõunasöök teisel päeval (Islandi lihasupp, sai, kohv/tee) 2900 ISK / 1450 ISK lapsed 0-15a
lõunasöök kolmandal päeval (mereannisupp, sai) 2550 ISK / 1090 ISK lapsed 0-12a
lõunasöök neljandal päeval 1590-1850 ISK supp, 2190 ISK salat
2590-2750 ISK praad
buffet õhtusöök hotellis 1920 ISK / 960 ISK lapsed 7-12a
tass kohvi u. 500 ISK
võileib 500-1200 ISK
kook 350-1000 ISK
Vaalavaatlus (laev väljub Reykjaviki vanast sadamast) 10990 ISK / 5495 ISK lapsed 7-15a

Tasub teada!

 • Kohalik keel: islandi ja inglise keel.
 • Ilm on vahelduv, suvel max +18°C, hommikuti +8°C, päeval kohati +14°C, sageli tugev tuul ja vihm.