Õppereis Iisraelisse: IISRAELI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab 8.-15. oktoobril  2021  kõikidele huvilistele reisifirma Tensi Reisid  8-päevase õppereisi (lennuk, buss kohapeal)) Iisraelisse

IISRAELI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

 

TEL-AVIV – CAESAREA – NAATSARET – KFAR KANA – AKKO – HAIFA –GALILEA – TABORI MÄGI – KINNERETI JÄRV – KAPERNAUM – TIBERIAS – JORDANI JÕGI – JEERIKO – PETLEMM – JERUUSALEMM – SURNUMERI – KUMRAN – EIN-GEDI – MASADA
Iisrael on sõbralikkusest ja soojusest pakatav turvaline väikeriik, mis on paljudele rännuhimulistele igatsetumaid reisisihte: põnevad ajaloolised paigad, omapärane loodus ja kauge kultuur… Seda kahe tuhande aastast saladuslikku ja vastuolulist Püha Maad peab ise tunnetama ja kogema.

1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul oleva kassa juures kl 10.40. Lend Tallinn-Istanbul kl 12.40-16.00; Istanbul-Tel Aviv kl 18.05-20.10 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi). Transfeer hotelli Tel Avivi eeslinna, Vahemere-äärsesse Bat Yami. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Tel-Aviv-Jaffo on kaasaegne metropol. Linna vanem osa, iidne Jaffa oli tuntud sadamalinn juba sajandeid enne Kristust. 1909. aastaks oli linn kitsaks jäänud ja 64 Jaffa perekonda panid rahad kokku ning ostsid osmanitelt liivadüünides väljaspool linnamüüri asuvat maad. Sellest sai alguse Tel Aviv. 1930-ndatel rajatud kesklinna piirkonna Bauhaus stiilis elamud ehk “Valge Linn” on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Jalutuskäik hästi säilinud vanalinnas, kus on tunda aastatuhandete hõngu ja pilguheit Iisraeli kõige moodsamale linnale, mida tunnustab pealinnana ÜRO. Sõidame piki Vahemere rannikut põhja poole. Jalutuskäik Caesareas (Kaisarea), iidses sadamalinnas, mille rajamist alustati juba 22. a eKr. Linnale andis nime kuningas Herodes, kes avaldas sellega au Rooma imperaator Caesarile. Ideaalse asukoha tõttu Euroopa, Aasia ja Aafrika vahel kestis linna õitseng kogu Bütsantsiaja. Rajati süvaveesadam, ehitati teid, kaubahoove, elamuid, imposantseid paleesid, saunu ja templeid. Oma kindlustuse rajas Ristisõdade ajal siia ka Prantsuse kuningas Louis IX Püha. Tänapäeval on see ulatuslik arheoloogiline ala Vahemere kaldal, üks paljudest Iisraeli rahvusparkidest. Rahvuspargi lähedal asuva Rooma-aegse akvedukti juures teeme supluspeatuse. Lõunasöögipaus. Sõit läbi Karmieli mäestiku. Seda piirkonda kutsutakse ka Iisraeli Šveitsiks. Mäed ning Iisraeli haruldus – mets, kibbutsid jne. Jõuame Tiberiasesse. Majutus järgnevad 3 ööd ***hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Alustame päeva Naatsaretis. Käime Jeesuse perega seotud kohtades: Maarja Kuulutamise kirikus ja Püha Joosepi kirikus. Naatsaretis möödus Jeesuse lapsepõlv. Kristlikud pühapaigad asuvad tänapäeval peamiselt moslemitest elanikkonnaga Naatsareti vanalinnas. Uued linnaosad on ehitatud viimastel aastakümnetel ja elanikeks põhiliselt endisest Nõukogude Liidust repatrieerunud juudid. Võtame suuna põhja poole ja külastame ühte maailma vanimatest linnadest – Akkot. Linnal on pikk ja kirev ajalugu. Linna võimsad müürid, kindlused ja tsitadellid, mošeed ja kirikud on mälestusmärgid rahututest aegadest ja paljudest vallutajatest nii kreeka-rooma perioodist, ristisõdade ajast, ottomanide ülemvõimust. Külastame ka maa-alust ristisõdade-aegset linna, mis on kantud UNESCO kutuuripärandi nimekirja. Lõunasöögipaus. Karmeli mäe jalamil ja nõlvadel asub Haifa, Iisraeli suurtuselt kolmas linn ja suurim sadamalinn, teadus- ja tööstuskeskus. Väike ringsõit linnas. Külastame 12. saj. rajatud karmeliitide kloostrit ja vaatame kuulsaid Baha’i terrassaedu. Tagasisõit öömajja.

4. PÄEV

Hommikusöök. Väljasõit (lisatasu eest, ettetellimisel). Selle päeva pühendame looduskaunile Galilea piirkonnale. Siinsed paigad on tihedalt seotud paljude piiblilugudega, mis muuhulgas pajatavad ka Jeesuse imetegudest. Teeme peatuse Kfar Kanas, kus Jeesus tegi oma esimese imeteo – muutis vee veiniks. 17. sajandil kuulutas Vatikan ametlikult Kfar Kannas toimunu imeks. Soovijatel on võimalik degusteerida ja ka kaasa osta Kaana pulma veini. Teel Kinnereti järve äärde teeme peatuse Tabori mäel, kus toimus Jeesuse kirgastumine, mille tunnistajateks olid apostlid. Tänapäeval asub Taboril nii kreeka-ortodokside kui frantsiskaanlaste klooster. Mäelt avanevad suurepärased vaated laugetele mäenõlvadele ja Jisreeli orule. Jisreeli org oli peamine tee üle Püha Maa läände jääva Vahemere ja itta jääva Jordani oru vahel. 210 m allpool merepinda asuv Kinnereti (Galilea) järv on Iisraeli suurim mageveeallikas ja seetõttu tähtis rahvuslik sümbol. Antiikajast alates on siin ristunud mitmed kaubateed, võimaldades järve kaldale ehitatud linnadel kasvada rikkaks ja jõukaks. Soovijatele paadisõit Kinnereti järvel. Vanadest linnadest on ainsana säilinud Kapernaum ehk “Jeesuse oma linn”, kuhu ta suundus pärast Naatsaretist lahkumist. Kapernaumi ja Taghba piirkonnas tegi Jeesus oma kuulsamad imed – kõndis vee peal ja toitis 5000 meest viie leiva ja kahe kalaga. Näeme Jeesuse-aegse sünagoogi varemeid ja maja-aset, kus elas Peetrus. Lõunasöögipaus külas. Siin on võimalik süüa Peetruse kala (tilaapia). Teel Tiberiasse teeme peatuse Mäejutluse mäel ja astume sisse Õndsakskiitmise kirikusse. Vaated mäelt on lummavad. Õhtune jalutuskäik Tiberiases. See on üks juutide neljast pühast linnast. Juutide pühade ajal koguneb linna rabisid, õpetlasi, religioosseid ja ilmalikke juute. Aastaringselt on see elav kaasaegne linn, turistide seas väga hinnatud peatuskoht.

5. PÄEV

Hommikusöök. Alustame sõitu lõuna poole. Jõuame Jordani jõe kaldale, kohta, kus Johannes ristis Jeesuse ja mis on üks kristlastest palverändurite sihtkohti. Ka meil on võimalik kasta oma jalgu pühasse jõkke. Juutide pärimuse järgi märgib jõgi ka “Tõotatud maa” piiri, tänapäeval on Jordan piiriks Iisraeli ja Jordaania vahel. Jordani jõe org on viljakas põllumajanduspiirkond. Siinsetelt miniatuursetelt põldudelt saadakse kolm saaki aastas. Jõuame Jeerikosse, maailma kõige madalamal asuvasse linna (300 m allpool merepinda). Arvatakse, et pärast Egiptuse vangipõlvest pääsemist ja 40 aastat kõrbes rändamist, jõudsid juudid just siia ja rajasid linna. Tänapäeval on Jeeriko Palestiina omavalitsuse ala. Meid, turiste, võetakse siin lahkelt vastu. Külastame arheoloogilist ala, kus vanemad asustuse märgid pärinevad 8. saj eKr. Seal kasvab ka üks Jeesuse legendiga seotud sükamooripuu. Oluline on kasvõi hetkeks näha oma silmaga mil määral erineb elu Palestiina alal elust Iisraelis. Jeerikos teeme lõunapausi ja soovi korral ostame ka meeneid. Sõidame Petlemma, Jeesuse sünnipaika ja läheme vaatama Jeesuse Sünnikirikut. Erinevalt teistest Püha Maa kirikutest pole Petlemma basiilikat hävitatud, temast möödusid pärslaste ja muslimite tormid. Seda viielöövilist pühakoda loetakse vanimaks tegutsevaks kirikuks maailmas. Hoonet on korduvalt renoveeritud. Sõit Jeruusalemma. Majutus järgnevad 2 ööd ***hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök. Linnaekskursioon Jeruusalemmas, juutide, kristlaste ja moslemite kõige tähtsamas linnas. Linna ülestäheldatud ajalugu algab 1000 a. eKr, kui kuningas Taavet rajas siia juudirahva pealinna ning Salomon alustas esimese templi ehitamist. Tutvumist linnaga alustame Õlimäelt. Imetleme võrratut vanalinna panoraami ja teeme sissejuhatuse kristliku Jeruusalemma loosse. Õlimäelt laskume Ketsemani aeda, kus kasvavad pea 2000 aasta vanused oliivipuud. Külastame 12 kupliga Kõigi Rahvaste Kirikut. Käime Neitsi Maarja hauakirikus. Edasi suundume vanalinna, mis jaguneb kristlaste, juutide, moslemite ja armeenlaste kvartaliteks. Tänapäeval põimub ajalugu kaasajaga. Käime Nutumüüri ääres, mis on juutidele pühamast püham koht maailmas. Läbime osa Via Dolorosast ehk Kolgata teest, mida mööda kõndis Jeesus ristilöömisele. Jõuame kristliku maailma pühassse paika Püha Haua Kirikusse. Lõunasöögipaus. Bussiekskursioon Jeruusalemma uutes linnaosades (Knesseti hoone, roosipark). Vaba aeg.

7. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame Surnumere äärde. See Iisraelis tuntud Soolameri ei olegi tegelikult meri, vaid kahest nõost koosnev järv, mille vees on kogu Mendelejevi tabel sees. Eriti ohtralt on sinna jagatud soola, kohati kuni 31%. Külastame ühte Iisraeli imet – Ein-Gedi kibuutsi. Iisraeli esimese peaministri David Ben-Guriyyoni unistus oli näha haljendavat kõrbet ja see kibuuts on ere näide unistuse täitumisest. Ein-Gedi on rahvusvaheliselt tunnustatud botaanikaaed, mille teeb eriliseks asjaolu, et siin elavad selle aia rajanud inimesed. Suundume piki Surnumere rannikut lõuna poole. Tõuseme funikulööriga 400 m kõrgusele Masadale. Kuningas Herodese ajal u 30. a eKr ehitatud kindlustus oli viimane, mille roomlased Iisraeli aladel vallutada suutsid. Kaitse- ja piiramisrajatised meenutavad veel tänapäevalgi Masada kangelaslikku ajalugu. Jõuame 420 m allapoole merepinda Surnumere kaldale En Boqeq’i. Reisi lõpetame suplemisega tulisoolases merevees, mis pakub kindlasti unustamatu elamuse. Sõit Tel Avivi lennujaama.

8. PÄEV

Lend Tel Aviv-Istanbul kl 00.50-03.05; Istanbul-Tallinn kl 08.30-11.45 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.
 

ÕPPEREISI MAKSUMUS : 1380 €. Kui ühest asutusest/ perest 2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %.  Tasumine  Vilko  arve alusel. P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

Sisaldab:

 • lennupiletid,
 • lennujaamamaksud 170 € (2020 seisuga)
 • öömajad ***hotellides koos hommikusöökidega
 • transfeer lennujaam-hotell,
 • kohapealne buss väljasõitudeks ja ringreisiks vastavalt programmile,
 • kohalik litsenseeritud giid,
 • giid-reisijuht Raja Viira ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

NB! Kindlasti palun  ISE  teha tervisekindlustus ja  soovitavalt ka reisitõrkekindlustus

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi- 2020 seisuga):

 • väljasõit 4. päeval 69 €,
 • ühene majutus … €.

KAASA: EV pass kehtivusega vähemalt 6 kuud pärast reisiNB! Soovitame vältida passi, kus on Iisraelile vaenulike riikide templeid (näiteks Süüria, Iraan jne). Mugavad riided ja jalanõud, tuulepluus, ujumisriided, päikeseprillid ja päikesekaitsevahendid. Naistel peavad pühakodade külastamisel olema kaetud õlad ja peameestel ei tohi olla lühikesed püksid.

Lendudel teenindab Turkish AirlinesPardal pakutakse tasuta einet ning nii karastus- kui alkohoolseid jooke. Lennukisse on lubatud kaasa võtta 30 kg tasuta pagasit. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga kuni 8 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

Iisraelis kehtib rahaühikuna Iisraeli seekel – ILS. Soovitame kaasa võtta nii eurosid kui seekleid.

 

Registreerimine reisile kuni 5. september : E-post:  gunnar@vilkokool.ee või mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2020. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Eestist võib kaasa võtta nii seekleid kui ka eurosid, kuid kohapeal kehtib ainult seekel! 1 € = ~ 5 ILS
Vaatamisväärsustele kulub kokku raha u 80 € väärtuses (selleks on vaja Eestis seeklid kaasa vahetada, tasutakse kohapeal kogusummana).
Jootrahadeks kulub u 200 seeklit.
Lõunasöök maksab u 60-80 seeklit.