Õppereis Sardiiniasse, Korsikale ja Liguuriasse: SARDIINIA, KORSIKA JA ITAALIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM. LOODUSLÄHEDANE EHK SÜNERGEETILINE MÕTLEMINE

Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab kõikidele huvilistele  13.- 20. juuli  2022 reisifirma  Tensi-Reisid 8-päevase õppereisi (lennuk/buss kohapeal) Sardiiniasse, Korsikale ja Liguuriasse

 

SARDIINIA, KORSIKA JA ITAALIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel  1 vaba koht üheses toas!

Muistne müstika ja meeliülendav loodus: kivid, kaljud ja koopad, säravsinine vesi, kuum päike! Sardiinia on saar, mis on tulvil omapära ja ootab avastamist. Sardiinia on segu efektsetest kontrastidest: meri ja mäed, vanadest aegadest pärit kultuurimälestised, lõunamaist stressivaba elu nautiv rahvas ja hellitav rannapuhkus. Korsika kohta räägib legend: „Alguses oli meri – tormine, sinine, sügav. Siis kerkis lainetest välja Korsika, ulatudes taevani üha kõrgema ja kõrgemana, et võistelda merega oma ilus …“. Igas linnakeses on mõni vaatamisväärt kindlus, igas maanurgakeses mõni iidne megaliit või legendaarsed säilmed.1. PÄEV

Kogunemine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul oleva kassa juures kl 04.00. Lend Tallinn-Helsingi kl 06.00-06.35, Helsingi-Milano (Malpensa) kl 08.00-10.05 (NB! Kohalikud ajad! Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi). Sõit Liguuria maakonna keskusesse Genovasse, Itaalia tähtsaima kaubasadamaga linna. Tänu oma looduslikule sadamale ja seda kaitsvatele mägedele, tõusis Genova võimsa mereriigi keskuseks. Siin leidub palju huvitat. See on linn, mis tunneb uhkust oma ajaloo ja legendide üle. Jalutuskäik vanalinnas – San Lorenzo katedraal, UNESCO Maailmapärandi nimekirja kuuluv Garibaldi tänav oma 16 sajandist pärinevate kaupmeeste villade ja paleedega. Laev Sardiiniasse väljub kl 21.30. Ööbimine laevas (4-sed kajutid).

2. PÄEV

Kl 07.30 saabume Sardiiniasse Porto Torresesse. Sõidame vaatama pisa-romaani stiilis Saccargia Pühavaimu kirikut, mis seisab üksi keset lummavat eikellegimaad, naabriteks lambakarjad ja korgitammed. See on kindlasti kauneim maakirik saarel. Kirikus on ainsana säilinud 13 sajandi freskode tsükkel Sardiinias. Otsime üles kuulsa „lehmakapiteeli“, mis viitab ka koha nimele. Sõit põhjapoole. Castelsardo on kaunima asupaigaga linn Sardiinias – monument keskajast. Tema müüridega ümbitsetud vanalinn on surutud mere ja kaljul kõrguva kindluse vahele. Sardiinia kivisust tuletab meelde läheduses kõrguv kelmikas kivielevant. Seejärel jätkame sõitu mööda Paradiisirannikut (Costa Paradiso). Naudime esimesi rannamõnusid Isola Rossa rannas. Sõit Sassarisse. Majutus järgnevad 3 ööd ***hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Täna suundume Sardiinia kirderannikule, mille korallidest helkiv vesi ja kaunid rannad on kroonitud Smaragdrannikuks (Costa Smeralda). Teel külastame Gallura piirkonna keskust, Limbara mäe jalamil asuvat iidse ajalooga Tempio Pausania linna. Siin on maaliline tüüpiliste graniitehitiste ja graniitsillutisega vanalinn ning puudega ääristatud tänavad. Linn on alati olnud Gallura piirkonna halduspealinnaks ning kohaliku õukonna ja piiskopi asukohaks. On tuntud oma graniidi-töötlemise ja korkide valmistamise poolest, millele on pühendatud ka korgimasinate muuseum. Kuulsad on siinsed veinid ja allegooriline karneval, mis meelitab siia igal aastal 100 000 külastajat.  Sõit Palau sadamassePraamiasõit Sardiinia salasaarte- Maddalena arhipelaagi ühele saarele. Jalutuskäik Maddalena linnakeses ning lõunasöögipaus. Sõit tagasi mandrile. Palau lähedal asub Karu kivi, mis oli Antiikajal väga kuulus, kuna iidsed meresõitjad kasutasid seda loodusliku meremärgina. See on ilmastiku mõjul kujunenud 122-meetrine graniidist mägi, mida peetakse eriliseks oma karu kuju tõttu. On ka linna sümboliks. Külastame mereäärset kuurorti, Smaragdiranniku sümbolit ja moodsat keskust Porto Cervot. See on kuulsaimate arhitektide ja disainerite poolt loodud luksuskuurort, kus puhkavad maailma rikkaimad. Nimi tuleneb sadamalähedase kalju hirve (cervo) peaga kujust, mille ümber linn ehitati. Suvel on saginat armsa luksusjahtide ja purjekatega sadama ümber. Keskus on väga erilise arhitektuuristiiliga, see on alleede, portikuste ja treppide rägastik, mis koonduvad peaväljakule, mis on väikese puidust silla kaudu ühendatud vana sadamaga. Sõit mööda maalilist teed Sassarisse. Üle ja ümber mäenõlvade looklev tee viib meid edasi sisemaale. Naudime mägesid kogu nende ilus ja metsikuses.

4. PÄEV

Hommikusöök. Külastame ühte Sardiiniale ainuomast vaatamisväärsust – Palmavera nuraagiaastatuhandeid vana mitmekorruselist kividest laotud koonustorni. Kokku on saarel taolisi märke ammustest asustustest üle 7000, tehes neist ühe Sardiinia maastiku koostisosa. Nuraagi ehitasid inimesed, kelle päritolu on jäänud ajaloo üheks suurimaks mõistatuseks. Capo Caccial, Sardiinia Gibraltaril, asub aga kaljune Põrguneem, kust avanevad kaunid vaated ümbritsevale rannikule. 650 trepiastet viivad ühe maailma ilusaima koopani. Trepist alla laskudes naudime imelisi vaateid. Vaimustavas mäe sees asuvas Neptuni koopas on palju mere poolt sajandite vältel vormitud kujusid. Keskel asub järv, mille ümbruses ei ole loodus eri karstivormidega teps mitte koonerdanud. Laevasõit. Õhtuste promenaadide linn, mereäärne Alghero on vaikne ja väike kuurort, mis võlub oma vanade kvartalite kataloonliku hõnguga. See tuhandeaastane linn on ümbritsetud sakiliste vallidega müüri ja kolme kaitsetorniga. Sõit tagasi Sassarisse.

5. PÄEV

Hommikusöök. Sõit Santa Teresa di Gallura sadamasse. Laevasõit Korsikale kl 10.00-10.50. Korsika loodus ja olustik on veelgi rabavam kui Sardiinia oma. Talupojatoit ja lihtsad inimesed teevad Korsikast maalähedase koha, millega ta erineb teistest Vahemere saartest. Siinse looduse imelist ilu ei jõua küllalt kiita. Vapustav rannajoon, kõrged mäed ja ääretud metsad… Sõidame laevaga valgete kaljude vahelt sisse Bonifacio lahte. Kõrgel kaljul seisev Bonifacio on üks tähelepanuväärsemaid linnu Vahemere ääres, tuntud veest kõrguvate kaljunukkidel paiknevate majade ja tsitadelli poolest. Vanalinnaosa asub peaaegu pilvepiiril. Liivakarva hooned on reastatud otse kaljuäärele nagu kasvaksid majad kaljust välja. Sõit läänepoole mööda Korsika üha mägisemaid teid, mis pakuvad nii põnevust kui kauneid vaateid. Peatus mäeküljel seisvas kitsaste tänavatega ”kõige korsikalikumas linnas” Sartène’is (lugege Merimé “Colombat”). Proprianos teeme ujumispeatuse. Läbi mägede ja makjapõõsaste lookleb tee edasi saare pealinna Ajacciosse, Korsika kõigi aegade tuntuima poja Napoleoni sünnilinna. Soovijatel võimalus nautida suveõhtust atmosfääri vanalinna erinevates armsates kohvikutes ja esinduslikes restoranides. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök. Ajaccio Jalutame mööda Bonaparte’i majast – Napoleoni sünni- ja lapsepõlvekodust. Soovijatel võimalus külastada Napoleoni onu, kardinali ja Lyoni peapiiskopi Joseph Feschi sünnipaleesse rajatud Feschi muuseumi. 1800-ndate aastate alguses asutas Fesch selle muuseumi annetades selle jaoks oma kogu, mis oli üks Prantsusmaa parim ja suurim  itaalia vanameistrite maalikogu.  Cosmè Tura, Giovanni Bellini, Michelangelo, Veronese, Titian ja Salvatore Rosa on vaid mõned kuulsamad kunstnikud. Feschi muuseum on ka koht, kus saab näha Bonaparte perekonna ajalugu, kuna seal on umbes 700 Esimese ja Teise Prantsuse impeeriumi maali, perekonna mälestusemeid ja skulptuure. Sõit Pianasse. Mööda kaunite vaadetega ja graniitkaarte alt kulgevat mägiteed sõidame uhket elamust pakkuvate Les Calanques’i kaljude juurde. Iga teekäänaku järel ilmuvad nad meie ette uue nurga alt, muutes pidevalt kuju ja värvi. Need 300 meetri kõrgused punasest graniidist kaljud langevad järsult merre ja on lihtsalt võrratud. Sõidame edasi Porto linnakesse, kus on võimalus puhata rannas või ronida künkal asuvasse genovalaste vahitorni, kust avanev vaade on ronimist väärt. Sügavsinise vee ja punasest graniidist rannakaljudega Porto lahte on nimetatud Vahemere kaunimaks laheks. Oma taimestiku ja loomastiku tõttu on piirkond võetud UNESCO kaitse alla. Teel idarannikule läbime saare keskosa moodustava vana graniidimassiivi, mille kõrgeim tipp Cinto tõuseb 2706 m üle mere pinna. Mägede katkematu kett jätab sisemaast kustumatu mulje. Tee kulgeb kõrgete tippude lähedal. All orus rohetavad metsad, paistavad külad, seal voolab ka Korsika pikim jõgi Colo. Korsika südames asuv Corte kandis 18. saj. keskel mõned ajad isegi pealinna tiitlit ja seda on tunda linnakeses igal sammul. Keskväljakul seisab riigi tollase juhi Pascal Paoli kuju, loomulikult kannab ka peatänav tema nimeVanalinna kohal kaljutipul kõrgub 15. sajandist pärinev kindlus. Seda mägedes asuvat linna kutsub rahvas veel nüüdki saare salajaseks pealinnaks. Paoli poolt on asutatud ka linnakeses asuv saare ainus ülikool. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

7. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame läbi Castagniccia – „väikese kastanisalu“ piirkonna. Jõuame Bastiasse, Ülem-Korsika administratiivsesse pealinnaKindlus, 19 sajandi värvilised itaaliapärased hooned ning linnaelu keskpunktiks olev sadamalähedane St. Nicolas’ väljak. Laevasõit Bastia-Genova kl 15.00-20.00. Öömaja Milano Malpensa lennujaama lähedal ***hotellis (2-sed toad).

8. PÄEV

Hommikusöök. Sõit lennujaama. Lend Milano (Malpensa)-Helsingi kl 11.15-15.15, Helsingi-Tallinn kl 16.25-17.00 (NB! Kohalikud ajad)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

REISI MAKSUMUS: 1290 € . Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui  4 osalejat, siis soodustus 3 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel. P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-Milano-Tallinn,
 • lennujaamamaksud 142 € (18.09.2021 seisuga, võivad muutuda)
 • öömajad ***hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad),
 • laevapiletid ja 4-sed kajutid mandrilt Sardiiniasse (laev  Genova-Porto Torres),
 • laevapiletid Sardiiniast Korsikale ja Korsikalt mandrile,
 • mugavustega buss,
 • giid-reisijuht Imbi Mesila ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo-, kultuuri- ja psühholoogiakoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti palume ISE  teha tervisekindlustus koos reisitõrke (covid) kindlustusega

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele. Selleks palun kaasa võtta sularaha (giid kogub reisil kõikidelt 53 €, kui soovitakse käia kõikidel  pakutud kohtadel) + sularaha omaks tarbeks. Väiksemates kohtades ja turul pole tavaliselt kardimakse võimalust.

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi, 2021 seisuga- võivad muutuda)

 • Neptuni koopa sissepääs koos laevasõiduga Algherosse 22 €,
 • kahene kajut- a´ 44 €
 • ühene majutus öömajades 198 €

02.05.2022 seisuga on reisiks vajalik EL-i digitaalne COVID tõend, mis kinnitab reisija vaktsineeritust või koroona läbipõdemist.

Vaktsineerituks loetakse need, kelle tõend kehtib Eestis, kuid vaktsineerimist alustades peab maksimaalse kaitse saavutamiseks vajalikust doosist möödas olema rohkem kui 14 päeva.

Läbipõdemist tõendab 180-14 päeva enne reisi algust saadud positiivne proov.

Alla 6 a. lastelt tõendit ei nõuta.

 

Lendudel teenindab FinnairPardal pakutakse tasuta kohvi, teed ja mustikamahla. Toitlustus ja teised joogid on lisatasu eest. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 56x45x25 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://transpordiamet.ee/ohutus-ja-jarelevalve/reisimine/mida-ei-tohi-lennureisile-kaasa-votta

 

Soovijatel palun registreerida kuni  12. juuni: E-post: gunnar@vilkokool.ee, või  mob 52 68031

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2021. a. seisuga):

Genova kohaliku giidi tasu 7 €
Rongisõit Porto Cervos 11 €
S. Saccargia kirik 6 €
praamisõit Maddalena saarele 14 €
Palmavera nuraag 6 €
Alghero kohaliku giidi tasu 7 €
Feschi  muuseum 8 €
NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2021.a seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.