Õppereis Sardiiniasse ja Korsikale: SARDIINIA, KORSIKA JA ITAALIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM. LOODUSLÄHEDANE EHK SÜNERGEETILINE MÕTLEMINE

Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab kõikidele huvilistele  28. juuli- 4. august  2021 reisifirma  Tensi-Reisid 8-päevase õppereisi (lennuk/buss kohapeal) Sardiiniasse ja Korsikale

Veel 10 vaba kohta!

 

SARDIINIA, KORSIKA JA ITAALIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

NB! Õppereisil ka huvitav 2 AT psühholoogialoeng LOODUSLÄHEDANE EHK SÜNERGEETILINE MÕTLEMINE

Lektor psühholoog ja ajakirjanik Toivo Niiberg MSc
Muistne müstika ja meeliülendav loodus: kivid, kaljud ja koopad, säravsinine vesi, kuum päike! Sardiinia on saar, mis on tulvil omapära ja ootab avastamist. Sardiinia on segu efektsetest kontrastidest: meri ja mäed, vanadest aegadest pärit kultuurimälestised, lõunamaist stressivaba elu nautiv rahvas ja hellitav rannapuhkus. Korsika kohta räägib legend: „Alguses oli meri – tormine, sinine, sügav. Siis kerkis lainetest välja Korsika, ulatudes taevani üha kõrgema ja kõrgemana, et võistelda merega oma ilus …“. Igas linnakeses on mõni vaatamisväärt kindlus, igas maanurgakeses mõni iidne megaliit või legendaarsed säilmed.

1. PÄEV

Kogunemine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul oleva kassa juures 28. juulil  2021  kl …. Lend Tallinn-Helsingi kl …-…, Helsingi-Milano (Malpensa) kl …-…  Sõit Genovasse, Itaalia tähtsaima kaubasadamaga linna. Tänu oma looduslikule sadamale ja seda kaitsvatele mägedele, tõusis Genova võimsa mereriigi keskuseks. Siin leidub palju huvitat. See on linn, mis tunneb uhkust oma ajaloo ja legendide üle. Jalutuskäik vanalinnas – San Lorenzo katedraal, UNESCO Maailmapärandi nimekirja kuuluv Garibaldi tänav oma 16. saj pärinevate kaupmeeste villade ja paleedega. Laev Sardiiniasse väljub kl 20.30. Ööbimine laevas (4-sed kajutid).

2. PÄEV

Kl 08.45 saabume Sardiiniasse Olbiasse. Suundume Sardiinia põhjarannikule, mille korallidest helkiv vesi ja kaunid rannad on kroonitud Smaragdrannikuks (Costa Smeralda). Külastame ranniku moodsat keskust Porto Cervot – kuulsaimate arhitektide ja disainerite poolt loodud luksuskuurorti, kus puhkavad maailma rikkaimad. Seejärel siirdume saare idarannikule. Tee laskub serpentiinina kõrgustest alla mere ja mägede vahele surutud imeliste randadega suvitus- ja jazzikuurortisse Cala Gononesse. Siit pääseb vaid meritsi grotti. Laevasõidul imetleme Orosei lahe kaljust kallast ning selle säravsinist vett. Asume päkapikkude kombel avastama stalakmiititest ja stalaktiitidest seinte ja vete­peeglist põrandaga kaljupaleed Bue Marino grotti. Pärast seda esimesed rannamõnud ühel imelisel Sardiinia rannal. Sõit mööda maalilist teed, üle ja ümber mäenõlvade looklev tee viib meid edasi sisemaale. Naudime mägesid kogu nende ilus ja metsikuses ning imetleda rahvuspargi alasid. Teelt paistab Nuoro linn oma Monte Ortobene kodumäega. Just seal peetakse augustis Sardiinia üht kuulsamat folklooripidu Sagra del Redetore’t. Õhtuks jõuame Sassarisse. Majutus järgnevad 3 ööd ***hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Külastame pisa-romaani stiilis Saccargia Pühavaimu kirikut, seismas üksi keset lummavat eikellegimaad, naabriteks lambakarjad ja korgitammed. See on kindlasti kauneim maakirik saarel. Kirikus on ainsana säilinud 13. sajandist freskode tsükkel Sardiinias. Otsime üles kuulsa „lehmakapiteeli“, mis viitab ka koha nimele. Sõit põhjapoole. Castelsardo on kaunima asupaigaga linn Sardiinias – monument keskajast. Tema müüridega ümbitsetud vanalinn on surutud mere ja kaljul kõrguva kindluse vahele. Sardiinia kivisust tuletab meelde läheduses kõrguv kelmikas kivielevant. Seejärel jätkame sõitu mööda Paradiisirannikut (Costa Paradiso). Naudime rannamõnusid Isola Rossa rannas. Sõit tagasi Sassarisse.

4. PÄEV

Hommikusöök. Külastame ühte Sardiiniale ainuomast vaatamisväärsust – Palmavera nuraagiaastatuhandeid vana mitmekorruselist kividest laotud koonustorni. Kokku on saarel taolisi märke ammustest asustustest üle 7000, tehes neist ühe Sardiinia maastiku koostisosa. Nuraagi ehitasid inimesed, kelle päritolu on jäänud ajaloo üheks suurimaks mõistatuseks. Capo Caccial, Sardiinia Gibraltaril, asub aga kaljune Põrguneem, kust avanevad kaunid vaated ümbritsevale rannikule. 650 trepiastet viivad ühe maailma ilusaima koopani. Trepist alla laskudes naudime imelisi vaateid. Vaimustavas mäe sees asuvas Neptuni koopas on palju mere poolt sajandite vältel vormitud kujusid. Keskel asub järv, mille ümbruses ei ole loodus eri karstivormidega teps mitte koonerdanud. Laevasõit. Õhtuste promenaadide linn, mereäärne Alghero on vaikne ja väike kuurort, mis võlub oma vanade kvartalite kataloonliku hõnguga. See tuhandeaastane linn on ümbritsetud sakiliste vallidega müüri ja kolme kaitsetorniga. Sõit tagasi Sassarisse.

5. PÄEV

Hommikusöök. Sõit Santa Teresa di Gallura sadamasse. Laevasõit Korsikale kl 10.00-11.00. Korsika loodus ja olustik on veelgi rabavam kui Sardiinia oma. Talupojatoit ja lihtsad inimesed teevad Korsikast maalähedase koha, millega ta erineb teistest Vahemere saartest. Siinse looduse imelist ilu ei jõua küllalt kiita. Vapustav rannajoon, kõrged mäed ja ääretud metsad… Sõidame laevaga valgete kaljude vahelt sisse Bonifacio lahte. Kõrgel kaljul seisev Bonifacio on üks tähelepanuväärsemaid linnu Vahemere ääres, tuntud veest kõrguvate kaljunukkidel paiknevate majade ja tsitadelli poolest. Vanalinnaosa asub peaaegu pilvepiiril. Liivakarva hooned on reastatud otse kaljuäärele nagu kasvaksid majad kaljust välja. Sõit läänepoole mööda Korsika üha mägisemaid teid, mis pakuvad nii põnevust kui kauneid vaateid. Peatus mäeküljel seisvas kitsaste tänavatega ”kõige korsikalikumas linnas” Sartène’is (lugege Merimé “Colombat”). Proprianos teeme ujumispeatuse. Läbi mägede ja makjapõõsaste lookleb tee edasi saare pealinna Ajacciosse, Korsika kõigi aegade tuntuima poja Napoleoni sünnilinna. Soovijatel võimalus nautida suveõhtust atmosfääri vanalinna erinevates armsates kohvikutes ja esinduslikes restoranides. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök. Ajaccio linnaekskursioon. Võimalus külastada ka Bonaparte’i maja – Napoleoni sünni- ja lapsepõlvekodu, kus hoitakse perekonnaportreesid, ajastu mööblit ja mälestusesemeid. Sõit Pianasse. Mööda kaunite vaadetega ja graniitkaarte alt kulgevat mägiteed sõidame uhket elamust pakkuvate Les Calanques’i kaljude juurde. Iga teekäänaku järel ilmuvad nad meie ette uue nurga alt, muutes pidevalt kuju ja värvi. Need 300 meetri kõrgused punasest graniidist kaljud langevad järsult merre ja on lihtsalt võrratud. Sõidame edasi Porto linnakesse, kus on võimalus puhata rannas või ronida künkal asuvasse genovalaste vahitorni, kust avanev vaade on ronimist väärt. Sügavsinise vee ja punasest graniidist rannakaljudega Porto lahte on nimetatud Vahemere kaunimaks laheks. Oma taimestiku ja loomastiku tõttu on piirkond võetud UNESCO kaitse alla. Teel idarannikule läbime saare keskosa moodustava vana graniidimassiivi, mille kõrgeim tipp Cinto tõuseb 2706 m üle mere pinna. Mägede katkematu kett jätab sisemaast kustumatu mulje. Tee kulgeb kõrgete tippude lähedal. All orus rohetavad metsad, paistavad külad, seal voolab ka Korsika pikim jõgi Colo. Korsika südames asuv Corte kandis 18. saj. keskel mõned ajad isegi pealinna tiitlit ja seda on tunda linnakeses igal sammul. Keskväljakul seisab riigi tollase juhi Pascal Paoli kuju, loomulikult kannab ka peatänav tema nimeVanalinna kohal kaljutipul kõrgub 15. sajandist pärinev kindlus. Seda mägedes asuvat linna kutsub rahvas veel nüüdki saare salajaseks pealinnaks. Paoli poolt on asutatud ka linnakeses asuv saare ainus ülikool. Öömaja **hotellis (2-sed toad).

7. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame läbi Castagniccia – „väikese kastanisalu“ piirkonna. Jõuame Bastiasse, Ülem-Korsika administratiivsesse pealinnaKindlus, 19. sajandi värvilised itaaliapärased hooned ning linnaelu keskpunktiks olev sadamalähedane St. Nicolas’ väljak. Sadamas peame olema hiljemalt kl…. Laevasõit Bastia-Livorno kl …. Sõit Pisasse. Imede väljak on linna tuntuim atraktsioon ja maailma üks kuulsamatest väljakutest. Suur osa Toskaana külalistest tuleb imetlema Pisa sümbolit – viltust kellatorni, kuid siia väljakule jäävad ka toomkirik, baptisteerium ja monumentaalsurnuaed – kõik arhitektuuri imed. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

8. PÄEV

Hommikusöök. Toscana maakond mõjub kummaliselt, siin on minevik ja olevik sulanud kokku harmooniliseks tervikuks. Imeline loodus oma põldude ja mägedega, iidvanad linnad, lihtsad ja soojad inimesed – kõik see sisendab mingit kummalist rahu. Hingekosutav Toscana on miljonite südameid võitnud oma maalilise looduse ja lõputute veiniaedadega. Kõrgelt ülevalt mäetipult vaatavad üle maakonna kindluslinnad, millest paljud on ümbritsetud saledate küpresside ja etruskide ning nende järglaste ehitatud müüridega. Lucca linna elanike kohta on arvatud, et nende pea­miseks tegevuseks olevat olnud ilu loomine ja nautimine. Siin linnas sündis ka helilooja G. Puccini. Paksude müüride vahel jalutades avanevad linna saladused järk-järgult. Lucca korrapärane tänavavõrk järgib ikka veel 180 eKr asutatud Rooma koloonia oma. Rahulikud kitsad tänavad looklevad keskaegsete hoonete vahel, avanedes aeg-ajalt väikestele väljakutele kirikute ja teiste linna pika ajaloo tunnusmärkide juures. Lucca sümbol, 16. saj. linnamüür, on vaatamata elanike arvu tõusule hoidnud linna kompaktsena ja välismõjudest puutumatuna. Muistse rooma foorumi kohale ehitatud San Michele in Foro kiriku fassaad imepäraste keerdmustriga marmorsammaste ja marmormosaiigist ehis­friisiga on Toscana üks kõige pillavamatest Pisa-romaani stiili näidetest. Sõit lennujaama. Lend Milano (Malpensa)-Helsinki kl …-…, Helsinki-Tallinn kl …-… Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

REISI MAKSUMUS: 1230 € . Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui  4 osalejat, siis soodustus 3 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel. P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-Milano-Tallinn,
 • lennujaamamaksud
 • öömajad ***hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad),
 • laevapiletid ja 4-sed kajutid mandrilt Sardiiniasse (laev Genova-Olbia),
 • laevapiletid Sardiiniast Korsikale ja Korsikalt mandrile,
 • mugavustega buss,
 • giid-reisijuht Imbi Mesila ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo-, kultuuri- ja psühholoogiakoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti palume ISE  teha tervisekindlustus ja  soovitavalt koos reisitõrkekindlustusega

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi, 2020 seisuga- võivad muutuda)

 • Bue Marino groti külastus koos laevasõiduga 23 €
 • Neptuni koopa sissepääs koos laevasõiduga Algherosse 22 €
 • ühene majutus öömajades u 140 €

Lendudel teenindab Finnair. Pardal pakutakse tasuta kohvi, teed ja mustikamahla. Toitlustus ja teised joogid on lisatasu eest. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid: https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

Registreerimine koolitusreisile kuni 23. august: E-post: gunnar@vilkokool.ee, või  mob 52 68031

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2020. a. seisuga):

Genova kohaliku giidi tasu 7 €
Rongisõit Porto Cervos 11 €
S. Saccargia kirik 6 €
Castelsardo kindlus 8 €
Palmavera nuraag 6 €
Alghero kohaliku giidi tasu 7 €
Lucca ekskursioon kohaliku giidiga (tõlkega eesti keelde) 8 €