Õppereis Horvaatiasse ja Sloveeniasse: HORVAATIA JA SLOVEENIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab kõikidele huvilistele 19.- 25. augustil 2021  toimuva reisifirma Tensi Reisid  7-päevase reisi (lennuk, buss kohapeal) Horvaatiasse ja Sloveeniasse

HORVAATIA JA SLOVEENIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

TROGIR – OPATIJA – KRK SAAR – PREDJAMSKI KOOBASKINDLUS – POSTOJNA KOOPAD – PLITVICKA RAHVUSPARK – ZADAR – DUBROVNIK – SPLIT

 

Öeldakse, et väike on ilus. Nende maade kohta kehtib see täiel määral. Seal leidub kõike: lumiste tippudega mägesid, maagiliste stalaktiitide ja stalagmiitidega koopaid, viinamarjaistandusi, kristallselge veega mägijärvi ja supelrandu sooja Aadria mere ääres vaatega imelistele saartele – kivist kaunitaridele. Nende maade ajalugu on kirju ja märgina sellest võib ringi sõites näha gooti kirikuid ning kindlusi kõrvuti maaliliste külade ja barokklossidega. Avastage enda jaoks need mitmekesised ja külalislahked maad!


1. PÄEV

Kogunemine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul oleva kassa juures kl 15. Lend Tallinn-Riia kl 05.45-06.35, Riia-Rijeka kl 08.05-09.30 (NB! Kohalikud ajad! Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi). Sõit lennujaamast Rijekasse. Väike jalutuskäik kesklinnas ja lõunasöögipaus. Edasi kulgeb tee populaarsesse merekuurorti Opatijasse. Vaba aeg puhkuseks mere ääres või linnas jalutamiseks. Juba sajandeid tagasi peeti Opatijat üheks parimaks Euroopa kuurordiks tänu oma suurepärasele mikrokliimale. Siin armastasid puhata Euroopa kroonitud pead. Opatija on üks linnadest, mida läbib 19. saj rajatud 12 km pikkune palmide ja küpressidega ääristatud rannapromenaad Lungomare. Arvukad kohvikud live-muusikaga, pargid, purskkaevud, kuulsuste allee… Majutus järgnevad 3 ööd Opatijas ***hotellis (2-sed toad). Õhtusöök hotelli restoranis (lisatasu eest, ettetellimisel).

2. PÄEV

Hommikusöök. Sel päeval teeme väljasõidu Krki saareleSellele Aadria mere suurimale saarele viib ligi 1,5 km pikkune kõrge maanteesild. Saarel on omapärane loodus – idarannikul valged kaljud, sisemaal ja läänerannikul lopsakas taimkate. Mitmesajameetrised kaljud piiravad kauneid kuurortlinnu, mis lummavad oma paradiisirandade ja uhkete jahisadamatega. Külastame 2000-aastast Krk’i kindluslinna, mille müür ja osa väravatest on praegugi nähtavad. Vabal ajal võimalus kõndida suurepärase vaatega kindlusemüüril, külastada katedraali ja Diötseesi-muuseumi ning tutvuda mitmete suveniiri- ja kunstigaleriidega. Jurandvori külakeses põikame hetkeks St. Lucija kirikuaeda. Just siit leiti kiviplaadile graveeritult horvaadi kirjakeele vanim näidis. Kiriku kõrval asuv kalmistu annab huvitava pildi Horvaatia matmiskommetest. Baška linn asub kahe mäe vahel, ühest kuristikust teiseni kulgev rand, mis on tuntud oma puhta vee poolest. Puhkus rannas, võimalus lõunatada. Õhtu eel jõuame helesinise laguuni ääres kaljul asuvasse maailma kõige kitsama tänavaga linna Vrbnik. Külastame veinikeldrit, mis pakub ühe Horvaatia kõige parema piirkonna veini, tooraineks ümberkaudsetel mäenõlvadel kasvatatud viinamarjad. Sõit tagasi mandrile. Soovijatele õhtusöök hotellis (lisatasu eest, ettetellimisel).

3. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Soovijatele väljasõit Sloveeniasse (lisatasu eest, ettetellimisel). Postojna koopad on Euroopa suurimad karstikoopad, mille maa-aluse marsruudi pikkus on 5,2 km, sellest läbime 3,5 km väikese rongiga ja 1,7 km jalgsi. Koopas on võimalik imetleda loodusimesid, muuhulgas ainulaadset loomakest proteus anguinus’t (nn. inimkala). Vaatame lähedal asuvat legendide rikast Predjamski koobaskindlust, mis seisab järsul kaljuserval kogu oma vankumatus uhkuses juba aastast 1202 ning ühendab hämmastaval moel looduse ja inimkäte loomingut. Tagasisõit Opatijasse. Soovijatele õhtusöök hotellis (lisatasu eest, ettetellimisel).

4. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame läbi Otoćaci, kus on ikka veel näha kuuliaukudega maju viimasest sõjast – Isaseisvussõjast aastail 1991-1995. Plitvicka järvede rahvuspark (Plitvićka Jezera) on üks kaunimaid looduspärle Euroopas. Oma unikaalse looduse ja iluga kuulub park UNESCO maailmapärandi nimekirja. Plitvicka aheljärvistusse kuulub 16 suuremat järve metsastunud kaljude vahel. Järvepeeglite kõrguste vahe on 130 m ning neid ühendab terve rida kaskaade, jugasid ja kärestikke. Läbi kristallselge sinakas-rohelise vee avanev pilt lummab oma taime- ja Puude all võib märgata õitsemas orhideesid ning alpikanne. Mägede kontrastsed värvid ja värskendav mäestikuõhk – see kõik jätab unustamatu mälestuse. Teeme mõnetunnise matka, mille lõpus saab ka keha kinnitada. Õhtu eel jõuame Zadar’i, kus Alfred Hitchcocki sõnul on maailma kauneim päikeseloojang. Jalutame vanalinnas ja naudime merekaldal kunstnik Nikola Bašic’u kahte unikaalset kunstiteost – mereorelit, mille heli ja meloodia tekitavad tuul ja lained ning lummavat värvidemängu klaasist „päikesekettal“. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök. Jalutuskäik Zadaris. Külastame ka Dalmaatsia ranniku teisi kauneid linnu. Sõidame Trogir’i, mille vanalinn asub müüriga ümbritsetud väikesel saarel ning kuulub samuti UNESCO maailmapärandi nimekirja. Kitsaid tänavaid ääristavad muistsed kivimajad, mille fassaade ehivad nikerdatud portaalid, vapid ning filigraansed rõduaknad. Imetleme Püha Laurentsiuse katedraali, mille ukseportaal 13. sajandist on dalmaatsia skulptori Radovan’i meistritöö. Vabal ajal võimalus põigata turule, et kaasa osta suurepärast oliivõli, küpseid puuvilju või hoopiski käsitööd. Koht ka põgusaks supluseks. Teekond jätkub UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud See on linn, mis asub palees. Majutus 2 järgnevat ööd **hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev Soovijatega teeme väljasõidu (lisatasu eest, ettetellimiselDubrovnikusse. Sõidame mööda käänulist teed lõunapoole, läbime ka Bosnia ja Hertsegoviina. Jõuame Dubrovnikusse. Linn on Horvaatia ajalukku läinud sõltumatu Ragusa vabariigina aastail 1382-1808. Jalutame ajaloolise vanalinna siledakspoleeritud tänavatel, mis peidavad stiilseid arhitektuuripärle ja jälgi kunagisest hiilgusest. Linn on korduvalt kannatada saanud küll maavärinates, küll sõdades, kuid ikka ja jälle sama kaunina üles ehitatud. Tänapäeval kuulub ta UNESCO maailmapärandi nimekirja. Teeme tiiru linnamüüril ja naudime kauneid vaateid Aadria merele ning punaste katustega vanalinnale. Vabal ajal võimalus otsida vanalinna tänavate labürindis endale lõunasöögiks sobiv kohvik. Sõit tagasi Spliti hotelli.

7. PÄEV

Hommikusöök. Vaba ennelõuna mere ääres. Jalutuskäik Splitis. Imperaator Diocletianuse palee on üks omalaadsemaid ja paremini säilinud Rooma-aegseid rajatisi kogu maailmas. Seda ümbritsevad paksud müürid koos tornide ja imposantsete väravaehitistega. Pärast keisri surma tärkas palee sees linnakeskus, mis arenes eriti jõudsalt keskajal. Täna on see tore segu erinevatest ajastutest ja ehitusstiilidest, kus tooni annab Püha Domniuse katedraal, algselt keisri mausoleum, nüüd aga sulam kristlikust arhitektuurist ja klassikalisest rooma ehitusstiilist. Teeme tutvust meluga palees ning pärast vaba aega sõidame Ivan Meštrovic’i galeriisse, kunstimuuseumi, mis eksponeerib Horvaatia 20. sajandi suurima skulptori ja arhitekti pärandit tema kaunis suvelossis ja selle pargis. Sõit lennujaama. Lend Split-Riia kl 18.15-21.50, Riia-Tallinn kl 23.15-00.05 (NB! Kohalikud ajad)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

 

REISI MAKSUMUS: 1120 €. Kui ühest asutusest/perest 2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

  • lennupiletid Tallinn-Rijeka, Split-Tallinn koos lennujaamamaksudega
  • öömajad *** ja **hotellides koos hommikusöökidega
  • Horvaatia turismimaks
  • Eestikeelne giid-reisjuht Rutt Rimmel
  • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
  • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE00008

NB! Kindlasti  palume ISE  teha juurde tervisekindlustus ja  soovitavalt ka reisitõrkekindlustus!

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi- hinnad 2020.a. seisuga):

  • väljasõit Sloveeniasse 14 € + 36 € Postojna koobaste ja Predjamski koobaskindluse piletid
  • õhtusöögid Opatija hotellis 4 õhtut kokku 21 €
  • ühene majutus u 120 €

KAASA: kehtiv EV pass või/ja ID-kaart (kehtivusega vähemalt 3 kuud pärast reisi lõppu), ujumisriided ja jalanõud (meresiilikud!).

Lendudel teenindab Air Baltic. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 20 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

Registreerimine reisile  kuni 11. juuli : E-post:  gunnar@vilkokool.ee  või mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2020. a. andmetel, hinnad võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Katedraal ja Diötseesmuuseum Krki linnas 10 HRK
Krk’i kindlus 22 HRK
Veinikeldri külastus Krki saarel 8 €
Pudel veini veinikeldris al. 7 €
Plitvicka järvede rahvuspark 250 HRK
Dubrovniku linnamüür 150 HRK
Dubrovniku funikulöör 170 HRK
Diocletianuse palee Splitis tasuta (eraldi objektide sissepääsud tasulised)
Ivan Meštrović’i galerii Splitis 40 HRK
NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2020. a. kevade seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks. al. 70 HRK