Õppereis Kaliningradi: KALININGRADI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab kõikidele huvilistele reisifirma Tensi Reisid  17.-21. august 2022  5-päevase reisi (buss) Kaliningradi (Königsbergi)

KALININGRADI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

 

Kunagise Ida-Preisimaa hertsogiriigi pealinn Königsberg, Saksamaa põhjapoolseim suurlinn, Nõukogude Liidu linn, kuulsa filosoofi Immanuel Kanti kodulinn. Kihilise minevikuga suurlinn kannab tänapäeval veel paljusid nimesid. Leedulastele Karaliaučius, poolakatele Krolowiec, saklasetele Königsberg. Kunagise Preisimaa pompöösne kaitserajatiste süsteem, rikkalik kultuuripärand ning rohked sadamad ilmestavad tänast Kaliningradi. Linn võlub oma laiade tänavatega koos arvukate väikeste baaride ja restoranidega, roheliste parkide, vanade linnaväravate ja lossidega, paljude muuseumide ja kuulsate teatritega ning sõbralike inimeste ja külalislahkusega.

1. PÄEV

Väljasõit Tartust 17. augustil 2022  Vanemuise alumisest parklast, Tallinnast Rahvusraamatukogu eest parklast, Pärnust hotell „Pärnu“ eest.  Sõit läbi Läti ja Leedu Kaliningradi oblasti poole. Piiri ületame Sovetskis (Tilsitis). Siin sõlmiti 1807. a. kuulus Tilsiti rahu Venemaa ja Prantsusmaa vahel. Õhtuks jõuame Kaliningradi. Linn laiub Pregolja jõe kallastel. Kaliningrad kandis kuni 1946. aastani nime Königsberg (Kuninga mägi) ja oli Ida-Preisimaa kuningate kroonimislinn. Seejärel sai Königsberg osaks Nõukogude Liidust ja nimetati ümber Kaliningradiks. See ajalooline Ida-Preisimaa pealinn oli üks kaunimaid Läänemereäärseid linnu. Kahjuks hävitati linn pea täielikult II maailmasõja lõpus. Tänapäeval on Kaliningrad Venemaa sadamalinn ja oblastikeskus. Majutus järgnevad 3 ööd ***hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Linnaekskursioon Kaliningradis bussiga ja jalgsi. Kuningaloss on õhku lastud, aga keskplatsilt on ära viidud Lenin. Vana teater on taastatud oma endisel kujul. Niimoodi maja majalt ja kuju kujult jutustab Kaliningrad meile lahti oma lugu. Osa Kaliningradi loost on muidugi merevaik. Külastame Dhona torni, kus asub Kaliningradi merevaigumuuseum. Merevaik on muuseumis eksponeeritud läbi erinevate teadusharude: paleontoloogia, mineraloogia, geoloogia, geograafia ja ajalugu. Siin saame palju teadmisi merevaigust, selle tekke ajaloost ja kasutusalast. Ajaloolisel Kneiphofi saarel asuv osaliselt restaureeritud Kaliningradi katedraal, kus krooniti Preisi kuningaid ja kus asub Immanuel Kanti viimane puhkepaik. See on üldse üks väheseid ajaloolisi hooneid linnas, mis ilmselt jäigi pommitamata just tänu Kanti hauale. Maailmakuulus filosoof veetis Kaliningradis kogu oma elu ega reisinud siit kunagi kaugemale kui paarsada kilomeetrit. Katedraal on üle elanud mitu tulekahju. Kirikul on suur kunstiline, arhitektuuriline ja ajalooline tähendus. Katedraalis asub ka üks Euroopa vanemaid oreleid. Saarelt viib meid edasi Meesild – üks Kaliningradi sildadest imeilusasse kvartalijupikesse. Näide sellest, kuidas tänased Kaliningradi elanikud preisi pärandit taastavad. Pärastlõunal võtab meid vastu lahke Maailmamere muuseumi rahvas, mis tutvustab ookeani tähtsust ning venelaste osa selle uurimises. Muuseumil on väga erinevaid osakondi. Eestiga on seotud muuseumi esimene eksponaat – uurimislaev „Vitjaz“.

3. PÄEV

Hommikusöök. Külastame Kaliningradi omanäolist Ristikirikut (Kreuzkirche), kus asub unikaalne ja kohapärane Merevaigualtar. Kirik ehitati 1930-ndatel evangeelsele kogukonnale. Pärast II Maailmasõda kuulub kirik ortodokssele kogukonnale, olles vahepeal täitnud tehasehoone ülesannet. Edasi laevasõit mööda Pregolja jõge, nautides Kaliningradi linna ilu. Nii saab hea ülevaate südalinna piirkonnast – kaunid vaated, lisaks giidi jutt kaldaäärsetest majadest ja nende saatusest. Soovijatel võimalus külastada Kaliningradi loomaaeda, mis asutati juba 1895. aastal ning oli esimene maailmas, kus loomadele loodi küllalt soodsad tingimused. Sõjaeelseil aastail oli Kaliningradi loomaaed Euroopa suurimaid. Teise maailmasõja aastail hukkus valdav osa loomadest. Tänapäeval on Kaliningradi loomaaias üle 1000 looma-, linnu ja kalaliigi. Külastamist väärib ka Kaliningradi botaanikaaed, mis rajati XIX sajandi keskpaiku. Taimeliikide üldarv ulatub praegu üle 600. Haruldasi, sealhulgas rohkesti troopilisi ja subtroopilisi taimi leidub välitingimustes kui kasvuhoonetes. Taimede kollektsiooni väljaarendamisel oli omal ajal suuri teeneid botaanik Casparil, mistõttu tema monument ongi botaanikaaeda püstitatud. Kaliningradi turu külastus. Soovijad saavad seal maitsta kohalikke hõrgutisi – puuvillamett, brõnzat (lambapiimast tehtud juust) või sooja kiviahjulavašši. Soovi korral on ka Blindaaźi muuseumi ehk punkri muuseumi külastus. Õhtupoolikul vaba aeg kohvikute ja restoranide külastamiseks ning jalutamiseks mugavalt kompaktses kesklinnas.

4. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame vaatama 5. forti – muljetavaldav võimalus külastada katakombi kindlusväravat. Kaliningradi oblastis leidub Läänemere hinnalisimat maavara “Läänemere kulda” – merevaiku. Seda võib siin randades veel tänapäevalgi leida. Külastame merevaigupealinna Jantarnõid (Palmniken), siin maapõues peitub 90% kogu maailmas avastatud merevaiguvarudest. Siit saadi toormaterjali Sankt-Peterburgi lähedal, Katariina palees asuva, merevaigutoa ehituseks. Päikesekollane merevaik naeratab vastu paljudelt maailma suveniirilettidelt. Rahvusvahelise merevaigukaubanduse kuningas on Jantarnõi kombinaat. Läheme vaatama kuidas kaevandatakse merevaiku maailma suurimas merevaigukarjääris. Jantarnõi on veel üsna tundmatu paik turistidele, kuigi siin on palju kauneid kuurorte. Suvituslinn Svetlogorsk (Rauschen) asub ajaloolise Ida-Preisimaa Sambia piirkonnas. See mereäärne kuurortlinn oli 19. sajandi alguses armastatud puhkepaigaks saksa haritlaskonna hulgas. 24. juunil 1820. aastal sai Svetlogorsk ametliku kuurortlinna tunnustuse. Raudtee valmimine 1900. aastal Kaliningradis tõstis veelgi linna populaarsust. Siin suvitas enne Nida säärele kolimist ka Thomas Mann. Mitmed vanad sanatooriumid on säilinud tänini, sest sõjast pääses linn suhteliselt kergelt. Linnas on ka kolm tähelepanuväärset kirikut. Zelenogradsk oli omal ajal esimene merekuurort kogu regioonis – tegevuse alguseks loetakse 1816. aastat. 20. sajandi alguses oli siin üle kümne peene hotelli, külalisi käis hooaja vältel rohkem kui 10 000. Tänapäeval on linnas palju lilli ja väikesi skulptuuriansambleid. Pilku püüavad viimase sajandivahetuse aegu ehitatud juugendstiilis eluhooned, kuna siinne kant pääses II maailmasõja purustustest pea täielikult. Sõit Kura säärele, mis on aastast 2000 kantud UNESCO maailmakultuuri pärandi nimistusse. Kitsus koosneb täielikult ainult liivast ja hiiglaslikest rändluidetest, mis aastasadade jooksul on ringi „rännanud“. Öömaja Klaipedas***hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök. Sõit läbi Leedu ja Läti. Lõunasöögipeatus Leedus. Hilisõhtuks kodus. Sõit Pärnu-Virtsu-Tallinn-Tartu.

 

REISI MAKSUMUS: 490 €. Kui ühest asutusest/perest 2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

  • öömaja ***hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad)
  • mugavustega buss
  • giid-reisijuht Margit Korotkova ja eestikeelsed ekskursioonid
  • praamipilet Neringalt mandrile, parkimised, teedemaksud, kuurortmaks Neringal
  • kohustuslik e-viisa 
  • Väljastame koolitustõendi (8  AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
  • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084)

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi):

  • kindlasti palume ise teha juurde tervisekindlustus koos reisitõrke (covid)kindlustusega (hind sõltub vanusest),
  • ühene majutus u 120 €.

KAASA: EV pass, mis peab kehtima vähemalt 6 kuud pärast reisi lõppu!

VIISA INFO: E-viisa vormistamiseks vajalikud dokumendid: pass, 1 foto (3,5 x 4,5 cm, pilt ei tohi olla vanem kui 6 kuud).

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

Soovijatel palun registreerida kuni  6. märts: E-post:  gunnar@vilkokool.ee  või mob 52 68031

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal (2020. a. andmetel):

Täiskasvanu   Õpilane
Merevaigumuuseum 500 RUB 250 RUB
Kaliningradi katedraal 250 RUB 100 RUB
Maailmamere muuseum (peakorpus+Vitjaz) 600 RUB 300 RUB
Laevasõit 600 RUB 600 RUB
5. Katakombi kindlusvärav 150 RUB 150 RUB
Jantarnõi merevaigukarjäär 350 RUB 350 RUB

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2020. a. kevade seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.