Õppereis Albaaniasse: ALBAANIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab kõikidele huvilistele 26. juuni- 2. juuli 2021  reisifirma Tensi Reisid  8-päevase reisi (lennuk, buss kohapeal) Albaaniasse

ALBAANIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 8 vaba kohta!

1. PÄEV

Kogunemine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul oleva kassa juures 26. juunil 2021 kell . Lend Tallinn-….. kl , ……-Tirana kl . Transfeer hotelli. Öömaja kesklinnas ****hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Riigi kaasaegne pealinn ja metropol TiranaLinnaekskursioon. Skanderbegi-nimeline keskväljak oli väga suur juba enne II maailmasõda, kuid nõukogude ajal laiendati seda veelgi, nii võibki selle kohta tänapäeval öelda – massiivne. Väljaku ääres asuvad nii Rahvusmuuseum, mille fassaadi kaunistab Albaania ajalugu kujutav mosaiik, kui ka toretsev punasest tellisest Et’hem Bey mošee. Jalutame ka Ish-Blloku linnaosas, mis kommunistliku diktaatori Hoxha ajal oli poliitbüroo eliidi elurajoon ja tavakodanikele suletud piirkond. Tänapäeval aga leiab siit noorusliku ja pulbitseva tänavamelu ning kõige moodsamad kohvikud, restoranid ja poed… Vaba aeg ka lõunasöögiks. Sõit Krujësse. See oli viimane kants, mis hoidis Osmanite impeeriumi edasi Euroopasse laienemast. Linn kõrgub 560 m merepinnast, Sari-salltiku mäe nõlvadel. Tutvume Albaania rahvuskangelase Skanderbegi looga kindluses olevas temanimelises muuseumis. Pärast seda vaba aeg suurel turul ehk bazaari’il. Sõit Beratisse, öömaja ja õhtusöök ****hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Linnaekskursioon „tuhande akna linnas“, Beratis. See on Albaania vanim linn ja tema ajalugu ulatub tagasi 6. sajandini eKr. Tänu oma unikaalsele ning hästi säilinud arhitektuurile püsib linn UNESCO maailmapärandi nimistu kaitsva kilbi all ilmselt veel vähemalt sama palju aastaid. Siin elas ja töötas ka Onufri, Albaania üks suuremaid 16. sajandi kunstnikke. Nagu sel ajal kombeks, tegi ta oma tähtsamad tööd kirikutele. Ta lõi nii freskosid kui ka ikoone ning lisas kirikute interjööri ka uue värvi, mida Albaanias kutsutakse Onufri punaseks. Mujal on see tuntud kui tavaline roosa. Linn on huvitav kombinatsioon 2400 aastasest ajaloost. Illüüria ja Rooma ajast pärinevad kindlusmüürid ümbritsevad Bütsantsi kirikuid ja Osmanite elamuid, mis paiknevad vaheldumisi nõukogude aja hoonetega. Külastame Berati kindlust. Järsu nõlvaga mäe tippu ehitatud kindlust kaitseb kolmekordne müür, mille seest leiame ajaloolise elamukvartali, kaheksa säilinud kirikut, kaks mošeed, mitmeid kunstigaleriisid ja muuseume. Põikame sisse 18. saj ehitatud ja originaalsena säilinud majja, kus kujutatakse tolleaegsete inimeste tavapärast eluviisi. Kööki ja elutuba näidatakse kahel erineval viisil, nii nagu need olid linnas ja maal. Põnev on uudistada ka väikest peidetud kambrit, kuhu naised pidid varjuma külaliste korral. Maarja kirikus näeme Albaania 16. saj kuulsama kunstniku Onufri ikoonide kogu. Võimaluse korral külastame Berati lähedal veinikeldrit. Proovime, kuidas maitseb ainult Albaanias kasvatatavatest Shesh i Zi ja Shesh i Bardhe viinamarjasortidest valmistatud vein, samuti kreeka pähkli raki. Sõit Vlorësse. Majutus 2 järgnevat ööd ***hotellis (2-sed toad). Õhtusöök hotellis.

4. PÄEV

Hommikusöök. Kauni lahe ääres seisev Vlorë on muistne linn, mis on albaanlaste jaoks tuntud kohana, kus kuulutati välja riigi iseseisvus. See oli ka Albaania esimeseks pealinnaks. Vaba aeg puhkuseks Aadria mere ääres. Õhtupoolikul teeme soovijatega koos jalutuskäigu linnas. Õhtusöök hotellis.

5. PÄEV

Hommikusöök. Teekond jätkub Albaania Rivieras. See on kaunim osa Albaania rannikust, kus Ioonia mere kohal kõrguvate Akrokeraune mägede jalamile jäävad väiksed kuurortid ja vanad mägikülad. Läbime oliivi- ja tsitruseistandusi ning naudime vaateid rannikule. Sõites läbi Llogara Rahvuspargi ületame 1043 m kõrguse Llogara kuru. Siin avaneb meile üks dramaatilisemaid mägede ja mere panoraame kogu Vahemere ääres. Peatus vaateplatvormil, kus selge ilma korral paistab üle mere ka Korfu ja üksikud väiksed Kreeka saared. Võimalusel teeme peatuse teeäärsete müügiputkade juures, et soovijad saaksid proovida ja kaasa osta kohalike talunike mett ning ravimteesid. Teel näeme lahe ääres asuvat Veneetsia-aegset Porto Palermo merekindlust. Jõuame Butrinti arheoloogilisele alale, mis kuulub UNESCO kaitse alla ja on üks enimkülastatavamaid arheoloogilisi paiku Albaanias. Juba 6. saj. eKr kreeklaste poolt asutatud antiiklinn asub võrratult kauni looduse keskel, ümbritsetuna sinisest laguunist ja lopsakatest metsadest. Värvika ja põneva ajalooga Butrint on olnud tähtis kaubanduslinn nii kreeklastele, roomlastele kui bütsantslastele. Jalutuskäik arheoloogilisel alal – antiikteater, imeliste mosaiikidega saunad, eelkristlikud pühakojad ning loomulikult linna tähtsaim paik akropolis. Teeme peatuse Sinise Silma allika (Syri i Kaltër) juures. Põhjatu karstiallikas heidab hüpnootilisi värvivarjundeid, olles keskelt sumesinine ja äärtest ümbritsetud heledama veega, nagu inimese silm. Ületame 572 m kõrguse Muzina kuru ja jõuame Gjirokastëri. Õhtul läheme Folklooriansambli kontserdile (ettellimisel, lisatasu eest). Öömaja ****hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök. Gjirokastër on üks kaunimatest Albaania ajaloolistest linnadest. See kanti 2005. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja ja on jätnud jälje kirjandusklassikasse Ismail Kadare teoses “Kivilinna kroonika”. Külastame mäe tipus 336 m kõrgusel asuvat Albaania suurimat kindlust, kus Osmanite ajal baseerusid Ali Pasha väed. 13. saj. pärinevatelt müüridelt avaneb vaade üle Drino jõe oru ning ümbritsevatele mägedele. Jalutuskäik vanalinna võluva arhitektuuriga kivimajadega ääristatud kitsastel munakivitänavatel. Siin on sündinud ja kasvanud Albaania endine diktaator Enver Hoxha, kelle valitsusajal oli riik külastajatele suletud. Võimalusel külastame ka mõnda Ottomanide stiilis kindlusmaja. Linn on tuntud ka oma kulinaariakunsti poolest. Sõit Tirana lähedale. Öömaja ja õhtusöök****hotellis (2-sed toad).

7. PÄEV

Hommikusöök. Transfeer lennujaama. Lend Tirana-…… kl , ……-Tallinn kl Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

 

REISI MAKSUMUS: 1090 €. Kui ühest asutusest/perest 2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-Tirana-Tallinn koos lennujaamamaksudega
 • kohalik buss ringreisiks Albaanias
 • öömajad ***/****hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad)
 • õhtusöögid hotellides vastavalt programmile
 • giid-reisijuht Mare Zaneva  ja eestikeelsed ekskursioonid
 • kohalik litsenseeritud giid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE00008

NB! Kindlasti soovitame ISE  teha tervisekindlustus ja  soovi korral ka reisitõrkekindlustus!

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi- hinnad 2020.a. seisuga):

 • folklooriansambli kontsert (hind täpsustamisel)
 • ühene majutus  ….. €

 

Lendudel teenindab Turkish AirlinesPardal pakutakse tasuta einet ning nii karastus- kui alkohoolseid jooke. Lennukisse on lubatud kaasa võtta 23 kg tasuta pagasit. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga kuni 8 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

KAASAEV pass kehtivusega 3 kuud pärast reisi.

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Soovijatel palun registreerida kuni  11. oktoober: E-post:  gunnar@vilkokool.ee  või mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2020. a. andmetel):

 • Programmiga seotud sissepääsudele kulub kokku u 40 €. Sissepääsude raha korjab giid ühekorraga ja eurodes.
 • Lõunasöökidele võib arvestada u 10 € väärtuses lekke ühe söögikorra eest (valuuta vahetatakse kohapeal).
 • Albaanias on kombeks jätta jootraha kohalikule giidile ja bussijuhile. Selleks võiks arvestada kuni 10 €.

Albaanias kehtib lekk (1 € = 134 lekki)