Õppereis Mauritiuse ja Réunioni saartele: MAURITIUSE JA RÉUNIONI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab 12.- 23. oktoobril  2020  kõikidele huvilistele reisifirma Tensi Reisid  12-päevase õppereisi (lennuk, buss kohapeal) Mauritiuse ja Réunioni saartele

 MAURITIUSE JA RÉUNIONI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 4 vaba kohta!

Mauritius on tuntud oma paradiisliku looduse poolest. Märksõnad on türkiissinine ookean, palmid, valged liivarannad. Tänu oma eraldatud asukohale keset India ookeani on saarel kirju ajalugu, veel kirjum ja erinevaid maitseelamusi pakkuv on kohalik köök. Ookean on Mauritiusele tähtis – annab toidu ja toob siia puhkama rohkelt turiste, kes saavad nautida rannamõnusid ja veespordiharrastusi.
Réunion on loodushuvilistele külluseait. Fantastiliselt mitmekesine loodus – troopilised metsad, kõrged mäed, sügavad kanjonid, kaunid joad ja vulkaanid, seda kõike leiab siit. „Le Réunion le gadiamb“ – kreooli keeles „Réunion on ilus“. 
Programmis võib tulla muudatusi!

1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul oleva kassa juures kl 16.40. Lend Tallinn-Istanbul kl 18.40-21.55.

2. PÄEV

Lend Istanbul-Mauritius 01.50-12.45. Maale sisenemise passiformaalsuste järel transfeer hotelli. Vaba aeg puhkuseks. Võimalus nautida esimesi rannamõnusid soojas ookeanivees. Majutus järgnevad 4 ööd ****hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Põhja-Mauritius. Sõidame Mauritiuse pealinna Port Louis’sse. See Mauritiuse suurim linn on saare administratiivne ja majanduslik keskus. Esmaasutajateks olid hollandlased 17. sajandil. Saare peamiseks sadamaks ja keskuseks kujunes see 18. saj. keskel Prantsuse kuberneri Bertrand-François Mahé de La Bourdonnais’ juhtimisel. Aapravasi Ghat oli endine immigratsiooni keskus, mille kaudu saabusid saarele töölised, keda värvati tööle suhkruroo istandustesse. Lisaks oli see transiitpeatuseks teel teistesse Briti Impeeriumi osadesse. Siia rajatud külastuskeskuses saame ülevaate saare värvika elanikkonna tekkeloost. Teeme jalutuskäigu Port Louis keskuses, mida ilmestavad Prantsuse koloniaalehitised – värvikas turg, linna peaväljak koos valitsushoonega, linnateater, raekoda, katedraal jm. 19. saj. esimesel poolel rajatud tsitadell, Fort Adélaide, mille müüridelt avanevad vaated linnale, ookeanile ja ümbritsevatele mägedele. Tänu mauriitslaste värvikale päritolule võib linnas kohata eri usundite pühamuid (kirikud, templid, mošeed). 19 sajandil ehitatud ja suurejooneliste suhkrurooistandustega ümbritsetud Château de Labourdonnais’ on olnud Wiehe perekonna kodu juba üle 150 aasta. See on üks Mauritiuse peamisi kultuurilisi vaatamisväärsusi – koloniaalarhitektuur oma algses hiilguses. Külastame maja, selle armsaid aedu ja ajaloolisi viljapuuaedu. Lisaks paljudele endeemilistele liikidele kasvab siin ka sajandivanuseid mangopuid ning mitmeid eksootilisi puuvilju. Kaitserajatises jalutavad hiiglaslikud kilpkonnad. Kuuleme lugusid suhkrutootmise ajaloost Mauritiusel ja suhkrukaubandusest. Suhkruroogu kasvatati siin alul hoopis rummi tootmiseks. Saame maitsta ka kohaliku rummitehase toodangut. Seejärel sõidame Pamplemousses’i botaanikaaeda. Selle, lõunapoolkera ühe vanima botaanikaaia, rajajaks oli 1767. a. Pierre Poivre, kes kogus siia lilli, puuviljaistikuid ja köögivilju üle maailma. Nende hulgas ka tol ajal ühed väärtuslikumad – muskaadipuu ja nelgipuu. Aia tähelepanuväärsem osa on pikk tiik, kus kasvavad hiidvesiroosid amasoonase viktooriad. Siin leidub lai valik troopilist taimestikku – üle 80 palmiliigi, sh pudelpalmid, eebenipuud, ahvileivapuud ning kohalikud endeemilised taimed ja vürtsitaimed. Näeme ka valikut kohalikust floorast.

4. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Soovijatele kruiis Île aux Benitiers’i saarele (lisatasu eest). Meeldejääv mootorpaadisõit India ookeanil Mauritiuse saare läänerannikul, suunaga väikesele ja idüllilisele Île aux Benitiers’ saarele. Paadis on meresõiduks vajalik turvavarustus, erinevad karastusjoogid ja õlu. Samuti on olemas maskid snorgeldamiseks. Alul kulgeb sõit mööda piltilusat läänerannikut läbi rifi avamerele, kus sobitatakse tutvust delfiinidega. Julgemad saavad vette hüpata ja hea õnne korral delfiinidega koos ujuda. Teel saarele tehakse veel snorgeldamise peatus. Kristallselges vees on võimalik vaadata imelisi värvilisi kalu. Sai kalade söötmiseks ja ligimeelitamiseks on kaptenil kenasti kaasa võetud. Enne saarele maabumist on ujumispaus ainulaadse Crystal Rocki juures, mis on nagu veest välja turritav imeline kristall. Selle kivi juurest avanevad hunnitud vaated eemal kõrguva Le Morne`i mäe suunas. Nüüd veel paarsada meetrit meresõitu ja maabumine saarele. Ees ootab ilus pärastlõuna, kus jääb piisavalt vaba aega, et teha väike jalutuskäik ning seejärel kutsutakse seltskond lõunat sööma. Igal paatkonnal on rannas oma telgialune, kus serveeritakse kapteni poolt kohapeal grillitud kohalikku kala, kana, lastele vorstikesi, lisaks värske salat ja magustoiduks grillitud banaanid. Joogid on samuti saadaval. Saarel püsielanikke ei ole, kuid on võimalus osta kvaliteetset, ilusat käsitööd ning mekkida mereande, mida saare kaubitsejad pakuvad. Vaba aeg rannamõnude nautimiseks. Saarel on ilus liivarand ja saab ujuma minna. Sõit tagasi.

5. PÄEV

Hommikusöök. Lõuna-Mauritius on saare kaunim ja metsikum osa. Grand Bassini kraatrijärv on hindudest mauriitslaste püha järv. Räägitakse, et siinse järve vette on toodud püha Gangese jõe vett. Šivale pühendatud hindude tempel, paljude jumalate kujud ning suurim Šiva kuju. Siia tulevad Šiva kummardajate palverännakud ja toimuvad järveäärsed suured usupidustused. Jätkame sõitu Black River Gorges’i rahvusparki. Imetleme kauneid vaateid. Jõgi on aastatega uuristanud 200 m läbimõõduga ja 500 m sügavusega kanjoni, mida ümbritseb mets. Rahvuspargis on palju jugasid. Imetleme vaateplatvormilt Alexandra juga. Kanjoni üheks seinaks on kõrgendik tipuga Piton de la Petite Rivière Noire, see on saare kõrgeim tipp 828 m. Sõit Chamareli joa poole. See on saare kõrgeim juga oma 100 meetrise langusega. Saare olulisemaks vaatamisväärsuseks peetakse Seitsme värvi maad. Maastik on siin tõeliselt unikaalne. Värvilise maa on loonud vulkaanilised protsessid ja vihmavesi, mis on paljaks uhtunud 7500 m² lainja pinnasega maalapikese keset metsa. Pinnased jahtusid erineva kiirusega ja erinevate temperatuuride juures. Selle käigus moodustusid neis erinevate metallide oksiidid, tänu millele näemegi siin vikerkaarevärvides ala. Võimalusel kohtume ka suurte kilpkonnadega. Sõit Baie du Capi kaudu – pildistamispeatus. Le Morne Brabant’i poolsaar oli varjupaigaks põgenenud orjadele. Siin kasvavad ka endeemilised haruldane hibisk ja mauriitsiuse kõrvarõngapuu.

6. PÄEV

Hommikusöök. Transfeer lennujaama. Lendame Mauritiuselt Réunioni. Réunioni idarannik saab kõige rohkem sademeid ning tänu sellele on kogu asulatest ja istandustes eemal olev maa kaetud tiheda rohelise taimestikuga. Erandiks vaid saare kaguosas Piton de la Fournaise’ilt ookeani jõudvad laavavoolud. Sõidame ühte kolmest Réunioni cirque’ist ehk looduslikust amfiteatrist. Cirque’id on saarel tänu kustunud vulkaani Piton des Neiges’i (3069 m) tegevusele ja erosioonile. Eemaldudes rannikult läbime kitsa kuristiku ja jõuame neist suurimasse, Cirque de Salazie’sse. Koha nimetus tuleneb malagassi keelest ja tähendab „hea peatuspaik“. Lopsakas taimestik, mägede külgedelt alla voolavad kosed, mis on kõige ilusamad just vihmaperioodil. Hell-Bourg’i kreooli külake rajati 1832. a. Värvilised majakesed ja ilusad lopsakad aiad, kõik nagu vabaõhumuuseumis. Siin saate aru, miks see küla kuulub Prantsusmaa kaunimate külade nimekirja. Öömaja **hotellis (2-sed toad).

7. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame edasi mööda idarannikut. Näeme Riviere de l’Est’i 300 m pikkust rippsilda aastast 1880, mille projekteeris G. Eiffel. Läbime ka laavavoolude ala, kus veel mõned aastad tagasi voolas üle maantee ookeani poole suundudes 1 km laiune laavakeel, purustades siinseid külakesi. Piton Ste-Rose külake jäigi 1977 aastal laavavoolu alla. Laava jõudis isegi Notre Dame kirikusse. Nüüdseks on see laavamassist taas välja raiutud ja kasutusel. Jõuame lõunarannikule. Saint Pierre linn rajati 18.saj alguses. Siin asub vilgas väikelaevade sadam, purjetatakse ja kalastatakse. Majutus 2 järgnevat ööd ****hotellis (2- sed toad).

8. PÄEV

Hommikusöök. Teeme väljasõidu Piton de la Fournaise’ vulkaani juurde, mis on üks maailma aktiivseimad vulkaane. Sõites üles jäävad teele külad ja farmid, suhkrurooistandused ja veised karjamaadel ning ookeanile avanevad vaated. Le Nez de Boeuf’i vaateplatvormilt avanevad ühed ilusamad vaated allolevale Riviere des Remparts’i orule. Võimsate kuni 1 km kõrguste kaljuseinte vahele jääb 1 km laiune ja 12 km pikkune org. Teeme peatuse Commersoni kraatri juures. Vaatekohast avaneb vaade 200 m läbimõõduga ja 230 m sügavusega kraatrile, mille seintel on erivärviliste laavakihtide segadus. Ületame Plaine des Sables’i 2300 m kõrguse viljatu tasandiku. Pronksivärvilised mägederead kõrgumas kuumaastiku kohal. Meid ümbritsevad punakad, ookerjad, kollakad ja pruunikad toonid. Jõuame 2311 m kõrgusele Bellecombe’i kurule, kus lõpeb tee. Keset suurt kaldeerat kõrgub Piton de la Fournaise (2631 m) koonus. Soovijad saavad teha u 2,5 km pikkuse matka väikese vulkaanikraatri Formica Leo juurde. Tagasisõit linna. Võib külastada Vulkaanimuuseumi Cite du Vulcan, kus saab põhjaliku ülevaate vulkaaniliset tegevusest Réunionil.

9. PÄEV

Hommikusöök. Edasi suundume mööda pikka ja käänulist teed Piton Maido (2190 m) juurde. Siit avanevad vaated läänerannikule ja Cirque de Mafate külale. See on väikseim ja kõige troopilisem kõigist cirque’dest, müstiline paik. Külakest ümbritsevad kõrged mäed ja sinna pääseb ainult jalgsi. Sõit läänerannikule, elavasse St Gilles’i linna. Öömaja ****hotellis (2-sed toad).

10. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame saare põhjarannikule, Saint-Denis’sse, Prantsusmaa ülemereterritooriumide suurimasse linna. Seda atraktiivset rannikulinna ümbritsevad lõunast kõrged, rohelised mäed. Kunagine väike asunike küla kasvas 18 sajandiks juba Réunioni pealinnaks. Kesklinnas on palju ajaloolisi kauneid kreooli maju ja vana mõisa stiilis koloniaalhooneid, armsaid kohvikuid ja boulangeries’id ning väikesi butiike. Kõik see jätab mulje Prantsuse väikelinnast. Tõeline rohelusmeri, palju puid ja aedu. Jääb aega jalutuskäiguks mereäärsel palmidega promenaadil ja vanalinnas. Sõit lennujaama. Lend Réunion-Mauritius. Transfeer hotelli. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

11. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Transfeer lennujaama. Lend Mauritius-Istanbul kl 20.05-04.55.

12. PÄEV

Lend Istanbul-Tallinn kl 08.15-11.30Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

 

REISI MAKSUMUS: 3790 €. Kui ühest asutusest/perest 2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. Reisiraha võimalik kindlustuselt tagasi saada siis, kui reisijal endal sõlmitud lisaks reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-Mauritius-Tallinn
 • lennujaamamaksud 411 € (12.11.2019 seisuga, võivad muutuda)
 • toitlustus lennukis
 • lennupiletid Mauritius-Réunion-Mauritius
 • transfeer lennujaam-hotell-lennujaam
 • öömaja ****hotellides koos hommikusöögiga (2-sed toad),
 • kohalik buss vastavalt programmile
 • kohalik giid Réunionil,
 • eestikeelne tõlk-reisijuht Krista Kull
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti palun ISE  teha juurde  tervisekindlustus ja soovituslikult ka reisitõrkekindlustus

 

LISATASU EEST:

 • kruiis Île aux Benitiers’i saarele – hind täpsustamisel
 • ühene majutus- hind täpsustamisel

VIISAINFO: Eesti kodanikele on Mauritius viisavaba. Réunion on Prantsusmaa ülemereterritoorium.

KAASA: EV pass kehtivusega vähemalt 6 kuud pärast reisi. NB! Ainuke kehtiv reisidokument on pass. Mugavad rõivad looduses viibimiseks, ujumisriided, tugeva faktoriga päikesekaitsekreem.

*Mauritiusel on kasutusel paralleelselt nii Suurbritannia 3-haruline lapikkontaktidega pistikud kui ka Euroopa pistikud, kuna viimaseid on vähem (hotellitoas võib olla vaid üks selline pistik), siis on soovitav kaasa võtta adapter.

Lendudel teenindab Turkish AirlinesPardal pakutakse tasuta einet ning nii karastus- kui alkohoolseid jooke. Lennukisse on lubatud kaasa võtta 30 kg tasuta pagasit. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga kuni 8 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

Hind ei sisalda sissepääsupileteid kõigisse muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Soovijatel palun registreerida kuni 23. august: E-post:  gunnar@vilkokool.eevõi mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2019. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Château de Labourdonnais 400 MUR
Pamplemousses’i botaanikaaed 200 MUR
Seitsme värvi maa 250 MUR
Vanilliistandus 5 €
Maison Folio 5 €
Vulkaanimuuseum 9 €

Mauritiusel kehtib Mauritiuse ruupia 1 EUR on 40.58 MUR. Raha saab vahetada kohapeal lennujaamas. Suuremates poodides toimivad ka pangakaardid. Réunionil on rahaühik euro.