Õppereis Rumeeniasse:  RUMEENIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab  kõikidele huvilistele  2.-9. august  2023 reisifirma Tensi-Reisid  8-päevase reisi (lennuk/buss kohapeal) Rumeeniasse

 RUMEENIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

 Veel 2 vaba kohta!

VARNA – TULCEA – DOONAU DELTA – BUZAU – NOROIOSI MUDAVULKAANID – BUSTGEN URLATOAREA – PELES SINAIA – CRIT – VISCRI – SIGHISOARA – PRAID – BICASI KANJON – LACU ROSU – BRAN – BRASOV


1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas infoleti vastas oleva laua juures kl 07.10. Lend Tallinn – Riia kl 09.10-10.00, Riia – Bukarest kl 11.55-14.25. (NB! Kohalikud ajad! Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi). Jõudes Bukaresti tutvume Hrastrau järve ääres asuva Vabaõhumuuseumiga. Selles 1936 aastal rajatud vabaõhumuuseumis on imeline ansambel, mis koosneb rohkem kui 300 hoonest, töökojast, kirikust, tuuleveskist. Neist huvitavamad on Maramuresist pärit tammepuust majad oma kaunite puunikerduste ja laastukatustega, tuulikud Doonau delta aladelt, puukirikud Dragomirestist… See muuseum on Rumeenia rahvusliku arhitektuuri ja rahvuskultuuri heaks illustratsiooniks. Majutus 2 järgnevat ööd ****hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Päev idamaa väravaks hüütud Bukarestis. Bussiga ülevaatlik linnaekskursioon: Triumfikaar, Võidu väljak, Ülikooli väljak, Kuningapalee… Linna kutsuti kunagi ka Balkani Pariisiks ja aasta-aastalt saab ta juurde lihvi ning uut sära. Suurem osa pealinnast näeb välja pariisimaigulise suurlinnana täis kauneid katedraale, siit leiab ka triumfikaare, rahulikult kulgeva jõe keset linna, palju kauneid parke. Vanalinna arhitektuur on saanud kannatada 1980-ndatel Ceausescu uuenduste käigus, kui lammutati paljud kirikud, kloostrid ja tuhanded majad. Selle uuendamise tulemusena valmis masendavas üksinduses kõrguv üüratu Parlamendipalee, mida peetakse Pentagoni järel maailma suuruselt teiseks hooneks, kus üldpinda on üle 350 000 m². Õhtul jalutuskäik vanalinnas. Bukarest on üle maailma kuulus ka oma restoranide ja klubide poolest. Õhtusöök koos showga Bukaresti restoranis (lisatasu eest, ettetellimisel).

3. PÄEV

Hommikusöök. Sõit Rumeenia ajaloolisse piirkonda Valahhiasse. Tänapäeval elavad Valahhia mägismaadel ja steppides põhiliselt talunikud. Regioon hõlmab laugeid põllumaid ning on üks Rumeenia peamisi provintse. Valahhia vana pealinn on atraktiivne väike armas Curtea de Argeş. Siin on kaks keskajast pärit kirikut – katedraal ning Biserica Domnească. Viimane sarnaneb kivist kindlusega, olles ühendatud katakombide kaudu lähedal künkal asuva kaitsetorniga. Teekond jätkub mööda Rumeenia kõige kaunimate vaadetega Transfagarasani maanteed, mis läbib Fagarasi mägesid tõustes serpentiinina kuni 2000 m kõrgusele. Sel Rumeenia kuulsamal teel on 27 viadukti ja silda ning riigi pikim teetunnel. Maastik on fantastiline. Näeme mäe tipus asuva Poenari kindluse varemeid. See oli kunagi Draakula residents, millest kolmandik varises kokku 19 sajandi maalihke ajal. Sõidame üle 166 m kõrguse ja 307 m pikkuse topeltkurviga Vidraru paisu, mis on inseneriehituse pärl. Lõunasöök. Teekond jätkub Vidraru veehoidla kallast pidi üles mägedesse. 2034 m kõrgusel asuv Balea liustikujärv on tõeline looduslik mälestusmärk – liustikujäänuk. Võimalus matkata mägedes või imetleda kohvikuterrasilt avanevat vaadet. Laskume serpentiinteed pidi alla ja jõuame Transilvaaniasse (lad. k. “metsatagune”), kus elavad inimesed on muistsete daaklaste, roomlaste, sakslaste ja sõjakate ungari hõimude järeltulijad. Piirkond on rumeenia rahva süda ja häll. See on paksude metsade, keskaegsete losside, legendideks muutunud vampiiride ja libahuntide maa. Tänu oma keerdkäikudega ajaloole ja lummavaile mägedele on see tõepoolest üks Rumeenia huvitavamaid piirkondi. Mõned külakesed on nagu linnupesad kõrgete mägede küljes. Metsad vahelduvad põldude, kuldkollaste päevalilleväljade ja hoolitsetud küladega, mis on silmnähtavalt jõukamad kui mujal Rumeenias. Majad on suured ja alati väga korras ning nende uhkuseks on omapärased katused, akendel õitsevad geraaniumid ja ohtralt kaunistatud aiaväravad. Sageli on majade väravaesine ja tagahoov kaetud viinamarjaväätidega. Nii saab viinamari rohkem päikest ja samas varjab hoovi liigse suvise kuumuse eest. Teelt veidi kõrvale jäävad Carta kloostri varemed. Endine tsistertslaste klooster Olti jõe kaldal rajati 13 sajandil ja pühendati Neitsi Maarjale. See mängis omal ajal tähtsat osa Transilvaania poliitilises, majanduslikus ja kultuurielus. Jäeti maha 15 sajandil kui ordu saadeti riigist välja. Klooster oli esimene gooti stiilis ehitus Transilavaanias. Tänapäeval on sellest säilinud varemed ja kiriku kooriosa, mida külaelanikud kasutavad tänini. Sõidame Sibiu lähedal asuvasse väiksesse Sibieli külla, kus kohalikud farmerid valmistavad meile õhtusöögi (lisatasu eestettetellimisel). Õhtul jõuame Sibiusse, mis on tuntud Rumeenia kultuurikeskusena. 2007 aastal oli Sibiu koos Luxembourgiga Euroopa kultuuripealinn. Sibiu vanalinn on valitud Euroopa 8 idüllilisema paiga hulka. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

4. PÄEV

Hommikusöök. Jalutuskäik romantilises Sibius. See suurepäraselt taastatud väikelinn on nagu vabaõhumuuseum oma 14 sajandi ehitustega. Vanalinna arhitektuuris on domineeriv saksa ehitustraditsioon: vana raekoda, Nõukogu torn, katedraal, gildide tornid… Turda sai oma rikkuse soolakaevandustest, mis andsid pea tuhande aasta vältel suure osa linna sissetulekutest. Suurimad neist endistest kaevandustest on nüüd avatud Salina Turda nime all (temperatuur kaevanduses on 10-12 °C). Need neli kaevandust tegutsesid alates 17 sajandi lõpust kuni 1932 aastani ja muudeti selle sajandi alguses külastuskeskuseks. Sügavaim neist kaevandustest on 115 m sügavune. Hiiglaslikesse kambritesse on rajatud ka mitmeid võimalusi meelelahutuseks. Näiteks saab sõita maa-aluse vaaterattaga või paadiga maa-alusel järvel. Cluj-Napoca asub poolel teel Bukaresti ja Budapesti vahel ning olles Transilvaania suurimaks linnaks on see oluliseks kultuuri- ja haridusekeskuseks. Ungarlaste võimu ajal Kolozsvári nime kandnud linnas on jätkuvalt oluline ungarlaste kogukond ning elav kultuurielu. Siin tegutseb ka ungarikeelne teater ja ooper. Linna tänavapildis annavad tooni barokk- ja juugendstiil ning elavad kohvikud. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök. Suundume üle Transilvaania tasandiku Ida-Karpaatide jalamile, kuhu jääb Sovata, üks Rumeenia tuntumatest tervisevee-kuurortidest. Lacul Ursu (Karu järv) on ainulaadne Euroopas oma heliotermaalse vee poolest. Soolast järvevett soojendab päike ja enamik veest on aastaläbi 30-40 °C temperatuuriga tänu pealmisele 1 m sügavusele mageveekihile, mis isoleerib soojema kihi atmosfäärist. Võimalus ujuda järves ja päevitada. Transilvaanias on palju sakside kindlustatud kirikuid, keskaja hämara maailma mälestisi. Selliseid võib leida ka mujal Euroopas, kuid kusagil ei ole neid nii palju ja suurepäraseid kui siin. Mäekünkal seisev kolme kaitsevalli ja kaheksa kindlustorniga Biertan on üks neist. See UNESCO Maailmapärandite hulka arvatud ehitus oli piirkonna tugevamaid kindlusi. Kirikus on gooti-stiilis interjöör peenelt laotud kivist võlvidega. Käärkambri uks oma 19 lukuga oli ruum abielupaaride jaoks, kes soovisid lahutada ja kes väidetavalt lukustati kaheks nädalaks sellesse ruumi. Kiriku ümber olev väike armas külake on säilitanud oma keskaegse ilme. Küla peaväljakul on mõned väga hästi säilinud barokk-stiilis majad. Öömaja Sighişoaras ***hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök. Unustamatu on vaade kindlusmüüride ja tornitippudega Sighişoarale, mis kuulub UNESCO Maailmapärandi hulka. Linna on kaitstud võimsate müüridega ja meenutab rüütlilegendi. Sisenedes linnaväravast saame aru, et linn on sajandeid olnud Transilvaania valitsejate asupaigaks. See on Euroopa idaosa kõige paremini säilinud keskaegse arhitektuuriga linn, kus segunevad gooti-, renessanss- ja barokkstiilid. Umbes 90% linnamüürist on säilinud ja see loob unikaalse ajaloolise väärtuse. Linna kitsastel munakivitänavatel jalutades võib tekkida tunne, et olete sattunud ajaloos 400 aastat tagasi. Siin sündis ka Vlad Tepes tuntud kui Draakula. Sõidame Valahhia ja Transilvaania piiril mäekurus asuvasse väikelinna Brani. Siinset mägede vahel kõrguvat uhket 14 sajandil ehitatud kindluslossi peetakse Vlad Tepesi ehk vürst Draakula residentsiks, ehkki tegelikult elas ja valitses ta suurema osa ajast Sighişoara Lossi valitsevad siiani müsteeriumi aura ja legendid. Lossi esmamainimine pärineb 14 sajandist, mil see ehitati eelkõige kaitsekindlustuseks. 1920 aastal kingiti loss Habsburgide suguvõssa kuuluvale kuninganna Mariele, kes abiellus Rumeenia kuninga Ferdinandiga. Kuninganna Marie kujundas lossi kauniks suveresidentsiks rajades alleesid, veesilmi, terrasse ja teemaja. Lossis on relvade, raudrüüde ja mööbli kollektsioonid. Reis läbi Rumeenia linnade on paeluv. Otse Karpaatide jalamil asuv Brasov on üks kõige paremini säilinud tugevate saksa mõjutustega linnu Transilvaanias. Seda kutsutakse hellitavalt Rumeenia Salzburgiks oma vaatamistvääriva keskaegse vanalinnaga. Kuulus Must kirik on märkimisväärne oma arhitektuuri ja kaunistuste poolest, Rumeenia kitsaim tänav Strada Sforii, gildide tornid… Brasovi tuntuim kaubandustänav on Strada Republicii, kust võib leida laias valikus poode, mis müüvad nii suveniire, ehteid, riideid kui ka antiiki. Kohalike lemmikpaigaks on aga romantiline allee Tampa mäe jalamil. Vana kindlusmüüri äärt mööda kulgev allee sobib ideaalselt väikeseks jalutuskäiguks. Öömaja vanalinnas ***hotellis (2-sed toad).

7. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame mägikuurort Sinaiasse, mis on Karpaatia pärl. Soodsa ilma korral tõuseme Rumeenia kõrgeimate köisteede abil kuni 2050 m kõrgusele, kust saab imetleda Karpaatide mägist ilu. Laskume tagasi Sinaiasse. Sinaia kloostrit, mis oli piirkonna esimene ehitus, kutsutakse ka Bucegi mägede katedraaliks. Klooster asutati 17 sajandi lõpus pärast seda kui Rumeenia vürst Mihai tuli tagasi palverännakult Siinai mäele. Sellest pärineb nimi nii kloostrile kui ka linnale, mis hiljem selle ümber ehitati. Siin tõlgiti piibel 1668 aastal esmakordselt rumeenia keelde. Kloostri väärtuslikumaid juveele on raamatukogu. Külastame Rumeenia kuningate suveresidentsi, kauni looduse keskel asuvat idüllilist saksa uus-renessansi stiilis Pelesi lossi, mis võis omal ajal uhkeldada sellega, et oli Euroopa esimene elektri ja keskküttega loss. Kuningas Carol I käis tihti Sinaia kloostris, talle meeldis väga siinne metsik ja maaliline loodus ning ta otsustas ehitada endale siia lossi. See Euroopa üks ilusamaid losse asub keset suurt inglise stiilis parki. Lossis on 170 ruumi (millest külastada saab vaid kümmet), mis on rikkalikult dekoreeritud eebeni- ja pähklipuu, pärlmutri ja nahaga. Siin on antiikesemeid ning maalide koopiaid, mille originaalid asuvad Bukaresti Rahvuslikus Kunstimuuseumis. Lossis asub ka Louis XIV saal, mille kaunistas noor Gustav Klimt. Lossil on seitse terrassi dekoreeritud kiviskulptuuride, purskkaevude, carrara marmorvaasidega. Sõidame läbi Karpaatide Ploieştisse. Öömaja ****hotelli (2-sed toad).

8. PÄEV

Hommikusöök. Rumeenia on iidsete veinitraditsioonidega maa, mille viinamarjakasvatus sai alguse juba rohkem kui 6000 aastat tagasi. Kuigi maailma mastaabis on Rumeenia veini tootmismahtude poolest 13-ndal kohal, ei seosta enamus inimesi seda riiki eriti veini tootmisega. Külastame Casa Colinelori veinimõisat ja maitseme kohalikke veine. Sõit Bukaresti Lend Bukarest – Riia kl 15.10-17.40, Riia – Tallinn kl 20.05-20.55 (NB! Kohalikud ajad)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

 

REISI MAKSUMUS: 1300 € (Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %) Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid ja lennujaamamaksud 36 € (seisuga 12.10.2022, võivad muutuda),
 • öömajad *** ja **** hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad)
 • kohalik buss ringreisiks ja transfeer lennujaam-hotell
 • kohalik inglisekeelne giid
 • giid-reisijuht Marko Zanev ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8  AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti palume ISE  teha juurde  tervisekindlustus koos reisitõrke- ja covidkindlustusega

 

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi)

 • 2. päeval 3-käiguline õhtusöök (joogid hinnas) koos showga Bukaresti restoranis …€,
 • lõunasöök 3-ndal päeval,
 • õhtusöök 3-ndal päeval külas (joogid hinnas) …. €,
 • Brani kindluse sissepääs … €,
 • Casa Colinelori veinimõis…€ ,
 • ühene majutus u 180 €.

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv ID-kaart või EV pass, mugavad jalanõud, ujumisriided, päikesekaitsevahendid.

Lendudel teenindab AirBaltic. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://transpordiamet.ee/ohutus-ja-jarelevalve/reisimine/mida-ei-tohi-lennureisile-kaasa-votta

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Soovijatel palun registreerida kuni 12. juuli: E-post: gunnar@vilkokool.ee või  mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2022. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Bukaresti Vabaõhumuusum 20 RON
Parlamendipalee 40 RON
Curte de Arges 2 RON
Carta kloostri varemed 5 RON
Salina Turda 60 RON
Lacul Ursu 40 RON
Biertani kindluskirik 15 RON
Brasovi must kirik 15 RON
Sinaia köistee (edasi-tagasi) 95 RON
Pelesi loss 50 RON
Sinaia klooster 5 RON

NB! Piltide tegemise eest lossides tuleb maksta lisatasu (umbes sama hind kui piletil).

Rumeenias kehtib kohalik raha leu, soovitame raha vahetada Eestis. Rumeenias eurosid vahetades on enamasti vaja passi (ID kaarti ei aksepteerita) 1€ = u. 4,3 leu (RON)
*Rumeenias on kombeks teenindajatele anda jootraha.

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2022. a. kevade seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.