Õppereis Rootsimaale: ROOTSI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Viljandi Koolituskeskus Vilko MTÜ  vahendab kõikidele huvilistele  13.-17. juulil  2022  reisifirma Tensi Reisid  5-päevase reisi (laev, buss) Rootsimaale (8 AT)

 

Veel 7 vaba kohta!

ROOTSI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

 

Selleks, et minna otsima päris Rootsit, tuleks sõita Stockholmist kaugemale. Külastame Rootsimaa kaunimaid losse ja väärika ajalooga linnu ning teeme reisi otse Rootsimaa südamesse – just nii kutsuvad Dalarna maakonda rootslased.

1. PÄEV

Väljasõit Tartust kl. 07.00 Vanemuise alumisest parklast, Tallinlastega kohtume Tallinna sadamas D-terminali ees parklas meie bussi juures 09.30. Tallinki laevaga Helsingisse kl. 10.30-12.30. Tallinki luksuslaev väljub Stockholmi kl. 17.00 (NB! Väljasõiduajad võivad muutuda kui laeva väljumisaeg muutub. Palun kontrollige vahetult enne reisi). Mõnus õhtu laevas, laulame karaoket, õnnitleme tähtpäevalisi, head tantsumuusikat mängitakse hiliste öötundideni, meeleolukad võistlused panevad kaasa elama ja keskööshow teeb tuju heaks. Ööbimine B-klassi 4-ses kajutis.

2. PÄEV

Rikkalik hommikusöök laevas rootsi lauas. Kl 10.15 kohaliku aja järgi saabume Stockholmi. Sõidame avastama Rootsimaad. Mälareni järve ümbrus oli ajaloolise piirkonna Svealandi keskpunkt, tänapäeva Rootsi riigi häll, kust viikingid alustasid oma kaubaretki Euroopasse ja kaugemalegi. Mariefredi linnakeses kõrguvad Mälareni järve taustal Gripsholmi lossi uhked tornid. Külastame lossi, mis on Rootsi kuningalossidest üks vanemaid. Esimese residentsi lasi siia 14. sajandil ehitada kuninga nõunik Bo Jonsson Grip, kelle järgi kannab loss ka nime. Lossi uhkuseks on maalitud laega Riigisaal ning rahvusvaheliselt tuntud portreekogu, milles on üle 4000 maali umbes 500-aastasest perioodist Gustav Vasa ajast tänapäevani. Alustame teekonda Rootsimaa südamesse, “kõige rootsilikuma Rootsi” suunas. Paik, mis ühe maa identiteedile nii tugeva pitseri on vajutanud, saab mõistagi olla ainult eriline. Ja et tee ikka kiiremini kulgeks, räägime Rootsimaast ja rootslastest. Teeme peatuse Avestas, kus tee ääres troonib Dalarna maakonna sümbol, maailma suurim 13 m kõrgune punane dalahobune. Dalarna tähendab tõlkes orgude maad ja viitab kahele jõele, mis moodustavad Ida- ja Lääne jõeoru. Dalarnat peetakse kõige rootsilikumaks maakonnaks. Siin elatakse nagu muinasjutus… Maastik on täis tuhandeid lopsakate aedade rohelusse uppuvaid punavalgeid majakesi suvetuules lehvivate pitskardinate ja aknalaual ontlikult ritta sätitud pelargoonipottide roduga. Külakesed otsekui võistleksid omavahel lillekompositsioonide ilu, jaanipäevaks püsti aetavate meiupuude kõrguse ja pärgade rohkuse poolest. Ja kui sellestki peaks kauneima väljaselgitamisel väheseks jääma, võtab küla kõige nõtkema pintsliga maalermeister värvid ja maalib üle kõik postkastid. Idülliline järveäärne „punane külake“ Sundborn on paradiis kunstiarmastajatele. Külastame kunstnik Carl Larssoni perele kuulunud majakest Väikest Hyttnäsi. Traditsioonilises Rootsi talupojastiilis kodu interjööris on kasutatud rustikaalset mööblit, kodukootud tekstiile ja rahvuslikke mustreid. Larssonite kodu rõõmu ja õnne on tunda kunstniku raamatuillustratsioonide igast pintslitõmbest. Võib-olla just see on põhjus, miks sisekujundajad ammutavad endiselt inspiratsiooni Carli ja Karini idüllilisest Rootsi kodust. Õhtuks jõuame Faluni, mis on kuningriigi kroonijuveel. Eestlastele on linn tuntud eelkõige suusalinnana, sest siin on peetud mitmeid suusatamise maailmameistrivõistluseid. Öömaja ****hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Tutvume Faluniga, suundume Elsborgi linnaossa, kus on tänini säilinud hulk pisikesi üksteise kõrvale pikitud rootsipunaseid kaevandustööliste majakesi. Jalutame mööda minilinnakut ning saame ettekujutuse vanaaegsest Falunist, aga kindlasti ka sellest, kuidas tänapäeval Falunis elatakse. Sõidame Leksandi, paika, mis on tuntud Rootsi kõige suurejoonelisema meiupuu heiskamise traditsiooni ning näkileibade valmistamise poolest. Leksandist väljub auväärse ajalooga aurik Gustaf Wasa, millega soovijad saavad Siljani järve ilu imetledes sõita Rättviki (1,5 tundi). Sügavsinine Siljani järv sündis miljoneid aastaid tagasi meteoriidi kukkumise tagajärjel. Teised reisijad viib buss Rättviki, kus neil on vaba aeg jalutuskäiguks, suveniiri- ning käsitööpoekeste külastamiseks ning miks mitte ka kohaliku jäätise maitsmiseks. Sööme ühise lõuna Rättviki vabaõhumuuseumi kohvikus, mis on tuntud kohaliku toidukultuuri tutvustajana. Uudistame Siljani rannal asuvat Rättviki kirikut ning kunagisi kirikuliste hobusetalle – neid on siin säilinud koguni 87! Vanade aegade meenutuseks korraldatakse siin igal aastal kirikupaatide võistlusi. Sõidame Nusnäsi. Just siin on sündinud “kõige rootsilikum asi terves maailmas” – kuulus Dalarna puuhobune. Lihtsale talulaste mänguasjale andis tänapäeval tuntud erksavärvilise väljanägemise puruvaese Olssonite pere vanim poeg Anders. Astume sisse puutöökotta, kus saame oma silmaga kaeda, kuidas kohalike meistrite kätetööna valmivad kuulsad Dalarna puuhobused. Tagasiteel külastame sajandeid vana Faluni vasekaevandust, mis lisati 2001. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja. On olemas isegi ütlus, et kui te pole näinud Faluni vasemäge, pole te näinud Rootsit. Alates 17. sajandist vermiti siinsest vasest nii Inglismaa, Hollandi, Venemaa, Hispaania kui ka paljude teiste riikide vaskmündid. Kaevandusmuuseumi maa-alused käigud asuvad 67 m sügavusel, sinna viivad trepid ning keskmine temperatuur on 5°C (kaasa soojad riided, mugavad jalanõud, võimalusel sinised jalatsikaitsed. Kiiver ja keep antakse kohapeal). Soovi korral võib piirduda vaid maapealsete vaatamisväärsustega tutvumisega (kaevandusmuuseum, lahtine kaevandusala, ajaloolised kaevandushooned jm). Sõit Uppsalasse. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

4. PÄEV

Hommikusöök. Jalutuskäik Uppsalas. Linna rajati 1477. aastal Skandinaavia esimene ülikool, millele tõid aja jooksul tuntust teiste hulgas teadlased Carl von Linné ja Anders Celsius. Gooti stiilis toomkirik, ülikoolihooned, botaanikaaed ja vallseljakul trooniv loss muudavad Uppsala Rootsi üheks kaunimaks linnaks. Sõidame Mälareni järve poolsaarel maalilise asukohaga Skoklosteri lossi, mis on valitud ka Rootsi kõige kaunimaks lossiks. See on ehitatud 17. sajandil barokkstiilis Nicodemus Tessin vanema projekti järgi Carl Gustaf Wrangelile, kelle suguvõsa on Eestimaalgi hästi tuntud. Loss on parim näide ajast, mil Rootsi oli üks Euroopa võimsamaid riike. Siin asub ka suurim käsirelvade erakogu Euroopas. Lossis näib aeg olevat peatunud. Näiteks banketisaal on jäänud lõpetamata ning tööriistad on jäänud sinna, kuhu töölised need kord jätsid. Sõit Stockholmi. Tallinki laev väljub kell 16.45 Helsingisse. Võimalus minna sööma laeva restorani (lisatasu eest) ja samal ajal imetleda maailma kõige kaunimat saarestikku. Meeleolukas õhtuprogramm show-baaris. Ööbimine B-klassi 4-ses kajutis.

5. PÄEV

Rikkalik hommikusöök laevas rootsi lauas. Helsingisse saabume kl. 10.30. Tallinki laevaga Tallinnasse 13.30-15.30. Sõit Tartusse.

 

ÕPPEREISI MAKSUMUS : 680 €.  Kui ühest asutusest/ perest    2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui osalejaid vähemalt  4, siis soodustus 3 %.  Tasumine Vilko koolitusarve alusel. P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • laevapiletid Tallinn-Stockholm-Tallinn
 • laevapiletid ja edasi-tagasi koht B-klassi 4-ses kajutis (4 inimest kajutis),
 • öömajad hotellides koos hommikusöökidega rootsi lauas (2-sed toad)
 • hommikusöögid laevas mõlemal suunal
 • mugavustega buss
 • eestikeelne giid-reisijuht Kristi Ots ja ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084)

 

NB! Palun ise juurde teha tervisekindlustus koos reisitõrke ja covidkindlustusega.

LISATASU EEST (2021. a. seisuga tellimine ja tasumine enne reisi):

  • õhtusöök laevas (34 € täiskasvanu, 16 € 12-17a, 11 € 6-11a),
  • kahene kajut (B2) Helsingi-Stockholm/Stockholm-Helsingi,
  • ühene majutus 65 €.

  KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv ID-kaart või EV pass.

  NB! Vasekaevanduses on keskmine temperatuur 5°C, kaasa soojad riided, mugavad jalanõud ja soovi korral sinised jalatsikaitsed.

  25.03.2022 seisuga reisil koroonaga seotud piiranguid ei ole.

 

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele kohtadele, palume kaasa võtta sularaha.

 

Registreerimine õppereisile  kuni 3. juuli E-post:   gunnar@vilkokool.ee,   mob 52 68 031

Mõningad külastamisvõimalused (tasumine kohapeal sularahas):

Gripsholmi loss 150 SEK, 90 SEK õpilased, alla 7a tasuta
Sundborn al. 220 SEK (sõltub osalejate arvust)
aurikusõit Siljanil 125 SEK
Faluni vasekaevandus kombipilet 190 SEK Soovijatele ainult maapealne osa 110 SEK
Skoklosteri loss ca 195 SEK (sõltub osalejate arvust)
Lõunasöök Rättvikis u. 95 SEK
Dalahobune al. 100 SEK
Tass kohvi 25 SEK
Suveniir 50 SEK

NB! Rootsi kroonide (SEK) info
Alates 30.06.2016 muutusid kehtetuks vanad 20-, 50- ja 1000-kroonised paberraha kupüürid.
Alates 30.06.2017 muutusid kehtetuks vanad 100- ja 500-kroonised paberraha kupüürid ning 1-, 2- ja 5-kroonised mündid

 

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2021. a seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.