Õppereis Londonisse: LONDONI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab 19.-22. augustil 2023 kõigile huvilistele reisifirma  Tensi-Reisid  korraldatud 4-päevase reisi (lennuk/buss kohapeal) Londonisse

LONDONI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 8 vaba kohta!

P.S Lisana „Downton Abbey“ ja „Victoria“ filmide jälgedes 

1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas infoleti vastas oleva laua juures kl 03.40. Lend Tallinn-Riia kl 05.40-06.30, Riia-London (Gatwick) kl 08.00-09.10 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi)London on suurlinn, mis on paljude unistuseks ja mille ümber hõljub mingi seletamatu nostalgiline aura. See on oma sündmusterohke ajaloo, uskumatult rikka arhitektuuri, tormilise kultuurielu ja suure rahvusvahelise mõjuga linn. Alustame Londoniga tutvudes “Victoria” filmiga seotud paikadega. Sõidame läbi Kensingtoni kuningliku linnaosa, mis on Kesk-Londoni kalleim elamispiirkond. Kensingtoni palee aedadest lõunapool asub luksuslik Alberti memoriaal, kullatud austusavaldus kuninganna Victoria abikaasale. Printsi kujutatakse siin filosoofina, kes hoiab käes 1851 aasta Suure näituse kataloogi. Memoriaali vastas on veel üks Victoria mälestusmärk oma abikaasale, Kuninglik Alberti Kontserdisaal. Parlamendihoone külastus. Teeme jalutuskäigu linna tuiksoone, Picadilly Circuse ümbruses. Paljud reklaamtuled on sildiks siinsele meelelahutus­piirkonnale, kus asub hulk kinosid, teatreid, ööklubisid, restorane ja pubisid. Majutus hotelli. Ühine õhtusöök Majutus järgnevad 3 ööd kesklinna ***hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Sel aastal õnnestub meil taas külastada „Downton Abbey“ telesarja paiku. Alustame Bamptoni külakesega, mida filmis kujutati Downtoni külana. Väga vähe oli vaja tööd, et luua selles külas Edwardi-aegse Inglismaa atmosfäär. Filmimeeskond kommenteeris, et selle küla elanikest sõbralikumaid olevat Inglismaal raske leida. Paljud stseenid, mitmed lausa filmi võtmesündmustest, on filmitud selles armsas külakeses. Siinses St. Mary kirikus, mida filmis nimetati Downton Abbey St.Michaeli kirikuks, filmiti kõik abiellumis-tseremooniad, ristsed ja matused. Kohalik Churchgate House, vana kirikla, oli leedi Isobel Crawley perekonna koduks. Community Archive, kus nüüd asub väike filmimuuseum, oli filmis Downtoni haiglaks. Külatänaval toimusid lossiomanike ja külaelanike kohtumised ning laat. Nüüd sõidame kuulsasse Highclere’i lossi See on neogooti stiilis 2000 hektari suuruse alaga maamõis, mille arhitektiks on Charles Barry ning siinse pargi rajajaks Capability Brown. Loss on Anglo-Welsh Herberti suguvõsa Carnarvoni perekonna omanduses aastast 1679. Praeguse Carnavoni 8. krahvi ja krahvinna koduks sai loss 2001. aastal. Ajaloolased on seda hoonet kirjeldanud kui “täiuslikku Victoria-ajastu pärlit”, mis väärib külastamist isegi siis kui saab heita pilgu ainult väikesele osale kõigist 150 ruumist ja 4000 aakri suurusest valdusest. Lossi kasutati meile kõigile tuntud Briti telesarja “Downton Abbey” peamise võttepaigana. Võtete ajal oli kasutuses Peasaal, raamatukogu, Suitsetamistuba, Muusikatuba ning mitmed magamistoad. Keldriruumides külastame Egiptuse näitust. Viies Carnarvoni krahv läks ajalukku tänu sellele, et avastas koos Howard Carteriga Tutanhamoni haua. Väljakaevamised Egiptuses oli tema suur kirg, see selgub ka siinsel näitusel. Kohale jõudes anname  kõigepealt  aja lõunasöögiks. Lossi külastus ja jalutuskäik aedades. Tagasisõit Londonisse.

3. PÄEV

Hommikusöök. Külastame Briti monarhia peamist Londoni residentsi Buckinghami paleed. Loss kuulub 18 sajandist kuningaperele, esialgu elas siin George III abikaasa, kes oma 15 lapsest 14 tõi ilmale Buckinghami palees. Kuninganna Victoria asus siia elama peale kroonimist. Hoone avati külastajatele aastal 1993, et koguda raha tulekahjus kannatada saanud Windsori lossi parandustöödeks. Külastajatele on loss avatud vaid siis, kui kuningapere ise lossis ei viibi ning palee lipuvardas lipp parasjagu ei lehvi. Külastame kuningapalee avalikke ruume, kus monarh võtab vastu, autasustab ja võõrustab oma külalisi. Selliseid ruume on lossis 19, mille hulgas on troonisaal, muusikatuba, kus toimuvad kuninglikud ristimised, valge salong, pidulik söögituba, balliruum ning galeriid. Seejärel viib giidituur meid palee aeda, kus näeme imeilusaid püsilillepeenraid, roosiaeda ja palee aias asuvat suvemajakest. Lisaks Napoleoni poolt imetletud võimast marmorist Waterloo vaasi ning tenniseväljakut, millel 1930ndatel mängisid kuningas George VI ja maailma esireket Fred Perry. Soovijad saavad külastada Westminster Abbey’t (ettetellimisel, lisatasu eest). See on Londoni kõige suurejoonelisema keskaegse arhitektuuriga pühakoda ja Briti monarhide viimne puhkepaik. Siin viiakse läbi kõik kroonimis- ja teised tähtsamad tseremooniad. Kõrvalasuv Parlamendihoone on juba pooltuhat aastat olnud parlamendi kahe koja – Ülem ja Alamkoja asupaigaks. Inglismaa suurima numbrilauaga ajanäitaja Big Ben. Selle kella kumedaid lööke tuntakse kogu maailmas kui Suurbritannia sümbolit ning BBC kannab neid üle iga päev. Teeme laevasõidu Thamesil ning näeme Toweri silda, ühte Londoni sümbolitest, mis on Victoria-aegse inseneri-kunsti lennukas näide. Silda kaunistavad nurgatornikestega sillasambad, mida ühendab käigutee. Näeme väljast ka tornidega Toweri kindlust. Edasi jätkub sõit meie bussiga London City´s – Kuninglik kohtumaja, Püha Pauli katedraal, Inglise Pank, Kuninglik börsihoone. Linnapea maja, Lloyds. Sõit hotelli.

4. PÄEV

Hommikusöök. Paigutame pagasi hotelli hoiuruumi. Vaba aeg muuseumi külastuseks või kaubanduseks. Valik on teie. Oxford street pakub laia valikut poode, siit leiab igaüks oma lemmiku. Trafalgari väljak on koht, mis märgib valitsusasutuste piirkonna üleminekut meelelahutuskeskuseks. Siinse sümbolina kõrgub 50-meetrine sammas meenutades Briti kuulsaimat mereväejuhti ja rahvuskangelast admiral Lord Nelsonit. Väljakut piiravad muuhulgas Rahvusgalerii ja riigi esindushooned. Briti Muuseum (tasuta) on maailma vanim muuseum aastast 1753, mille rikkalikele kogudele pani aluse Sir Hans Sloane. Muuseumi tohutud aarded katavad 2 miljonit aastat maailma ja tsivilisatsiooni ajaloost. Rahvusgalerii (tasuta) kunstikogule pandi alus 1824 aastal. Sellest ajast alates hakkas see jõudsalt kasvama rikaste annetajate toel. Oma rohkem kui 2200 maaliga on see Londoni juhtivaks kunstimuuseumiks. Hotelli juurest transfeer lennujaamaOtselend London (Gatwick) – Tallinn kl 17.45-22.30 (NB! Kohalikud ajad)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

**„Downton Abbey“ telesari ja uus film viib vaataja aristokraatliku Crawley perekonna ja nende teenijaskonna ellu kuningas Edward VII järgsel Inglismaal. Suured ajaloosündmused mõjutavad nii nende kõigi elu kui ka Briti sotsiaalset hierarhiat. Sari algabki Titanicu hukkumise ning I maailmasõja puhkemisega. «Downton Abbey» on võitnud juba loendamatul hulgal auhindu, teiste seas näiteks Kuldgloobuse ja Emmy. Muu hulgas on tegemist kõige suuremale hulgale Emmy auhindadele kandideerinud teleseriaaliga ajaloos, kokku esitati sari 27 kategoorias. Lisaks on «Downton Abbey» pälvinud ka kõige edukama Briti kostüümidraama tiitli pärast 1981. aastal linastunud «Brideshead Revisitedi». Nüüdseks on «Downton Abbeyst» saanud ka üks vaadatumaid sarju üle kogu maailma. Esmakordselt 2010. aastal eetrisse jõudnud sarja vändati kokku kuus hooaega ning selle produtsentidel, Carnival Films ja NBCUniversal valmis ka täispikk film.

**Aastal 2016 esilinastunud inglise draamasari „Victoria“ räägib kuninganna Victoria esimestest aastatest Inglismaa valitsejana. Ajalooline draama on žanr, mis on riskantne. Luues teleseriaali, mille tegelased on päriselt eksisteerinud inimesed, kelle tegevus on ajalooliselt dokumenteeritud, varitsevad potentsiaalsed ohud pea iga nurga taga. Seriaal asetab vaataja inglise 19. sajandi õukonda. „Victoria” toetub kuninganna enda päevikutele, seega põhifaktide vastu stsenaristid ei ole eksinud. Loomulikult on stsenaariumis ajaloo käigust kõrvalekaldumist, kuid need eksimused on tekkinud tegelaste tõeliste iseloomujoonte meelevaldsest suurendamisest – nii saab näiteks isalikust toest armastajalik kiindumus. „Victoria” võtab riske ning ei karda teha ohtlikke valikuid. Tegevustik ei hoia rangelt kinni ajaloolisest tagataustast, vaid mängib faktidega, parandades iluvigu ja lisades värvi ja kontrasti.

REISI MAKSUMUS: 1220 € (Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %.) Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-London-Tallinn
 • lennujaamamaksud 49 € (10.10.2022 seisuga, võivad muutuda),
 • öömajad ***hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad)
  • õhtusöök (jooke ei ole hinnas)  1. päeva õhtul hotellis 27 €,
  • väljasõit 2. päeval, sisaldab ka Highclere’i lossi sissepääsu ja broneerimistasu,
  • Parlamendihoone külastus,
  • Buckinghami palee ja aia külastus,
  • kohalik tellitud buss
 • suurte kogemustega giid-reisijuht Reet Sõrra ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti palume ISE  teha juurde  tervisekindlustus koos reisitõrke ja covidkindlustusega.

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

LISATASU EEST (2022.a. seisuga, tellimine ja tasumine enne reisi)

 • Westminster Abbey külastus koos giidiga 51 €,
 • ühene majutus 159 €

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass, eurod (€) ja inglise naelad (£), adapter (kolm haru) elektriliste aparaatide kasutamiseks Londonis (saab osta Eestist elektroonikapoodidest või kohapealt).

 

Lendudel teenindab Air Baltic. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 20 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://transpordiamet.ee/ohutus-ja-jarelevalve/reisimine/mida-ei-tohi-lennureisile-kaasa-votta

Registreerimine reisile kuni 31. mai E-post: gunnar@vilkokool.ee, või  mob 52 68031

 

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2022. a. kevade seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.