Õppereis Montenegrosse: MONTENEGRO AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab kõikidele huvilistele 1.-8. juulil  2024  ja 12.-19. juulil  2024  toimuva reisifirma Tensi Reisid  8-päevase reisi (lennuk, buss kohapeal) Montenegrosse

MONTENEGRO AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

 
NB!  Reisi kava ja maksumus võivad muutuda!
Tihti Vahemere pärliks nimetatav Montenegro on üks Euroopa vanimaid aga samas ka väga noor riik, mis kuulutas iseseisvuse välja alles 2006 aastal. See kaunis väikeriik meelitab oma imelise looduse, pika ja muutliku ajaloo poolt jäetud  pärandi ja külalislahkusega. Rannad, teravad mäetipud ning kanjonid, ajaloolised Veneetsia hingusega lossid ja vanad linnakesed. Oma kombed ja kultuur ning omapärane rahvusköök.


1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul, lifti kõrval Tensi-Reiside ruumi juures  kl …. Otselend Tallinn – Tivat kl … (NB! Kohalikud ajad! Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi). Sõit öömajja – BudvasseMajutus järgnevad 5 ööd ****hotellis (2-sed toad). Soovijatele õhtusöök hotellis kõik viis õhtut (lisatasu eest, ettetellimisel).

2. PÄEV

Hommikusöök. Peale hommikusööki teeme jalutuskäigu Kõige turistirohkem vaatamisväärsus Montenegros ongi Budva. Tänu oma rahvarohkusele ei pruugi Budva olla kõigi lemmik, kuid selle müüridega kindlustatud vanalinna Stari Gradi kitsad tänavad on kindlasti üks nendest kohtadest, mida külastada. Vanalinn on justkui linn linnas ja võlub külastajaid oma Veneetsia-aegse arhitektuuriga. Selle sisemusest leiab veel mitmed muuseume, restorane ja ka moodsa kunsti galerii. Vaba pealelõuna puhkuseks.

3. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Soovijatele väljasõit (ettetellimisel, lisatasu eest). Kõrgete mägede vahel sügava lahe ääres asuv Kotor on Montenegro vaatamisväärsus, mis paelub külastajaid just oma imepärase maalilisuse poolest – helesinine vesi, valged jahid, taamal kõrguvad mäed. UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Kotori vanalinn on üks Aadria mere lummavamaid kindluslinnu, mis on võrdväärne oma konkurentidele, Horvaatia vaatamisväärsustele Dubrovnikule ja Splitile. Vanalinna käänulistel tänavatel jalutades on tunne nagu oleksid sattunud keskaega. Keskaegsed kirikud, Veneetsia paleed ja kõrguvad Bütsantsi tornid esindavad mitmete impeeriumite jooni. Need on tekkinud sinna sajandite jooksul, mil Kotor on olnud okupeeritud mitmete erinevate valitsejate poolt. Parim viis Kotori nautimiseks on jalutada mööda munakivisillutisega tänavaid ning ronida 1350 trepiastet üles San Giovanni kindlusesse. Siit avaneb panoraamvaade tervele Kotori linnale ning ümbritsevatele mägedele. Sõidame edasi Perastisse. Sveti Illija mäe jalamil asuvat romantilist barokklinna Perastit mäletatakse vanadest aegadest rikka ja võimsa linnana. Linn saavutas rikkuse tänu oma piraatidele ja hiljem merekaubandusele. Siinseks vaatamisväärsusteks on paljud kirikud, barokkstiilis paleed ja kaitselinnus. Vanade majade seinad on kaetud ronitaimede ja metsikute viigipuudega. Paadisõit Gospa od Škrpjela saarele. Väikeselt kaljult leiti 15 sajandil Neitsi Maarja pilt ning seejärel hakkkasid kohalikud kalurid selle kaljurünka ümber vedama uppunud laevade keresid, mida tugevdati kividega, paaditäis paadikoorma järel. Nii tekkis saareke, kuhu 1630 aastal ehitati kirik ning sinna pandi ka leitud pilt. Kiriku interjöör on suurepärane austusavaldus kohaliku iseõppinud kunstniku Tripo Kokolja loomingule. Kiriku seinu ja lage katavad 68 maali, mis kujutavad Vana ja Uue Testamendi sündmusi.

4. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Soovijatele väljasõit laevaga merele. Kaugemalt näeb mööda sõites Sveti Stefani piltilusat saart, mis tihti jõuab Montenegro postkaartide kaanepildiks. Sveti Stefani saar oli 15. saj. kaitsesaar, tänapäeval on siin luksuslikud villad, eramud ja terrakota katustega külalismajad.

5. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Soovijatele väljasõit (ettetellimisel, lisatasu eest). Kotor-Cetinje serpentiinteel on 25 kurvi! Lisaks kaunitele vaadetele meelitab Lovćeni rahvuspark oma kõrgeimal tipul asuva Njegoši mausoleumiga. Marmorist mausoleum ise on ehitatud mäe sisse ning on omaette vaatamisväärsus. 461 trepiastet mäel oleva mausoleumi tippu. Üles saab sõita väikebussiga. Selge ilmaga avaneb siit vaade 80 protsendile tervest Montenegro riigist. Edasi sõidame Njegoši külla, kus saame maitsta kuulsat eriliselt suitsutatud sinki – pršut, kodus valmistatud Njeguski juustu ja värskendavat kodustehtud meeveini. Seejärel sõidame vanasse kuninglikku pealinna Cetinjesse. Linnaekskursioon ja seejärel külastame Montenegro ainukese kuninga Nikola I Petrović Njegoši paleed. Vaba aeg. Soovijad saavad külastada Rahvusmuuseumi. Serbia õigeusu Cetinje klooster on Montenegro metropoliidi asukohaks. Üks riigi tähtsamaid religioosseid paiku. See ajaloolise ja kultuurilise tähtsusega keskus asutati u 1484 Zeta vürsti Ivan Crnojevići poolt ja nimetati Zeta eparhia katedraalikloostriks. Siin asuvad kaks hinnalist reliikviat – Püha Ristija Johannese käsi ja Püha Risti fragment. Sõit tagasi öömajja.

6. PÄEV

Hommikusöök. Täna sõidame mägedesse. Ostrogi klooster on riigi oluline vaimne ja ajalooline keskus, kõige püham õigeusu klooster Montenegros ja palverändurite suur tõmbenumber. Klooster on pühendatud Pühale Ostrogi Vasilile. Vaatamisväärsuse teeb silmapaistvaks see, et hoone on ehitatud 900 m kõrgusele Zeta oru mäekülje sisse. Kutsutakse tihti „Sv Vasilije imeks“, kuna selle ehitamist peetakse endiselt müsteeriumiks. Sõiame 1980. aastal UNESCO looduspärandi nimistusse kantud Durmitori rahvusparki. Durmitor asub merepinnast 1500 m kõrgusel oleval platool. Selle ümbruses on kõrged mäed, liustikujärved ning sügavad kanjonid. Durmitori rahvusparki kuuluv 1300 m sügavune ja 78 km pikkune Tara kanjon on üks suurimaid ja sügavamaid kanjoneid mitte ainult Balkani riikides, vaid kogu Euroopas ja pakub oma koskede, jõesängide ja vaadetega hulgaliselt silmailu. Pargist läbi voolav 150 km pikkuse Tara jõe veetee saab alguse Bosnia ja Hertsegoviinast ja moodustab loodusliku piiri kahe riigi vahel. Kõige enam köidab pilke 1940. a. ehitatud Đurđevića Tara sild. Tol ajal oli see ka Euroopa suurim betoonist kaarsild. 1456 m kõrgusel asuv mägilinn Žabljak on Balkanimaade kõrgeim linn ja ideaalne baaslinn Durmitori külastamiseks. Sealt leiab mägedele omaseid puidust majakesi, heinamaid ning lambakarju. Ööbime Žabljaki suusakuurordi ***hotellis (2-sed toad). Õhtusöök hotellis.

7. PÄEV

Hommikusöök. Ilusa ilmaga saame sõita tõstukiga 2212 m kõrgusele Savin Kuki mäele. Sealt saavad soovijad teha väikse matka 2305 m kõrgusele Savin Kuki tipule, kust avanevad vaated Durmitori mägedele ja suurele osale Põhja-Montenegrost. Žabljakis saame teha u 4 km pikkuse matka ümber 1416 m kõrgusel asuva liustikujärve Crno jezero (Musta järve) ümber. See on suurim Durmitori mägijärvedest ja lihtsaima ligipääsuga olles populaarne sihtpunkt igas vanuses matkajatele. Kevadise lumesulamisvee tõttu on soovitatav matkal kanda veekindlaid jalanõusid. Sõit tagasi rannikualale. Öömaja Budvas ****hotellis kesklinnas (2-sed toad).

8. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Sõit lennujaama. Otselend Tivat – Tallinn kl …  (NB! Kohalikud ajad)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

REISI MAKSUMUS: 1360 €. Kui ühest asutusest/perest 2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid otselennul Tallinn-Tvat-Tallinn koos lennujaamamaksudega
 • öömajad hotellis koos hommikusöökidega
 • õhtusöök hotellis 6.päeval
 • Njegoši külas kohalikud maitsed (12 €)
 • transfeer lennujaamhotell-lennujaam
 • kohalik buss ringreisiks
 • kohalik giid
 • väikebuss Ostrogi kloostri juurde ja tagasi
 • väikebuss mausoleumi juurde
 • Eestikeelne giid-reisjuht Rutt Rimmel ning eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE00008

NB! Kindlasti  palume ISE  teha juurde tervisekindlustus koos reisitõrke- ja covidkindlustusega!

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi- hinnad 2023.a. seisuga):

 • õhtusöögid Budva hotellis (kokku 5 õhtut) 65 €,
 • väljasõit 3. päeval Kotor+ Perast 49 €  (min 22 in),
 • väljasõit 5.päeval Lovceni rahvusparki 49 € (min 22 in),
 • ühene majutus u 290 €.

 

 

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv ID-kaart või EV pass, mugavad jalanõud, mägedes viibimiseks matkamiseks sobivad jalanõud ning vee- ja ilmastikukindlad riided (Durmitoris on alles hiliskevad), ujumisriided, ujumissussid, rand on kiviklibune.

Tšarterlend. Lendudel teenindab SmartLynx. Lennukisse on lubatud kaasa võtta 15 kg tasuta pagasit. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 45x35x20 cm ja kaaluga 5 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

Registreerimine reisile kuni 1. oktoober: E-post:  gunnar@vilkokool.ee  või mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2023. a. andmetel, hinnad võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Linnamüüri torn Budvas 3.50 €
Kotori katedraal 3 €
San Giovanni kindlus Kotoris 8 €
Kotori meremuuseum 5 €
Laev Gospa od Škrpjela saarele 5 €
Laevasõit merel  4. päeval täpsustamisel
Njegoši mausoleum 5 €
Kuningapalee Cetinjes 5 €
Savin Kuki tõstuk 8 €
Durmitori rahvuspargi sissepääs-  3 €

 

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2023. a seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.