Õppereis Londonisse: LONDONI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab 10.-13. augustil 2024 kõigile huvilistele reisifirma  Tensi-Reisid  korraldatud 4-päevase reisi (lennuk/buss kohapeal) Londonisse

LONDONI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Müüdud- reg. ootelehele!

NB! Londoni reis (veidi teine kava) toimub ka 26.-28.09.2024  ja 14.-17.04.2025!


  Kõik me armastame filme ja enamus meist ka reisimist. Kui ühendada seekord need kaks armastust?

 

1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas … kl 03.40. Lend Tallinn-Riia kl 05.40-06.30, Riia-London (Gatwick) kl 08.00-09.10. (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi)London on suurlinn, mis on paljude unistuseks ja mille ümber hõljub mingi seletamatu nostalgiline aura. See on oma sündmusterohke ajaloo, uskumatult rikka arhitektuuri, tormilise kultuurielu ja suure rahvusvahelise mõjuga linn. Teeme jalutuskäigu linna tuiksoone, Picadilly Circuse ümbruses. Paljud reklaamid on sildiks siinsele meelelahutus­piirkonnale, kus asub hulk kinosid, teatreid, ööklubisid, restorane ja pubisid. Aeg kergeks lõunasöögiks. Jätkame Londoniga tutvumist “Victoria” filmiga seotud paikades. Hyde Park – linna suurim park. Sõidame läbi Kensingtoni kuningliku linnaosa, mis on Kesk-Londoni kalleim elamispiirkond. Kensingtoni palee aedadest lõunapool asub luksuslik Alberti memoriaal, kullatud austusavaldus kuninganna Victoria abikaasale. Printsi kujutatakse siin filosoofina, kes hoiab käes 1851 aasta Suure näituse kataloogi. Memoriaali vastas on veel üks Victoria mälestusmärk oma abikaasale, Kuninglik Alberti Kontserdisaal. Sõit hotelli. Õhtusöök hotellis (lisatasu eest, ettetellimisel). Majutus järgnevad 3 ööd ****hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Külastame Briti monarhia peamist Londoni residentsi Buckinghami paleed (lisatasu eest, ettetellimisel). Loss kuulub 18 sajandist kuningaperele, esialgu elas siin George III abikaasa, kes oma 15 lapsest 14 tõi ilmale Buckinghami palees. Kuninganna Victoria asus siia elama peale kroonimist. Hoone avati külastajatele aastal 1993, et koguda raha tulekahjus kannatada saanud Windsori lossi parandustöödeks. Külastajatele on loss avatud vaid siis, kui kuningapere ise lossis ei viibi ning palee lipuvardas lipp parasjagu ei lehvi. Külastame kuningapalee avalikke ruume, kus monarh võtab vastu, autasustab ja võõrustab oma külalisi. Selliseid ruume on lossis 19, mille hulgas on troonisaal, muusikatuba, kus toimuvad kuninglikud ristimised, valge salong, pidulik söögituba, balliruum ning galeriid. Edasi jätkub sõit meie bussiga London City´s – Kuninglik kohtumaja, Püha Pauli katedraal, Inglise Pank, Kuninglik börsihoone. Linnapea maja, uued klaas-teras-betoonhooned. Toweri sild, üks Londoni sümbolitest, mis on Victoria-aegse inseneri-kunsti lennukas näide. Silda kaunistavad nurgatornikestega sillasambad, mida ühendab käigutee. Näeme väljast ka tornidega Toweri kindlust. Teeme laevasõidu Thamesil. Buss viib meid hotelli.

3. PÄEV

Hommikusöök. Päev Londonis. Soovijatele väljasõit (lisatasu eest, ettetellimisel). Sel aastal õnnestub meil taas külastada „Downton Abbey“ telesarja paiku. Sõidame kuulsasse Highclere’i lossi Hampshires. See on neogooti stiilis 2000 hektari suuruse alaga maamõis, mille arhitektiks on Charles Barry ning siinse pargi rajajaks Capability Brown. Loss on Anglo-Welsh Herberti suguvõsa Carnarvoni perekonna omanduses aastast 1679. Praeguse Carnavoni 8. krahvi ja krahvinna koduks sai loss 2001. aastal. Ajaloolased on seda hoonet kirjeldanud kui “täiuslikku Victoria-ajastu pärlit”, mis väärib külastamist isegi siis kui saab heita pilgu ainult väikesele osale kõigist 150 ruumist ja 4000 aakri suurusest valdusest. Lossi kasutati meile kõigile tuntud Briti telesarja “Downton Abbey” peamise võttepaigana. Võtete ajal oli kasutuses Peasaal, raamatukogu, Suitsetamistuba, Muusikatuba ning mitmed magamistoad. Keldriruumides külastame Egiptuse näitust. Viies Carnarvoni krahv läks ajalukku tänu sellele, et avastas koos Howard Carteriga Tutanhamoni haua. Väljakaevamised Egiptuses oli tema suur kirg, see selgub ka siinsel näitusel. Lossi külastus ja jalutuskäik aedades. Aeg lõunasöögiks. Nüüd sõidame tutvuma Bamptoni külakesega, mida filmis kujutati Downtoni külana. Väga vähe oli vaja tööd, et luua selles külas Edwardi-aegse Inglismaa atmosfäär. Filmimeeskond kommenteeris, et selle küla elanikest sõbralikumaid olevat Inglismaal raske leida. Paljud stseenid, mitmed lausa filmi võtmesündmustest, on filmitud selles armsas külakeses. Siinses St. Mary kirikus, mida filmis nimetati Downton Abbey St.Michaeli kirikuks, filmiti kõik abiellumis-tseremooniad, ristsed ja matused. Kohalik Churchgate House, vana kirikla, oli leedi Isobel Crawley perekonna koduks. Community Archive, kus nüüd asub väike filmimuuseum, oli filmis Downtoni haiglaks. Külatänaval toimusid lossiomanike ja külaelanike kohtumised ning laat. Tagasisõit Londonisse.

4. PÄEV

Hommikusöök. Paneme pagasi bussi. Soovijad saavad sõita tellitud bussiga Westminster Abbey’t külastama (ettetellimisel, lisatasu eest). See on Londoni kõige suurejoonelisema keskaegse arhitektuuriga pühakoda ja Briti monarhide viimne puhkepaik. Siin viiakse läbi kõik kroonimis- ja teised tähtsamad tseremooniad. Kõrvalasuv Parlamendihoone on juba pooltuhat aastat olnud parlamendi kahe koja – Ülem ja Alamkoja asupaigaks. Inglismaa suurima numbrilauaga ajanäitaja Big Ben. Selle kella kumedaid lööke tuntakse kogu maailmas kui Suurbritannia sümbolit ning BBC kannab neid üle iga päev. Teistel vaba aeg muuseumite külastuseks või kaubanduseks. Valik on teie. Trafalgari väljak on koht, mis märgib valitsusasutuste piirkonna üleminekut meelelahutuskeskuseks. Siinse sümbolina kõrgub 50-meetrine sammas meenutades Briti kuulsaimat mereväejuhti ja rahvuskangelast admiral Lord Nelsonit. Väljakut piiravad muuhulgas Rahvusgalerii ja riigi esindushooned. Rahvusgalerii (tasuta) kunstikogule pandi alus 1824 aastal. Sellest ajast alates hakkas see jõudsalt kasvama rikaste annetajate toel. Oma rohkem kui 2200 maaliga on see Londoni juhtivaks kunstimuuseumiks. Transfeer lennujaamaOtselend London (Gatwick) – Tallinn kl 17.45-22.30 (NB! Kohalikud ajad)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.
**„Downton Abbey“ telesari ja film viib vaataja aristokraatliku Crawley perekonna ja nende teenijaskonna ellu kuningas Edward VII järgsel Inglismaal. Suured ajaloosündmused mõjutavad nii nende kõigi elu kui ka Briti sotsiaalset hierarhiat. Sari algabki Titanicu hukkumise ning I maailmasõja puhkemisega. «Downton Abbey» on võitnud juba loendamatul hulgal auhindu, teiste seas näiteks Kuldgloobuse ja Emmy. Muu hulgas on tegemist kõige suuremale hulgale Emmy auhindadele kandideerinud teleseriaaliga ajaloos, kokku esitati sari 27 kategoorias. Lisaks on «Downton Abbey» pälvinud ka kõige edukama Briti kostüümidraama tiitli pärast 1981. aastal linastunud «Brideshead Revisitedi». Nüüdseks on «Downton Abbeyst» saanud ka üks vaadatumaid sarju üle kogu maailma. Esmakordselt 2010. aastal eetrisse jõudnud sarja vändati kokku kuus hooaega ning selle produtsentidel, Carnival Films ja NBCUniversal valmis ka täispikk film.**Aastal 2016 esilinastunud inglise draamasari „Victoria“ räägib kuninganna Victoria esimestest aastatest Inglismaa valitsejana. Ajalooline draama on žanr, mis on riskantne. Luues teleseriaali, mille tegelased on päriselt eksisteerinud inimesed, kelle tegevus on ajalooliselt dokumenteeritud, varitsevad potentsiaalsed ohud pea iga nurga taga. Seriaal asetab vaataja inglise 19. sajandi õukonda. „Victoria” toetub kuninganna enda päevikutele, seega põhifaktide vastu stsenaristid ei ole eksinud. Loomulikult on stsenaariumis ajaloo käigust kõrvalekaldumist, kuid need eksimused on tekkinud tegelaste tõeliste iseloomujoonte meelevaldsest suurendamisest – nii saab näiteks isalikust toest armastajalik kiindumus. „Victoria” võtab riske ning ei karda teha ohtlikke valikuid. Tegevustik ei hoia rangelt kinni ajaloolisest tagataustast, vaid mängib faktidega, parandades iluvigu ja lisades värvi ja kontrasti.

REISI MAKSUMUS: 1180 € (Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %.) Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-London-Tallinn
 • lennujaamamaksud 62 € (29.08.2023 seisuga, võivad muutuda),
 • öömajad ****hotellis koos hommikusöökidega (2-sed toad)
 • kohalik tellitud buss
 • suurte kogemustega giid-reisijuht Reet Sõrra ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti palume ISE  teha juurde  tervisekindlustus koos reisitõrkekindlustusega.

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

LISATASU EEST (2023.a. seisuga, tellimine ja tasumine enne reisi)

 • õhtusöök (jooke ei ole hinnas) 1. päeva õhtul hotellis 32 €,
 • Buckinghami palee külastus 46 €,
 • väljasõit 3. päeval, sisaldab ka Highclere’i lossi sissepääsu ja broneerimistasu 65 €,
 • Westminster Abbey külastus koos giidiga+bussitransfeer 59 €,
 • ühene majutus 234 €

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass, elektriliste aparaatide kasutamiseks adapter (kolm haru, saab osta ka kohapealt).

 

Lendudel teenindab Air Baltic. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 50x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://transpordiamet.ee/ohutus-ja-jarelevalve/reisimine/mida-ei-tohi-lennureisile-kaasa-votta

Registreerimine reisile kuni  kuni kohti jätkub E-post: gunnar@vilkokool.ee, või  mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  sularahaga Inglise naeltes (GBP) (2023. a. seisuga, võib muutuda)

Laevasõit Thamesil 12 £
Jootraha bussijuhile 5 £

Soovitus lugemiseks:

Carnarvoni krahvinna „Lady Almina ja tegelik Downton Abbey” (Varrak, 2014. a) pajatab elust Highclere’i lossis, kus leiab aset populaarne telesari „Downton Abbey”.

Peategelaseks on lossi üks kõigi aegade tuntumaid elanikke, erakordne naine Lady Almina, viies Carnarvoni krahvinna. Nii nagu Lady Cora Crawley filmis, oli ka Almina rikka mehe, pankur Alfred de Rotschildi ebaseaduslik tütar. Isa andis talle nii suure kaasavara, et see tegi ta sobivaks abikaasaks riigi kõrgaadli hulka kuuluvale Carnarvoni krahvile, sest aadlikel teadagi oli küll tiitel ja suured maavaldused, kuid üsna vähe tegelikku raha. Töösturi ja pankuri Alfred de Rothschildi päratu varandus päästis krahv Carnarvoni esiisade kodu, kui 19-aastane Almina 1895. aastal krahvile mehele läks. Lugeja saab suurepärase ülevaate nii tolle ajastu ühe mõjukama perekonna elust kui ka lossis töötanud arvuka teenijaskonna tegemistest. Highclere’ loss oli vägev häärber. Ainuüksi lossis töötas vähemalt kaheksateist teenijat, lisaks kõik need, kes tegutsesid maavalduses – tallides, aedades, köögiviljakasvandustes, põldudel jne. Suur osa raamatust on pühendatud esimesele maailmasõjale, kuna sellest ei pääsenud ka aadlikud, kelle poegadel tuli sõtta minna. Lady Almina avas oma lossis haigla haavata saanud ohvitseridele ja töötas ennast säästmata kogu sõja kestel põetajana. Tema valitsusaeg lossis lõppes 1923. aastal koos viienda Carnarvoni krahvi Lord Porchesteri surmaga.

Põneva loo Highclere’i rikkalike arhiivimaterjalide põhjal on kokku pannud praegune, kaheksas krahvinna Carnarvon. See pole ei elulugu ega ka ilukirjandusteos, kuid asetab tegelased ajaloolisse konteksti, mis on tuvastatud kirjade, päevikute, külalisraamatute ja majapidamisarvete kaudu.

Lady Alminat kujutab autor üsnagi positiivselt, kuigi paaris kohas möönab, et ta kulutas hiigelsummasid pidustustele ja et ta võis olla ka närviline ja tujukas. Viies Carnarvoni krahv on aga ajalukku läinud koos Howard Carteriga Tutanhamoni haua avastamise eest. Krahvi õnnestumised ja ebaõnnestumised Egiptuse väljakaevamistel hõlmavad raamatust päris suure osa. Peale autode ja kõikvõimaliku uudse tehnoloogia oli väljakaevamised tema suur kirg.

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2023. a. kevade seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.