Õppereis Bulgaariasse: BULGAARIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab kõikidele huvilistele 1.- 8. august 2021  toimuva reisifirma Tensi Reisid  8-päevase reisi (lennuk, buss kohapeal) Bulgaariasse

BULGAARIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 2 vaba kohta!

VARNA – ARBANASI – VELIKO TARNOVO – TRJAVNA – ETTAR – ŠIPKA KURU – PLOVDIV – BATŠKOVO – NESEBAR – POBITI KAMNI KIVIMETS – KULDSED LIIVAD – BALTŠIK – ALADŽA – VARNA

Legendi järgi kutsus Jumal kokku kõik rahvad, et neile maad jagada. Kohale tulid kõik peale bulgaarlaste, kes põllul tööd tegid. Kogu maa jaotati laiali ning Jumal andis bulgaarlastele töökuse eest tükikese maapealset paradiisi – külluseaia otse Balkani poolsaare südames. See on erilise maastikuga maa, mis oli ka eri kultuuride ristteeks. Suursugused ja hingematvalt kaunid mäed, mägikülad, iidvanad kloostrid ja Musta mere rannik – need on paigad, mis kutsuvad Bulgaariasse.

1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul oleva kassa juures kl 13.30. Otselend Tallinn-Varna kl 15.30-18.15 (NB! Kohalikud ajad! Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi). Sõit hotelli. Öömaja ****hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame Pobiti Kamani kivimetsa. Ainus sellelaadne kummaliste puutaoliste kivisammastega paik kogu maailmas. Suurel hulgal paekivisambaid, mis on laotunud üle viljatu maastiku, mõned isegi 10 m kõrgused, õõnsad ja tugevad silindrid, äralõigatud tippudega kivid ja kaljud. Koht on äratanud maailmas väga palju huvi. Bulgaarlased ise usuvad, et kivimets kiirgab väga tugevat energiat. Sõidame edasi ja jõuame liivakiviplatool asuvasse maalilisse Arbanasi külla, mis 17-18. sajandil oli üks Bulgaaria tähtsamaid ning jõukamaid külasid. Paraku seiskus selle õitseng 17. saj. lõpus kui külla tungisid Türgi väed. Külastame 17. saj. pärinevat Konstantsalievi maja ja Kristuse Sündimise kirikut. Kiriku lihtne 17.saj. välisilme jätab fantastilise interjööriga võrreldes vale mulje. Seinu ja silindriliste võlvidega lage katavad silmapaistvalt värvikad seinamaalid, mis kujutavad pühakuid ja piiblistseene. Vaba aeg lõunasöögiks. Pärastlõunal siirdume maalilise asukoha, kauni arhitektuuri ja ajalooliste vaatamisväärsuste rohkuse poolest tuntud Veliko Tarnovosse, mis on Bulgaaria üks ilusamatest linnadest. Bulgaaria vana pealinn asetseb mitme mäe – Sveta Gora, Tsarevetsi ja Trapezitsa vahelises kurus. Siin kuulutati välja ka Bulgaaria iseseisvus. Linnaekskursioon. Vanalinna kõrged ja kitsad majad paljastel kaljudel, mille üle valvavad mäe tipus asuva suursuguse Tsarevetsi kindluse varemed. Jalutame mööda Samovodska käsitöö tänavat, soovijatega külastame Tsarevetsi kindlust (tõus mäkke). Õhtul muusika ja valgusetendus „Zvuk i svetlina“ (lisatasu eest). Väga efektne šõu, mis kujutab Bulgaaria II tsaaririigi ajalugu muusika ja Tsarevetsi kindlusel näha olevate valgus- ja laserefektide abil. Öömaja kesklinnas ****hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Trjavna linnake rajati 15. sajandil ja kuna linnal oli haritavat maad vähe, hakkasid elanikud tegelema käsitööga: siid, vaibad, roosiõli, puidunikerdused ja kullast ehted. Armas vanalinn. Muide, Trjavna on Türi sõpruslinn. Ettari vabaõhumuuseum rajati selleks, et säiliks Gabrovo käsitööpärand. See on üles ehitatud külana, mille avatud esiküljega töökojad on laotatud Siveki jõe kaldale. Munakivitee ääres asuvates vanades majades on ridamisi poode. Kirik, kellatorn ja kivist purskkaev- see kõik loob taaselustunud 19. sajandi linnaelupildi. Lõunasöögipaus. Sõit mööda käänulist mägiteed üle 1306 m kõrguse Šipka kuru. Just siin kurul lõi Vene armee kindral Garko bulgaarlaste toel tagasi türklaste raevukad rünnakud. Kõrvaloleval Stoletovi tipul asub Vabaduse monument neile, kes langesid Bulgaaria vabaduse eest võideldes Vene-Türgi sõjas. 31,5 m kõrguse kivitorni sissepääsu valvab selle kohal lamav hiiglaslik pronksist lõvi. Tornis asub ka Eesti lipp, sest eestlasedki osalesid 1878. a. Bulgaaria vabastamisel. Suurepärased vaated Šipkale ja mägisele ümbruskonnale. Suundume Traakia tasandikul asuvasse iidsesse Plovdivisse, mis on rajatud 340 a. eKr kolme mäe vahele Marica jõe kaldal. Linn on Euroopa turismisihtkohtadest top kolmes ja valitud 2019. a. Euroopa kultuuripealinnaks. Majutus 2 järgnevat ööd kesklinna ****hotellis (2-sed toad).

4. PÄEV

Hommikusöök. Plovdiv on Bulgaaria ajaloolistest linnakeskustest üks maalilisemaid, koosneb rahvusliku ärkamisaja stiilis majadega ääristatud tänavatest. Paljud neist värvikatest majadest ehitati rikaste kaupmeeste jaoks. Enamus vanalinnast on muinsuskaitse all. Jalutuskäik maalilises mitmesse suunda viivate kitsaste munakiviteedega vanalinnas, kus on rikaste kaupmeeste suurejoonelised elamud, mošeed ja kirikud. Väga hästi säilinud marmorist Rooma antiikteater asub mäenõlval vaatega linnale Rodope mägede taustal. Jalakäijate tänava alt on välja kaevatud nii osa 2. saj. ehitatud ja 30 000 vaatajat mahutanud staadionist kui väike odeon. Sõidame Rodope mäejalami metsastel nõlvadel asuvasse Batškovo kloostrisse. Selle rahulik õu on täis lillepeenraid, eksootilisi puid ja joogiveepurskkaevusid. Klooster rajati 11. saj, hävitati hiljem türklaste poolt ning taastati 17. saj. See suuruselt teine Bulgaaria klooster on tänu oma peenele arhitektuurile ja nimekate kunstnike freskodele kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Rikkalikult freskodega kaunistatud Sveta Bogoroditsa kirikus asub hõbeplaatidega kaetud imettegev Neitsi ikoon, mis maaliti 1310. a. Lõunasöögi paus. Tagasisõit Plovdivisse. Vaba aeg. Õhtul sõidame veine degusteerima Plovdivi külje all asuvasse Brestovitsa küla Todoroffi veinimõisa. Degusteerime 3 veini ning sööme õhtusööki (lisatasu eest).

5. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame Ida-Balkani mägedesse. Tõuseme tõstukiga 987 meetri kõrgusele Karandila mäkke. Naudime vaateid Traakia tasandikule. Nüüd suundume Musta mere ranniku Siin asuvad Bulgaaria tähtsamad kuurordid. Külastame vana võluvat Nesebari. See rikka ja põneva 3000-aastase ajalooga “Musta mere pärl” asub kivisel poolsaarel. UNESCO kultuurimälestiste hulka kuuluva linnakese eripärane atmosfäär tekitab tunde nagu oleks sattunud mõne ajaloolise filmi võtetele. Erinevaist sajandeist pärit kirikud või nende varemed on põimunud ainulaadse puitarhitektuuriga. See paik on traakia tsivilisatsiooni häll. Lõunasöögipaus. Jalutades kauni vanalinna kitsastel tänavatel näeme ajaloolisi vaatamisväärsusi ja iidseid kirikuid, siin võib tunnetada antiikaja vaimu. Suundume Kuldsete Liivade kuurorti  selge sinine meri, pilvitu taevas, pikad liivarannad… Majutus järgnevad 3 ööd ****hotellis. Õhtusöök hotellis.

6. PÄEV

Hommikusöök. Vaba aeg puhkuseks rannas. Kuldsete Liivade kuurort on üks Bulgaaria kuulsamaid ja populaarsemaid puhkepaiku. Metsaga kaetud mäed, mis moodustavad osa Kuldsete Liivade looduspargist, laskuvad kallakuna alla mere ja hotellide rea poole. Pikk peene kuldse liivaga rand, smaragdroheline vesi, päike… Õhtusöök Õhtul soovijatele folklooriprogramm (lisatasu eest) sütel tantsijatega, koos bulgaariapärase toiduga. (Folkoooriõhtust osavõtjad saavad hotelli õhtusöögi asemel lõunasöögi).

7. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks rannas. Soovijatele poolepäevane väljasõit (lisatasu eest). Baltšiki armas väike kuurortlinn laiub piki mägiseid terrasse Dorbudža platoolt mereni. Kreeka ajal, kui linnas oli rahvarohke sadam, tunti linna veinijumala Dionisopolise nimega. Külastame Rumeenia kuninganna Maria suveresidentsi ja botaanikaaeda. Sajandivanused puud, värvilised metsikult kasvavad lilled ja vaikselt mägedest allavulisevad ojad lummasid Rumeenia esileedit nii, et ta lasi siia rajada oma „Vaikse pesa palee“. Residentsi endise pargi kohal asub praegu 16 hektari suurune botaanikaaed, mille suurimaks vaatamisväärsuseks on kindlasti hiidkaktused; siinne kogu on Monaco järel Euroopas suuruselt teine. Kultuurimälestis Aladža kaljuklooster, mille rajasid 6. saj. eremiidid, kes kaevasid liivakivikaljusse tosinate kaupa mungakonge ja kambreid. Praegu võib seal näha kahekümne kambri ja kolme kiriku varemeid, mis asuvad kahel tasandil ja on omavahel ühendatud kivisse raiutud trepiastmetega. Pärastlõunal sõit tagasi hotelli ja vaba aeg puhkuseksÕhtusöök

8. PÄEV

Hommikusöök. Päev Varnas  Musta mere ranniku pealinnas. Linnas, mida kutsutakse ka Musta mere kuningannaks, on laiad puiesteed, varju pakkuv merepark ja liivarand. See on rahulik kuurortlinn, mille ajalugu ulatub kaugesse minevikku. Linna matmispaigast on välja kaevatud aare maailma vanimate kuldesemetega. Iidne nekropol annab tunnistust sellest, et linna ajalugu ulatub viiendasse aastatuhandesse eKr. Varna on populaarne kuurortlinn oma rohkete muuseumide, baaride, kohvikute, restoranide ja kauplustega. Viie ülikooliga Varnas on palju noori. Tutvume Varna vaatamisväärsustega. Sõit lennujaama. Otselend Varna-Tallinn kl 19.15-22.00 (NB! Kohalikud ajad)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

REISI MAKSUMUS: 930 €. Kui ühest asutusest/perest 2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-Varna-Tallinn (otselennud) koos lennujaamamaksudega
 • öömajad **** hotellis koos hommikusöökidega
 • 3 õhtusööki hotellis Kuldsetel Liivadel
 • transfeer lennujaamhotell-lennujaam
 • kohalik buss ringreisiks
 • Bulgaaria keelt valdav ja Bulgaarias elanud giid-reisjuht Marko Zanev
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE00008

NB! Kindlasti  palume ISE  teha juurde tervisekindlustus ja  soovitavalt ka reisitõrkekindlustus!

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi- hinnad 2020.a. seisuga):

 • muusika- ja valgusetendus Veliko Tarnovos 16 €
 • Veinimõisa külastus koos õhtusöögiga 25 €
 • folklooriprogramm koos õhtusöögiga 27 €
 • väljasõit Baltšik-Aladža 32 € (hinnas Baltšiki residentsi ja botaanikaaia ning Aladža kloostri sissepääsu piletid)
 • ühene majutus 155 €.

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, mugavad jalanõud, ujumisriided, päikesekaitsevahendid.

 

Tšarterlend. Lendudel teenindab SmartLynx. Lennukisse on lubatud kaasa võtta 15 kg tasuta pagasit. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 45x35x20 cm ja kaaluga 5 kg. Pagasireeglid: https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

Registreerimine reisile  kuni 19. juuli: E-post:  gunnar@vilkokool.ee  või mob 52 68031

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2020. a. andmetel):

Kristuse sünni kirik Arbanasis 7.50 BGN
Tsarevetsi kindlus 6.70 BGN
Batškovo klooster 14 BGN
Etnograafiamuuseum Plovdivis 5 BGN
Tõstuk mäkke 10 BGN
Pobiti Kamani kivimets 2.50 BGN
NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2020. a. kevade seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.