Õppereis Mauritiuse saarele: MAURITIUSE AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab 3.-14. novembril 2023  kõikidele huvilistele reisifirma Tensi Reisid  12-päevase õppereisi (lennuk, buss kohapeal) Mauritiuse saarele

 MAURITIUSE AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

 
Mauritius loodi enne paradiisi ja paradiis kopeeriti selle saare järgi, arvas kuulus kirjanik Mark Twain. Ja tõesti, juba lennukilt paistab see korallriffide ja siniroheka veevõruga ümbritsetud imeilus saar justkui kauaoodatud unistuste paik. Märksõnad on türkiissinine meri, palmid, valged liivarannad… Tänu oma eraldatud asukohale keset India ookeani on saarel kirju ajalugu. Veel kirjum on kohalik köök. Ookean on Mauritiusele tähtis – annab toidu ja toob siia puhkama rohkelt turiste, kes saavad nautida rannamõnusid ja veespordiharrastusi. Võid kindel olla, et pärale jõudes unustad argipäeva ning muremõtted! Mauritius on aastaringselt ideaalne sihtkoht rannapuhkuseks. Mauritiuse rahvas on positiivne, rahulik ja sõbralik ning miski ei tee neile ülearu muret.

1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas 11.00. Lend Tallinn-Istanbul kl 12.55-17.20 (NB! kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi).

2. PÄEV

Lend Istanbul – Mauritius …-… (NB! kohalikud ajad). Maale sisenemise passiformaalsuste järel transfeer Vaba aeg puhkuseks. Võimalus nautida esimesi rannamõnusid soojas ookeanivees. Majutus järgnevad 9 ööd ****hotellis (2-sed toad). Õhtusöögid hotellis.

3. PÄEV

Hommikusöök. Põhja-Mauritius. Sõidame Mauritiuse pealinna Port Louis’sse. See Mauritiuse suurim linn on saare administratiivne ja majanduslik keskus. Esmaasutajateks olid hollandlased 17. sajandil. Saare peamiseks sadamaks ja keskuseks kujunes see 18. saj. keskel Prantsuse kuberneri Bertrand-François Mahé de La Bourdonnais’ juhtimisel. Aapravasi Ghat oli endine immigratsiooni keskus, mille kaudu saabusid saarele töölised, keda värvati tööle suhkruroo istandustesse. Lisaks oli see transiitpeatuseks teel teistesse Briti Impeeriumi osadesse. Siia rajatud külastuskeskuses saame ülevaate saare värvika elanikkonna tekkeloost. Teeme jalutuskäigu Port Louis keskuses, mida ilmestavad Prantsuse koloniaalehitised – värvikas turg, linna peaväljak koos valitsushoonega, linnateater, raekoda, katedraal jm. 19. saj. esimesel poolel rajatud tsitadell, Fort Adélaide, mille müüridelt avanevad vaated linnale, ookeanile ja ümbritsevatele mägedele. Tänu mauriitslaste värvikale päritolule võib linnas kohata eri usundite pühamuid (kirikud, templid, mošeed). 19. saj. ehitatud ja suhkrurooistandustega ümbritsetud Château de Labourdonnais’ on olnud Wiehe perekonna kodu juba üle 150 aasta. See on üks Mauritiuse peamisi kultuurilisi vaatamisväärsusi – koloniaalarhitektuur oma algses hiilguses. Külastame maja, selle armsaid aedu ja ajaloolisi viljapuuaedu. Lisaks paljudele endeemilistele liikidele kasvab siin ka sajandivanuseid mangopuid ning mitmeid eksootilisi puuvilju. Kaitserajatises jalutavad hiiglaslikud kilpkonnad. Kuuleme lugusid suhkrutootmise ajaloost Mauritiusel ja suhkrukaubandusest. Suhkruroogu kasvatati siin alul hoopis rummi tootmiseks. Saame maitsta ka kohaliku rummitehase toodangut. Seejärel sõidame Pamplemousses’i botaanikaaeda. Selle, lõunapoolkera ühe vanima botaanikaaia, rajajaks oli 1767. a. Pierre Poivre, kes kogus siia lilli, puuviljaistikuid ja köögivilju üle maailma. Nende hulgas ka tol ajal ühed väärtuslikumad – muskaadipuu ja nelgipuu. Aia tähelepanuväärsem osa on pikk tiik, kus kasvavad hiidvesiroosid amasoonase viktooriad. Siin leidub lai valik troopilist taimestikku – üle 80 palmiliigi, sh pudelpalmid, eebenipuud, ahvileivapuud ning kohalikud endeemilised taimed ja vürtsitaimed. Näeme ka valikut kohalikust floorast.

4. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Soovijatele kruiis Île aux Benitiers’i saarele (lisatasu eest). Meeldejääv mootorpaadisõit India ookeanil Mauritiuse saare läänerannikul, suunaga väikesele ja idüllilisele Île aux Benitiers’ saarele. Paadis on meresõiduks vajalik turvavarustus, erinevad karastusjoogid ja õlu. Samuti on olemas maskid snorgeldamiseks. Alul kulgeb sõit mööda piltilusat läänerannikut läbi rifi avamerele, kus sobitatakse tutvust delfiinidega. Julgemad saavad vette hüpata ja hea õnne korral delfiinidega koos ujuda. Teel saarele tehakse veel snorgeldamise peatus. Kristallselges vees on võimalik vaadata imelisi värvilisi kalu. Sai kalade söötmiseks ja ligimeelitamiseks on kaptenil kenasti kaasa võetud. Enne saarele maabumist on ujumispaus ainulaadse Crystal Rocki juures, mis on nagu veest välja turritav imeline kristall. Selle kivi juurest avanevad hunnitud vaated eemal kõrguva Le Morne`i mäe suunas. Nüüd veel paarsada meetrit meresõitu ja maabumine saarele. Ees ootab ilus pärastlõuna, kus jääb piisavalt vaba aega, et teha väike jalutuskäik ning seejärel kutsutakse seltskond lõunat sööma. Igal paatkonnal on rannas oma telgialune, kus serveeritakse kapteni poolt kohapeal grillitud kohalikku kala, kana, lastele vorstikesi, lisaks värske salat ja magustoiduks grillitud banaanid. Joogid on samuti saadaval. Saarel püsielanikke ei ole, kuid on võimalus osta kvaliteetset, ilusat käsitööd ning mekkida mereande, mida saare kaubitsejad pakuvad. Vaba aeg rannamõnude nautimiseks. Saarel on ilus liivarand ja saab ujuma minna. Sõit tagasi.

5. PÄEV

Hommikusöök. Lõuna-Mauritius on saare kaunim ja metsikum osa. Grand Bassini kraatrijärv on hindudest mauriitslaste püha järv. Räägitakse, et siinse järve vette on toodud püha Gangese jõe vett. Šivale pühendatud hindude tempel, paljude jumalate kujud ning suurim Šiva kuju. Siia tulevad Šiva kummardajate palverännakud ja toimuvad järveäärsed suured usupidustused. Jätkame sõitu Black River Gorges’i rahvusparki. Imetleme kauneid vaateid. Jõgi on aastatega uuristanud 200 m läbimõõduga ja 500 m sügavusega kanjoni, mida ümbritseb mets. Rahvuspargis on palju jugasid. Imetleme vaateplatvormilt Alexandra juga. Kanjoni üheks seinaks on kõrgendik tipuga Piton de la Petite Rivière Noire, see on saare kõrgeim tipp 828 m. Sõit Chamareli joa poole. See on saare kõrgeim juga oma 100 meetrise langusega. Saare olulisemaks vaatamisväärsuseks peetakse Seitsme värvi maad. Maastik on siin tõeliselt unikaalne. Värvilise maa on loonud vulkaanilised protsessid ja vihmavesi, mis on paljaks uhtunud 7500 m² lainja pinnasega maalapikese keset metsa. Pinnased jahtusid erineva kiirusega ja erinevate temperatuuride juures. Selle käigus moodustusid neis erinevate metallide oksiidid, tänu millele näemegi siin vikerkaarevärvides ala. Võimalusel kohtume ka suurte kilpkonnadega. Sõit Baie du Capi kaudu Le Morne Brabant’i poolsaarele, mis oli varjupaigaks põgenenud orjadele. Siin kasvavad ka endeemilised haruldane hibisk ja mauriitsiuse kõrvarõngapuu.

6. PÄEV

Hommikusöök. Õhtusöök hotellis.6.-10. päeval
vabad päevad puhkuseks sellel imelisel saarel. Kui on soovi, saate kohapeal osta väljasõite (täpsem ekskursioonide valik selgub kohapeal).

 • Tamarindi kosed (3 tunnine matk).
 • Le Mourne’i mäe matkarajad
 • La Vanille Nature Looduspark, eksootiliste loomadega hiidkilpkonnadest kuni krokodillideni välja. https://www.lvdc.mu/en/home
 • Sõit allveelaevaga.
 • Päevane merekruiis katamaraaniga – väljasõit Ile aux Cerfs’i saarele. Sõit Mauritiuse idaossa, et veeta üks mõnus päev merel. Laev võtab suuna Grand Riveri kose 30 km voolab jõgi läbi Bambou mäestiku, suudmealal asuv kosk köidab oma veemänguga paljude meeli. Siinse looduse keskel ununeb argipäev. Jõge ääristab lopsakas rohelus, puudel kõlguvad ahvipärdikud. Vaikses sopis peatus lõunasöögiks laeval. Pakutakse barbeque lõuna-buffeed. Võimalus snorgeldada kristallselges vees. Seejärel suundume Ile aux Cerfs’i saare juurde. Pea 100 ha suurune paradiisisaar sai nime Jaava saarelt sisse toodud hirvede järgi. Nüüd on see saar turistide ja kaubitsejate pärusmaa, hirvi siit enam ei leia. Puhkajatele on see aga suurepäraseks kohaks, kus lõõgastudes päikest nautida ja madalas merevees end jahutada. Vaba aeg rannamõnude nautimiseks. Sõit tagasi.
 • Chamareli Seikluspargis saate ronida mööda rippsildu puult puule või kui soovite rohkem adrenaliini, liuelda köiel mägede vahel.

7. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks, valikuid, mida teha, on mitmeid.


8. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks.


9. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks.


10. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks.


11. PÄEV

Hommikusöök. Vaba aeg rannas. Transfeer lennujaama. Lend Mauritius – Istanbul kl 20.55-06.00.

12. PÄEV

Lend Istanbul – Tallinn kl 15.30-18.05Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

 

REISI MAKSUMUS: 3590 €. Kui ühest asutusest/perest 2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. Reisiraha võimalik kindlustuselt tagasi saada siis, kui reisijal endal sõlmitud lisaks reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-Mauritius-Tallinn
 • lennujaamamaksud 475 € (15.12.2022 seisuga, võivad muutuda),
 • toitlustus lennukis
 • transfeer lennujaam-hotell-lennujaam
 • öömaja ****hotellides koos hommiku- ja õhtusöögiga (2-sed toad),
 • kohalik buss vastavalt programmile
 • eestikeelne tõlk-reisijuht Krista Kull 1.-5. ja 11.-12. päeval
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti palun ISE  teha juurde  tervisekindlustus koos  reisitõrke ja covidkindlustusega

 

LISATASU EEST:

 • Kruiis Île aux Benitiers’i  saarele-  45 €
 • ühene majutus u 360 €.

VIISAINFO: Eesti kodanikele on Mauritius viisavaba.

KAASA: EV pass kehtivusega vähemalt 6 kuud pärast reisi. NB! Ainuke kehtiv reisidokument on pass. Mugavad rõivad looduses viibimiseks, ujumisriided, tugeva faktoriga päikesekaitsekreem.

*Mauritiusel on kasutusel paralleelselt nii Suurbritannia 3-haruline lapikkontaktidega pistikud kui ka Euroopa pistikud, kuna viimaseid on vähem (hotellitoas võib olla vaid üks selline pistik), siis on soovitav kaasa võtta adapter.

 

Lendudel teenindab Turkish Airlines. Pardal pakutakse tasuta einet ning nii karastus- kui alkohoolseid jooke. Lennukisse on lubatud kaasa võtta 30 kg tasuta pagasit. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga kuni 8 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

Hind ei sisalda sissepääsupileteid kõigisse muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Soovijatel palun registreerida kuni 19. veebruar  E-post:  gunnar@vilkokool.eevõi mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2022. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Château de Labourdonnais 550 MUR

Tamarindi kosed (3 tunnine matk giidiga)      40-70 €

Sõit allveelaevaga                                    täpsustub

Chamareli Seikluspargi atraktsioonid       1000 MUR

La Vanille Nature looduspark                  400 MUR

Päevane väljasõit Ile aux Cerfs’i saarele  70 €

Mauritiusel kehtib Mauritiuse ruupia 1 EUR on 45.55 MUR. . Raha saab vahetada kohapeal lennujaamas. Suuremates poodides toimivad ka pangakaardid.

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2021. a seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.