Õppereis Kanaaria saartele: LANZAROTE JA FUERTEVENTURA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS- JA SOTSIAALSÜSTEEM

Viljandi Koolituskeskus Vilko MÜ korraldab  7.-14. aprill  2018  koostöös reisifirmaga Tensi Reisid  8-päevase õppereisi (lennuk, kohapeal buss)  Kanaaria saartele  Lanzarotele ja  Fuerteventurale

LANZAROTE JA FUERTEVENTURA  AJALUGU, KULTUUR  NING HARIDUS- JA SOTSIAALSÜSTEEM

1. päev

Kogunemine Tallinna lennujaamas puhkusereiside kassa juures (terminali parempoolses osas) 7. aprillil  kell 12.55. Otselend Tallinn-Fuerteventura kell  14.55-19.25  Majutus järgnevad 3 ööd Corralejos ***hotellis (2-sed toad)

2. päev FUERTEVENTURA SAAR

Hommikusöök. Ringsõit saarel. Fuerteventura on Kanaari saarte suuruselt teine saar, asukohalt kõige lähemal Aafrika rannikule, Marokost kõigest 100 km kaugusel, ning on tõeline fotograafide ja veespordituristide paradiis. Siin asuvad hiiglaslikud liivadüünid ja enam kui 150 kuldse liivaga randa ning tillukesed mägikülad, mis võluvad rahuliku saareelu ja omanäolise käsitööga. Saare põhjaosa imeline maastik ja kaunid vaated avanevad La Oliva külakeses. Just siin saab tunda seda Fuerteventurale omast vaikust, rahu ja unelevat atmosfääri, mida paljud otsima tulevad. La Oliva küla on kuulus saare võimuesindajate endise residentsi, Kolonelide maja, ja oma kauni kiriku poolest. Suundume vulkaanidevahelises orus asuvasse Betancuria’sse. Fuerteventura esimene pealinn sai oma nime saare esmavallutaja 15. saj Prantsuse maadeavastaja Jean de Bethencourt’i järgi. Jalutuskäik valgeksvõõbatud majadega vanalinnas. Külastame Casa Santa Maria keskust, kus saab näha, kuidas valmib kohalik käsitöö. Maitsta saab kohalikku viigikaktuse-, tomati- ja mooruspuumoosi ning seda kõike ka soovi korral kaasa osta. Lõunasöögipaus. Külastame kitsefarmi, kust saame kaasa osta ka kohalikku kitsejuustu. Päeva lõpetame saare kõige kuulsama vaatamisväärsuse Corralejo liivadüünide juures. Liivaranna äärde Corralejose linna on ehitatud hotellid, kuid väljaspool asustust laiuv rahvuspark Parque Natural de las Dunas de Corralejo on range kaitse all. Imepeenikese liivaga heledad luited sirutuvad 11 km pikkuselt mööda rannikut ning kohtudes rannajoonel tumedate kaljunukkide ja sügavsinise merega moodustub paradiislik postkaardi vaade. Võtame aja maha ja laseme varbaid paitaval liival end hellitada.

3. päev VABA PÄEV PUHKUSEKS

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Soovijad saavad hotellist osta väljasõidu Oasis parki. Selles tohutusuures pargis elab üle 3000 looma, samuti on siin botaanikaaed kaktuste ja Kanaaridelt pärit taimedega. Kaelkirjakud, krokodillid ja gepardid elavad suurtes, nende elupaiku imiteerivates aedikutes. Siin saab näha ka roosasid flamingosid ja sõbralikke leemureid, merelõvide etendust, kaamelisafarit ja palju muud.

4. päev SÕIT LANZAROTELE – VULKAANIDE TEE

Hommikusöök. Pagas kaasa. Transfeer sadamasse. Sõit praamiga Lanzarotele Playa Blanca sadamasse. Selle päeva veedame saare lõunaosas. Siin sõidame mööda „laavarannikut“ ning näeme mere ja tuule poolt vormitud looduslikke monumente. El Golfo küla läheduses teeme väikese jalutuskäigu Lago Verde kraatrilaguuni juurde, mille on moodustanud veealune vulkaan. Erilise smaragdrohelise värvuse annavad laguunile merevetikad. Müstiline Los Hervidorese („katlad“) kaljurannik, mille ümber 15 m kõrgustes kaljudes olevates tohututes koobastes meri märatseb ja „keeb“. Smaragdrohelise laguuni äärsed Janubio soolaväljad, kus ikka veel toodetakse soola traditsioonilisel aurutamismeetodil. See on suurim töötav meresoolavabrik kogu saarestikus. Yaiza linna peetakse saare üheks maalilisemaks. Tumedatele ja süngetele Tulemägedele annavad ilmekat kontrasti linnakese valgeksvõõbatud majakesed. Pildistamispeatus Echadero de Camellos ehk kaamelite puhkepaigas, kust avaneb esimene ülevaade vulkaanilisest maastikust. Külastame saare kõige erakordsemat paika – Timanfaya Rahvusparki (Montañas del Fuego ehk Tulemäed). Aastatel 1730-1736 toimus Lanzarote saarel enam kui 100 vulkaanipurset. Laavajoad katsid 50 km² ala, matsid enda alla linnu ja külasid ning muutsid saare geograafiat tundmatuseni. Vähese vihma tõttu on siin vähe erosiooni ning endiste aktiivsete vulkaanide ala on säilinud sellisena, nagu ta jäi pärast pursete lõppu. Tänapäeval on see ala tänu oma erilisele kuumaastikule ja haruldasele taimestikule kaitse all. Siinsed ekskursioonid on rangelt kontrollitud, sest vulkaaniline aktiivsus annab endast märku igal pool. Kõigest paari meetri sügavusel teie jalgade all on temperatuur 400°C kuni 600°C. Maapinna nõrgemates kohtades tekivad aeg-ajalt lõhed ja kui sinna visata kuiv oks, süttib see kohe põlema. Kui lõhesse satub vesi, purskub see sealt hetk hiljem välja tulikuuma auruna. Sõidame bussiga mööda spetsiaalset „vulkaanide teed“, mis kulgeb kustunud kraatrite vahel Islote de Hilario’sse. Siin saab igaüks näha looduse meeletut jõudu ja kogeda geotermiliste protsesside demonstratsiooni. Suundume La Geria viinamarjaistandusse. Erakordne asukoht aktiivse vulkaani jalamil nõuab erakordseid kasvatusmeetodeid. Viinamarjataim pannakse kasvama laavatuha sisse kaevatud auku, mille kõrged servad kaitsevad taime tuulte eest. Maitseme veinikeldris kohalikke veine. Lõunasöögipaus. Külastame César Manrique’i majamuuseumi Tahiches. See maja oli kunstniku unistus – elada loodusele lähedal, sinimustade laavajõgede vahel, ja toetada oma ehitusega loodusega harmoneeruvat arhitektuuri. Allpool põrandat asuvad viis 5-meetrise läbimõõduga vulkaanilist „mulli“, mis on omavahel ühendatud tunnelitega. Igal mullil on ka oma basalt-trepp, mis viib ülemisele tasandile. Avarad terrassid ja aed hiiglasliku vulkaanilisest kivist ja keraamilistest plaatidest pannooga. Sõit Costa Teguise kuurordisse. Majutus järgnevad 4 ööd ***hotellis(2-sed toad).

5. päev VABA PÄEV PUHKUSEKS

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Soovijad saavad sõita ühistranspordiga Lanzarote pealinna Arrecifesse (buss nr. 3, sõiduaeg u 25 min, pilet u 1.40 € suund). Sagedaste piraadirünnakute tõrjumiseks ehitati pealinna mitmed kindlused, kus tänapäeval paiknevad huvitavad muuseumid. San Gabrieli kindluses asub Ajaloomuuseum, mille ekspositsioon annab ülevaate saare ajaloost alates kaugetest Guanche ehk esimeste koopaelanike aegadest läbi Hispaania vallutuste kaasajani välja. Kindlusesse pääseb üle 16. saj pärineva Kahurikuulide (Puente de las Bolas) tõstesilla, kitsas vahekäik annab ettekujutuse kindlusemüüride paksusest. San José kindluses on praegu Rahvusvaheline Moodsa Kunsti Muuseum. Linnast avaneb suurepärane vaade teravatipuliste laavasaartega sadamale ja rannikualale, mille järgi on linn ka oma nime  saanud (arrecife tähendab hispaania keeles riffi). Väikeseks jalutuskäiguks sobib võluva laguuniga kalurite linnaosa Charco de San Gines. Saare suurima valiku poode leiab tänavalt nimega Castillo y Leon ehk Calle Real.

6. päev  VABA PÄEV PUHKUSEKS või VÄLJASÕIT SAARE PÕHJAOSSA

Hommikusöök. Vaba päeva puhkuseks. Soovijatele väljasõit saare põhjaossa (lisatasu eest). Ammukustunud Corona vulkaani viimasest purskest 3000 aastat tagasi on saare põhjaossa jäänud vulkaanilise kivimiga kaetud tühermaa Malpais, dramaatiline rannikujoon ja eriti just piirkonnale iseloomulik ulatuslik maa-alune laavatunnelite süsteem. Kohati on laavatunnelite laed alla kukkunud ja sealtkaudu on võimalik neisse siseneda. Tutvume lähemalt selle varjatud maa-aluse maailmaga. Ühe osa suurest tunnelisüsteemist moodustab Cueva de los Verdes, kus külastajatele on avatud umbes 2 km ulatuses efektselt valgustatud käikusid. Teine külastatav osa on rannikul asuv Jameos del Agua, millest kohalik kuulus kunstnik César Manrique kujundas siinsesse lummava looduse tausta imeliselt sulanduva kultuuri- ja kunstikeskuse. Musta laavavälja keskel pakuvad helesinise veega bassein, rohetav aed ja vaateplatvormid ning koopasse rajatud filmi- ja kontserdisaal omapäraseid vaateid ja unustamatut kogemust. Teeme peatuse 500-aastase ajalooga tillukeses Teguise linnas, mis oli kaua saare pealinnaks. Jalutuskäik vanalinnas. Endiste aegade hõngu ja kaubanduse õitseaegu meenutavad kaunilt restaureeritud villad ja paleed. Edasi suundume Haria küla poole ning sõidame läbi „1000 palmi oru“. Vanade kommete kohaselt istutati siia viljakasse orgu iga lapse sünni puhul palmipuu (poisi korral kaks). Sõidame saare kõige põhjapoolsemasse tippu, teekond kulgeb tõustes mööda kaljuseinu kuni 475 m üle merepinna. Teele jäävad kaunid vaated loodusele ja rahulikule saareelule. Lõunasöögipaus. Jõuame Famara kalju tipus asuvale Mirador del Rio vaateplatvormile. Siit avaneb ainulaadne vaade Chinijo arhipelaagile ja selle suurimale saarele La Graciosale. Alustame tagasisõitu. Teel teeme viimase peatuse Guatiza külas ja tutvume César Manrique meistriteose – kaktuste aiaga. Erakordse kollektsiooni moodustavad üle 7200 kaktuse ja sukulendi (1100 erinevat liiki), mis on siia toodud maailma erinevatest paikadest alates Lõuna-Ameerikast ja Aafrikast kuni Madagaskarini. Aiakujunduses on igal pool tunda oma kodusaart armastava kunstniku kätt. Aed asub tuulevaikses orus mitmel tasandil, kus tiigikesed, veesilmad ja kitsad rajad moodustavad põneva labürindi. Sõit tagasi hotelli.

7. päev VABA PÄEV PUHKUSEKS

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Soovijad saavad minna allveelaeva sõidule, et imetleda veealust maailma (lisatasu eest, tellimine ja tasumine kohapeal).

8. päev Hommikusöök. Transfeer Playa Blanca sadamasse, kust väljub praam Fuerteventurale Corralejo sadamalinna (laevasõit u 45 min). Transfeer lennujaama, kus peab olema kl. 17.05. Otselend Fuerteventura-Tallinn kl. 20.10 – 04.20 . Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

REISI MAKSUMUS: 1190 € (Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %.) Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.   P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid ja lennujaamamaksud Tallinn-Fuerteventura-Tallinn,
 • öömaja 3* hotellis koos hommikusöögiga (2-sed toad),
 • transfeer lennujaam-hotell-lennujaam,
 • praamisõidud Fuerteventura-Lanzarote-Fuerteventura
 • ekskursioonid kohaliku litsenseeritud giidi ja eestikeelse tõlkega
  o terve päev Vulkaanide tee (hinnas ka sissepääsupilet Timanfaya Rahvusparki),
  o terve päev Fuerteventura,
 • eestikeelne giid-reisijuht Krista Pisuke (NB! Reisikorraldus koostöös reisifirmaga AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084)
 • Väljastame koolitustõendi (14 AT) vastava psühholoogia- ja kultuurikoolituse läbimise kohta.

LISATASU EEST:

 • Saare põhjaosa ekskursioon (hinnas ka sissepääsupiletid Jameos del Agua, Cueva de los Verdes, Mirador del Rio, kaktuste aed) 56 €
 • ühene majutus 195 €.

NB! Soovitav kindlasti teha ka ise tervisekindlustus ja soovi korral ka reisitõrkekindlustus.

Lanzarotel Aparthotel Mansión Nazaret (3*) hea asukohaga 3* hotell Costa Teguise kuurordis. 5 minuti kaugusel asuvad poed, kohvikud ja restoranid. Hotellist 250 m kaugusel on avalik liivarand Las Cucharas – 640 m pikkune tumeda liivaga rand, mida suuremate lainete eest varjavad riffid. Lamamistoolid ja päikesevarjud on avalikes randades tasulised. Hotellil on soojendusega bassein (lamamistoolid ja päikesevarjud tasuta) ümbritsetud kauni haljasalaga, restoran ja baar. Apartmendid on 1-magamistoa, elutoa ning hästi vartustatud kööginurgaga (külmkapp, mikrolaineahi, röster, kohvimasin, veekann), tubades on TV, telefon, raadio, WiFi, seif (tasuline).
http://www.apartamentosnazaret.com/mansion.asp?pag=mansion&lang=ing

Fuenteventural Aparthotel Oasis Dunas (3*) hea asukohaga ilusa ümbrusega 3* hotell Corralejos. 10 min kaugusel vanalinnast, 5 min ostukeskustest, randa 900 m, 200 m kaugusel asub Corralejo Veepark. Hotellil on restoran, basseinibaar, pizzabaar, suur päikeseterrass, bassein, lastele mänguväljak ja bassein, lamamistoolid ja päikesevarjud basseini ääres tasuta. Apartmendid on 1-magamistoa, elutoa ning kööginurgaga (külmkapp, mikrolaineahi, röster, veekann). TV, WiFi ja seif tasulised. http://www.oasisduna.com/en/

 

Lendudel teenindab SmartLynx. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 15 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 56x45x25 cm ja kaaluga 5 kg. Pagasireeglid http://www.ecaa.ee/index.php?id=199542

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart. Ujumisriided, rannarätik, päikesekaitsevahendid, mugavad jalanõud.

INFO: E-post gunnar@vilkokool.ee,   mob 52 68 031

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal (2017. a. andmetel)

Ühistranspordi pilet 1.40 € suund
Allveelaevasõit (koos transfeeridega) 55 €
Lanzarote akvaarium Costa Teguises 12.50 € täisk.
César Manrique’i majamuuseum Tahiches 8 € täisk.
Oasis park Fuenteventural 35 € täisk.