Õppereis Wales´i ja Cornwalli poolsaarele: WALES´i AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab kõikidele huvilistele  18.-25. juuli 2024   reisifirma Tensi Reisid 8-päevase reisi (lennuk, buss kohapeal) Wales´i  ja Cornwalli poolsaarele

WALES´i AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

 Veel 1 vaba koht!

 

Wales on väike, kuid kaunilt vormitud maakond. Siin avanevad igale poole hingematvad vaated. Wales´i kivine ja ainulaadne rannikuala on võetud kaitse alla ja ta kuulub Rahvuspargi koosseisu. Dramaatiline maastik on andnud inspiratsiooni paljudele rahvajuttudele, kust on tunda ka tugevaid keldi mõjusid. Paar tundi pubis ning kogete kindlasti kohalike jutuvestjate kustumatut jutuindu. Põhja-Wales on eriti rikkalik ajalooliste paikade poolest. Siin asuvad iidsed kivist matmispaigad, võimsad kindlused, luksuslikud maamajad. Cornwalli poolsaare peamisteks võludeks peetakse tema eraldatust ja metsikust. Siksakiline rannajoon, püstloodis kaljud ja merevee poolt uuristatud koopad teevad siinse looduse eriliseks.

 1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas  kl 04.00. Lend Tallinn-Helsingi kl 06.00-06.35, Helsingi-Manchester kl 08.20-09.20. (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi). Sõidame Walesi põhjarannikule. Taustal kõrguvad Snowdonia mäed. Jõuame Anglesey saarele. Britannia kõige pikema 58-tähelise nimega kohas püüame seda nime ka välja lugeda, lühidalt on see aga LlanfairLõunasöögi Ületame insener Telfordi poolt konstrueeritud Menai rippsilla, mis ehitati 1826-ndal aastal. Seejärel külastame ühte Walesi tuntumat klassikalist kindlust  Caernarfoni, kus tänini kroonitakse kuningakoja vanimat poega Walesi printsiks. Sõidame Walesi suurimasse mereäärsesse kuurortlinna, viktoriaanlikku Llandudnosse. Kaunis lilledega ehitud rannapromenaad, merre ulatuv 700 m pikkune sadamasild ja Great Orme mägi. Ilusa ilma korral avaneb teil võimalus supelda ka Iiri meres. Majutus 2 järgnevat ööd kesklinnas ****hotellis (2-sed toad). ). Elegantne ja luksuslik Victoria-ajastu hõnguline 4* Imperial hotell asetseb Promenaadi ääres, millelt avanevad maalilised vaated Llandudno lahele ja neemele. Hotellis peatujatele on kasutamiseks bassein, saun ja spordisaalid.

2. PÄEV

Hommikusöök. Suundume romantilisele Snowdonia mägede kaitsealale. Rongisõit Walesi kõige kõrgema mäe Snowdoni tippu (1085 m). Rohkem kui saja-aastane raudteeliin on Britannias ainulaadne, sest kasutab Šveitsi mägedes sõitvaid ronge. Llanberis’i töötubades ja söetöötlushoonetes on alal hoitud Victoria-ajastule omast atmosfääri. Arhitekt Clough Williams-Ellise 50-aasta elutöö, muinasjutuline Portmeirion. Snowdonia poolsaarel kesk metsikut loodust kerkib erakordne küla, kus arhitekt on ühendanud uudsed ideed rokokoo ja barokkstiilidega. Tunda on ehtsat Vahemerehõngu – puudega ääristatud alleedel ja parkides levib mõnus jäätise ja kohvi aroom, suveniiripoekestest saab osta mälestusesemeid ning keraamikat. Teeme peatuse Betws-y-Coedi mägikülakeses ja vaatame siin lähedal asuvat Swallow Fallsi (Pääsukese koske).

3. PÄEV

Hommikusöök. Teekonnal lõunapoole avaneb imeline ja mitmekülgne mägede, metsade ja nõmmedega Walesi maastikupilt oma vanaaegsete linnakestega. Snowdonia Rahvuspark ja Brecon Beaconsi Ilus Dee jõe ääres asuv Llangolleni linnake, mis on tuntud tänu iga-aastasele rahvusvahelisele Eisteddfodi muusika- ja tantsufestivalile. Külastame Breconi linnakest. Lõunapaus. Edasi sõidame Cardiffi – Walesi pealinn, mida hetkel peetakse Euroopa kõige kiiremini arenevaks pealinnaks. Tutvume kesklinnaga- raekoda ja kohtuhooned, suur kaasaegne kaubanduskeskus ja kohvikutekvartal. Rahvusassamblee hoone ja ülimoodsa arhitektuuriga Wales Millennium Centre, kus annab etendusi Walesi rahvusooper. Vaatame väljast kindluslossi, kus on kindlustusi nii Rooma impeeriumi aegadest kui keskajast. Öömaja kesklinnas ****hotellis (2-sed toad).

4. PÄEV

Hommikusöök. Lahkume Walesist ja sõidame Somerseti maakonda. Linnaekskursioon Bath’is, aristokraatlikus ja suursuguses kuurortlinnas, mille võlud olid tuntud juba roomlastele. Hilisemast perioodist pärinev kaunis George’de ajastu arhitektuur on ära märgitud UNESCO maailmapärandi nimistus. Külastame rooma termide muuseumi. 2000 aastat tagasi ehitasid roomlased siinsete looduslike kuumaveeallikate kohale termide ja templite kompleksi. Näeme arkaadidega ümbritsetud Suurt Termi, väiksemaid saunu ja võluvaid soppe antiiksete mosaiikide ja dekoratsioonidega. Edasi suundume kuningas Arturi ja Püha Graali legendide maagilisse maailma – Glastonbury’sse. Viimased 700 aastat on siin omavahel põimunud ajalugu ja müüdid, millest lõikasid tulu eelkõige siia kloostri asutanud mungad. Glastonbury’t on peetud nii õndsate saareks Avaloniks kui ka paigaks, kuhu pärast Jeesuse surma maeti Püha Graal. Suur klooster jäi varemetesse kloostrite lammutamise aktsiooni tulemusel 16. saj, sellegipoolest on säilinud mõned suurepärased mälestised, näiteks hiiglasliku normanni kloostrikiriku fragmendid, ebatavaline kaheksanurkse katusega Abtiköök ja Victoria-aegne talu, kus praegu tegutseb Somerseti maaelumuuseum. Sõit öömajja. Majutus 2 järgnevat ööd ****Cameloti lossihotellis (2-sed toad). Õhtusöök (ettetellimisel, lisatasu eest). Camelot Castle Hotell asub Tintagelis kõrge kalju serval, kust avaneb miljonivaade Atlandi ookeanile ja Tintageli lossile. Varem kutsuti seda 1899 aastal ehitatud hoonet Kuningas Arthuri lossihotelliks. Hotellis on peatunud paljud kuulsused, nende hulgas toonane prits Charles, praegune kuningas, teised riigitegelased ja meelelahutusmaailma tähed.

5. PÄEV

Hommikusöök. Päev Cornwalli poolsaarel. Sõidame läbi legendiderohke Dartmoori Rahvuspargi. Juttude järgi luusivat siin ringi Baskerville’ide koer ja sombustel sügisõhtutel võib kohtuda Peata ratsanikuga… Suundume Tintagelisse. Kuningas Arthuri legend on kõige tuntum ja selle tegevuspaik on väga paljudes kirjutistes paigutatud Cornwalli poolsaare lääneossa. Legendi kohaselt oli kuningas Arthuri eostamise kohaks Tintageli loss, mille maa-alustes kivisse raiutud koobastes tegutses võlur Merlin ning mis jutustab Tristani ja Isolde legendist. Lossi varemed asuvad võimsal kaljul, kust avanevad suurepärased vaated ümbruskonnale. Sõidame läbi Penzance piirkonnast, millest Rosamund Pilcher on kirjutanud “Merikarbi otsijates” ja oma teistes teostes. See oli lemmikpaigaks kunstnikele, poeetidele ja kirjanikele peale II maailmasõda. Käime ära Cornwalli poolsaare ja kogu Inglismaa kõige läänepoolsemas tipus Land`s Endis. Soovijatega sõidame Püha Miikaeli saarele, mis oli juba keskaja algusest peale kloostri ja palverännakute kohaks. Siinseid kaljusid ründab Atlandi ookean kogu oma jõuga..

6. PÄEV

Hommikusöök. Sõit Plymouthi. Jalutuskäik linnas. Vanalinna tähtsaim maamärk on Hoe sadam, kust said alguse James Cooki ja Sir Francis Drake’i maadeavastusretked. Tänapäeval leiab siit õdusa promenaadi ja pargi koos monumentidega tähtsatele meremeestele. Jõuame Fossiilide rannikule. 150 km pikkune rannajoon pärineb dinosauruste ajast, tänapäeval pakub ta lisaks kivistunud teokarpidele suurepäraseid vaateid väikelinnadele, lahtedele, kaljudele ja merele. Jalutame Fossiilide ranniku keskuses, kaunis väikelinnas Lyme Regis, kus on veel säilinud endisaegset rahulikku kaluriküla hõngu. John Fowles’i romaanis seisis siin rannas ja silmitses merd „Prantsuse leitnandi tüdruk“. Soovijad saavad nautida rannikuelu väikestes kohvikutes ja käia ujumas. Sõidame läbi Dorchesteri, Thomas Hardy romaanidest tuntud ka kui Wessexi maakond, kus läbi kirjaniku kujutluse ärkasid ellu D’Urberville’ide Tess ja Casterbridge’i linnapea. Öömaja Southamtoni kesklinnas ***hotellis (2-sed toad).

7. PÄEV

Hommikusöök. Oleme jõudnud Inglismaa lõunarannikule. Portsmouth on kuningliku laevastiku kodulinn. Külastame Lord Nelsoni lipulaeva, Trafalgari lahingu sümbolit HMS Victory. Avastame Nelsoni jälgedes seda 18. saj laevaehituse pärli. Siiani täies lahinguvalmiduses Victory annab ülevaate sajanditetagusest elust, mis väljaspoole paistis kangelasliku ja glamuursena, kuid tegelikult… Victory kõrval avati kauaoodatud Tudori aega kajastav muuseum, mille keskmes on 16.saj hukkunud ja kaasajal merest tõstetud Tudorite sõjalaev Mary Rose. See on ainus nii vana laev terves maailmas, mis täies hiilguses tänapäeva külastajatele nähtav on. Salisbury katedraali torn on Inglismaa kõrgeim. Avar ja rahulik katedraaliplats oma koolide, seekide ja vaimulikkona majadega harmoneerub suurepäraselt katedraaliga. Külastame Wiltshire krahvkonnas asuvat Avebury, mis on suurim kiviringikompleks Briti saartel. Kuigi see ei ole nii fotogeeniline kui Stonehenge, muudavad Avebury suurus ja keerukus koos seotusega oma naabruses asuvate kohtadega selle paiga megaliitide aja kõige muljetavaldavama loomingu osaks. Öömaja Slough Holiday Inn Express ***hotellis (2-sed toad).

8. PÄEV

Hommikusöök. Lõpetame oma reisi jalutuskäiguga Windsori vanalinnas. Vaatame kuninganna ühte ametlikku residentsi Windsori lossi, mis on talletanud 900 aastat Briti ajalugu. Kuninglikud pead on kõik elanud Windsoris alates William Vallutajast ning jätnud igaüks jälje hoone ehitusse ja stiili. Ka lossi ajalugu on tihedalt seotud tema elanikega, olles kord impeeriumi südameks, kord vanglaks põlatud valitsejatele, kord kindluseks vaenlaste vastu… Teiselpool müüre asuv Windsori vanalinn on arenenud koos lossiga läbi aastasadad

 

REISI MAKSUMUS: 1830 €. Kui ühest asutusest/perest 2 osalejat, siis soodustus 2 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid koos lennujaamamaksudega 66 € (30.08.2023 seisuga, võivad muutuda),
 • öömaja *** ja **** hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad)
 • mugavustega buss kohapeal
 • eestikeelne giid-reisijuht Reet Sõrra
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084)

NB! Kindlasti palume ISE  teha tervisekindlustus  koos reisitõrkekindlustusega!

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi)hinnad 2023. a. seisuga, võivad muutuda

 • Rongisõit Snowdoni mäe tippu
  • 33 € täisk/pens
  • 24 € alla 16a
 • Bathi termide muuseum
  • 25 € täisk/pens
  • 19 € õpilane alla 18 a
 • St Michel´s saar
  • 29 € täisk/pens
 • HMS Victory ja Mary Rose kombipilet
  • 38 € täisk/pens
 • Windsori loss
  • 29 € täisk/pens
  • 19 € alla 24a
Üksinda toas olles lisatasu 298- müüdud!

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass, elektriliste aparaatide kasutamiseks adapter (kolm haru, saab osta ka kohapealt), mugavad jalanõud.

Hind ei sisalda sissepääsupileteid kõikidesse muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Lendudel teenindab Finnair. Pardal pakutakse tasuta kohvi, teed ja mustikamahla. Toitlustus ja teised joogid on lisatasu eest. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 56×45×25cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://transpordiamet.ee/ohutus-ja-jarelevalve/reisimine/mida-ei-tohi-lennureisile-kaasa-votta

 

Soovijatel palun registreerida kuni 5. juuli või kuni kohti jätkub E-post:  gunnar@vilkokool.ee  või mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal (2023.a. andmed):

Täiskasvanu pens 60+ ja õpil. alla 16a
Caernarfoni kindlus £11.10 £10.60 pens 65+ £7.80 6-16a
Portmeirioni küla £12 £10 £9
Glastonbury klooster £7.50 £7.50 £6.50
Tintageli vana postkontor £4.60 £4.60 £2.30
Lyme Regis fossiilide muuseum £4 £3.50 tasuta
Salisbury Cathedral £9 £9 £5
Jootraha bussijuhile £10
NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2023. a. seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.