Õppereis Lõuna-Portugali: PORTUGALI AJALUGU JA KULTUUR


Koolituskeskus Vilko MÜ

vahendab  27. september- 4. oktoober  2019 kõikidele huvilistele reisifirma Tensi-Reisid  8-päevase reisi (lennuk/buss kohapeal) Lõuna-Portugali

PORTUGALI AJALUGU JA KULTUUR

 

Portugal on rikkaliku ajaloopärandiga maa oma linnade, mägede ja mõnusate puhkerandadega. Ei puudu ka veinid, muusika ja lõbustused. Riik, mille olnud aegade vägevust kinnitavad paljud võimsad ehitised üle kogu maa, eredamateks näideteks kloostrid ja kirikud. Portugallasi kutsutakse Lõuna-Euroopa skandinaavlasteks – lihtsad, vaoshoitud, siirad ja südamlikud. Algarve on surematuks lauldud Euroopa paradiis. Siin saab veeta muretu puhkuse rahuliku mere ääres liivarannal.

1. päev

Kohtumine Tallinna lennujaamas 27. septembril lennujaamas INFOLETIST VASAKUL OLEVA KASSA JUURES kl 13.00. Lend Tallinn-Faro kl 15.05-18.15. Algarve piirkond on mõnus puhkekoht oma päikesest sillerdava mere ja liivase rannaga. Kõikjal, kuhu vaatate, näete kaljusid ja ookeani. Teid ümbritsevad kirkad värvid panevad silmi kissitama – valge liiv, smaragdroheline vesi, selge sinine taevas ja pimestavvalged majad. See on avastamata võlude piirkond. Kuldsed rannad, mida raamivad kaunikujulised kaljud, väikesed ja lihtsad restoranid, milles pakutava grillkala maitse kutsub ikka ja jälle tagasi. Seepärast ongi Lõuna-Portugal armastatud reisisiht paljudele. Transfeer Portimãosse. Arade jõe suudmes asuv Portimão on Algarve suuruselt teine linn Faro järel. Roomlaste aegsest asulast on tänaseks kasvanud kaasaegne sadamalinn, kus ei puudu ka ajalooline linnasüda. Siinsed sopilised kaldalaguunid pakuvad parimat puhkust rannamõnudeks. Lähedal asuv Praia da Rocha on üks suuremaid ja tuntumaid liivarandu Algarves. Majutus järgnevad 7 ööd ****apartmenthotellis (2-sed toad).

2. päev

Hommikusöök. Esmatutvus Algarve piirkonnaga. Teeme peatuse Almancili küla lähedal, et tutvuda erakordsete azulejodega São Lourenço kirikus. 15. sajandist pärit barokkstiilis pühakoja seinad, võlvid ja laed on kaetud käsitsi maalitud sinivalgete kahhelkividega, mis kujutavad stseene Püha Laurentsiuse elust. Külastame ka lähedal asuvat kalmistut, et tutvuda kohaliku matmiskombestikuga. Laupäev on Lõuna-Portugali paljudes linnakestes turupäev. Sõidame võluvasse väikelinna ja käsitöökeskusesse Loulésse, mille ilmet mõjutab tänaseni mauride kultuuripärand. Külastame piirkonna suurimat, värvikat ja rahvarohket turgu. Mauri stiilis elementidega, kuid siiski kaasaegses turuhoones ning ümbritsevatel tänavatel müüakse kõike – käsitööd, nahast ja puust tooteid, vaskesemeid, keraamikat, punutisi ning kohalikke puu- ja köögivilju. Võimalus lõunasöögiks. Külastame Pêra lähedal üht maailma suurimat rahvusvahelist liivaskulptuuride festivali FIESA, mida korraldatakse juba 2003. aastast. 15000 ruutmeetri suurusel maa-alal demonstreerivad erinevate maade kunstnikud hämmastavate detailideni töödeldud liivakujusid. Päeva lõpetame pildistamispeatusega väikese turismilinna Carvoeiro maalilisel kaljurannikul. Eriti muljetavaldav on läheduses paiknev ja dramaatiliselt mere kohal kõrguvate kaljude poolest tuntud Algar Seco – 40 m kõrgune pankrannik.

3. päev

Hommikusöök. Algarve läänering. Sõit kulgeb São Vicente neemele, mis on Euroopa mandriosa kõige edelapoolsem punkt. Roomlased pidasid seda pühaks paigaks ja maailma lõpuks, „kus ookeani vesi keeb päikeseloojangus“. Sel tuultest räsitud maaninal 60 m kõrgusel paljandikul saadab valguskiiri merele endise kloostrikabeli asemele ehitatud Euroopa üks võimsamaid majakaid. Külastame praegust kuurortlinna, endist Algarve pealinna Lagost, mis oma ajalooliste mälestusmärkide ja ehitistega peegeldab linna mitmekesist minevikku. Araablastelt jäid maha kindlustused, Henrique Meresõitja juhtimisel võeti just siit ette suuremad ekspeditsioonid Aafrika rannikule, mis muutsid 15. sajandil linna tähtsaks merenduskeskuseks. 1444. a. ehitati siia Euroopa esimene orjaturg. Külastame 17. sajandist pärit Bandeira kindlust, orjaturu muuseumit ning piirkonna üheks kaunimaks peetud pühakoda – barokkmeistriteost Santo António kirikut. Vaba aeg ning võimalus lõunasöögiks. Päeva lõpetame veidrate punakaspruunide sopiliste kivilahmakate ja põnevate kaljumoodustistega Ponta da Piedades, mis on kogu Algarve võimsaim kaljukompleks.

4. päev

Hommikusöök. Vaba aeg puhkuseks. Soovijatel on võimalus minna kahemastilise piraatide purjelaevaga „Santa Bernarda“ kolmetunnisele kruiisile (ettetellimisel, lisatasu eest). Võtame kursi Arade jõelt merele, jättes seljataha Portimão linna kaitsvad merekindlused Santa Catarina ja São João. Purjetame piki Algarve muinasjutuliste vaadetega rannikut, imetledes võimsaid kaljusid ning nende vahele jäävaid kuldse liivaga lahesoppe. Pilku püüavad ka lumivalgeks võõbatud majadega endised kalurikülad, mis tänaseks on kujunenud populaarseteks puhkekohtadeks. Väikeste paatidega võetakse laevalt ette retk paljudesse kaljukoobastesse, kus tuul ja erosioon on loonud imepärase maailma. Eksootilisem neist on Benagili merekoobas, kuhu heidavad valgust ka koopalaes olevad avaused. Laeval on võimalik osata ka suupisteid, jooke ja suveniire.

5. päev

Hommikusöök. Vaba aeg puhkuseks. Soovijatele väljasõit Évorasse (ettetellimisel, lisatasu eest). Évora asub Alentejo piirkonna südames ja on üks Portugali imepärasemaid linnu, kus UNESCO abiga on taastatud rikkalik ajaloopärand. Teel sõidame läbi orgude ja tasandike, kus laiuvad teraviljaväljad, oliivide ja korgitammede istandused. Évora linna ümbruses on leitud rohkem kui 150 megaliitide asukohta. Need püstistest munakujulistest rahnudest ehitatud muistsed kivirajatised on kultusliku tähendusega monumendid. Külastame neist korgitammesalude vahel paiknevat Almendrese kromlehhi, mille rajamise paigutavad arheoloogid aastatesse 6000-3000 eKr. Jõuame Évorasse, mille ajalooline linnakeskus kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse aastast 1986. Linna kaunil ja rahvarohkel peaväljakul asuva purskkaevu kaheksa veejuga sümboliseerivad väljakult hargnevat kaheksat tänavat, mis viivad tähtsate vaatamisväärsuste juurde. See oli ka esimene koht, kuhu jõudis puhas joogivesi mööda 16. sajandil rajatud 9 km pikkust ja kohati kuni 26 m kõrgust akvedukti. Linna kõrgemal künkal asub elegantne korintose sammastega Rooma tempel 1. sajandist, mis on ühtlasi Portugali suurim ja paremini säilinud antiikmälestusmärk üldse. Pühakodasid on linnas enam kui 20, neist uhkem on ebasümmeetriliste tornidega gooti stiilis võimas katedraal 13. sajandist. Katedraali kuniglikkusest annab tunnistust 18. sajandil rikkalikus barokkstiilis ümberehitatud kabel, mida finantseeris kuningas isiklikult. Vaatamist väärib ka São Francisco kirik 15.-16. sajandist, omapärase arhitektuuriga basiilika, mille kaunistustes võib märgata meresõitude sümboolikat. Kiriku üks osa, Luukabel on Évora tuntumaid vaatamisväärsusi. 17. sajandil kolme frantsiskaani munga algatusel inimluudega vooderdatud ruum edastab sõnumit inimelu kaduvuse ja hapruse kohta. Hinnanguliselt arvatakse seal olevat umbes 5000 inimese luud, mis on välja kaevatud kloostri kiriku ja teiste linna kirikute ja kalmistute haudadest. Évoras ka vaba aeg ning võimalus lõunasöögiks.

6. päev

Hommikusöök. Väljasõit Algarve mägipiirkonda. Võtame suuna Serra de Monchique mäeahelikule, mis kaitseb Algarvet põhja poolt, tagades seal maheda lõunamaise kliima. Tõustes aina kõrgemale, vallutame Algarve kõrgima tipu – Foia (902 m), millelt avanevad ilusa ilmaga suurepärased vaated ümbritsevatele nõlvadele kuni Portimão ja ookeanini välja. Siinses külastuskeskuses saame tutvuda Portugali käsitööga, eriti Algarve mägikülades valmistatuga. Võimalus kaasa osta ehteid, kudumeid, keraamikat, korgitamme tooteid, piirkonnale iseloomulikku maasikapuu jooki medronho’t ja palju muud. Külastame kaunis orus asuvat rahulikku mägikuurorti Caldas de Monchique, mis oma mineraalveeallikatega oli kuulus juba Rooma ajal. Täidame oma anumad mineraalveega ning proovime kohalikke maitseid. Tagasiteel läbime põgusalt Algarve iidset pealinna Silves’it, et imetleda uhkelt linna kohal kõrguvat punasest kivist kindlust. Teeme peatuse Portugali rahvuslike monumentide nimestikku kantud Portugali risti juures, mille vanus ulatub 15. sajandisse.

7. päev

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Soovijatele väljasõit Algarve idarannikule (ettetellimisel, lisatasu eest). Idapoolses osas on elu rahulikum. Siinsed väiksed külad oma valgekslubjatud ja filigraansete korstnatega majadega vahelduvad viinamarja- ja puuviljaistandustega, kus kasvavad granaadi-, apelsini ja mandlipuud. Teeme peatuse Olhao linnas, et põigata kalaturule, mis on Algarve suurim ja tuntum. Hommikuti on Atlandi ookeanist püütud värskete kalade rohkus muljetavaldav, lisaks sardiinidele võib lettidel näha ka kaheksajalga, kalmaari, raid, tuunikala ja haruldast süvaveekala – süsisaba. Edasi sõidame Algarve ühte ilusamasse linna Tavirasse, mis paikneb Gilão jõe kahel kaldal ning ulatub mereni välja. Mauride ajastu on jätnud suuresti oma jälje Tavira linna arhitektuurile, mis avaldub valgete hoonete, mauri stiilis uste ja katuste näol. Linna kõrgema koha peale ehitasid maurid kindluse, mida pärast rekonkistat hilisematel sajanditel ehitati ümber ja laiendati. Linnapilti ilmestavat Rooma silda ei loeta Rooma ajastust pärinevaks, vaid see dateeritakse 12. sajandisse mauride sillana. Taviras on rohkesti pühakodasid kaunite renessanssfassaadide ja pilkupüüdvate kellatornidega. Külastame väikest, kuid omanäolist Misericórdia kirikut, mille sinivalged azolejo paneelid kujutavad seitset vaimset ja ihulikku halastustegu. Päeva rosinaks on osasaamine Portugalile omasest muusikastiilist fadost: hubases saalis tutvustatakse video vahendusel fado ajalugu ja kuulsamaid esitajaid, järgneb fado live kontsert ning pakutakse portveini. Taviras ka vaba aeg ning võimalus lõunasöögiks.

8. päev

Hommikusöök. Vaba aeg supluseks. Võimalusel tutvume Algarve suurima linna Faroga. Transfeer lennujaama. Lend Faro-Tallinn kl 19.00-01.40. Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

REISI MAKSUMUS: 990 € (Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %) Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-Faro-Tallinn ja lennujaamamaksud
 • öömajad **** apartmenthotellis koos hommikusöökidega (2-sed toad)
 • kohalik buss ringreisiks
 • giid-reisijuht Rutt Rimmel ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8  AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Kindlasti soovitame ISE  teha tervisekindlustus ja  soovi korral ka reisitõrkekindlustus

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

LISATASU EEST (2018. a. seisuga, tellimine ja tasumine enne reisi,  )

 • kruiis koos edasi-tagasi transfeeriga sadamasse 41 €
 • väljasõit Evorasse 49 € (toimub, kui ette on tellinud vähemalt 20 soovijat)
 • väljasõit mägiküladesse 49 € (toimub, kui ette on tellinud vähemalt 20 soovijat)
  o Fado kontsert idaranniku ekskursioonil 8 €
 • ühene majutus 224 €.

Hotell Oceano Atlântico Apartamentos (4*) asub Portimão’s Atlandi ookeani kuldse liivaga rannikust 10 min kaugusel. Ka kuulus Praia da Rocha rand jääb jalutuskäigu kaugusele. Piki kaljut kulgev rannapromenaad viib rohkete söögikohtadega ja kuurordimeluga piirkonda, kus saab õhtuti aega veeta ja kohalikke roogi maitsta, samas hotelli ümbrus on mõnusalt vaikne. 15 min kaugusele jääb suur kaubanduskeskus. Tubades on palju ruumi (magamistuba eraldi), suur rõdu, konditsioneer, WC/dušš/vann, föön, satelliit TV, tasuta WiFi, söögitegemisvõimalused (pliit, ahi, mikrolaineahi), külmik koos sügavkülmaga, pesumasin, kuivatusrest. Hotellis on välibassein lamamistoolidega, samuti sisebassein, spaa, restoran, kohvik/baar.

 

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart.

 

Tšarterlend. Lendudel teenindab SmartLynx. Lennukisse on lubatud kaasa võtta 15 kg tasuta pagasit. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 45x35x20 cm ja kaaluga 5 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

 

INFO: E-post: gunnar@vilkokool.ee, või  mob 52 68031

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal (2018. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

São Lourenço kirik 2 €
Vaatamisväärsused Lagoses 5 €
Evora katedraal 3.50 €
Evora luukabel 4 € täisk, 3 € 6-12a ja pens
Fiesa 10 € täisk, 5 € 6-12a, -15% üle 65a
Misericordia kirik Taviras 2 €