Õppereis Lätimaale-Latgalesse: LÄTI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab  kõikidele huvilistele koolivaheajal, 28.-30. augustil  2020 reisifirma Tensi-Reisid  3-päevase õppereisi (buss) Lätimaale Latgalesse

Veel 2 vaba kohta!

LÄTI AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Latgale – kauni looduse ja multikultuurse ajalooga unustatud paik. Siniste järvede ja toonekurgede maa. Maa, mis uinunud kaunitari kombel äratamist ootab. Neljandik Lätimaast, meie vähetuntud naaber. Latgale on Läti ainus piirkond, mis võib uhkust tunda oma ikka veel laialdaselt kasutatava murde ja domineeriva religiooni katoliikluse üle. Keel ja religioon määravad suures osas latgallaste meelelaadi ja tugevad traditsioonid. Latgalet nimetatakse ka Siniste järvede maaks. Aglona, Krāslava ja Ezernieki vaheline ala on Lätis kõige järvederikkam.

1. PÄEV

Väljasõit Tallinnast 28. augustil 2020 kell. 06.00 Rahvusraamatukogu eest parklast ja kl. 09.00 Tartust Vanemuise alumisest parklast (Väljasõiduajad võivad muutuda, palun kontrollige)Alūksne Uus loss (Jaunā pils) ehitati inglise (Tudori) uusgooti stiilis aastatel 1860-1864 parun Alexander von Vietinghoffi tellimusel. Uus loss on üks silmapaistvamatest inglise neogooti stiilis arhitektuurimälestistest Lätis. Vietinghoffide suguvõsale kuulus loss kuni 1920. aasta maareformini. Lossi torni all vasakus nurgas on näha Vietinghoffide suguvõsa vappi. Lossi viimane omanik oli Alexander von Vietinghoff, kes võttis 1918. aastal Saksamaale naastes osa lossi sisustusest ja kunstiesemetest kaasa. Külastame lossis asuvat loodusmuuseumi. Sõit Rēzeknesse. Rēzekne esiasustus sai oletatavasti alguse 9.-13. sajandil, kui jõe kaldal asuvale kingule kerkis vanade latgalite linnus. Rēzeknet on esimest korda dokumentides mainitud 1285. aastal. Linna praegune nimi Rēzekne kinnitati 1920. aastal. 1991.a. sai Rēzeknest Latgale kultuuri- ja hariduskeskus, siin asub rooma-katoliku Rēzekne – Aglona diotsöösi piiskopi residents. Rēzekne on linn, kus elavad koos eri keeli rääkivad ja eri rahvustest inimesed. Lõunasöök Rēzekne hotelli restoranis. Linnaekskursioon bussiga ja jalgsi koos kohaliku giidiga. Näeme Gorsi`i, mis on esimene ja ainus akustiline kontserdisaal Lätis. Gorsis toimuvad kontserdid, teatrietendused, kunstinäitused, filmide linastused, seminarid ja konverentsid. Silmailu pakub ka Ida-Lätimaa loovteenuste keskus Zeimuls, mille arhitektuuriline projekt on eriline oma paljude kaldpindade ja erineva kujuga hooneosade poolest. Roheliste murumätastega kaetud katus on projekteeritud eri kaldega tasanditest. Tornid aga meenutavad läti rahvapärase ornamendiga kaunistatud pliiatseid. Öömaja Rezeknes ***hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Lūznava mõisa külastus, mille hoonestus ehitati välja 20. sajandi alguses. Mõisaloss on ehitatud 1905.-1911. aastal historismi stiilis ja juugendstiilis telliskividest ja lõhatud kividest. Kaasajal majandab lossi Lūznava põhikool. Lūznava mõisa ümbritseb 23,7 hektari suurune maastikupark tiigisüsteemiga, kus S. Kerbedzi ajal oli kalakasvandus Sõit Aglonasse, mis on suurimatest Balti katoliikluse keskustest, Läti katoliiklaste vaimne keskus ja maailma mastaabis pühapaik. Igal aastal Püha Neitsi Maarja taevaminemispühal, 15. augustil, koguneb Aglona basiilikasse tuhandeid palverändureid kogu Euroopast. Aglona basiilika on ehitatud hilisbarokkstiilis ning seda kaunistavad kaks umbes 60 meetri kõrgust torni. Basiilika ristvõlvid, kaared ja sambad on rikkalikult dekoreeritud rokokoostiilis kaunistustega. Sisustus on 18. sajandist ja kõrvalaltarid 19. sajandi algusest. Ilusa ilma korral supluspeatus Cirišsi järve ääres. Külastame Aglona leivamuuseumit, kus külastajaid võtab vastu perenaine latgalite rahvalaulude ja latgalite kõnes. Muuseum on valgustatud küünaldega, laual savinõudes aurab taimetee, linasel laudlinal lõhnab rukkileib. Vestlus algab rukkitera äratundmisega ning maitsmisega. Lõunasöök leivamuuseumis. Sõit Läti Vabariigi suuruselt teise linna Daugavpilsi, mis sai linnaõigused 1582. aastal, kuigi seda kasutati kaubanduslikuks ja sõjaliseks otstarbeks juba palju varem. Linna nime muudeti sajandite vältel korduvalt, kuni 1920. aastal sai sellest Daugavpils, nagu me tunneme seda täna. Ajalugu on jätnud oma jälje Daugavpilsi arhitektuurile, kirjule elanikkonnale ja kultuurile. Külastame Daugavpilsi kindlust, mis asub endises linnasüdames, vaid kaks kilomeetrit praegusest keskusest. Daugavpilsi kindlus kujunes ideaalseks kaitstud linnaks, praeguseks on kindlusest saanud linn linnas – kümne laia tänava, 80 ehitise, haljasala ja platsiga. Väina jõe mõlemal kaldal asuva kindluse kogupind on rohkem kui kaks ruutkilomeetrit. Kindluse alal olevas 18 kortermajas on ametlikult registreeritud 1200 elanikku. Kindluses asub ka Daugavpilsis sündinud üle maailma tuntud kunstniku Mark Rothko kunstikeskus. Tutvume Kirikumäega – koht, kus asetsevad kõrvuti nelja usulahu jumalakojad: Martin Lutheri katedraal, Jumalaema Rooma-Katoliku kirik, Pühade Märtrite Borissi ja Glebi õigeusukatedraal, Ülestõusu, Jumalaema sünni ja Daugavpilsi prelaadi Nikolai kirik. Sealsamas linna keskel asub juutide sünagoog – Kadiši palvekoda. Öömaja Daugavpilsis ***hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Sõit Livanisse. Külastame Latgale kunsti- ja käsitöökeskuses asuvat klaasivabrikumuuseumit. Umbes 3000 unikaalset klaasist kunstiteost, mis on valminud rohkem kui 100 aasta jooksul, alates lihtsa vormiga pudelitest, mida toodeti vabriku tegevuse algusajal, kuni disainiliselt keeruliste meistriteosteni. Keskuse ruumides on klaasimuuseumile antud lai ja valge kaasaaegselt sisustatud ruum. See võimaldab iga eksponaati paremini vaadata ja mitmekesise värvigamma koosmängust rõõmu tunda. Peatus 23 000 elanikuga Jekabpilsis, mida poolitab Daugava jõgi. Linn on aja jooksul laienenud ning 1962. aastal liitnud endaga Daugava jõe paremal kaldal asunud 1237. aastal asutatud Krustpilsi linna, samuti aastal 1899 tekkinud Zīlāni asula. Vaba aeg lõunatamiseksKrustpilsi linnuse puhul on tegemist riikliku tähtsusega arhitektuurimälestisega, kuna see on üks vähestest Läti keskaegsetest kivilinnustest, mis on tänapäevani säilinud enam-vähem tolleaegses mahus ja üldilmega, ehkki erinevatel ehitusperioodidel tugevalt ümberehitatuna. Ka mõned vallikraavide asukohad on aimatavad. Ainult oletatavast eeslinnusest pole jälgi säilinud. Ühes esimese korruse toas on säilinud seinamaaling, millel on von Korffide ja von Rosenite vapid. Sõit Tartu-Paide-Tallinn.

 

REISI MAKSUMUS: 235 € (Kui ühest asutusest/perest  2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %) Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

  • öömaja ***hotellides koos hommikusöökidega,
  • mugavustega buss,
  • eestikeelne giid-reisijuht Raja Viira ja eestikeelsed ekskursioonid,
  • kohalik giid Rēzeknes
  • Väljastame koolitustõendi (8  AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
  • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

NB! Palun ISE  teha tervisekindlustus ja  soovi korral ka reisitõrkekindlustus või  kaasa võtta Euroopa Ravikindlustuskaart

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi):

  • lõunasöök Rēzekne hotelli restoranis 13 €,
  • Aglona leivamuuseumi külastus koos lõunasöögiga 14 €,
  • ühene majutus 39 €.

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, ujumisriided ja rätik.

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Soovijatel palun registreerida veel kuni 26. august: E-post: gunnar@vilkokool.ee või  mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2019. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Täiskasvanu Seenior / Õpilane
Lūznava mõis 1.50 € 1 €
Aglona basiilika annetus
Daugavpilsi kindlus 8 € 4 €
Livani klaasimuuseum 3 € 1.50 €
Alūksne lossi loodusmuuseum 2.20 €
Kruntspilsi linnus 2 € 1.50 €