Õppereis Kesk-Norrasse: NORRA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ  vahendab kõikidele huvilistele  6.-12. augustil 2021  reisifirma Tensi Reisid  7-päevase reisi (laev, buss) Kesk- Norrassse ja Bergenisse (8 AT)

NORRA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 5 vaba kohta!
Norra – fantastiline loodus, kõrged lumised mäetipud, liustikud, kohisevad kosed, rohekassinised fjordid. Vøringsfossen – Norra kõige ilusam kosk. Bergen – võluv vana hansalinn. Pealinn Oslo – Vigelandi park, „Frami” muuseum.

1. PÄEV

Väljasõit Tartust kl 14.00 Vanemuise alumisest parklast Tallinlastega kohtume sadamas kl 17.00 D-terminali ees parklas meie bussi juures. Tallinki luksuslaev väljub Stockholmi kl 18.00 (NB! Väljasõiduajad võivad muutuda juhul kui laevade väljumisajad muutuvad. Palun kontrollige). Laeval meelelahutusprogramm, õnnitleme sünnipäevalisi, laulame karaoket ja tantsime hea tantsumuusika saatel, hoogsad võistlused panevad kaasa elama ja meeleolukas keskööshow teeb tuju heaks, ilusa ilma puhul saab laevatekil nautida merre loojuvat päikest. Võimalus süüa õhtusööki (lisatasu eest). Ööbimine B-klassi 4-ses kajutis.

2. PÄEV

Rikkalik hommikusöök laeval. Kl 10.15 saabume Stockholmi, mida kutsutakse ka Põhjamaade Veneetsiaks. Sõit läbi Rootsi, Norra. Jõuame Oslosse, teeme peatuse Bjørviki lahe kaldal asuva uhke Ooperimaja juures ning jalutame selle valgel graniitkatusel. Jalutuskäik Oslo suurimas pargis – Vigelandis. Siin asuvad 212 kunstnik Gustav Vigelandi skulptuuri, mis kujutavad inimsugu kõikvõimalikes vormides. 17 m kõrgune Monoliit on pargi kõrgeim punkt. Kujud, lilled ja purskkaevud moodustavad harmoonilise koosluse. Päeva lõpuks sõidame Holmenkollenisse. Iga-aastaste Holmenkolleni sõitude ja suusahüppevõistluste areen on Norra suurim turismimagnet. 14 korda ümber ehitatud hüppemäge peeti pikki aastaid põhjamaise suusaspordi keskuseks. Imetleme kaunist vaadet Oslole. Öömaja ***Scandic hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Linnaekskursioon. Norra kuulsaim ja elavaim peatänav on Karl Johans Gate. Siin asub Norra uhke parlamendihoone – Stortinget, klassitsistlikus stiilis ülikool, barokne rahvusteater – norra draama pealava. Kesklinna kohal mäel asetsev Kuningaloss on tänava pilkupüüdvamaks magnetiks. Ja selle ees seisab kuningapalee ehitaja kuningas Karl Johani ratsamonument. Raekoja hoone avati linna 900. aastapäeva tähistamiseks. Selle rikkalikult dekoreeritud raesaalis antakse igal aastal detsembris üle Nobeli rahupreemiat. Sõidame laevaga muuseumide saarele Bygdøyale, nautides moodsat ja rahvarohket Akerbrygge kaipealset mere poolt. Bygdøy poolsaar on linna valikmuuseumite asukohaks. Külastame neist ,,Frami” muuseumi. Ükski teine alus maailmas pole olnud kaugemal põhjas või lõunas kui polaarlaev Fram. Soovijad võivad valida Frami muuseumi asemele ka Kon-Tiki muuseumi. Siin asub samanimeline balsapuust parv, millega Thor Heyerdahl purjetas üle Vaikse ookeani. Lisaks ka papüüruslaev Ra II. Sõidame linnast välja ja jõuame õhtuks Fagernesi, kus külastame Valdresi vabaõhumuuseumi. Nüüd saame vastukaaluks pealinna melule jalutada looduses vanade talumajade vahel, tutvuda Norra taluarhitektuuriga ja näha kohalikke rahvariideid. Soovijatele õhtusöök hotellis (lisatasu eest, ettetellimisel). Ööbime fjordi ääres asuvas ***Scandic hotellis (2-sed toad).

4. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Alustame teekonda läänerannikule. Flåm on väike armas mägiküla, kuhu randuvad hiigelsuured kruiisilaevad, mis seilavad sinna mööda Norra pikimat fjordi – Sognefjordi. Naudime meiegi fjordisõitu Flåmist Gudvangenisse. Jätkame teekonda bussiga ja teeme vahepeatuse astmelise Tvinde kose juures. Vossi ümbruse kaunis maastik meelitab külastajaid aastaringi. See siin on Fjordide Norra süda. Vossi 13. saj. interjööriga gooti kirik jäi ainsana terveks, kui sakslased linna maatasa pommitasid. Seitsme mäe vahel asuv võluv vana hansalinn Bergen nimetab ennast fjordide väravaks. Jalutame Bryggeni kaipealsel, mis on linna tähtsamaid vaatamisväärsusi. Vana ja uus arhitektuur on põnevaks taustaks rahvarohketele tänavatele ja kaide saginale. See linnaosa kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Fløyeni köisraudtee viib meid 320 m kõrgusele mäkke – naudime vaadet linnale ka ülaltpoolt. Külastame kuulsat Bergeni kalaturgu – ühte linna visiitkaartidest. Sõidame öömajja. Öömaja ****Scandic hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Lühike bussisõit Troldhaugenisse. Edvard Griegi ja tema abikaasa Nina endine kodu paikneb kaunil neemel Nordåsvanneti ääres. Siin asub ka väike erakla, kus küpses palju Griegi mõjukaid heliteoseid. Koopas järve kaldal on Griegi ja tema abikaasa viimne puhkepaik. Sõidame Bergenist välja ja teeme peatuse Steinsdali kose juures. Selle kose taha saab end ära peita ja vee langemist hoopis tagantpoolt vaadata. Norra pikk kitsas lääneosa Vestlandet on fjordidemaa. Siin ülistab iga linn oma sügavat selget veeriba, mis lõikub läbi mäeahelike. Sõidame mööda Hardangerfjordi kallast ja ületame Eidfjordi 2013. a. avatud silla. Maastik fjordi ümber on lummav. Liustikud ja jõed on uuristanud mäekülgedesse peaaegu vertikaalseid orge. Bjoreio jõgi voolab läbi jääajal tekkinud võimsa püstloodis kaljuseintega Måbødaleni oru Vøringfossenisse. See on Norra kauneim kosk – 182 m vabalangemist ohtlikku kuristikku. Kose juures asuvas kohvikus pakutakse lõunaks imehead kalasuppi (lisatasu eest). Jätkame teekonda ja möödume peagi Syseni tammist, kust on näha Norra kuues liustik Hardangerjøkulen. Sõidame mööda mägiteid, järsukurviline tõus platoole. Seejärel ületame Euroopa suurima kõrgmäestikuplatoo – Hardangervidda, kus tee kõige kõrgem punkt ületab 1400 m kõrguse. Mägijärved ja onnikesed mägedes. Keskmine norralane üritab endale hankida puhkuseks majakese mägedes, neid pidavat olema igal kolmandal norralasel. Platool sõites saab nendest mägionnidest päris hea ülevaate. Teel näeme ka saami onne. Platool teeme peatuse, et karget mägiõhku hingata ja mägijärve äärde oma kaitsetroll ehitada. Torpos peatume 12.sajandist pärit püstpalkkiriku juures. Sõit ööbimispaika Hønefossi linna, mille keskel kohiseb võimas Hønefossi kosk ning jalutuskäigu kaugusel on uus moodne kirik 2017.aastast. Soovijatele õhtusöök hotellis (lisatasu eest, ettetellimisel). Öömaja ***Scandic hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök rootsi lauas. Sõit Stockholmi. Tallinki luksuslaev väljub Tallinnasse kl. 17.30. Võimalus süüa õhtusööki laeva restoranis (lisatasu eest). Laeva orkester mängib head tantsumuusikat poole ööni. Ööbimine B-klassi 4-ses kajutis.

7. PÄEV

Rikkalik hommikusöök laeval. Kl. 10.00 jõuame Tallinnasse D-terminali. Sõit Tartusse.

ÕPPEREISI MAKSUMUS : 820 € Kui ühest asutusest/ perest    2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4  osalejat (üks täiskajut), siis soodustus 3 %. Tasumine Vilko koolitusarve alusel. P.S. Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

  • laevapiletid
  • edasi-tagasi koht B-klassi 4-ses kajutis (4 inimest kajutis),
  • öömajad ***/****hotellides koos hommikusöökidega
  • Rikkalikud hommikusöögid laevas mõlemal suunal
  • mugavustega buss
 • eestikeelne norra keelt valdav giid-reisijuht Krista Suppi ja ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja  kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084)

NB! Palume ise  teha juurde ka  tervisekindlustus soovitavalt koos reisitõrke(covid)kindlustusega.

LISATASU EEST (2020 seisuga, tellimine ja tasumine enne reisi)

 • õhtusöök laevas (34 € täiskasvanu)
 • õhtusöök 3. päeval hotellis 25 €
 • õhtusöök 5. päeval hotellis 25 €
 • ühene majutus  160 €

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, mugavad riided ja matkajalanõud, tuulekindel jope, ujumisriided.

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

Registreerimine õppereisile  kuni 27. juuli E-post:   gunnar@vilkokool.ee,   mob 52 68 031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2020. a. andmetel):

Valdresi vabaõhumuuseum 100 NOK
Fløyeni köisraudtee (edasi-tagasi) 113 NOK, laps 4-15a 79 NOK
„Frami“ muuseum grupp al. 15 in 80 NOK; laps ja õpil. 50 NOK, pens. 80 NOK
„Kon-Tiki“ muuseum grupp al. 10 in 80 NOK; laps 6-15a 50 NOK, pens. 80 NOK
kalasupp 179 NOK
suveniiriks Norra Troll al. 120 NOK

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2020. a. kevade seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.