Õppereis Šotimaale (ka veidi Inglismaad): ŠOTIMAA  JA INGLISMAA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Viljandi Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab 29. juuni- 6. juulil 2022 kõikidele huvilistele reisifirma Tensi Reisid  8-päevase  õppereisi (lennuk, buss kohapeal)   Šotimaale (ja veidi Inglismaad)

ŠOTIMAA  JA INGLISMAA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 1 vaba koht!

Šotimaale mõeldes kerkivad kõigepealt silme ette paksudes ruudulistes volditud seelikutes ehk kiltides mehed, marssimas torupillimuusika saatel. Meenuvad kuninganna Mary Stuart, kirjanikud Walter Scott ja Robert Burns. Kanarbikust lillatavad mäed, kiirevoolulised ojad ning romantilised külakesed nende vahel, lambakarjad ja karvased lehmad, mägises ja metsikus piirkonnas kaljude kohal hõljuvad kotkad – see on igapäevane kontrastidest tulvil Šotimaa. Geoloogilised protsessid on andnud sellele paigale tuhandeid sobivaid kohti kindluslosside rajamiseks, et sealsed rahvad saaksid end ja oma maad sissetungijate vastu kaitsta. Neist sajad on säilinud ja tänapäeval on need romantilised paigad oma suurte parkide ja kaunite aedadega.

1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul oleva kassa juures kl 04.15. Lend Tallinn-Helsingi kl 06.00-06.35, Helsingi-Edinburgh kl 08.25-09.15 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi). Sõidame lennujaamast linna. Külastame järskude seintega kaljurünkal asuvat vallutamatut kindluslossi, mis kuulub linna vanimate ja suurejoonelisemate ehitiste hulka. Tegemist on linna tähtsaima vaatamisväärsusega, mille hästi restaureeritud muuseumiosa annab põhjaliku ülevaate Šotimaa kuninglikust ajaloost. Edinburghi loss rajati 11. saj ning sellest ajast on säilinud St. Margareti kabel. Kaitsekompleksi müürid on sajandite jooksul näinud palju tähtsaid ajaloosündmusi, elanud üle mitmeid piiramisi, purustusi, ümberehitusi ja laiendamisi. Siin sünnitas Mary Stuart tulevase ühendatud Šotimaa ja Inglismaa kuninga James I, kelle lahkumisel Inglismaale peideti ja müüriti Šoti kuninglikud regaalid nn. Kroonituppa. Alles 111 aastat hiljem võeti need välja ja tänapäeval saame neid näha täies hiilguses kindluse muuseumis. Majutus hotelli. Puhkus ja vaba aega õhtupoolikul. Majutus järgnevad 2 ööd Edinburghi hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Veedame terve päeva Edinburgh’is. Šotimaa kõikidest linnadest õhkub ajalugu. Edinburgh võib aga kiidelda ühe parima esmamuljega, mida saabunud külalisele saab jätta: sakilised lossimüürid, rohelusse uppuvad aiad… Tänapäeva Edinburgh on suursugune, kargelt kaunis, puhas ja ootamatult rahulik põhjamaine linn. Seda suurepäraste keskaegsete ja George’i stiilis kvartalitega linna peetakse Euroopa üheks ilusamaks pealinnaks. Külastame Šoti Rahvusmuuseumit (see on tasuta). Šoti rahvusmuuseumi katuseterrassilt avaneb panoraamvaade vanalinnale. Ajalooline peatänav Royal Mile lõpeb barokkstiilis Holyrood’i paleega. Kunagine Mary Stuarti kodu on tänapäeval kuninganna ametlik residents Šotimaal. Vanalinna peatänavalt leiame veel St. Giles’i peakatedraali ja majesteetliku Parlamendihoone, mida ka külastame. Edinburgh’i vanalinn on kantud UNESCO maailmapärandi hulka. Vaatame Princes’s Street’i aedu, kus asub maailma vanim lillekell. Vaba aeg linnas.

3. PÄEV

Hommikusöök. Šotimaalt leiab üle 3000 lossi. Neid on siia ehitanud nii vanad šoti klannid kui nende vihavaenlased inglased. Igal lossil on oma ainulaadne lugu, mille algus jääb sageli hämarasse keskaega. Ajalooline Scone loss on viietärni turismiobjekt Šotimaal. Ehitatud George’i gooti stiilis. Lossi ajalugu on segunenud müütide ja legendidega. Alates 9. sajandist oli see koht Šoti kuningate kroonimispaigaks ja siin asus ka kuulus Scone kroonimiskivi. 19.sajandil, enne kuninganna Victoria ja Alberti külaskäiku, toimusid lossis suured ümberehitused. Lossi ümbritsevad ilusad aiad. Grampiani mägedes ootab meid viskitehas (ettetellimisel, lisatasu eest) ja seejärel Šotimaa kuulsaim eravaldus – Blairi loss, mille vanimad osad pärinevad juba 13. saj lõpust. Praegusest lossist on külastajatele avatud üle 30 rikkalikult kaunistatud ja möbleeritud toa, kus näeme 18. saj levinud Georgide ajastu stiili parimaid näiteid. Lossi aias kasvavad Briti kõige kõrgemad puud ning kahe järve vahel laiub Heraklese aed. Blairi loss on olnud Athollide pere koduks juba 700 aastat. Tänane Atholli hertsog ja hertsoginna elavad küll Lõuna-Aafrika Vabariigis, kuid külastavad oma valdusi kord aastas ”Mägilaste paraadi” ajal. Suundume Mägismaa pealinna Invernessi. See Nessi jõe kaldal asuv ülikoolilinn on Suurbritannia põhjapoolseim ja Euroopas üks kiiremini kasvavaid linnu. Öömaja Invernessi lähedal mõisahotellis (2-sed toad). Õhtusöök (hinna sees).

4. PÄEV

Hommikusöök. Päev jätkub Šotimaa mägismaal. Võimsad orud põhjas sillerdavate veesilmadega teevad Mägismaa üheks kaunimaks maastikuks Euroopas. Tõeliselt metsiku looduse kants on eriti ilus juuli lõpus ja augustis kanarbiku õitsemise ajal kui mäekülgi katab lilla vaip. Sõit piki Loch Nessi järve Nessi külastajakeskuses Drumnadrochitis on igaühel võimalus end Nessie’ga pildistada.Läheduses asuvad ka Šoti ühe enim pildistatud kindluse, Urquharti lossi, varemed. Järgmine peatus on Fort Augustuses, et vaadata oma silmaga Caledonia kanali lüüse. 19. saj. valminud kanal ühendab Šotimaa ida- ja läänerannikut. 29 lüüsi võimaldavad laevadel pääseda Fort Williamist Inverrnessi. Poolel teel nende kahe linna vahel on Fort Augustuse küla, mis sai oma nime siia 18. saj. peale jakobiitide ülestõusu ehitatud kindluse järgi. Fort Williami juures sõidame funikulööriga Aonach Mór’i vaateplatvormile, kus soovijad saavad teha väikse matka mööda vanu teeradasid. Šotlased on uhked, et just nende maal asub Suurbritannia kõrgeim mägi, vulkaanilist päritolu ja väga vana Ben Nevis (1343 m). Vaateplatvormilt avanebki parim vaade nii Ben Nevisele kui ka ümbruskonna kaunile loodusele. Lõunasöögipaus. Jätkame teekonda Šotimaal läbi siinse kaunima mäekuru Glen Coe. Selles dramaatilises orus ühinevad ajalugu ja kaunid vaated. Edasi sõidame läbi Trossachsi rahvuspargi ja piki Suurbritannia suurima mageveejärve Loch Lomondi kallast ning teeme peatuse maaliliste majakestega Lussi külakeses. Taustal kõrguvad Munro mäeahelikku jääva Ben Lomondi nõlvad. Jõuame Šotimaa suurimasse linna Glasgow’sse. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök. Glasgow parke ja väljakuid kaunistavad maalilised lillepeenrad. Imetleme väljast keskaegset katedraali, mille sõjast puutumata vitraažaknad on ühed Briti imposantsemad. Külastame linna vanimat maja, keskajast säilinud Provand’s House’i ja St Mungo maailmakultuuride muuseumi (tasuta). Teekond jätkub. Šotimaa ja Inglismaa piiril asub vana pulma- ja sepaküla Gretna Green. Tänapäeval tuntud oma suveniiripoekeste ja skulptuuridega, on see küla sajandeid olnud salajaste abielude sõlmimise paik. Lõunasöögipaus. Edasi jätkub teekond Inglismaal. Kauni loodusega Lake District on tuntud oma arvukate järvede, kaljuküngaste, vanade kiviaedade ja lammaste poolest. Tegemist on kauneima rahvuspargiga Inglismaal, mille kunagi kirjutasid kuulsaks Järvepoeedid ning Beatrix Potter. Teeme laevasõidu Windermere järvel. Ööbima sõidame Carlisle’sse. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök. Nüüd suundume idaranniku Kuulus Hadrianuse vall, mille lasi rajada Rooma keiser Hadrianus, et kaitsta impeeriumi piire šoti hõimude kallaletungide eest. Suurbritannia idarannikult läänerannikule ulatuva 151 km pikkuse valli ehitamist alustati 122 aastal pKr ja viimastel aastakümnetel on selle juures toimunud mitmeid väljakaevamisi. Briti arheoloogid leidsid valli juures tehtud väljakaevamistel roomlaste 25 õhukestel, tänapäeva postkaarte meenutavatel puittahvlitel kirja, mis pärinevad valli ehitamise eelsest ajast, ajavahemikust 85 – 92 pKr. Tänase päevani on Hadrianuse vallist võrdlemisi palju säilinud, eriti keskmine osa, mis asub kõrgendikel. Hadrianuse vall on parim näide Rooma kunagisest võimust Britannias. Seal on ka Vindolanda muuseum, mida külastame. Vindolanda oli Rooma abikindlus Põhja-Inglismaal Hadrianuse müürist veidi lõuna pool. Arheoloogilised väljakaevamised näitavad, et see oli Rooma okupatsiooni all umbes 85 aastast 370 aastani. Edasi liigume Jedburgi, kus asuvad suurejoonelised kloostrivaremed, mis on segu romaani ja vara-gooti arhitektuurist ning annavad parima ettekujutuse šotlaste kloostritest. Külastajakeskus tutvustab augustiinuse munkade elu. Aeg lõunasöögiks. Sõidame Edinburgh. Jalutuskäik õhtuses linnas. Majutus järgnevad 2 ööd Edinburghi hotellis (2-sed toad).

7. PÄEV

Hommikusöök. Lennundusmuuseumi külastus. Siin on võimalik tutvuda kõigega, mida sellel ajaloolisel lennuväljal pakutakse, alates vanadest lennumasinatest kuni šoti Concordini. Seejärel sõidame vaatama müstilist Rosslyni kabelit, mis on ühe suurima keskaegse müsteeriumi arvatav sõlmpunkt. Sümbolistlike reljeefidega kaetud imelise kabeli igal kivinikerdisel ja sambal on mitmetähenduslik sisu. Kuhu kadus templirüütlite varandus ja Püha Graal? Miks just siia, jumalast mahajäetud vaesesse kohta, rajati hirmkallis templirüütlite sümboleid täis sakraalehitis? Üle maailma raamatute ja filmidega tuntust kogunud Rosslyn on oma kuulsust väärt. Siinsed seinamaalid ja kaunistused on ainulaadsed terves Euroopas. Seintelt ja lagedelt leiab viiteid nii piiblile, vabamüürlastele, paganausulistele kui ka Templirüütlite Ordule. Tagasi Edinburghi.

8. PÄEV

Hommikusöök. Soovijad saavad külastada Hollyroodi paleed või minna botaanikaaeda või veeta aega mõnes muuseumis. Sõit lennujaama. Lend Edinburgh-Helsingi kl 18.00-22.35; Helsingi-Tallinn kl 23.45-00.20. (NB! Kohalikud ajad)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

ÕPPEREISI MAKSUMUS:  1530 € Kui ühest asutusest/perest   2 osalejat, siis  2 % soodustust. Tasumine Koolituskeskus Vilko MÜ  arve alusel. P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

Hinna sees:

 • Lennupiletid Tallinn-Edinburgh-Tallinn
 • Lennujaamamaksud 131 € (07.09.2021 seisuga, võivad muutuda),
 • Mugavustega  buss kohapeal
 • Öömajad hotellides 2-kohalistes tubades  koos hommikusöökidega
 • õhtusöök mõisahotellis
 • Eestikeelne giid-reisijuht Reet Sõrra ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus:  reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

Palume kindlasti  ise teha  tervisekindlustus ja soovitavalt ka reisitõrkekindlustus

 

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi):

 • viikingimuuseum Yorvik 10 € täisk; 8 € üliõpil ja pens 60+; 7 € 5-16a
 • Arley loss ja aed 12 €
 • viskitehas 9 €
 • ühene majutus u 320 €.

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass, elektriliste aparaatide kasutamiseks adapter (kolm haru, saab osta kohapealt).

12.08.2021 seisuga on Šotimaa-Inglismaa reisil vajalik negatiivse tulemusega COVID-19 test.

Lendudel teenindab Finnair. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 56×45×25cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://transpordiamet.ee/ohutus-ja-jarelevalve/reisimine/mida-ei-tohi-lennureisile-kaasa-votta

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele!

 

Registreerimine õppereisile  kuni 8. mai  E-post:   gunnar@vilkokool.ee  või  mob 52 68 031

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2021. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

täiskasvanu pens al 60a/(üli) õpilane alla 16a
Edinburghi kindlus £18.50 £15 £11.50
Hollyroodi palee £16.50 £14 £10.50
Blairi loss ja aed £15 £12.75 £9
Scone loss ja aiad £20 £20 £13
Aonach Mor’i vaateplatvorm £22 £18.50 £12.50
Gretna Greeni muuseum £4.40 £3.50
Laevasõit Windermere järvel £10 £10 £5
Hadrianuse valli muuseum £8.30 £7.80 £4.75
Jedburgi kloostri varemed £3 £2.50
Lennundusmuuseum täpsustamisel
Rosslyni kabel £9.50 £7.50 tasuta

Lõunasöögid orienteeruvalt

 

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2021. a seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.

£8-12