Õppereis Soome ja Turu saarestikku: SOOME AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Viljandi Koolituskeskus Vilko MTÜ  vahendab kõikidele huvilistele 13.- 15. juunil 2024  reisifirma Tensi Reisid  3-päevase reisi (laev, buss) Soome ja Turu saaresikku (8 AT)

 

SOOME AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

 Müüdud- reg. ootelehele!

Üks võimalustest, kuidas puhkuse ajal lahedalt aega veeta, on üritada välja valida maailma kauneima saarestiku põnevaim saar! Saarestikupiirkonna värvikas ajalugu ja kultuur pakuvad huvitavaid reisimisvõimalusi ja toredaid sündmusi otse loodusimede keskel! Turu saarestik oma 20 000 saare ja laiuga on täiesti unikaalne piirkond maailmas. Maal ja merel keerlev Suur ringtee ühendab saared omavahel pärlikeeks, mis pakub suurepärase võimaluse saarestikuga tutvumiseks. Mereavaruse ja mandri vahel asuva saarestiku uskumatult kaunis ja imeline loodus ei jäta kedagi külmaks!

1. PÄEV

Väljasõit Tartust kl. 03.30 Vanemuise alumisest parklast, tallinlastega kohtume sadamas A-terminali ees parklas 06.00 meie bussi juures. Viking XPRS kl. 7.00-09.30 Helsingisse (NB! Väljasõiduajad võivad muutuda juhul kui laevade väljumisajad muutuvad. Palun kontrollige). Külastame põneva raua- ja terasetootmise ajalooga Dalsbruk asulat Turu saarestiku lõunaosas Kimitoöni saarel. Dalsbruki ümbruses leidub rohkesti metsa ja kärestikulisi jõgesid, mis muutsid paiga rauatöötlusele sobivaks. 11 uhket räbutellistest puusöevalmistusahju Dalsbruki rannal kujutavad endast Euroopa suurimat taolist kompleksi, mis moodustavad võluva ansambli eri aastakümnetest pärit tööliselamute ja villadega ning jahisadama ümbruse suvise meluga. Külastame Dalsbruki tööstusmuuseumi, kus muuhulgas uudistame kunagiste tööliste elamuid ja renoveeritud kõrgsulatusahju, kuuleme rauatöötlusajaloost ja tänapäeva ettevõtmistest. Kiikame sisse ka vanas malmivalukojas tegutseva klaassepa juurde. Soovijatele ühine bufeelõuna (ettetellimisel, lisatasu eest), mille menüüs on kohalikust toorainest kalaroad. Sõidame Söderlångviki mõisa, Amos Andersoni kunagisse suveresidentsi. Amos Anderson oli suure kunsti- ja kultuurihuviga edukas ärimees, ajakirjandusmagnaat ja poliitik, kellest kujunes Soome üks heldemaid metseene. Teeme ringkäigu hiljuti renoveeritud uhkes, säravvalges kuues sammaste ja balustraadidega ehitud mõisahoones, kus saame muuhulgas tutvuda Amos Andersoni erakunstikogust pärit väljapanekuga Soome 20. sajandi esimese poole kunstnike loomingust. 1930ndatest aastatest inspireeritud interjööri kuulub ka puhkenurk, mis oli algselt kujundatud hoopis Soome kuningaks saama pidanud Hesseni printsile Friedrich Karlile ning kõrvalhoonet kaunistavad Helsingi Rootsi Teatri algupärasest fassaadist pärit naisekujulised sambad. Suundume Turu saarestiku „pealinna“. Parainen on ainuke linn Soomes, mis on kõikjalt veega ümbritsetud. Linnake asub kakskeelses regioonis, kus rootsi- ja soomekeelne elanikkond on koos rajanud rikkaliku kultuurimaastiku ja -pärandi. Teeme mõnusa jalutuskäigu kesklinnas. Siinsete väikeste armsate puumajakeste keskelt leiame sellisegi, kus 1907 varjas end keegi dr. Müller (Lenin!), kes ei joonud viina. Tutvume Soome suurima paekivikaevandusega, mille algusaeg ulatub 1898. aastasse. Vaatetasandikult avaneb meile pigem säravvalge marmorlehter, millel sügavust 250 m. Selle põhjas korraldati aastaid tagasi uhke kontsert, mida kuulas üle 10 000 inimese, esines Soomeski armastatud Tom Jones. Õhtu lõpetame veinitalus, mis alustas oma tegevust juba 1996. aastal. Veinitalus valmistatakse marja- ja puuviljaveine ning likööre. Võimalus degusteerida veine. Majutus 2 järgnevat ööd Turu kesklinnas ***hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Teepikendusena toimivaid praame appi võttes suundume läbi Paraineni ja Nauvo Korppole. Saarestikuküla Korppoo oma uhke kivikirikuga. Galtbyst sõidame praamiga Houtskärile (ülesõit kestab 30 min). Houtskär on väike ja idülliline paik saarestikus, kus turiste lahkelt vastu võetakse. Külastame Saarestikumuuseumi ja kaunist Püha Maria puukirikut. Jätkame teekonda praamiga ning jõuame Iniöle. Iniö uhkuseks on printsess Sophia Wilhelminale pühendatud maakivikirik, mille valmimiseks 1801 koguti raha nii Rootsi kui Soome aladelt. Jõuame Kustavisse, mis on kuulus oma mitmekülgse käsitöö poolest. Pisikeses käsitöökülas tegutseb keraamikatöökoda, on väikesed poekesed tekstiilide, klaaside ja klaasimaalidega. Armsas kohvikus kosutame end tassikese kohvi ja munkkiga. Jätkame teekonda AskaisesseLouhisaari mõisasse. Oleme jõudnud Soome marssali Mannerheimi sünnikoju. Suures pargis asuv viiekorruseline kelpkatusega hoone on ehitatud 17. sajandi lõpul. See kuulus aristokraatlikule, ent kurikuulsale Flemingite suguvõsale. 19. sajandi esimesel poolel omandasid mõisa Saksamaalt pärit Mannerheimid. Seal sündis ja veetis lapsepõlve tulevane tsaariarmee kindralleitnant, pikaaegne Soome sõjaväe ülemjuhataja ja hilisem president marssal Carl Gustaf Emil Mannerheim. Loss on pääsenud põlemisest ja rüüstamisest ning originaalilähedaselt restaureeritud. Teise korruse tubades on säilinud sisustus marssali noorusajast, kolmandal korrusel on 17. sajandi stiilis vapustavad laemaalingud. Tagasisõit Turusse. Öömaja samas hotellis.

3. PÄEV

Hommikusöök. Ülikoolilinn Turu on kunsti, kultuuri ja ajaloo linn, aastal 2011 oli ta Euroopa kultuuripealinn. Turu toomkirik on Soome luteriusu peakirik ja ühtlasi Soome rahvuspühamu. Turu kindluse ajalugu sai alguse 1280-ndatel aastatel, oma hiilgeaegu elas kindlus 16. sajandi keskpaiku. Külastame Soome ühte põnevamat vabaõhumuuseumi, enne Turu linna suurpõlengut kujunenud käsitööliste elurajooni Luostarinmäel. Teekond jätkub võluva vanalinnaga suvituslinna Naantalisse. Päikeselinn Naantali on lummav segu merest, saarestikust, puumajadega ääristatud tänavatest, rikkast kultuuriloost. Vana Naantali peatänavaks on Mannerheimi tänav, kust leiab hulgaliselt kohvikuid, kunstigaleriisid, vanavarapoode ja armsaid poekesi. Mõningaid maju on mainitud juba 16. sajandil. Naantali kloostrikiriku künkalt paistab ka Soome presidendi suveresidents, arhitekt Lars Soncki kavandatud ja kujundatud 1916. a. valminud uhke graniitloss. Lohja on Lohjanjärvi läheduses paiknev linnake, mille pärliks on haruldaselt terviklike keskaegsete joonistega kaunistatud Püha Laurentsiuse kirik. Lohja sümboliks on punapõskne õun, kuna see paik on Mandri-Soome põhjapoolseim õunapuude kasvuala. Tagasisõit Helsingisse. Kiirlaev Viking XPRS kl. 20.30-23.00 Tallinnasse A-terminali. Sõit Tartusse.

ÕPPEREISI MAKSUMUS : 510 € Kui ühest asutusest/ perest    2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui osalejaid vähemalt  4, siis soodustus 3 %.  Tasumine Vilko koolitusarve alusel. P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

  • laevapiletid Tallinn-Helsingi-Tallinn
  • Turu saarte praamipiletid
  • öömajad ***  hotellis koos hommikusöökidega (2-sed toad)
  • mugavustega buss
  • eestikeelne giid-reisijuht Kristi Ots ja ekskursioonid
  • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
  • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084)

 

NB! Palume ise juurde teha tervisekindlustus koos reisitõrkekindlustusega.

LISATASU EEST (2023. a. seisuga tellimine ja tasumine enne reisi):

  • bufeelõuna Dalsbrukis …..€,
  • lõunasöök teisel päeval saarestikus 15 €,
  • ühene majutus 74 €.

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, ujumisriided ja rannarätik, lugemist vm ajaviidet praamisõitudeks, mugavad jalatsid metsas ja kaljudel matkamiseks ning soovi korral toitu lõuna- ja õhtusöökideks.

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele kohtadele.

 

Registreerimine õppereisile kuni kohti jätkub E-post:   gunnar@vilkokool.ee,   mob 52 68 031

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2023. a. andmetel):

Dalsbruki muuseum 3 €
Mannerheimi mõis 15 €
Veinitalu, degusteerimine 16 €
Saarestikumuuseum 5 €
Turu vanim kvartal, käsitööliste vabaõhumuuseum 7.50 € täisk (grupipilet), 5 € pens
Lohja kirik 2 €
Kohvipaus saarestikus u. 10 €
Saarestiku leib u. 7 €
NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2023. a. kevade seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.