Õppereis Albaaniasse: ALBAANIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MÜ vahendab kõikidele huvilistele 1.-8. augustil 2024 reisifirma Tensi Reisid  8-päevase reisi (lennuk, buss kohapeal) Albaaniasse

ALBAANIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Reisi kava ja maksumus võivad muutuda!

1. PÄEV

Kogunemine Tallinna lennujaamas lifti kõrval asuvas Tensi Reiside ruumis kl 11.40. Lend Tallinn-Frankfurt kl 13.45-15.15; Frankfurt-Tirana kl 20.40-22.45 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi). Sõit Krujësse. Öömaja ****hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Kruje oli viimane kants, mis hoidis Osmanite impeeriumi edasi Euroopasse laienemast. Linn kõrgub 560 m merepinnast, Sari-salltiku mäe nõlvadel. Tutvume Albaania rahvuskangelase Skanderbegi looga kindluses olevas temanimelises muuseumis. Külastame suurt turgu ehk bazaari’i. Sõidame Bio Farm Mrizi Zanevesse. Mahepõllumajandustalu oma viinamarjakasvatuse ja põllumajandustoodete kasvatusega. Endisesse vanglasse on rajatud veinitehas ja juustukoda ning moosivalmistamise koht. Kohalikus poes on müügil oma ja ümbruskonna talude toodangut. Lõunasöök. Lõunasöögilauas trükitud menüüsid ei ole, sest sööke tehakse sellest, mis sel päeval on saadavalNeid varustavad kõik ümbruskonna talud. Sõit riigi kaasaegsesse pealinna ja metropoli TiranasseVaba aeg linnas. Öömaja ****hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Skanderbegi-nimeline keskväljak oli väga suur juba enne II maailmasõda, kuid nõukogude ajal laiendati seda veelgi, nii võibki selle kohta tänapäeval öelda – massiivne. Väljaku ääres asuvad nii Rahvusmuuseum, mille fassaadi kaunistab Albaania ajalugu kujutav mosaiik, kui ka toretsev punasest tellisest Et’hem Bey mošee. Jalutame ka Ish-Blloku linnaosas, mis kommunistliku diktaatori Hoxha ajal oli poliitbüroo eliidi elurajoon ja tavakodanikele suletud piirkond. Tänapäeval aga leiab siit noorusliku ja pulbitseva tänavamelu ning kõige moodsamad kohvikud, restoranid ja poed. Külastame Altin Zekhti farmi, mis on spetsialiseerunud puuviljakasvandusele. Sõit Beratisse. Linnaekskursioon „tuhande akna linnas“ Beratis. See on Albaania vanim linn ja tema ajalugu ulatub tagasi 6 sajandini eKr. Tänu oma unikaalsele ning hästi säilinud arhitektuurile püsib linn UNESCO maailmapärandi nimistu kaitsva kilbi all ilmselt veel vähemalt sama palju aastaid. Siin elas ja töötas ka Onufri, Albaania üks suuremaid 16 sajandi kunstnikke. Nagu sel ajal kombeks, tegi ta oma tähtsamad tööd kirikutele. Ta lõi nii freskosid kui ka ikoone ning lisas kirikute interjööri ka uue värvi, mida Albaanias kutsutakse Onufri punaseks. Mujal on see tuntud kui tavaline roosa. Linn on huvitav kombinatsioon 2400 aastasest ajaloost. Illüüria ja Rooma ajast pärinevad kindlusmüürid ümbritsevad Bütsantsi kirikuid ja Osmanite elamuid, mis paiknevad vaheldumisi nõukogude aja hoonetega. Öömaja ****hotellis (2-sed toad). Õhtusöök hotellis.

4. PÄEV

Hommikusöök. Külastame Berati kindlust. Järsu nõlvaga mäe tippu ehitatud kindlust kaitseb kolmekordne müür, mille seest leiame ajaloolise elamukvartali, kaheksa säilinud kirikut, kaks mošeed, mitmeid kunstigaleriisid ja muuseume. Põikame sisse 18 sajandil ehitatud ja originaalsena säilinud majja, kus kujutatakse tolleaegsete inimeste tavapärast eluviisi. Kööki ja elutuba näidatakse kahel erineval viisil, nii nagu need olid linnas ja maal. Põnev on uudistada ka väikest peidetud kambrit, kuhu naised pidid varjuma külaliste korral. Maarja kirikus näeme Albaania 16. saj kuulsama kunstniku Onufri ikoonide kogu. Oliivikasvatuse farm. Külastame Cobo perekonna veinimõisat. See asub mägedes, Tomorri mäe jalamil. Perekonnal on umbes sajandivanused veinitootmise traditsioonid. Ringkäigul kuulete ülevaadet veinitootmisest, ettevõtte ajaloost ja traditsioonidest. Peale seda naudime veine ja omavalmistatud albaania juustu ning samas kasvatatud oliive. Sõit Vlorësse. Kauni lahe ääres seisev Vlorë on muistne linn, mis on albaanlaste jaoks tuntud kohana, kus kuulutati välja riigi iseseisvus. See oli ka Albaania esimeseks pealinnaks. Majutus 2 järgnevat ööd ****hotellis (2-sed toad). Õhtusöök hotellis.

5. PÄEV

Hommikusöök. Vaba aeg puhkuseks Aadria mere ääresÕhtusöök hotellis.

6. PÄEV

Hommikusöök. Teekond jätkub Albaania Rivieras. See on kaunim osa Albaania rannikust, kus Ioonia mere kohal kõrguvate Akrokeraune mägede jalamile jäävad väiksed kuurortid ja vanad mägikülad. Läbime oliivi- ja tsitruseistandusi ning naudime vaateid rannikule. Sõites läbi Llogara Rahvuspargi ületame 1043 m kõrguse Llogara kuru. Siin avaneb meile üks dramaatilisemaid mägede ja mere panoraame kogu Vahemere ääres. Peatus vaateplatvormil, kus selge ilma korral paistab üle mere ka Korfu ja üksikud väiksed Kreeka saared. Võimalusel teeme peatuse teeäärsete müügiputkade juures, et soovijad saaksid proovida ja kaasa osta kohalike talunike mett ning ravimteesid. Teel näeme lahe ääres asuvat Veneetsia-aegset Porto Palermo merekindlust. Butrinti rahvuspargis asuv Butrinti järv on kuulus rannakarpide kasvatamise poolest. Külastame rannakarbimaja Butrinti järve ääres ja saame teada, kuidas neid sealses looduskeskkonnas kasvatatakse. Lõunasöögiks rannakarbid. Ületame 572 m kõrguse Muzina kuru ja jõuame Gjirokastër See on üks kaunimatest Albaania ajaloolistest linnadest. Linn kanti 2005 aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja ja on jätnud jälje kirjandusklassikasse Ismail Kadare teoses “Kivilinna kroonika”. Läheme õhtusöögile ja folklooriansambli kontserdile. Öömaja ****hotellis (2-sed toad)

7. PÄEV

Hommikusöök. Külastame mäe tipus 336 m kõrgusel asuvat Albaania suurimat kindlust, kus Osmanite ajal baseerusid Ali Pasha väed. 13 sajandist pärinevatelt müüridelt avaneb vaade üle Drino jõe oru ning ümbritsevatele mägedele. Jalutuskäik vanalinna võluva arhitektuuriga kivimajadega ääristatud kitsastel munakivitänavatel. Siin on sündinud ja kasvanud Albaania endine diktaator Enver Hoxha, kelle valitsusajal oli riik külastajatele suletud. Külastame üht uhkemat Gjiokastëri autentset hoonet Skandili maja, kus asub erakätes olev Etnograafiamuuseum. Linn on tuntud ka oma kulinaariakunsti poolest. Meie teele jääv Rramilli biofarm on Albaania suurim piimafarm, simmentali tõug. Aeg lõunasöögiks Sõidame põhjapoole Durreši linna. Durrešis majutus hotelli ja jalutuskäik linnas. Öömaja ****hotellis (2-sed toad). Õhtusöök hotellis.

8. PÄEV

Hommikusöök. Vaba aeg supluseks. Transfeer lennujaama. Lend Tirana-Frankfurtl kl 14.50-17.10; Frankfurt-Tallinn kl 21.35-00.55 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

 

REISI MAKSUMUS: 1350 €. Kui ühest asutusest/perest 2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-Tirana-Tallinn koos lennujaamamaksudega 83 € (24.11.2022 seisuga, võivad muutuda),
 • kohalik buss ringreisiks Albaanias
 • öömajad ****hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad)
 • õhtusöögid hotellides vastavalt programmile
  • 2. päeval lõunasöök (jooke ei ole hinnas) 20 €,
  • 6-ndal päeval lõunasöök,
  • 6-ndal päeval õhtusöök ja folklooriansambli kontsert 29 €,
  • 4-ndal päeval veinimõisa külastus 14 €,
 • giid-reisijuht Mare Zaneva  ja eestikeelsed ekskursioonid
 • kohalik litsenseeritud giid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE00008

NB! Kindlasti palume ISE  teha tervisekindlustus koos reisitõrke ja covidkindlustusega!

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi- hinnad 2022.a. seisuga):

 • ühene majutus u 140 €

KAASAEV pass kehtivusega 3 kuud pärast reisi.

 

Lendudel teenindab LufthansaPardal pakutakse tasuta vett ja šokolaadi. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Soovijatel palun registreerida kuni 1. oktoober: E-post:  gunnar@vilkokool.ee  või mob 52 68031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2022. a. andmetel):

 • Lõunasöökidele võib arvestada u 10 € väärtuses lekke ühe söögikorra eest (valuuta vahetatakse kohapeal).

Albaanias kehtib lekk (1 € = 123 lekki)

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2022. a. kevade seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.