Koolitusreis Kreeta saarele: KREETA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Viljandi Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab  17.-24. september  2022  kõikidele huvilistele reisifirma Tensi Reisid   8-päevase õppereisi (lennuk, kohapeal buss)  Kreeka saarele Kreetale  

 

Otselend!

KREETA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

 

Kreeta on Kreeka suurim ning Vahemere suuruselt viies saar. Siin avaneb teil võimalus avastada iidsete tsivilisatsioonide jälgi, nautida imekauneid randu, muljetavaldavaid mägesid, viljakaid orge ning saada osa rikkalikust toidukultuurist. Kreetaga on seotud paljud Vana-Kreeka müüdid ja legendid, mis on ajalooga nii tihedalt läbi põimitud, et ei olegi enam võimalik vahet teha, mis on tõde ja mis väljamõeldis. Kreeta maastik on segu sinisest merest, tumedalt kõrguvaist mägedest, viljakalt rohelevatest tasandikest ja päikeses hiilgavaist lubjatud majadest ja arvukatest kirikutest.

1. PÄEV

Kogunemine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul oleva kassa juures kl 12.45Otselend Tallinn-Iraklion kl 14.45-18.35 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige paar päeva enne reisi). Transfeer Rethymnoni hotelli. Majutus järgnevad 7 ööd teie poolt valitud hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Täna teeme väljasõidu lääne poole. Gramvousas paiknev Bala laguun on üks kauneimaid laguune Kreetal. Öeldakse, et siin on meri vikerkaarevärvi. Laevasõit Kissamou sadamast Gramvousa saarele. Mäetipus 137 m kõrgusel asub kunagine Veneetsia kindlus, mis rajati 1579 aastal ning mida kasutati pelgupaigana 400 aastat. Kõndige mööda treppe üles, klõpsige pilte ja lihtsalt nautige. Kui te ei venita, jõuate ehk veel ühe supluse teha enne laevale tagasiminekut. Laev viib meid kristallselge helesinise veega eksootilissse Balose randa, mida peetakse Kreeta üheks parimaks rannaks. Ümbritsevatelt mägedelt ranna suunas kiigates jääb tunne nagu oleks tegu laguuniga. Rannas on omanäoline roosakas liiv miljonite purustatud merekarpide tõttu. Aeg puhkuseks.

3. PÄEV

Hommikusöök. Kuigi ametlikuks pealinnaks on Iraklion peavad paljud kreetalased just Haniat kogu saare keskuseks. Selle väga pika ajalooga linna saatus on olnud tõepoolest murranguterohke ja pikka aega oli see saare tähtsaimaks sadamaks ja administratiivseks keskuseks nii veneetslaste kui ka Osmanite impeeriumi ajal. Nagu ikka sadamalinnades on ka siin elanud kõrvuti erinevad kultuurid ja rahvad: kreeklased, türklased, juudid. Atraktiivne vanalinn võlub värviliste fassaadide, rohelusse uppuvate siseõuede ja salapäraste võlvialustega. Jalutuskäik vanalinnas viib meid vanasse sadamasse, põikame vaatama vana sünagoogi ja astume sisse linna peakirikusse. Vaba aeg mõnusaks olemiseks vanalinnas. Sõit tagasi Jalutuskäik ilusas, rikkaliku ajalooga vanalinnas. Kitsaid kalderime raamistavad lummavad vaated 16 sajandil veneetslaste poolt rajatud Türgi arhitektuuri mõjutustega renessanssiaegsele vanalinnale. Siia jäävad kuulus Rimoni purskkaev ja omaaegse kõrgklassi puhkepaik Longia (Loggia), kus täna on linna näitustehall. Paleokastro mäe kindluse juurest avaneb kaunis panoraam üle kogu linna. Sadamat ümbritsevad mõnusad tavernid ja kohvikud, kus käib lakkamatult vilgas elu.

4. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame puhkama maailma parimate randade hulka arvatud Preveli randa. See on üks ilusamaid randu Kreetal. Bussisõit saare lõunakaldale Plakias’e Laevasõit Preveli palmiranda. Siin leiate kauni ranna ja mageveeoja. Laguuni kõrval olevat ala hüütakse põhjusega „palmimetsaks“. Tõusude ja langustega jalutuskäik mäele kestab pool tundi (mugavad jalanõud!) ja on seda väärt. Ilusad vaated lahele. Peale lõunat laevaga tagasisõit Plakias’sse. Tagasiteel hotelli sõidame ka Kourtaliotiko kuristiku juurde, kus on ilusad kosed. Teeme väikese matka, et neid näha.

5. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Saab sõita ka lõbutsema Limnoupolise veeparki limnoupolis.gr, mis asub Hania lähedal. Soovijatele väljasõit idapoole (lisatasu eest, ettetellimisel). Kõrgmäestikus (800 m üle merepinna) asuv Lassithi platoo ei üllata ainult ilusate vaadete, vaid ka ajalooga. Aegade vältel on platoo roheline ja viljakas maa-ala olnud täidetud tuhandete tuuleveskitega, millest tänapäevaks on kahjuks säilinud vaid vähesed. Külastame Kera õigeusu klooster, kus säilitatakse imetegija Kardiotissa ikooni ja hilisbütsantsiaegseid freskosid. Seejärel sõidame vaatama Dikteon Androni koobast, mida hüütakse ka Zeusi koopaks. Kui Rhea oli Kronosele kolmanda poja sünnitanud, siis säästmaks last isa poolt allaneelamise eest peitis Rhea Zeusi, tulevase peajumala, Kreetale koopasse. Väljasõit jätkub Agios Nikolaose suunas, kus saab nautida suplust imelisel Vahemere rannal ja einestada rannaäärsetes tavernides. Tagasiteel peatutakse ajaloolise Spinalonga kindlussaare lähedal, nautimaks kaunist vaadet.

6. PÄEV

Hommikusöök. Tänase päeva veedame looduses. Argyroupolis on külake kunagise antiikaja kuulsa linna Lappa asukohal. Tema vaatamisväärsusteks on kabelid ja Agia Dynami kabelist väljuv vesi, mis moodustab palju väikeseid jugasidVeski ümbruses on mitmeid taverne. Sõidame küngaste vahel asuva ilusa Kournase järve juurde. See on Kreeta suurim mageveejärv. Järv ja selle lähiümbrus kuulub Natura 2000 kaitse alla. Vastavalt kellaajale ja päikesevalgusele muudab järvepind oma värvust. Saab teha jalutuskäigu ümber järve, süita järvel vesijalgrattaga või supelda. Sõites teed mööda 15 minutit ülespoole jõuame Kournase külla mis asub 200 m kõrgusel Dafnomadara mäe (1680 m) jalamil. Vanad majad, külaväljak, kohvik ja pottsepatöökoda. Külas on keraamikakeskus. Aeg lõunasöögiks. Tagasiteel külastame ka kunagist väikest kaluriküla Georgiopoulist, millest on nüüdseks saanud suuruselt saare teine linn. Suurimaks vaatamisväärsuseks on siin Eucalytuse avenüü, mis viib linna keskväljakule. Õdusad välikohvikud eukalüptipuude varjus meelitavad nautima tassikest kohvi. Siinne rand on üks Sinise lipu randadest. Ranniku lähedal meres asub väike St Nicolas kabel

7. PÄEV

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks. Soovijad saavad sõita (lisatasu eest, ettetellimisel; minimaalne inimeste arv 14) matkale (8 km) Mylose kuristikku. Suurepärane ekskursioon neile, kes armastavad matkataRohelise loori all peidus, üsna Rethimno lähedal, on kuru, mida kutsutakse Myloi ehk Veskite kuru. Tegemist on nii kohalike kui turistide poolt armastatud looduslikult kaunite matkaradadega, kus veel tänapäevalgi võib leida veskeid. Kokku on neid kurus 30. Kuru varjab veel mitmeid kirikuid ja kabeleid. Loodus on seal tõesti muljetavaldav, tohutu suured mooruspuud ja küpressid aga ka viljapuud ja taimed, mis on sinna saanud inimtegevuse tagajärjel. Maapind on kaetud õitsvate metsalillede ja madalate puhmastega nagu vaibaga. Kevadel lummab matkajat õitsev ja hingemattev looduse võlu. See paik on tõesti rohkelt õnnistatud, sest lisaks lopsakale loodusele, pesitsevad seal mitmed eri linnuliigid. Lisaks arvututele laululindude helidele võib külastaja kuulda öökulli ja metstuvide huikeid. Matkal kohtame koskesid ja teisi veesilmasid. Matka lõpus jõuame mere äärde, kus võib teha ühe virgutava supluse.

8. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame Iraklioni. Saare kuulsaim vaatamisväärsus on Knossose palee. Umbes 4000 aastat tagasi valitses Kreeta saart legendaarne kuningas Minos, kelle järgi Kreeta kultuuri nimetatakse ka Minose kultuuriks. Juba Homeros ülistas Kreeta paleede suurust ja uhkust ning kuningas Minose võimsust. Kõige suurem, keerulisem ja toretsevam paleedest on Knossos, mis laiub rohkem kui 20 000 ruutmeetril ning koosneb sadadest paraadõue ümber koondatud ruumidest, mille hulgas on troonisaal, sammassaalid, vaateterrassid ja isegi vannitoad. Legendi järgi ehitati palee nii keeruliseks, et mitte keegi sealt kunagi väljapääsu ei leiaks. Sellises labürindis olevat elanud tuntud müüdi järgi kohutav elukas Minotaurus, inimese keha ja härja peaga. Talle olevat söötnud kuningas Minos oma vaenlased. Tänapäeval on osa paleest taastatud, kohati kuni viiekorruselise palee moodustavad paljud koridorid, käigud, ligikaudu 1400 freskoga kaunistatud ruumid ja trepid. Jalutuskäik Kreeta pealinnas Iraklionis. See on kaunis sadamalinn, mille kaide ääres seisavad ankrus nii moodsad parvlaevad kui kaluripaadid. Vaba aeg. Soovi korral võite külastada Iraklioni Arheoloogiamuuseumi, mis on pühendatud Minose tsivilisatsioonile. Siin hoitakse väljakaevamiste leide nii Knossosest kui ka mujalt üle Kreeta. Transfeer lennujaama. Otselend Iraklion-Tallinn kl 19.40-23.40 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige paar päeva enne reisi)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.
MAKSUMUS: 1230 €    Kui ühest asutusest vähemalt 2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4 osalejat, siis soodustus 3 %. Tasumine Vilko koolitusarve alusel. Koolitusest loobumise korral raha ei tagastata, kuid võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid otselennule Tallinn-Iraklion-Tallinn koos lennujaamamaksudega (võivad muutuda)
 • öömajad **** hotellis koos hommikusöökidega  (2-sed toad)
 • transfeer lennujaamast hotelli ja tagasi
 • tellitud buss hinna sees olevatele väljasõitudele
 •  eestikeelne giid-reisijuht Leelo Viita
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta.
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi-  hinnad- 2020 andmed):

 • õhtusöögid 4* hotellis 42 €,
 • Gramvousa saare väljasõidul söök laevas 12 €,
 • väljasõit 5. päeval 52 € (toimub kui ette on tellinud vähemalt 17 soovijat),
 • Mylose kuristiku väljasõit 59 € (toimub kui ette on tellinud vähemalt 14 soovijat),
 • ühene majutus u 250 €

4* hotell Minos hs https://www.minos.gr/ Kesklinna ja rannapromenaadi lähedal asuv värskelt renoveeritud hotell. Valge liivaga randa 150 m .Välibassein, restoran, kohvik, baar. Konditsioneeriga tubades minibaar, seif, SAT TV, veekeetja, külmkapp, vannitoas föön. Saab tellida väga head õhtusöögid (7 õhtut 42 €).

Kindlasti palume ise juurde teha reisikindlustus koos reisitõrke(covid)kindlustusega!

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, ujumisriided, rannasussid, rannarätik, mugavad jalanõud ekskursioonidel käimiseks. Samaria jaoks soovitame võtta mugavad ja kindlalt jalas püsivad jalanõud, sest matk viib mäest alla. Kirikute-kloostrite külastamisel peavad naistel olema kaetud põlved ja õlad, meestel jalas pikad püksid!

20.12.2021 seisuga on reisiks vajalik EL-i digitaalne COVID tõend, mis kinnitab reisija vaktsineeritust või koroona läbipõdemist.
Vaktsineerituks loetakse need, kellel on viimasest vaktsineerimise lõpetamiseks vajalikust doosist möödas rohkem kui 14 päeva. Seega peab viimane doos olema tehtud hiljemalt 2. septembril.
Läbipõdemist tõendab 90-30 päeva enne reisi algust saadud positiivne proov.
Alla 12 a. lastelt tõendit ei nõuta.

Tšarterlend. Lendu teenindab Smartlynx Airlines. Lennukisse on lubatud kaasa võtta 15 kg äraantavat pagasit. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 56x45x25 cm ja kaaluga 5 kg. Pagasireeglid https://transpordiamet.ee/ohutus-ja-jarelevalve/reisimine/mida-ei-tohi-lennureisile-kaasa-votta

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

Soovijatel palun registreerida kuni 29. mai: E-post:  gunnar@vilkokool.ee,   mob 52 68 031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2021. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Diktaioni koobas 6 €
Knossose palee 15 € / 8 € alla 18a ja üle 65a ning üliõpilased
Knossose palee giiditeenus täpsustamisel
Iraklioni Arheoloogiamuuseum 10 € / 5 € alla 18a ja üle 65a ning üliõpilased
Kreekas on kombeks jätta bussijuhile jootraha, selleks võiks arvestada 10 €.
ITIC kaardi omanikele kehtib mõnikord soodushind. ISIC kaardiga on vaatamisväärsused ja muuseumid tasuta.
Üle 65a soodustused kehtivad ainult ID-kaardi ettenäitamisel.NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2021. a. kevade seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.