Õppereis Hispaaniasse Baskimaale: HISPAANIA JA BASKIMAA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab kõikidele huvilistele 6.-13. augustil 2023  reisifirma Tensi Reisid  8-päevase reisi (lennuk, buss kohapeal) Hispaaniasse Baskimaale

 

HISPAANIA JA BASKIMAA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 8 vaba kohta!

 

LAREDO – SANTANDER – LOS PICOS de EUROPA – CAMALENO – POTES – FUNTE DE – SANTILLANA del MAR – ALTAMIRA –MARQUÉES DE RISCAL – VITORIA – OLITE – PAMPLONA – BILBAOBaskimaa – Euskal Herria. Ilma kahtluseta elavad baskid erakordselt ilusal ja mitmekülgsel maal. Imelised mäed, tänavapeod, muuseumid ja parim toit kogu Hispaanias. Baskimaal elab saladusliku päritoluga muistne rahvas. Arvatakse, et nad võivad olla Euroopa vanim rahvus. Baskid on tuntud oma sõltumatuse poolest, nad on uhked oma kultuuri eripära ja kummalise keele üle. Oma keel, omad müüdid, oma kunst. Lahutamatu osa baski kultuurist on armastus hea toidu vastu. Öeldakse, et baskide populaarsem spordiala on söögivalmistamine. Neil on oma kuulsad gastronoomiaseltsid ja toiduarmastajate ühingud txokos’ed.

1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas infopunkti vastas oleva laua juures kl 04.10. Lend Tallinn-Frankfurt kl 06.00-07.30; Frankfurt-Bilbao kl 11.20-13.30 (NB! kohalikud ajad! Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi.) Sõidame Kantaabriasse Laredo linnakesse, mis on tuntud oma 5 km pikkuse liivaranna ja kitsaste tänavatega keskajast pärit vanalinna pooles. Aeg lõunasöögiks. Sõidame külastama möödunud sajandi algul ehitatud kuninglikku Magdalena paleed, mis oli aastaid Hispaania kuningate suveresidentsiks. Majutus järgmised 3 ööd Santanderi lähedal ***hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Suurejooneline Picos de Europa mäeahelik istub Kaksiratsa Astuuria ja Kantaabria piiril. See ala on Euroopa suurim rahvuspark. Talupoeglikus piirkonnas on säilinud käsitööoskused mäeorgude ja metsaste eelmägede külades. Sõidame Los Picos de Europa mägedesse. Teeme peatuse Camaleño külakeses, kus toodetakse Kantaabria parimat juustu. Funte Dé funikulööri 900-meetrine tõus viib meid kraatritega kaetud metsikule kaljuplatoole. Siit avanevad kaunid vaated üle Picose tippude ja orgude. Tagasiteel teeme lõunasöögipeatuse väikeses muistses linnakeses Poteses. Liebena orus asuv jõeäärsete rõdudega majadega linnake on mägipiirkonna idaosa keskus. Ümbruse viljakas pinnas annab suurepärast viinamarjasaaki ja siin valmistatakse kanget alkoholi orujo.

3. PÄEV

Hommikusöök. Sõit keskaegsesse Santillana del Mari Jalutuskäik „kolme vale“ vanalinnas. 15-17 sajandi kuldsete kivimajade kompleks on hästi säilinud. Linna kasvas ümber romaani stiilis La Colegiata kloostri, mis oli oluline palverännakute sihtkoht. Santillana del Mari külastades on lausa kohustuslik sisse põigata ka Altamira koobaste juurde, mis on kuulsad oma koopamaalingute poolest. Koobastes on maailma kauneimad näited eelajaloolisest kunstist, paleoliitilised joonistused umbes 15000 aastat tagasi. Vanimad koopajoonised ja maalingud avastati 1879 aastal. Külastajaid koopasse enam ei luba, aga kohalikus muuseumis on on identsed koopa ja kaljujooniste koopiad. Jõuame Kantaabria pealinna SantanderisseVaba aeg rannas. Jalutuskäik vanalinnas.

4. PÄEV

Hommikusöök. Kuulsaimad veinid Hispaanias on Rioja omad. Sõit ühte Rioja suurimasse ja vanimasse – Marquées de Riscali veinimõisasse, mis on rajatud juba 1860 aastal. Juba sõit sinna on elamus. Meid ümbritsevad laiad avarad viinapuude read lainjatel küngastel. Riscal tellis maailmakuulsalt Guggenheimi arhitektilt Frank Gehrylt veinimaitsjate kohalemeelitamiseks eksklusiivse hotelli projekti. Roosa, kuldse ja hõbedase titaanist ehiskatusega maja looduse keskel. Arhitekti kaks samas stiilis, kuid erinevas kontekstis hoonet. Üks linna keskel, teine looduses. Nii nad täiendavad teineteist. Hoone avas 2006 aastal Hispaania endine kuningas Juan Carlos I. Põhjalikul ekskursioonil kuuleme ühe Hispaania kuulsaima veinivalmistaja tegevusest, näeme ka veinikeldreid ning degusteerime kahte veini. Lõunasöök Brionesis (ettetellimisel, lisatasu eest). Sõit Vitoria (Gasteizi), Baskimaa valitsuse asupaika. Linn rajati mäele muistse baski linna Gasteizi asupaika. Ümber Plaza de la Virgen Blanca (Valge Neitsi väljak) asuvad vanad klaasitud rõdudega (mirador’idega) majad. Linnas on mitu renessansspaleed ja kaks katedraali. „Roheline seest, roheline väljast“ on linna tunnuslauseks. Linnale kuulub au olla esimene keskmise suurusega linn Euroopas, mis sai Rohelise Pealinna tiitli, aastal 2012. Majutus hotelli ja linnaekskursioon. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame Olitesse, Navarra kuningate endisesse residentsi. Linna vanad müürid ümbritsevad vaimustavat järskude ja kitsaste tänavate rägastikku, väikeseid väljakuid ning kirikuid. Lossi, Palacio Real de Olite, ehitas 1406 aasta paiku Carlos III, teenides nii Olitele „gooti linna“ hüüdnime. Tänapäeval on loss hoovide, käikude, järskude treppide ja suurte saalide ning tornide ja tornikeste rägastik. Keskajal peeti seda üheks kõige luksuslikumaks lossiks terves Euroopas. Olite asub Navarra veinitootmispiirkonnas ja linnas on mitu veinikeldrit. Navarra veine peetakse paremaks Rioja piirkonna veinidest. Lõunasöök (ettetellimisel, lisatasu eest). Navarra pealinn Pamplona on peatuspaik kuulsal Santiago palverännuteel, mis kulgeb Prantsusmaalt läbi Püreneede Loode Hispaanias paiknevasse Santiago de Compostelasse, kuhu on maetud Hispaania kaitsepühaku Püha Jaakobuse säilmed. Pamplonast sai 9 sajandil Navarra pealinn. Linna kolm kõige olulisemat märksõna on härjajooks, Hemingway ja palverändurite tee. Juulikuus, kui toimub Fiesta de San Fermin oma legendaarse encierro’ga (härgade võidujooks), pöördub Pamplonale kogu maailma tähelepanu. Sündmus sai maailmakuulsaks, kui Ernest Hemingway kirjeldas seda oma 1926 aastal ilmunud romaanis „Ja päike tõuseb“. Oluline osa selle kirgliku romaani tegevustikust toimubki Baskimaal Pamplona linnas, kus seltskond välismaalasi joob, pidutseb ja jälgib San Fermini festivali ajal härjavõitlusi. Pea saja aasta jooksul pole festivaliaegne Pamplona palju muutunud. Pamplona on ainus arvestatava suurusega linn, millel on pikaajaline härjajooksu traditsioon ja kus jooks toimub vanalinna erilise õhkkonnaga kitsastel munakivitänavatel. Härjajooks on pamplonalastele kõige hingelähedasem traditsioon, millel on peaaegu müstiline staatus. Jalutuskäigul Pamplonas on põnev avastada vanalinna kitsaid tänavaid, kust läheb läbi härjajooksu teekond ja palverändurite tee, ning linna eripärast arhitektuuri. Samuti näeme härjajooksu skulptuuri ja soovi korral on võimalus külastada härjavõitlusareeni, kus saab ise areenile astuda ja härjavõitlejaks kehastuda. Sõit Bilbaosse. Majutus 2 järgnevat ööd kesklinnas ****hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök. Bilbao on Baskimaa suurim linn, mida ümbritsevad kõrged lagedad mäed. Jalutuskäik vanalinnas. Jõe ääres asub linna keskaegne süda, Casco Viejo, 14 sajandist. Seda kutsutakse baski keeles „seitse tänavat“, need olid linnamüüri sees asuvad paralleeltänavad. See ala on populaarseimaid kohti terves linnas. Mitmed sillad ühendavad vanalinna ülejäänud linnaga. Seejärel linna kroonijuveeliks olev 1997 aastal avatud Guggenheim – kaasaegse kunsti muuseumi. Muuseumi vapustav hõbekaarte kogum meenutab laeva või avanevat õit. Peasissepääsu ees väikesel väljakul tervitab tulijaid lilledest koeraskulptuur, terjer Puppy. Ta on võitnud kõigi linnaelanike südamed. Muuseumi taga jõepoolses küljes asub Louise Bourgeois pronkskuju – hiidämblik Mama. Õhtul saate hotelli kõrval asuvas ühes linna vanimas ja kaunimas kohvikus Iruñna proovida erinevaid pintxos’id, suupisteid, mis on iseloomulikud baskidele. Proovime ära ka väikestest viinamarjadest valmistatud selle maakonna traditsioonilise naturaalse baskide valge veini txacoli. Txakoli veinide hulka kuuluvad valge, roosa ja punane, kuid valge on neist kindlasti kõige külluslikum. Txakoli’l on puuviljane lõhn ja terav hapukas maitse.

7. PÄEV

Hommikusöök. Vaba aeg. Transfeer Lend Bilbao-Frankfurt kl 14.10-16.15; Frankfurt-Tallinn kl 21.35-00.55 (NB! kohalikud ajad! Palun kontrollige lennu aegu paar päeva enne reisi)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

REISI MAKSUMUS: 1430 €. Kui ühest asutusest/perest 2 osalejat, siis soodustus 2 %. Tasumine  Vilko koolitusarve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-Bilbao-Tallinn
 • lennujaamamaksud 65 € (15.09.2022 seisuga, võivad muutuda),
 • öömajad *** ja **** hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad)
 • kohalik buss ringreisiks
 • transfeer lennujaam-hotell-lennujaam
 • Hispaania kultuuri tundev ja keelt valdav giid-grupijuht Heleri Mesila ja eestikeelsed ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE00008

NB! Kindlasti palun ISE  teha tervisekindlustus koos reisitõrke ja covidkindlustusega!

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi- hinnad 2022.a. seisuga):

 • lõunasöök 4-ndal päeval Brionesis 15 €,
 • lõunasöök 5-ndal päeval Olites 16 €,
 • ühene majutus 234 €.

 

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, käterätt, ujumisriided.

Lendudel teenindab Lufthansa. Pardal pakutakse tasuta kerget einet/snäkki ning nii karastus- kui alkohoolseid jooke. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Soovijatel palun registreerida kuni 11. juuni E-post:  gunnar@vilkokool.ee  või mob 52 68031

Mōningad hinnad, tasumine kohapeal (2022. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Magdalena palee kohaliku giidiga 8 €
Altamira koobaste muuseum
Funte De tõstuk 38 € täisk, 15 € 12-17a
juustufarmi külastus ja degustatsioon
veinimõisa külastus + degusteerimine 20 €
Pamplona härjavõitlusareen 6 €
Olite kuningaloss 5 €
Guggenheim 16 € / seeniorid 9 €
Pinxtosed al. 1.80 € tk

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2022. a. seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks. NB! Hinnad võivad muutuda, juhul kui lennufirma, öömajad, kütusetarnijad muudavad oma hindu!