Õppereis Ruhnu saarele: RUHNU AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Viljandi Koolituskeskus Vilko MTÜ  vahendab kõikidele huvilistele 2.-4. augustil 2023  reisifirma Tensi Reisid  3-päevase reisi (laev, buss) Ruhnu saarele (8 AT)

 

RUHNU AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

 

 

Keset Liivi lahte, tuulte meelevallas, asub Eesti lõunapoolseim saar Ruhnu. Rootslased kutsuvad Ruhnut Runöks ja Riia lahe pärliks. Esimesed inimasustuse jäljed Ruhnus on umbes 5000 aastast eKr ja seotud arvatavasti hooajalise hülgejahiga. Kirjalikult mainiti Ruhnut esimest korda Kuramaa piiskopi vabaduskirjas 1341 aastal. Mehed tõid merelt kala, naised kündsid põldu ja sünnitasid lapsi. Nõnda elati sajandeid, teadmata kaugematest ja lähematest maadest. 19 sajandi lõpus elas saarel Rootsi kogukond. Töid tehti talgute korras ja saarel oli naturaalmajandus. 1943 -1944 a. rootslased lahkusid ning saar asustati mandrieestlastega. Nüüd tullakse Ruhnu imetlema saare kauneid randu, vaatama vanu kirikuid ning nautima rahu ja vaikust.

1. PÄEV

Väljasõit Tartust kl 5.45  Peetri  28  eest., kl 6.00 Vanemuise alumisest parklast,  kl 6.45 Puhu risti Olerexi tanklast. Laev “Runö” väljub Munalaiu sadamast kell 10.00 Ruhnu saarele. Ülesõidu kestvus heade ilmaolude korral on ~ 3 h , tuule ja lainetusega võib ülesõidu aeg pikeneda. Ringsu sadamas ootab meid buss, mis viib majutuskohta. Lõunasöök. Jalutuskäik saarel. Õhtusöök. Kultuurimajas filmiprogramm Ruhnu saare elust ja inimestest ning naljakatest sündmustest (pilet 3 €). Majutus 2 järgnevat ööd Liise talus (2-4 sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Paaritunnine Ruhnu ajalooteemaline ekskursioon. Külastame muuseumi ja kahte kirikut (annetus), giid räägib ruhnu-rootslaste ajastust, nõukogude elust-olust ning tänapäevast. Ruhnu puukirik on Eestis teadaolevalt vanim säilinud puithoone. Ehitus algas 22. novembril 1643. Stockholmi ajaloomuuseumis (Historiska Museet) asub Ruhnu puukiriku klaasimaalide (“rubiinide”) kollektsioon, mis on Eesti klaasikunstiajaloo vanim ja kõige väärtuslikum, sisaldades kuut 17 sajandi klaasimaali. Kui ruhnlased 1944 aastal Rootsi põgenesid, võtsid nad klaasimaalid koos muu väärtusliku kirikuvaraga kaasa. 1912 aastal püstitati siia kõrvale Ruhnu uus kirik. Ruhnu kirikuid ümbritseb hästi säilinud hauatähistega kirikuaed, mis võib olla rajatud 14 sajandil. Kirikuaeda iseloomustavad ruhnurootslaste katusristid. Lääne-Eesti saared, kaasa arvatud Liivi lahe keskel asuv Ruhnu, moodustavad UNESCO egiidi all 1990 aastal asutatud Lääne-Eesti saarestiku biosfääri kaitseala. Looduspark hõlmab tervet Ruhnu saart koos seda ümbritsevate laidude ja rannikumerega. Seejärel umbes kahetunnine ringreis saarel veoauto kastis. Sõidetakse saare põhjatippu. Saare kõrgeimal kohal, Håubjärre mäel, seisab ainulaadse arhitektuuriga, punaseks värvitud laternaruumi ja rõduga metalltuletorn. Tugipiilaritega raudtorni kõrgus jalamist on 40 m ja tule kõrgus merepinnast 65 m. Tuletorn valmistati Prantsusmaal Le Havre’is ja pandi siin detailidest kokku 1877 aastal. On väidetud, et torni projekteerijate hulgas oli ka Gustave Eiffel. Ruhnus asub eesti üks sügavamaid (787,4 m) puurauke, millest väljuv vesi on ravivee omadustega ja väga soolane. Lõunasöök. Vaba aeg laulvate liivadega Limo rannas. Ilusa ilmaga saab minna ujuma. Õhtusöök.

3. PÄEV

Hommikusöök. Sõit sadamasse. Laev Ringsu-Munalaid väljub kell 08.00. Mandrile jõuame umbes 3 tunniga. Külastame Vene taluõue. Keset metsa ja rabasid eesti talus nimega Sanga-Tõnise asub pisike vene tarekene. Kui siia piiluda, siis satuks justkui Vene külla, kus Jemelja ahjul lesis ja präänikuid-barankasid mugis, kus puder valmis vene ahjus, kus samovar suitses ja silma rõõmustas, ning kus punapõsksed neiud võtsid külalisi vastu… Vene talus on võimalik näha lugematul hulgal erinevaid rahvuskultuuri ja elulaadi iseloomustavaid esemeid: vene käsitöökunsti, rahvariideid erinevatest Venemaa piirkondadest, majapidamisesemeid jm. Tutvume vanavene tarbekunsti hohloma esemetega värvikombinatsioonis kuldne, punane ja must, mida juba üle 300 aasta tagasi kaunistasid Nižni Novgorodi kubermangu Hohloma kaubaküla meistrid. Sööme lõunasööki (lisatasu eest) ja joome teed ehtsast vene samovarist koos traditsiooniliste maiustustega. Sõit Tartusse. Õhtuks jõuame koju.

**MajutusLiise talu majutus asub saare keskpaigas kirikute ja muuseumi vahetus lähetuses. Pakume öömaja muinsuskaitse all oleval miljööväärtuslikul alal rootsiaegsetes aitades, mille oleme sisustanud vastavalt ajastu eripärale. Lisaks majutame külalisi kahes kämpingumajas. Õue peal on saun, dušimaja ja tualettruumid. Talu hoovil on kauplus, mis on küll ametlikult avatud hommikupoolikul ja õhtutundidel, kuid vajadusel tehakse uksed lahti iga kell. Poest saab osta kõike esmavajalikku toidust jookideni ja kabjanaeltest kütuseni. Kõikide teenuste eest saab tasuda sularahas ja kaardiga. Taluhoovil on WiFi leviala. Liise Talu on nüüseks tegutsenud 20 aastat. Meri on u 1,5 km kaugusel.

 

 

ÕPPEREISI MAKSUMUS : 435 €.  Kui ühest asutusest/ perest    2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui osalejaid vähemalt  4, siis soodustus 3 %.  Tasumine Vilko koolitusarve alusel. P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

 

HINNA SEES:

  • öömaja koos hommikusöögiga (2-4 -sed toad),
  • buss Tartu- Põltsamaa-Munalaiu-Tartu,
  • laevapiletid Munalaiu-Ruhnu-Munalaiu,
  • transport saarel,
  • kohalik giid ja ajalooteemaline ekskursioon, muuseumipiletid, kastiautoga tuur,
  • 2 lõunasööki ja 2 õhtusööki,
  • giid-reisijuht Rutt Rimmel
  • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
  • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084)

 

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

NB! Tormise ilmaga võivad tekkida tõrked laevaühenduses!  Korraldaja ei vastuta sõidugraafikust kõrvalekaldumise eest, mis on tingitud ilmastikutingimustest, liiklusoludest, jms. firmast sõltumatutest asjaoludest.

 

INFO:  E-post:   gunnar@vilkokool.ee,   mob 52 68 031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2022. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Filmiprogrammi pilet 3 €
Vene talu külastus+lõunasöök 16 €

 

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2023. a seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.