Õppereis Põhja-Rootsimaale ja Jämtlandi: ROOTSIMAA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Viljandi Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab kõikidele huvilistele 23.-29. juulil 2024  reisifirma Tensi Reisid  7-päevase reisi (laev, buss) Põhja-Rootsimaale ja Jämtlandi (8 AT)

 

ROOTSIMAA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Selleks, et minna otsima päris Rootsit, tuleks sõita Stockholmist kaugemale. Seekord kulgeb meie teekond Jämtlandi radadel.
Veel 3 vaba kohta!

1. PÄEV

Väljasõit Tartust kl. 14.00 Vanemuise alumisest parklast, tallinlastega kohtume Tallinna sadamas D-terminali ees parklas meie bussi juures 17.00. Tallinki laev väljub Stockholmi kl. 18.00 (NB! Väljasõiduajad võivad muutuda kui laeva väljumisaeg muutub. Palun kontrollige vahetult enne reisi). Mõnus õhtu laevas, laulame karaoket, õnnitleme tähtpäevalisi, head tantsumuusikat mängitakse hiliste öötundideni, meeleolukad võistlused panevad kaasa elama ja keskööshow teeb tuju heaks. Ööbimine B-klassi 4-ses kajutis.

2. PÄEV

Soovi korral rikkalik hommikusöök laeval rootsi lauas (lisatasu eest, ettetellimisel). Kl 10.30 kohaliku aja järgi saabume Stockholmi. Alustame teekonda Rootsimaa põhjapoolsema osa Jämtlandi Jõuame Gävleborgi maakonna pealinna Gävlesse. See on vanim linn ajaloolises Norrlandis (Rootsi Põhjamaal), rajati juba 1446 aastal. Lõunasöögi peatus. Õhtuks jõuame Botnia lahe ääres asuvasse Sundsvalli. Selle sadamalinna rajas Olaf Bure. Siin toimuvad suvefestifalid Hamnyran. Öömaja ***hotellis First hotel Strand (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Täna suundume Östersundi, mis asub Storsjöni järve kaldal. Päeva veedame järve suurimal – Frösöni saarel, mis on saanud oma nime Skandinaavia jumala Frö järgiSaar ootab meid nautima oma loodust, kultuurilugu ja imelisi vaateid. Frösöni silla lähedal on maailma kõige põhjapoolsem ruunikivi. See on raiutud 1050 aastal ja räägib loo Östmanist, Gudfasti pojast, kes laskis ehitada silla üle vee Frösönist Östersundi ja ristis ka Jämtlandi. Frösöni saare kõrgeimas punktis 468 m kõrgusel Östbergetil asub Frösötornet. Suurepärased vaated Storsjöni järvele, Östersundile ja suurele osale mäeahelikest. Selge ilmaga on näha Oviksfjällen, Åreskutan ja kogu tee üle piiri kuni Norra mägedeni. Ilus Frösö kirik ehitati 12 sajandi lõpus paganliku ohvripaiga kohale. See on üks populaarsemaid pulmakirikuid Rootsis. Kalmistul on esivanemate haudu erinevatest ajastutest ja siin asub ka saare kuulsuse nr 1 – helilooja Peterson-Bergeri haud. Helilooja, kriitik ja muusikakirjanik Wilhelm Peterson- Berger oli nii vaimustatud Frösöni ilust, et laskis endale siia 1914 aastal ehitada suvemaja – Siit avanevad kilomeetrite pikkused vaated metsadele, järvedele ja mägedele. Tema mitmed klaverpalad on meenutused siinsetest kohtades. Tänapäeval asub majas muuseum ja kohvik. Võluv Östersund on siinse piirkonna „pealinn“. 2010 aastal anti sellele UNESCO gastronoomia loovlinna tiitel. Seda kannab ta siiani tänu oma oskusele arendada pikaajalisi kohalikul ja jätkusuutlikul toorainel põhinevaid kulinaarseid traditsioone. Soovitatakse rootsi toitude maitseid avastada just siin linnas. Soovijatele õhtusöök (ettetellimisel, lisatasu eest) mõnes toredas kohas. Öömaja ***Best Western hotel Ett (2-sed toad).

4. PÄEV

Hommikusöök. Östersund on Rootsi talvepealinn. Peaaegu igal aastal detsembris toimub siin laskesuusatamise MK-etapp. Siis toimusid ka 1970 ja 2002 aastal laskesuusatamise maailmameistrivõistlused. Linnas asub 65 m kõrgune Arctura. See on suur kuumaveepaak. Välise sarnasuse ja funktsiooni põhjal nimetab rahvas seda Termoseks (Termosen). Ehitis sai nime Arktuuruse järgi, mis on Jämtlandi maakonna tunnustäht. Arcturat saab mitut moodi valgustada, näiteks päikesetõusu ja virmaliste Sõidame Aresse, mis asub Aredaleni orus ja on Skandinaavia juhtiv suusakuurort. Juba alates 19 sajandist tulid Rootsi ja Norra kuningad tulid siia puhkama. Turism sai alguse 1882 aastal kui Norra kuningas Oscar II laskis rajada Östersund-Trondheimi raudteeliini. Paljud tulid siis siia värsket õhku hingama ja Areskutani tippu jalutama. Õhtul sõidame köisraudteega 1274 m kõrgusele mäele. Kaunis panoraamvaade ümbruskonnaleAres asub iIus väike kirik, ehitatud 13 sajandil. Öömaja Granen hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök. Tänase päeva veedame looduses. Teel koskede juurde vaatame ka Duvedi kirikut. See suurepärane puidust koguduse kirik pühitseti sisse 1894 aastal ja on kujundatud neogooti stiilis. See meenutab aega, mil tänu algavale turismile, vasekaevandamisele ja metsandusele tõi linnaosa majanduskasv kaasa elanike ja külastajate arvu olulise kasvu, mis muutis vana kiriku kitsaks. Tännforseni ehk „Rootsi Niagaara“ on Rootsi kaunimaid ja suurimaid jugasid. Kogulangus on 38 meetrit ja laius 60 meetrit. Tännforseni ümbruse loodus on rikas paljude samblike, sammalde ja muude ebatavaliste liikide poolest. See on nüüd Natura 2000 kaitseala. Tänu pidevalt niiskele õhule vohavad mitmed ohustatud liigid just siin. Kärestiku ümbruses on koguni 21 punasesse nimekirja kantud puusamblikku, siin elab spetsiifiliselt nendega seotud isegi nn lühikeste tiibadega mardikate rühm. Samblikud „riietavad“ puid peene habemega ning see aitab kaasa siinsele maagilisele metsatunnetusele. Tännforsenist sai turismisihtkoht juba 1835 aastal, kui kuningas Karl XIV Johan avas Norrasse viiva Skalstugevägeni tee. Järgmine uhke kosk on Händolsforssen. Üle Areälveni jõe olevalt rippsillalt avaneb vaade orule, mille ees on 40 m kõrgune kosk. Väike rada viib ka jõe äärde, kust taas vaade kosele. Peale seda võiks külastada ka Handölis asuvat väikest Hanriisi kohvikut ja turismipoodi. Alustame sõitu tagasi lõunapoole. Öömaja Sundsvalli ***hotellis First hotel Strand (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök. Sõidame Stockholmi. Teel lõunasöögi peatus. Tallinki laev väljub kell 17.30 Tallinnasse. Võimalus minna sööma laeva restorani (lisatasu eest) ja samal ajal imetleda maailma kõige kaunimat saarestikku. Meeleolukas õhtuprogramm show-baaris. Ööbimine B-klassi 4-ses kajutis.

7. PÄEV

Soovi korral rikkalik hommikusöök rootsi lauas (lisatasu eest). Tallinnasse saabume kl 10.45. Sõit Tartusse

ÕPPEREISI MAKSUMUS : 980 € Kui ühest asutusest/ perest    2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4  osalejat (üks täiskajut), siis soodustus 3 %. Tasumine Vilko koolitusarve alusel. P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • laevapiletid Tallinn-Stockholm-Tallinn: koht 4- kohases B  klassi kajutis
 • öömajad hotellides koos hommikusöökidega rootsi lauas (2-sed toad)
 • mugavustega buss
 • eestikeelne giid-reisijuht Kristel Vaino-Sävborg ja ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja  kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084)

 

NB! Palun kindlasti ise  teha juurde tervisekindlustus koos reisitõrkekindlustusega.

 

LISATASU EEST (2023. a. seisuga, võivad muutuda, tellimine ja tasumine enne reisi):

 • õhtusöök laevas minnes Tal-Sto (39 € täiskasvanu, 18 € 12-17a, 14 € 6-11a),
 • hommikusöök laevas minnes Tal-Sto (18 € täiskasvanu, 9 € 12-17a, 7 € 6-11a),
 • õhtusöök laevas tulles Sto-Tal (39 € täiskasvanu, 18 € 12-17a, 14 € 6-11a),
 • hommikusöök laevas tulles Sto-Tal (18 € täiskasvanu, 9 € 12-17a, 7 € 6-11a),
 • kahene kajut (B2) Tallinn-Stockholm/Stockholm-Tallinn,
 • ühene majutus 134 €.

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele. 

Registreerimine õppereisile kuni kohti jätkub E-post:   gunnar@vilkokool.ee ,   mob 52 68 031

Sommerhageni  suvemaja hind täpsustamisel
Are köisraudtee hind täpsustamisel

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2023. a seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.