Õppereis Prantsusmaale ja Normandiasse: PRANTSUSMAA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Viljandi Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab  18.-23. juulil 2023 kõikidele huvilistele reisifirma Tensi Reisid 6äevase reisi (lennuk, kohapeal buss)  Prantsusmaale Normandiasse ja Loire’i orgu           

PRANTSUSMAA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

 

CHAMBORD – CHEVERNY – VILLANDRY – DINAN – ST MALO – CANCALE – MONT-SAINT-MICHEL – BEURON EN AUGE – HONFLEUR – ETRETAT – FECAMP – MONET AIAD

1. PÄEV

Kohtumine Tallinna lennujaamas infoleti vastas oleva laua juures kl 03.40. Lend Tallinn-Riia kl 05.40-06.30; Riia-Pariis kl 07.00-08.50 (NB! kohalikud ajad! Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi). Sõidame Loire’i oru lossidesse. Prantsuse kuningad leidsid siin pelgupaiga pealinnas ähvardavate ohtude ja rahutuste eest. Ent ka nendes säravates ehitistes kihas võimuvõitlus, punuti intriige ning lõbutseti ohjeldamatult. Kõik see on olnud inspiratsiooniallikaks paljudele romaanikirjanikele. Tihedas pargis asub 31 km pikkuse müüriga ümbritsetud säravvalge Chambord. See on kõigist Loire’i kuninglikest residentsidest kõige ekstravagantsem. Katusel asub üllatavalt harmooniline segu elegantsetest kuplitest, tornikiivritest, tornikestest ja kaunistatud kaminakorstnatest. Maailma suurim ja ebatavalisem jahiloss, kuningliku hiilguse näitamise koht. Cheverny loss on üks kaunima sisustusega losse Loire’i orus. Paljude meistriteoste hulgas on maalid, Pariisi parimate ateljeede seinakatted, 17. saj flaami vaibad, mööbel jms. Öömaja Blois’ ***hotellis (2-sed toad). Soovijatele õhtusöök (lisatasu eest, ettetellimisel).

2. PÄEV

Hommikusöök. Renessanssaia ilu ja suurejoonelisust näeme Villandry lossi aedu külastades. Aed laiub kolmel erineval tasandil. Madalaimal terrassil on köögiviljaaed: erivärvides salatid ja kapsad, peedid, kõrvitsad, paprikad… Keskmisel paiknevad allegoorilised ornamentaiad oma kuulsate armastusaedadega. Kõrgeimal on kaunis veeaed tiigi ja purskkaevudega. Soovijatele lõunasöök (lisatasu eest, ettetellimisel)Sõidame Bretagne maakonda – omapärane piirkond oma tüüpilise arhitektuuri, roheliste põldude ja õunaaedadega. Dinan – kena keskaegne linnake, mille kitsad tänavad on ääristatud armsate vahvvärkmajadega. Vanasse jõeäärsesse sadamasse viiva munakivisillutisega tee äärde jäävad kunagiste käsitööliste tibatillukesed majad. Jalutuskäik linnas. Sõit Smaragdrannikule St.Malosse. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Ekskursioon Malo’s – korsaaride linnas, kus on sündinud ja elanud kirjanikud H. de Lamennais ja Chateaubriand. Viimast peetakse prantsuse romantismi isaks, kelle üleeuroopaline mõju ulatub ka 19. saj. eesti kirjandusse. Linnamüüridelt heidame pilgu rannikulähedasele kaljusaarele Grand Be, kus kirjaniku hauda tähistab lihtne sõnadeta kivirist. Bretannia austripealinn Cancale. See väike sadamalinn on juba keltide aegadest olnud austrikasvatuse keskuseks. Siit viidi austreid ka Louis XIV Versailles’sse. Maaliline kalasadam La Houle. Nn. austripeenraid saab vaadata sadama muulilt ja kuulda meie giidilt, kuidas austreid kasvatatakse. Seejärel jääb aega ka austrite maitsmiseks. Võtame suuna Normandia ja Bretagne’i piiril merest kerkiva ilmutuse, 80 m kõrguse hiigelsuure graniitkalju tipus oleva Mont-Saint Micheli kloostri poole. See taeva ja mere vahel asuv 13. saj. “gooti ime” on kauneimaid oma ajastust. Klooster on olnud ka kindlus, sellest annavad tunnistust võimsad müürid ja kolmekordsed väravad. Kloostrist allapoole jääb nn. all-linn, kus iga ruutmeeter on hinnas. Saart ümbritseva merelahe tõusude ja mõõnade vahe on Prantsusmaa kõrgeim, ulatudes kuni 14 meetrini! Sõit Caeni lähedale öömajja ***hotellis (2-sed toad).

4. PÄEV

Hommikusöök. Asudes Normandia dessandiga seotud paikade lähedal, siis põikame korraks tutvuma ühega neist. Pegasuse sild – esimene briti langevarjurite poolt vabastatud sillapea Prantsusmaa. Hästi tähistatud Normandia siidritee on heaks teejuhiks siinkandi linnadesse ja küladesse, nii ka maalilisse Beuron en Auge. See on üks ilusamaid külasid Normandias. Enamus peatee ääres asuvaid maju on 15-17. saj. ja normandiale omases vahvvärk-stiilis, värvikad ning rohkete lilledega kaunistatud. Seine’i deltas asuv sadamalinn Honfleur on näinud paljude mereseikluste algust ning on tänini purjetajate meka. See on atraktiivne kitsaste kõverate tänavatega linn, mis ümbritseb ilusat väikest 17. saj. vana sadamat, mille kohal kõrguvad lubjakivist ja puidust fassaadid. Honfleur’i õhustik ja tema pidevalt muutuv valgus on inspireerinud kunstnikke, kirjanikke ja heliloojaid. Sel ajal, kui Normandia rannik oli moes romantikute seas, hakkas linnake täituma kunstnikest, kes olid siin tavalised külalised. Impressionistid said esmakordselt kokku Mére Toutain´is St. Simeoni kõrtsis. Claude Monet ja Eugene Boudin on maalinud palju siinseid imelisi vaateid. Linnakese Ste. Catherine puukirik on Prantsusmaa suurim. See rajati linnaelanike poolt tähistamaks 100-aastase sõja lõpu eest. Sõit üle elegantse Normandia silla. Le Havre – suur sadamalinn Euroopa suurima Raekoja väljakuga. Öömaja kesklinnas ***hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök. Suundume Alabasterrannikule. Guy de Maupassant’i paljude teoste sündmustik hargneb just siin – väikestes külades, roheliste põldude ja õunaaedade vahel. Ta kirjutas neist imekauneid lehekülgi: Ma armastan seda maad, ma armastan elada siin, sest siin on mu juured… Etretat – kõrged kaljud, mille värvide mäng olenevalt ajast ja valgusest on nõiduslik. Väike vanalinn ilusate vahvärkmajade ja rohkete lilledega. Siin linnas kirjutas Maupassant oma romaani “Pierre ja Jean”. Võimalus ujuda. Kuulsa benediktiini likööri sünnipaik Fécamp. Palee, kus on kõrvuti kunstimuuseum ja liköörivabrik. Soovijatele lõunasöök (lisatasu eest, ettetellimisel). Sõit Normandia pealinna Rouen’i. Linna Notre-Dame katedraal oli Monet’ impressionistlike uurimuste objektiks. Linn on tuntud ka Jeanne d’Arci märtrisurma kohana ning Gustave Flaubert’i „Madame Bovary“ sündmuspaigana. Jalutuskäik linnas. Õhtul kl 23.00 saavad soovijad nautida valgusetendust Rouen’i katedraali esiküljel. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

6. PÄEV

Hommikusöök. Monet’ aiad Giverny’s. Kunstniku rajatud aiad ja vesiroositiik jaapani sillakesega olid ta maapealseks paradiisiks, siit ammutas ta inspiratsiooni oma loominguks. Aed koosneb kahest osast. Majalähedane värvikirev lilleaed, kus kasvavad roosid, moonid, tulbid, iirised, mungalilled… Ja teine, vabaplaneeringuga aed, kus on tiik koos wisteriate, pajude ja vesiroosidega. Just siin maalis Monet oma kuulsa vesiroosiseeria. Soovijatele lõunasöök (lisatasu eest, ettetellimisel). Sõit lennujaama. Lend Pariis-Riia kl 18.20-22.05; Riia-Tallinn kl 23.15-00.05 (NB! Kohalikud ajad)Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

MAKSUMUS: 1220 €.  Kui ühest asutusest/perest vähemalt 2 osalejat, siis soodustus 2 %. Tasumine Vilko koolitusarve alusel. Koolitusest loobumise korral raha ei tagastata, kuid võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus koos reisitõrke (covid) kindlustusega

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-Pariis -Tallinn,
 • lennujaamamaksud 47 € (15.09.2022 seisuga, võivad muutuda),
 • öömajad ***hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad),
 • ühel päeval õhtusöök,
 • mugavustega buss,
 • eestikeelne giid-reisijuht Evelin Rand ja ekskursioonid
 • Koolitustõend 8 AT  vastava ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084

LISATASU EEST (2022.a. seisuga, tellimine ja tasumine enne reisi):

 • õhtusöök 1. päeval hotellis 19 €  (hinnas ei sisaldu jooke),
 • lõunasöök 2.päeval 16 €,
 • lõunasöök 5. päeval  21 €,
 • lõunasöök 6. päeval 24 €,
 • ühene majutus 230 €.
 • NB! Kindlasti palume ise juurde teha reisikindlustus koos reisitõrke- ja covidkindlustusega!

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart.

Lendudel teenindab Air Baltic. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 20 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://transpordiamet.ee/ohutus-ja-jarelevalve/reisimine/mida-ei-tohi-lennureisile-kaasa-votta
Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Registreerimine kuni  E-post: gunnar@vilkokool.ee   või mob 52 68 031

 

Mōningad hinnad, tasumine kohapeal  (2022. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Chambord loss 14.50 €, kuni 25a tasuta
Cheverny loss 7.50 €
Villandry aiad 5.50 €
St. Michaeli klooster 9 €, alla 25a tasuta
Benediktiini palee (Fecamp) 9 €, 12-18a 6 €, alla 12a tasuta
Monet’ aiad 10 €

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2022. a. seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.