Õppereis Slovakkiasse ja Tatratesse: SLOVAKKIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS,- SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab 11.-17. augustil 2024   kõikidele huvilistele reisifirma Tensi Reisid 7-päevase  õppereisi Slovakkiasse ja Tatratesse

 

SLOVAKKIA AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS,- SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 2 vaba kohta!

1. PÄEV

Väljasõit Tartust kell 05.30 Vanemuise alumisest parklast, Tallinnast kell 08.10 Vene Kultuurikeskuse eest (Mere pst 5), Pärnust kl 09.55 Papiniidu bussipeatusest (Riia mnt). (NB! Väljumisajad võivad muutuda, palun kontrollige). Sõit Ikla piiripunkti kaudu läbi Baltimaade ja Poola. Lõunasöögipaus Öömaja Varssavis ***hotellis (2-sed toad).

2. PÄEV

Hommikusöök. Sõit Lääne-Slovakkiasse. Selle piirkonna peamisteks maastikumärkideks on lai Doonau tasandik ning Väike-Karpaatide lainjad nõlvad, mis ulatuvad Bratislava eeslinnadeni. Piirkond pakub külastajatel mitmekesist avastamisrõõmu, nii ajalugu kui ka loodust. Lõunasöögipaus Vahi jõe kaldail paiknev Trenčin võib uhkustada ajalooga, mis ulatub roomlaste aega. Tänapäevani võib seal näha rooma leegionide kindluslaagri Laugaricio jäänuseid. Jalutuskäik hästi säilinud vanalinnas, mis on koondunud peaväljaku, Mierove namestie, ümber. Linna tohutusuur mäetippu krooniv 11.saj. rajatud gooti stiilis kindlus on hiljuti põhjalikult restaureeritud. Tema silueti silmatorkavaim osa on Matušova veža torn. Sõit Doonau kaldal asuvasse Slovakkia pealinna Bratislavasse. Majutus järgnevad 2 ööd kesklinna ****hotellis (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök. Päeva alustame Bratislava linnaekskursiooniga. Enamus linna vaatamisväärsusi asub hoole ja armastusega taastatud vanalinnas. Ajaloolise linnaosa Stare Mesto süda kujutab endast kahte omavahel ühendatud väljakut. Linna peaväljakul ja endisel turuplatsil – Hlavné námestiel oli osa Ungari kuningate kroonimisteest, mida nüüd tähistavad sillutisse kinnitatud kuldkroonid. Vana raekoda, Ronaldi purskkaev, linna kaunimate ehitiste sekka kuuluv neoklassitsistlik peapiiskopi loss, linna vanim usuehitus 13. saj. pärit gooti stiilis Frantsiskaani kirik… Suurel kaljusel künkal linna kohal troonivat kindlust on ürikutes esmakordselt mainitud 907.a. See asus Doonau ääres kohal, kus ristusid kaubateed, sh ka iidne Merevaigutee. Püha Martini katedraalis on kroonitud üksteist Ungari kuningat ja kaheksa kuningannat. Siit algabki vanalinna suunduv nn. kroonimistee. Vaba aeg linnas. Täna tutvume ka Bratislava ümbrusega. Sõidame Väike-Karpaatia veiniteele. Armsaid väikelinnu ja külasid ümbritsevad maalilised viinamäed ning siin-seal on näha iidsete linnamüüride jäänuseid. Keskajal veeti siinse piirkonna veine Sileesiasse ja Austriasse. Veinide valmistamine on oluline osa kohalikest traditsioonidest ning iga-aastased viinamarjade lõikuspeod meelitavad ligi palju rahvast. Červený Kameň (Punane kivi) on üks paremini säilinud kindlusi Slovakkias ning võlgneb oma suurepärase välimuse sellele, et püsis kuni II maailmasõja lõpuni jõuka Palffy perekonna valduses. Kindluse kaunis sisemuses asub palju suurepäraseid mööbliesemeid, portselani ja ajaloolist sisustust. Antiikmööbli muuseum, Kuldse Kotka apteek ja tohutusuured keldrid, mida omal ajal kasutati laona. Sõit Modrasse, kus on viinamarju kasvatatud juba iidsetest aegadest. 14. sajandil oli veinimüügist saadav tulu linna peamine ja suurim sissetulekuallikas. Nii viinamarjakasvatajatel kui ka tavakodanikel on veinikeldrid täis kuldse nektariga veinivaate. „Kalla Modra veini“ – neid sõnu võib kuulda Modra veinikeldrites ja ka kõikjal Slovakkias. Veinikeldri külastus. Õhtusöök ja veinide degustatsioon (lisatasu eest). Head veinid ja fantastiline atmosfäär. Siinset perekonnaettevõtet juhivad isa ja poeg. Tootmises on ühendatud moodne tehnoloogia traditsiooniliste meetoditega. Väga palju tehakse käsitsi, isegi villimine.

4. PÄEV

Hommikusöök. Külastame Lääne-Slovakkia ühte huvitavamat vaatamisväärsust – Nitra 9. saj. hakul oli selles piirkonnas iseseisev vürstiriik, mida valitses esimene teadaolev slaavlaste valitseja vürst Pribina, kes asutas Slovakkia aladel esimese kristliku kiriku. Linn oli piiskopiresidentsiks 880. aastast. Vanalinnas annab tooni Nitra jõekäärus kaljurünkal paiknev kindlus, mida ümbritsevad 17.saj. müürid ning mille ainsa värava juurde pääseb üle kivisilla. Kindluse jalamil asub ülalinn. Sõidame mägisesse Kesk-Slovakkiasse. Keskaegne kuninglik linn Banská Štiavnica, mille maaliline vanalinn võeti 1993.a UNESCO maailmapärandi nimekirja. Linnakese keskel asub gooti- ja renessansstiilis majadega ääristatud Püha Kolmainsuse väljak. Seal kõrgub liivakivist barokne püha Kolmainsuse monument ja kena võrkvõlviga 15. saj. Püha Katariina kirik. Vana loss ehitati türklaste ohu kasvades ümber kindluseks. Ka uus loss on ehitatud kaitseks türklaste eest. 13.-18. sajandil oli linn üks Euroopa tähtsamaid kaevanduslinnu ning kasvas suuruselt kolmandaks linnaks Ungaris. Vaba aeg lõunasöögiks. Sõidame Liptovska orus asuvasse väiksesse külakesse Bešenovasse, mis on tuntud veepuhkuse paradiisina ja on üks kõige atraktiivsemaid turismisihtkohti Slovakkias. Bešenova termaalbasseinid rajati tervendavate kuumaveeallikate kohale, mis ulatuvad 1987 meetri sügavuseni.Sõltuvalt hooajast on basseinide vesi 36°- 40° C. Termaalvees on rohkesti kaltsiumi, magneesiumi, naatriumi, kaaliumi, rauda, mangaani, sulfaate ja muid mineraale. Vee terapeutiline toime aitab hingamiselundeid, leevendab uroloogilisi probleeme ja soodustab naha noorenemist. Liitiumil on aga rahustav toime. Gino Paradise termaalveebasseinide külastus. Sõidame Tatrate ilusas orus asuvasse Demänovská Dolinasse, mis on külastatavim paik sellel suurel alal. Ideaalsed suusarajad, maailmakuulsad koopad, suvised matkarajad ja kaunis loodus. Majutus 2 järgnevat ööd ****hotellis (2-sed toad).

5. PÄEV

Hommikusöök. Slovakkia mäestikest kõige imelisemad ja kõrgemad on Tatrad. Mäestik koosneb kolmest ahelikust, millest erakordseim, Kõrg-Tatrad (Vysoke Tatry), tõmbab matkajaid magnetina ligi. Legendidesse mähkunud, loendamatute kunstnike poolt maalitud ja kirjeldatud paik meelitab külalisi aasta ringi mägedes ronima, matkama ja suusatama. Kõik need alad kuuluvad Tatra rahvusparki. Demänovská karstikoobaste külastus. Inimesel on koopaga ammused suhted. Juba ürgvanal ajal on ta koopas varju otsinud, seal elanud ja tegutsenud. Ometi ei ole jõutud kõiki maailma arvutuid looduslikke koopaid veel tänasekski läbi uurida. Siinsed koopad asuvad otse mäe südames ning tänu tilkekivide rohkusele ja erilisele mitmekesisusele on 1921. aastal avastatud Demänovská tõenäoliselt Euroopa üheks kauneimaks ja omapärasemaks. Lubjakivikoobas koos väga paljude stalaktiitide ja stalakmiitidega. Kohati on nad vahvalt värvilised ja moodustavad lehtreid, purikaid, krobulist pinda ja kõike muud huvitavat. Sväty Križi küla protestantide evangeelne luterlik kirik on üks suuremaid puukirikuid Euroopas (659 ruutmeetrit). Hoone ehitas 18. saj. kohalik puusepp Jozef Lang koos oma 40 abimehega, ilma ühegi naelata ning ainsagi arhitekti abita. Neil kulus aega kaheksa kuud ja 22 päeva. Kirik mahutab 6000 inimest. Sõidame Kõrg-Tatrates Slovakkia kõrguselt teise mäe Lomnicky štiti (2634 m) jalamil asuvasse Tatranska Lomnicasse. See on kõrgeim ja tuntuim suusakuurort Slovakkias. Tõuseme funikulööriga Skalnate Plesosse (1751 m). Kaunid vaated ümbritsevatele mägedele. Võimalus jalutada matkaradadel ja süüa lõunasööki. Soovijad saavad tõusta suusatõstukiga ka Lomnicke Sedlo tippu (2190 m). Sõit tagasi Demänovská Soovijatele õhtusöök hotelli restoranis (lisatasu eest, ettetellimisel) või hotelli wellness keskuse külastus (lisatasu eest).

6. PÄEV

Hommikusöök. Kotkapesa kombel vägeva 120 m kõrguse kalju otsa kinnitunud võimsat Orava kindlust mainivad ürikud esmakordselt 13. saj. Järgnevate sajandite jooksul lisati tsitadellile järjest uusi osi kuni 17. sajandini. 1800. a. põles kindlus maha ning renoveerimine toimus alles aastatel 1953–1968. Vahepeal, 1921. a., toimusid poollagunenud kindluses filmi Nosferatu, eine Symphonie des Grauens võtted, kus Orava kindlus muudeti kaugel üksildases kolkas olevaks vampiirilossiks. Ilmselt tollal, vaid osaliselt taastatuna, ta niimoodi välja paistiski. Kindlus on olnud inspiratsiooniks paljudele rahvalauludele, poeemidele ja legendidele. Osaliselt kasutab kindlust Orava muuseum, tutvustades seal oma arheoloogia-, ajaloo- ja etnograafiakogusid. Sõit Poolasse. Lõunasöögipaus Öömaja Lomzas ***hotellis (2-sed toad).

7. PÄEV

Hommikusöök. Sõit läbi Baltimaade. Hilisõhtuks jõuame koju Pärnu-Tallinn-Tartu.

 

ÕPPEREISI MAKSUMUS: 890 €.  Kui ühest asutusest/perest   2 osalejat, siis  2 % soodustust, kui 3 osalejat, siis soodustus  5 %. Tasumine Koolituskeskus Vilko MTÜ  arve alusel.  P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

 

Õppereisi hinna sees:

  • öömajad ***ja ****hotellis koos hommikusöökidega (2-sed toad)
  • mugavustega buss
  • giid-reisijuht Aina Metjer ja eestikeelsed ekskursioonid
  • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja kultuurikoolituse läbimise kohta
  • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE00008

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart. Veidi eurosid Poolas zlottide vahetuseks (WC 2 PLN).

LISATASU EEST (2023. seisuga, tellimine ja tasumine enne reisi):

  • õhtusöök 5. päeval 26 €
  • ühene majutus u 130 €.

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

NB! Kindlasti palume ise juurde teha ka  reisikindlustus koos reisitõrkekindlustusega.

Soovijatel palun registreerida kuni kohti jätkub E-post:  gunnar@vilkokool.ee või  mob 5268031

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2023. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Červený Kameň 8 € täisk, 4.80 € seenior al.62a, 4 € õpilane 6-18a / foto, video luba 2 €
Veinide degusteerimine koos õhtusöögiga 25 €, laps veinita 12.50 € (kuni 18a)
Nitra piiskopilinnus 3 €, 1 € õpilane ja seenior al.62a
Ginu veeparadiis 33 € täisk, 29 € õpilane 12-18a ja seenior al.62a, 25 € laps 6-12a
Demänovská koopad 10 € täisk, 9 € seenior al.62a, 5 € 6-15a / foto luba 10 €
Sväty Križi puukirik 2 €
Tõstuk Skalnate Pleso mäele 29 € täisk, 24 € õpilane ja seenior al.62a
Suusatõstuk Lomnický Sedlo mäele 11 € täisk, 9 € õpilane ja seenior al.62a
5. p hotelli wellness keskuse külastus (3h) 18 € täisk, 10 € (2-12a)
Orava loss 9.50 € täisk, 5 € õpilane ja seenior al.62a / foto luba 3 €, video luba 5 €

Poolas lõunasöök u. 25 PLN (zlott); WC – 2 PLN
Leedus lõunasöök al. 10 €

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2022. a. seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.