Õppereis Ölandi saarele: ÖLANDI SAARE AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Viljandi Koolituskeskus Vilko MTÜ vahendab kõikidele huvilistele 12.-17. juulil 2024  reisifirma Tensi Reisid  6-päevase reisi (laev, buss) Ölandi saarele (8 AT)

 

ÖLANDI SAARE AJALUGU, KULTUUR NING HARIDUS-, SOTSIAAL- JA TERVISHOIUSÜSTEEM

Veel 5 vaba kohta!

Öland on päikese, tuulte ja tuulikute saar. Siin on säilinud loodus, mida mujal Rootsis enam ei näe. Leidub puutumatuid puisniite, looduslikke tammikuid, suuri männimetsi. Müstilised raukarid rannikul, maalilised ridakülad, vanad kindlused… Pimedal keskajal oli saar Rootsi kuningakojale jahipidamispaigaks. Hirved elavad Ölandi iidsetes tammemetsades tänaseni ning paljudele ohustatud loomaliikidele on koduks saare lõunaosas asuv tähelepanuväärne loodusharuldus, mida kutsutakse Suureks Alvariks. See loopealne on omataoliste seas maailma suurim ja selle lageda kadakase maastiku läbimõõt on kümneid kilomeetreid. Saarel kasvab 34 orhideeliiki. Ölandil on 400 tuuleveskit, 34 kirikut ja Rootsi kõrgeim majakas.

1. PÄEV

Väljasõit Tartust kl 07.00 Vanemuise alumisest parklast, Tallinlastega kohtume Tallinna sadamas D-terminali ees parklas meie bussi juures kl 09.30. Tallinki laevaga Helsingisse kl 10.30-12.30Tallinki luksuslaev väljub Stockholmi kl 17.00 (NB! Väljasõiduajad täpsustatakse ja võivad muutuda juhul kui laevade väljumisajad muutuvad. Palun kontrollige). Laeval meelelahutusprogramm, tantsime hea tantsumuusika saatel, meeleolukas keskööshow teeb tuju heaks, ilusa ilma puhul saab laevatekil nautida merre loojuvat päikest. Ööbimine B-klassi 4-ses kajutis.

2. PÄEV

Soovijatele hommikusöök rootsi lauas (lisatasu eest). Hommikul imeline sissesõit Stockholmi saarestikus, mida loetakse maailma kaunimaks. Kl 10.00 kohaliku aja järgi saabume Stockholmi. Meie reis viib seekord Lõuna-Rootsi. Selleks, et kilomeetrid kiiremini kuluks, räägime teel Rootsi kuningaperest ja tulevasest Rootsi kuningannast Victoriast, rootsi kommetest ja traditsioonidest ja sellest, millised need rootslased siis ikka on…Teel teeme lõunasöögipeatuse (lisatasu eest, ettetellimisel). Meie tänase päeva sihtpunkt on Kalmari linn. Tegemist on ühe vanima Rootsi linnaga, mis on etendanud erakordset rolli kogu Skandinaavia ajaloos. Siin sõlmiti 1397 aastal Taani kuninganna Margarethe I eestvedamisel kuulus Kalmari unioon, milles osalesid Taani, Norra ja Rootsi. Kalmaris on tänaseni säilinud barokkajastu linnasüda oma sirgete tänavate ja kolme turuväljakuga. Õhtul väike jalgsiekskursioon. Majutus järgnevad 3 ööd hubases võõrastemajas (2-sed toad).

3. PÄEV

Hommikusöök rikkalikus rootsi lauas. Külastame Kalmari lossi, mis on Põhjamaade kõige paremini säilinud renessanssloss ja meelitab külalisi kaugelt ja lähedalt eelkõige oma ilu, ajaloo ja oma fantastilise asukohaga Kalmarsundi ääres. Vallikraavidega ümbritsetud ja tõstesillaga varustatud loss on ehitatud kuningas Gustav Vasa ja tema poegade käsul. Lossi juurde kuulub ka Lossikirik – Rootsi üks populaarsemaid abielude sõlmimise kohti. Sõidame üle 6070 meetri pikkuse silla Ölandile, mida kutsutakse ka päikese ja tuulte saareks. Teeme tiiru saare põhjapoolses osas. Tuulikud, majakad, loopealsed, kadakad… Näeme teelt Borgholmi kindluslossi romantilisi varemeid, mida on nimetatud kõige kaunimateks kogu Skandinaavias. Külastame rootsi kuningapere suveresidentsi Sollidenis. Elegantne õhulises Itaalia renessanss-stiilis suveloss valmis 20. sajandi algul ja on tänini Rootsi kuningapere käsutuses. Igal aastal tähistatakse siin kroonprintsess Victoria sünnipäeva. Lossi ümber laiuvad eri stiilides aiad ja liigirohke park. Vaatame näitust, imetleme lumivalget suvelossi ja jalutame lossiaias. Lõunasöök (lisatasu eest, ettetellimisel ). Ölandi põnevamateks paikadeks on eri tüüpi rannad. Pika ja kitsukese Ölandi saare rannikud jutustavad meile mõndagi saare ja kogu Läänemere geoloogilisest minevikust. Põhja-Ölandi rannik on karmiilmeliselt kaljune ja üks erilisemaid kohti on Byrums Sandvikis, kus meri on minema kandnud pehmema ja pudedama materjali ning voolinud järelejäänud tugevamast kivimist Siin seisab ligi 120 raukarit müstiliste miniatuursete kumerate kaljudena nagu Colorado Suure kanjoni lilliputist sugulased. Rannikul ootab veel üks omapärane üllatus. Byxelkroki lähedal on meri laial alal rullinud rannaklibust omapärased pikad rannaga paralleelselt kulgevad vallid, mis näevad välja justkui suured künnivaod. Sellest ka nende nimi – Neptuni põllud. Tagasisõit Kalmarisse.

4. PÄEV

Hommikusöök rikkalikus rootsi lauas. Täna teeme tiiru saare lõunapoolses osas. Lõuna-Ölandi vanad kultuurmaastikud, kus inimesed on harinud põldu ja karjatanud koduloomi juba vähemalt 1000 aastat. Maailmas pole just palju selliseid paiku. Pisikesed külakesed ja vanad kirikud. Ölandi saare lõunaosas laiub nn Suur alvar (Stora Alvaret) – suur loopealse massiiv, mis on kilomeetreid pikk ja lai, kogupindalaga 26 000 ha. Külastame Ölandi muuseumi. Himmelbergas on säilinud 18.–19.sajandi külaolustik ja siinses muuseumis saab hea ülevaate saarerahva elust, majapidamistest, käsitööst ja kunstist. Saarel ringi sõites võime igas asulas silmata kirikut ja vähemalt paari-kolme tuulikut. Vanimad kirikud pärinevad juba 12 sajandist ja tuulikud on sageli Rootsile iseloomulikult punaseks värvitud. Kaugest minevikust on teisigi meenutusi. Kõikjal üle saare võib kunagistel kultuse- ja hauapaikadel näha piklikke püstiselt maasse “torgatud” kive ja rändrahne. Saare lõunatipus on maalilised ridakülad. Öland on arheoloogide poolt üks kõige põhjalikumalt uuritud piirkondi ja siin on avastatud ühtekokku 19 muinasaegset linnust. Tuntum ja kahtlemata ka atraktiivsem neist on Eketorpi rauaaegne linnus, mis keskajal rekonstrueeriti võimsate müüridega ümarkindluseks. Muuseumis on välja pandud asulakoha arvukad leiud, sealhulgas ehted ja relvad. 16.sajandi keskel kujunes Ölandi lõunaneeme ümbrus kuninglikuks jahimaaks. Tema valduste põhjapiiri tähistab Karl X müür, mis ehitati 11650.aastatel, et takistada kohalike inimeste ja loomade pääsu maa-alale. Ölandit valvavad „pikad poisid“ – saare kummaski otsas seisab majakas – põhjatipus Långe Erik ja lõunas Långe Jan (Pikk Erik ja Pikk Jan). Soovijad saavad käia ära Pika Jani tipus, kuhu viib 197 trepiastet. Sõidame tagasi Kalmarisse. Õhtul võite minna jalutama või õhtust sööma.

5. PÄEV

Hommikusöök rikkalikus rootsi lauas. Alustame tagasiteed Stockholmi. Sõidame läbi Smålandi piirkonna, kust on inspiratsiooni saanud teiste hulgas ka maailmakuulus lastekirjanik Astrid Lindgren. Sõidame Tallinki luksuslaevaga Stockholmist kl 17.30 Tallinna. Võimalus süüa õhtusööki laeva restoranis (lisatasu eest). Laeva päikesetekilt saab imetleda toredaid väikseid punaseid majakesi Stockholmi saarestikus. Mõnus õhtu laeval. Õnnitleme tähtpäevalisi ja laulame karaoket, vaatame keskööshow´d. Laeva orkester mängib head tantsumuusikat hiliste öötundideni. Ööbimine B-klassi 4-ses kajutis.

6. PÄEV

Soovijatele hommikusöök rootsi lauas (lisatasu eest). Kl. 10.00 jõuame Tallinnasse D-terminali. Sõit Tartusse.

 

 

ÕPPEREISI MAKSUMUS : 920 € Kui ühest asutusest/ perest    2 osalejat, siis soodustus 2 %. Kui 4  osalejat (üks täiskajut), siis soodustus 3 %. Tasumine Vilko koolitusarve alusel. P.S.Kui keegi mingil põhjusel  reisist loobub, siis reisi summat  ei tagastata, küll aga võimalus leida ise asendaja. NB! Reisi summa võimalik tagasi saada sel juhul, kui on reisijal endal sõlmitud kindlustusfirmaga eraldi reisitõrkekindlustus.

HINNA SEES:

 • laevapiletid Tallinn-Helsingi, Helsingi-Stockholm, Stockholm -Tallinn: koht 4- kohases kajutis
 • öömaja võõrastemajas koos hommikusöökidega rootsi lauas (2-sed toad),
 • mugavustega buss
 • eestikeelne giid-reisijuht Kristel Vaino-Sävborg ja ekskursioonid
 • Väljastame koolitustõendi (8 AT) vastava  ajaloo- ja  kultuurikoolituse läbimise kohta
 • Reisi korraldus: reisifirma AS Tensi-Reisid- Ülikooli 4    51003  Tartu, reg. nr. 10323031, MTT: TRE000084)

 

NB! Palun kindlasti ise  teha juurde tervisekindlustus koos reisitõrkekindlustusega.

 

LISATASU EEST (2023. a. seisuga, võivad muutuda, tellimine ja tasumine enne reisi):

 • hommikusöök laevas minnes (18 € täiskasvanu, 9 € 12-17a, 7 € 6-11a, 2 € 2-5a),
 • hommikusöök laevas tulles (18 € täiskasvanu, 9 € 12-17a, 7 € 6-11a, 2 € 2-5a),
 • õhtusöök laevas minnes (45 € täiskasvanu, 18 € 12-17a, 14 € 6-11a, 4 € 2-5a),
 • õhtusöök laevas tulles (39 € täiskasvanu, 18 € 12-17a, 14 € 6-11a, 4.50 € 2-5a),
 • kahene kajut (B2) Helsingi-Stockholm/Stockholm-Tallinn suunal,
 • 2 p lõunasöök 16 €,
 • 3 p lõunasöök 17 €,
 • ühene majutus 72 €. (wc ja kraanikauss toas, dušš koridoris)

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, pisut toitu, mugavad jalatsid.

Hea teada: Võõrastemajas on võimalik kasutada õhtusöögi valmistamiseks täisvarustusega kööki (olemas on kõik vajalikud nõud, pliit ja külmkapp).

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele. 

Registreerimine õppereisile kuni kohti jätkub E-post:   gunnar@vilkokool.ee ,   mob 52 68 031

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2023. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Kalmari loss 250SEK
Suvelossi aed 120 SEK
Ölandi muuseum 100 SEK
Eketorpi kindlus 150 SEK
Kohvipaus 100 SEK
Majakas 80 SEK
Kohv 50 SEK
Jäätis 30 SEK
Suveniirid al. 50 SEK

 

NB! Meie reisiprogrammid on koostatud 2022. a seisuga. Kuna uue olukorra tõttu muutuvad sihtkohtades sageli reeglid ja nõuded, siis võib juhtuda, et need ei võimalda meil enam külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust. Sel juhul oleme sunnitud programmi muutma ja võimalusel pakkuma alternatiive vastavalt reisi ajal kehtivatele reeglitele, nõuetele jms. Samuti võivad muutuda nõuded sihtriiki sisenemiseks ja sealt naasmiseks.